نوزاد یازده ماهه استقلال بیشتری پیدا کرده است و توانایی و درک بهتری از محیط اطراف خود پیدا کرده است. از طرفی رژیم غذایی نوزاد یازده ماهه نسبت به ماه های قبل کامل تر شده است. تانما در این مطلب غذاهای مناسب نوزاد یازده ماهه را بیان می کند؛

ویژگی های نوزاد یازده ماهه

مهارت حرکتی

نوزاد یازده ماهه قادر است به راحتی چهار دست و پا برود و با گرفتن از مبل و یا هر چیز دیگری, در اطراف راه برود. این نوزادان علاقه زیادی به مستقل شدن نشان می دهند به طوری که ممکن است بارها به تنهایی راه رفتن را امتحان کنند. همچنین از آن جایی که هماهنگی دست و پای نوزاد 11 ماهه بسیار بهبود یافته است, به راحتی می تواند با اسباب بازی های خود بازی کند.

مهارت شناختی و زبانی

نوزادان در این سن می توانند یک جسم را در یک فضای مناسب قرار دهند. این یک شاخص کلیدی از این واقعیت است که مغز آنها قادر به محاسبه اشکال و اندازه اشیاء است و سپس آن ها را دستکاری می کند. از طرف دیگر کودک شما در بازی با بلوک ها بهتر خواهد بود آنها را به راحتی روی هم قرار میدهد . به طور کلی، این نشان دهنده حس های بهبود کودک و توانایی او در هماهنگی است.

همچنین وقتی کاری را انجام می دهد و شما از کلمه "نه" استفاده می کنید ،کار را متوقف می کند. کودک هم از این کلمه استفاده میکند .به عنوان مثال، اگر به او غذایی را بدهید که دوست ندارد، سر خود را از طرف به طرف دیگر به معنای "نه" حرکت می دهد.

مهارت اجتماعی

نوزاد 11 ماهه متوجه می شود که هر فردی, شخصیت منحصر به فردی دارد. این نوزادان دارای احساس قوی از دوست داشتن و دوست نداشتن می باشند. به طوری که آن ها نحوه استفاده از این احساسات را به خوبی یاد دارند و به همین دلیل است که در این سن, نوزادان در برابر چیزهای مورد علاقه ی خود و یا برعکس, با این احساسات به سرعت واکنش نشان می دهند.

غذاهای کمکی نوزاد یازده ماهه

ویژگی های نوزاد یازده ماهه

غذاهای کمکی نوزاد یازده ماهه

موز

موز سرشار از آهن و پتاسیم است که به راحتی هضم می شود، از این رو ماده غذایی ارزشمندی برای تغذیه کودکان ۱۱ ماهه به شمار می رود. برای این منظور می توانید یک موز رسیده و کوچک را به دو نیم تقسیم کرده و بدون اینکه پوست آن را جدا کنید به مدت ۱۰ دقیقه بخار پز کرده تا نرم شود و سپس بعد از جدا کردن پوست موز، آن را همراه یک قاشق غذاخوری آب، درون مخلوط کن ریخته تا به شکل پوره در آید. بنابراین می توانید این فرنی مناسب را در منزل تهیه کرده و چند بار در هفته به عنوان غذای کمکی کودک شیر خوار استفاده نمایید.

فرنی قرمز یاقوتی

یک سیب زمینی کوچک، هویج و چغندر را پوست کنده و بشویید، سپس به مکعب های کوچک برش داده و در قابلمه بریزید تا بپزد، سپس به اندازه یک نصفه لیوان آب درون قابلمه ریخته، طوری که مواد درون آن را بپوشاند. قابلمه را روی شعله زیاد قرار داده تا زمانی که آب به جوش آید، سپس در قابلمه را ببندید تا مواد با شعله کم و آرام بجوشند و نرم شوند. حال بعد از پخته شدن سبزیجات درون قابلمه، آن را بردارید و از صافی عبور دهید، بنابراین در این مرحله فرنی مورد نظر تهیه شده و می توانید در اختیار کودکتان قرار دهید.

سیب زمینی

برای تهیه آن، سیب زمینی را پاک کرده و مدت یک ساعت درون فر بپزید، سپس آن را از فر خارج کرده و منتظر بمانید تا خنک شود، سپس بعد از پوست کندن، آن را له کرده و به صورت تازه به کودک بدهید.

جدول برنامه غذایی نوزاد یازده ماهه

غذای کمکی نوزاد یازده ماهه

جدول برنامه غذایی نوزاد یازده ماهه

سحر یا سپیده دم: شیر مادر

صبح: شیر مادر + زرده تخم مرغ آب پز (مقدار آن بسته به اشتهای کودک، سه روز در هفته) / شیر مادر + تکه ای نان نرم با مقدار کمی کره و مربا یا پنیر و پودر گردوی نرم شده یا کورن فلکس که در شیر مادر حل شده است (چهار روز در هفته)

10 تا 11 صبح: تکه های کوچک میوه نرم شده یا پوره میوه شیرین یا آب میوه در حدود 30 میلی لیتر (نصف استکان)

ظهر: حلیم مرغ یا حلیم گوشت گوسفند (گوشت و سبزیجات + برنج یا ماکارونی نرم شده) + نصف خرما در صورت تمایل + آب جوشیده سرد شده

بعد از ظهر: شیر مادر + پوره سبزیجات و حبوبات یا فرنی (5 تا 6 قاشق مربا خوری) + تکه ای نان یا بیسکویت به همراه کره و مربا یا یک قاشق مربا خوری از 2 تا 3 نوع آجیل نرم شده مخلوط با کمی شیر

غروب: حلیم یا سوپ (5 تا 6 قاشق مربا خوری) + شیر مادر در صورت تمایل کودک + چند قاشق آب جوشیده سرد شده

شب: شیر مادر + ماست مخلوط با مربای مورد علاقه کودک (5 تا 6 قاشق مربا خوری)

آخر شب تا سحر: شیر مادر (در صورت بیدار شدن کودک)

آیا این مطلب مفید بود؟ 44
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید