نوزاد هفت ماهه ویژگی های خاصی دارد چون کم کم حرکاتش بیشتر شده و رژیم غذایی نوزاد هفت ماهه نیز کمی تغییر کرده یعنی علاوه بر شیر ، تمایل و ظرفیتش برای دریافت غذاهای جامد کمی بیشتر از ماه قبل شده است، طوریکه می توان سوپ های سبک هم بخورد. تانما در این مطلب غذاهای مناسب نوزاد هفت ماهه را بیان می کند؛

ویژگی های نوزاد در هفت ماهگی

رشد حرکتی

وقتی کودکان به سن هفت ماهگی می رسند، دامنۀ رشدی آنها تغییرات بسیاری می کند. آنها آرام آرام این توانایی را پیدا می کنند که روی زمین غلت بزنند. یا حتی روی سینه روی زمین جا به جا شوند.

رشد ذهنی و زبانی


کودکان از همان روزهای اول زندگی نسبت به کلمه ها و صداهایی که می شنوند حساس هستند. اگرچه در ابتدا نمی توانند واکنشی نسبت به این صداها نشان دهند، ولی همۀ صداهای اطراف شان را می شنوند و در ذهن خود ثبت می کنند

وابستگی به مادر یا پدر


اغلب مادرها در سن هفت ماهگی تا دوازده ماهگی از این گله می کنند که کودکشان بیش از اندازه به او وابسته شده است. مادرها از این موضوع شاکی هستند که چرا بچه هایشان در نبود آن ها شروع به گریه و زاری می کنند.

غذای کمکی نوزاد هفت ماهه

ویژگی های نوزاد هفت ماهه

غذاهای کمکی نوزاد هفت ماهه

هفته اول ماه هفتم

فرنی

طرز تهیه

آب و شكر و آرد برنج را با هم مخلوط می كنیم و بر روی حرارت می گذاریم. بعد از اینكه آرد برنج پخته شد، 5 قاشق شیر را اضافه كرده و می گذاریم بجوشد تا قوام بیاید. قوام آن باید كمی از شیرمادر بیشتر باشد. روز به روز بر حسب تحمل كودك، قوام آن بیشتر می شود تا به غلظت فرنی واقعی نزدیك شود.

هفته دوم ماه هفتم

فرنی+حریره بادام

طرز تهیه

بادام ها را رنده كرده و در یك پارچه ململ می ریزیم و داخل شیر فشار می دهیم تا شیره خود را پس دهد. آرد برنج را در آن حل كرده و شكر را نیز به آن اضافه می كنیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا قوام بیاید. توجه: از زمان شروع غذای كمكی، باید آب جوشیده خنك شده را به اندازه كافی به شیرخوار داد. حریره بادام نیز مانند فرنی از یك قاشق مرباخوری، یك بار در روز شروع می شود تا روز ششم و هفتم به 12 قاشق مرباخوری در روز می رسد.

فراموش نشود كه در این هفته به تدریج مقدار و دفعات تغذیه با حریره بادام افزایش می یابد و تغذیه با فرنی كم می شود. بنابراین در هر وعده یا در تمام دفعات می توان حریره بادام را جایگزین فرنی كرد.

دو هفته آخر ماه هفتم

فرنی+حریره بادام + سوپ

ضمن ادامه تغذیه با شیرمادر قبل از هر وعده غذای كمكی، در این دو هفته، شیرخوار با غذای جدیدی آشنا شده و سوپ به رژیم غذایی او اضافه می شود. به این ترتیب كه روز اول، صبح و عصر و شب هر بار از 3 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره بادام استفاده می كند و ظهرعلاوه بر فرنی یا حریره بادام، یك قاشق مرباخوری سوپ هم می خورد.

به این ترتیب هر روز 1 قاشق مرباخوری به سوپ ظهر و شب اضافه، ولی از فرنی یا حریره بادام كم می شود تا بر حسب اشتهای كودك مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مرباخوری در هر وعده برسد. برای سهولت كار و رعایت تنوع در غذای شیرخوار، می توان یك روز در میان از فرنی و حریره بادام استفاده كرد.

طرز تهیه سوپ

بعد از این كه گوشت كمی پخته شد، برنج و هویج به آن اضافه می شود. پس از پختن كامل باید همه مواد سوپ را مخلوط و نرم كرد تا به غلظت فرنی برسد.

تانما چند نکته مهم را در خصوص تهیه سوپ برای نوزاد هفت ماهه به شما پیشنهاد می دهد؛

  • هر سه روز یك بار یك نوع سبزی به مقدار كم به سوپ اضافه می شود، مانند جعفری، گشنیز و یا لوبیا سبز، كدوی سبز، كرفس و…
  • به سوپ، نمك، شكر یا چاشنی نباید اضافه كرد
  • بهتر است كدو، كرفس و لوبیا سبز را اول پخته بعد به سوپ اضافه كرد.
  • سبزی ها باید در آخرین لحظات پخت سوپ اضافه شوند. در ظرف را نیز ببندید تا ویتامین های آن از بین نرود.
  • اسفناج تا 1 سالگی مجاز نبوده و نباید به سوپ شیرخوار اضافه شود.
جدول برنامه غذایی نوزاد هفت ماهه

غذای کمکی نوزاد هفت ماهه

جدول برنامه غذایی نوزاد هفت ماهه

هفته اول هفت ماهگی

زمانتغذیه
سحر یا سپیده دمشیر مادر
صبحشیر مادر
ظهرشیرمادر +حریره بادام یا پوره میوه (با یک قاشق مربا خوری شروع نمایید و به تدریج بر حسب اشتهای کودک روزی یک قاشق اضافه نمایید) + آب جوشیده سرد شده
بعد از ظهرشیر مادر
غروبشیر مادر
آخر شبشیر مادر
آخر شب تا سحرشیر مادر (درصورت بیدار شدن کودک)

هفته دوم هفت ماهگی

زمانتغذیه
سحر یا سپیده دمشیر مادر
صبحشیر مادر
ظهرشیر مادر + فرنی یا شیر برنج یا حریره بادام (5 تا 10 قاشق مربا خوری) + آب جوشیده سرد شده
بعد از ظهرشیر مادر
غروبشیر مادر
آخر شبشیر مادر
آخر شب تا سحرشیر مادر (در صورت بیدار بودن)

هفته های سوم و چهارم هفت ماهگی

زمانتغذیه
سحر یا شپیده دمشیر مادر
صبحشیر مادر
ظهرشیر مادر + پوره سبزیجات (یک تا ده قاشق مربا خوری)
بعد از ظهرشیر مادر
غروبشیر مادر + سوپ (یک تا ده قاشق مربا خوری) شامل گوشت و سبزیجات به صورت پخته و نرم شده + آب جوشیده سرد شده
آخر شبشیر مادر
آخر شب تا سحرشیر مادر (درصورت بیدار بودن)

آیا این مطلب مفید بود؟ 7
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید