نوزاد چهار ماهه توانایی و حرکتی خوبی نسبت به زمان تولدش پیدا کرده اما تغذیه اش همچنان شیر مادر یا شیر خشک است. بر حسب وضعیت قد و زون نوزاد، می توان رژیم غذایی نوزاد چهار ماهه را تغییراتی داد. تانما در این مطلب غذاهای مناسب نوزاد چهار ماهه را بیان می کند؛

ویژگی های نوزاد چهارماهه

مهارت حرکتی

 • سر را ثابت نگه می دارد.
 • عضلات شانه اش قوی تر شده است.
 • وقتی روی شکم قرار می گیرد، قادر خواهد بود از شکم به پشت برگردد.
 • عضلات بازو قوی تر میشود. کودک در حال حاضر قادر به آوردن هر دو دست در یک زمان به دهان است.
 • کودک شما نمی تواند ایستاده باشد، اما هنگامی که او را به صورت عمودی نگه می دارید، پای خود را به سمت زمین می کشد، مثل اینکه ایستاده باشد.
 • ممکن است متوجه شوید که کودک شما طولانی تر تغذیه می کند. معده نوزاد از ماه سوم افزایش یافته و به طور قابل توجهی بزرگتر از ماه اول اوست.

مهارت ذهنی و زبانی

 • کودک شما هنوز جوان است تا بتواند تفاوت های ظریف زبان را درک کند، اما شما متوجه خواهید شد که او تلاش می کند اولین کلمات خود را بیان کند.
 • او اکنون پدربزرگ را به رسمیت می شناسد و احتمالا حتی آخرین جلسه اش را نیز با او به یاد می آورد.
 • کودک چهار ماهه شما می فهمد که او مرکز توجه است و به احساسات شما پاسخ می دهد.
 • عشق و غم را درک میکند یعنی یک کودک چهار ماهه هنگامی که والدین او را برای مدت طولانی تنها می گذارند، گریه می کند و با بازگشت آنها میخندد .

مهارت اجتماعی و عاطفی

 • یکی از بهترین راه هایی که نوزاد چهار ماهه برای پاسخ به دیگران انجام میدهد تقلید است، به ویژه صداها و عبارات ساخته شده توسط والدین.
 • هر چیزی می تواند کودک را به خنده وادار کند، خنده اغلب همراه با هیجانی است که ممکن است با حرکت دادن دست ها و پاهای خود، آن را نشان دهد.
 • او حتی به چهره های آشنا لبخند می زند. این اولین نشانه های پیوند اجتماعی است.
 • بازی برای کودک معنای جدیدی پیدا کرده و کودک تنها مشاهده کننده نیست، او در هنگام بازی عکس العمل نشان می دهد و از این راه با شما ارتباط برقرار می کند.
 • وقتی چهره جدید به اتاق می رود، کودک شما نمی تواند چشم خود را از آن شخص بردارد.
ویژگی های نوزاد چهار ماهه

غذاهای کمکی نوزاد چهار ماهه

غذاهای کمکی نوزاد چهار ماهه

فرنی، سرلاک و حریه بادام

شما می توانید فرنی، سرلاک و حریره بادام را روزانه در حجم کم (یعنی دو قاشق مرباخوری) به عنوان غذای تکمیلی به کودک بدهید و به تدریج روزانه یک قاشق بر مقدار آن بیفزایید. در نهایت تعداد دفعات و حجم غذا باید روزانه به دو وعده و هر وعده ۱۵ قاشق مرباخوری برسد. البته غذا های کمکی که تهیه می کنید، باید غلظت مناسبی داشته باشد.

در ابتدا پیشنهاد می شود، غذای کمی مقداری غلیظ تر از شیر باشد و روزانه بر غلظت آن افزوده شود. بعد از این یک ماه یعنی از ۶ و نیم ماهگی یا هفت ماهگی کودکتان می تواند سوپ بخورد. مقدار سوپ را از روزی دو تا سه قاشق مرباخوری شروع کنید و به تدریج بر مقدار آن بیفزایید.

غلات و حبوبات

غلات و حبوباتی مانند برنج ، جو، جو دوسر و غیره را می توان به شکل خمیر و یا مخلوط با آب بصورت فرنی حبوبات به نوزاد داد. همچنین می توانید جهت تغذیه ی کودک خود، برنج یا غله جو را با شیر مادر ، آب یا شیر بچه مخلوط کرده و به او بدهید.


میوه

سیب ، موز، گلابی، آووکادو میوه هایی هستند که می توان آنها را به کودک داد. موز به راحتی له می شود، با این حال، سیب، گلابی و آووکادو بایستی به همراه شیر در مولینکس به عمل آیند تا از آنها میلک شِیک میوه ای تهیه شود. ترجیحاً، این مخلوط را نیز صاف کنید به طوری که تکه هایی بزرگ از میوه به طور تصادفی به کودک داده نشود.


سبزیجات

نظیر سیب زمینی یا هویج وحشی، گل کلم، هویج، کدو حلوایی ، سیب زمینی شیرین، نخود سبز، کلم بروکلی، کدو گردویی. این سبزیجات را جوشانده و آنها را له کنید تا خمیر نرمی بدست آید. هیچ گونه ادویه، نمک یا شکری به آن اضافه نکنید.

جدول برنامه غذایی نوزاد چهار ماهه

غذاهای کمکی نوزاد چهار ماهه

جدول برنامه غذایی نوزاد چهار ماهه

صبح: یک شیشه شیر

ظهر: پوره سبزی(این پوره را با شیشه و سر شیشه به کودک بدهید. در این سن عده ای از مادران غذا را با قاشق به کودک می دهند. اما کودک تا جایی که میل دارد می تواند از لذت مکیدن بهره مند باشد.)

ازاین پس، برای تهیه سوپ یا پوره باید تنوع بیشتری در نوع سبزی ها ایجاد کنید. می توان از هویج، تره فرنگی، کاهو، کدوحلوایی، کدو و لوبیا سبز استفاده کرد و کمی روغن نیز در پوره ریخت. البته می توانید دو بار در هفته 20 گرم گوشت مرغ را با مخلوط کن کاملاً نرم کرده و به پوره اضافه کنید.

ساعت 16: مخلوط کمپوت و فرآورده های شیر. با دادن شیشه ای شیر، غذای او را کامل کنید.

شب: شیر مخصوص سنین دوم + مواد آردی سنین دوم

آیا این مطلب مفید بود؟ 154
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید