زگیل تناسلی در زنان به عنوان یک بیماری عفونی تلقی می شود که اگر زودتر تشخیص داده و و درمان نشود می تواند عوارض جدی تری چون سرطان دهانه رحم و ناباروری را برایشان در پی داشته باشد. تانما در این مطلب علاوه بر علل ایجاد زگیل تناسلی، نکات مهمی را در خصوص زگیل تناسلی و ناباروری و اثر آن بر بارداری بیان می کند؛

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل های تناسلی گوشت اضافی نرمی هستند که در دستگاه تناسلی ظاهر می شوند . آنها در واقع یک عفونت مقاربتی ( STI ) ناشی از برخی گونه های ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) هستند . زگیل های تناسلی می توانند باعث ایجاد درد ، ناراحتی و خارش نیز شوند .

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در برابر عوارض HPV از جمله زگیل های تناسلی آسیب پذیر هستند . عفونت HPV به ویژه در زنان نیازمند توجه است زیرا برخی از انواع HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و گردن رحم شوند .

انواع زگیل تناسلی کدامند؟

زگیل های تناسلی معمولا به دو دسته کم خطر و پر خطر تقسیم می شوند:

تیپ های زگیل تناسلی کم خطر

انواعی از ویروس HPV که باعث زگیل می شوند و موجب تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند، ویروس زگیل تناسلی "کم خطر" نامیده می شوند. 12 نوع ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که کم خطر هستند. با این حال می توانند موجب زگیل تناسلی یا تغییرات اندکی بر روی دهانه رحم شوند. این انواع کم خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های 6، 11، 40، 42، 43، 44، 53، 54، 61، 72، 73 و 81 هستند. انواع 6 و 11 مسئول تقریبا 90 درصد زگیل های تناسلی هستند.

تیپ های زگیل تناسلی پر خطر

انواعی از ویروس زگیل تناسلی که موجب سرطان می شوند، ویروس زگیل تناسلی پر خطر نامیده می شوند. این نوع ویروس زگیل تناسلی می تواند موجب سرطان های مشخصی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان شوند.

انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 68 و 69 هستند. حدود 70 درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می دهد و همچنین تیپ 16 ویروس زگیل تناسلی مسئول 95 درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن است.

علل ایجاد زگیل تناسلی

انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به چه علت ایجاد می شود؟

دلیل ایجاد این نوع زگیل ها هم همان ویروس پاپیلومای یا HPV است. این ویروس می تواند به شکل عفونت جنسی، از طریق روابط جنسی منتقل شود. همه ویروس های پاپیلوما خطرناک نیستند و همه آن ها هم ناحیه تناسلی را درگیر نمی‏ کنند اما بیش از نیمی از افرادی که روابط جنسی دارند، جایی در طول دوره فعالیت جنسی شان این عفونت را تجربه می‏‎کنند.

عوامل خطر زگیل تناسلی کدامند؟

برخی عوامل خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می دهند:

 • جوانانی که فعالیت های جنسی بالایی در دوران جوانی دارند.
 • کسانی که به سایر عفونت های جنسی مبتلا هستند.
 • اشخاصی که شریک های جنسی متعدد دارند.
 • افرادی که درباره سابقه جنسی شریک جنسی خود اطلاعی ندارند.
 • اشخاصی که رابطه جنسی محافظت شده ندارند.
 • آب خوردن از لیوان مشترک
 • پوشیدن لباس و شلوار همدیگر
 • استفاده از استخر
 • دست دادن یا بغل کردن افراد
 • شریک شدن غذا با دیگران
 • انتقال از مادر به نوزاد تازه متولد شده نادر است اما احتمال وقوع آن ممکن است و موجب زگیل هایی در لوله های تنفسی نوزاد (نای و نایچه) یا حنجره می شود که مشکل ساز خواهند بود. به همین دلیل در صورت ابتلای مادر به زگیل تناسلی ، توصیه به زایمان سزارین می شود.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

در زنان، زگیل های تناسلی می توانند روی فرج، دیواره های واژن، ناحیه ی بین فرج و مقعد، مقعد و دهانه ی رحم ایجاد شوند. زگیل های تناسلی همچنین می توانند در دهان یا گلوی فردی که با یک شخص مبتلا به این بیماری، آمیزش دهانی (oral sex) داشته است، تشکیل شوند. نشانه ها و علایم زگیل تناسلی عبارتند از:

 • تشکیل ورم های کوچکی به رنگ پوست یا به رنگ خاکستری در ناحیه ی تناسلی
 • تجمع چند زگیل در مجاورت یکدیگر که حالتی گل کلمی شکل تشکیل می دهند
 • احساس خارش یا ناراحتی در ناحیه ی تناسلی
 • خونریزی در جریان رابطه ی جنسی

زگیل تناسلی در بارداری چه علائم و عوارضی دارد؟

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث بزرگتر شدن زگیل های تناسلی شوند. ممکن است به حدی بزرگ شوند که واژن را مسدود کنند و در نتیجه برای تولد جنین انجام سزارین ضروری خواهد شد. با این حال ثابت نشده که عفونت HPV که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند به افزایش خطر سقط جنین یا مشکلات زایمان منجر شوند.

از عوارض دیگر زگیل تناسلی زنان در بارداری می تواند به دردناک شدن دفع ادرار، خونریزی و عدم ارتجاع واژن هنگام زایمان منتهی گردد. به علاوه عفونت HPV عامل اصلی سرطان دهانه رحم است و می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم شود که به آن دیسپلازی گفته می شود.

در موارد نادر، در گلوی نوزاد متولدشده از یک مادر مبتلا به زگیل تناسلی، زگیل هایی تشکیل می شود. در این حالت، برای جلوگیری از انسداد مسیر هوایی نوزاد، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی باشد. بنبارنی در صورتی که نمی دانید HPV دارید یا خیر، پزشک به عنوان بخشی از مراقبت های قبل از زایمان، شما را از نظر ویروس ارزیابی خواهد کرد.

زگیل تناسلی و ناباروری

زگیل تناسلی در بارداری

عوامل خطر زگیل تناسلی زنان در بارداری چیست؟

هر فرد فعال جنسی در معرض ابتلا به HPV قرار دارد. با این حال عوامل خطر زگیل تناسلی زنان در بارداری بیشتر در افراد:

 • زیر 30 سال
 • سیگاری
 • دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • دارای سابقه کودک آزاری
 • فرزندان مادر آلوده به ویروس حین زایمان وجود دارد.

تأثیر زگیل تناسلی بر زایمان چیست؟

به طور کلی، زگیل های دستگاه تناسلی تاثیری در زایمان موفقیت آمیز کودک شما نخواهد داشت. در موارد نادر، زگیل های بزرگ ممکن است در هنگام زایمان عوارضی ایجاد کنند. این عوارض می تواند شامل خونریزی واژن و یا عدم ارتجاع دیواره واژن حین زایمان باشد. در این شرایط ممکن است زایمان سزارین توصیه شود.

آیا زگیل تناسلی باعث ناباروری می شود؟

وجود زگیل تناسلی زنان در بارداری و HPV تاثیری در احتمال یا توانایی بارداری شما نخواهد داشت. برخی از انواع HPV می توانند شانس ایجاد سلول های غیرطبیعی (مانند سلول های پیش سرطانی یا سرطانی) در دهانه رحم را افزایش دهند.

در صورت حذف این سلول ها، می تواند باروری و وضع حمل را تحت تأثیر قرار دهد. علت این کار آن است که برداشتن سلول می تواند بر باز شدن دهانه رحم یا تولید مخاط دهانه رحم تأثیر بگذارد. با این حال، خود زگیل های تناسلی تاثیری در توانایی بارداری شما ندارند.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

اغلب، در طول بارداری هیچ درمانى لازم نیست. از دارو هاى موضعی مختلفى می توان براى منجمد کردن زگیل هاى تناسلی استفاده کرد. در صورت نیاز مى توان از بعضی از آن ها در باردارى استفاده کرد:

تری کلرواستیک اسید

تری کلرواستیک استیک (یا TCA) یک محلول شیمیایی است که می تواند برای درمان زگیل های تناسلی (خارجی و داخلی) مورد استفاده قرار گیرد. تری کلرواستیک استیک باید توسط پزشک و یا پزشک متخصص تجویز شود. مصرف این دارو در بیشتر از ٨٠ درصد موارد مؤثر واقع شده است و در حدود ٣٦ درصد زگیل تناسلى پس از رفع شدن دوباره برگشته است. مصرف این محلول ممکن است گاهی باعث ایجاد ناراحتی خفیف شود و در صورت استفاده بیش از حد می تواند باعث سوزش و بروز زخم های پوستی شود.

کرایوتراپی

پزشک با استفاده از یک پروب یا اسپری این كار را انجام مى دهد. در حدود ٦٨ درصد از موارد این نوع درمان موثر واقع شده است و در حدود ٣٨ درصد از موارد زگیل تناسلى بیمار دوباره برگشته است. این روش درمانی مى تواند دردناک باشد و اگر به طور گسترده روى دیگر نواحى پوست اسپرى شود مى تواند به آنجا آسیب برساند.

الکتروسرجری یا كوترى

در الکتروسرجری یا كوترى با استفاده از یک روش تحریک الکتروکروسکوپی مدور (یا به اصطلاح LEEP) زگیل ها سوزانده مى شوند. LEEP یک حلقه سیم نازك است كه دارای جریان الکتریکی كمى است و مى تواند زگیل هاى تناسلى را از سطح پوست حذف كند.

حساسیت پوست به كوترى نسبتا كمتر از كرایوتراپى است. ولى اگر پوست بدن به صورت عمیق و یا وسیع تحت كوترى قرار گیرد، مى تواند باعث بروز زخم و اسكار شود. این روش توسط پزشک متخصص و به صورت بى حسى موضعى انجام می شود.

حذف زگیل تناسلى با عمل جراحى

در صورت بزرگ بودن و گسترده بودن زگیل هاى تناسلى ممكن است برخى از پزشکان روش جراحی را توصیه کنند. حذف زگیل هاى تناسلى به روش جراحى اساسا شامل بریدن زگیل با استفاده از بی حسی موضعی است. این عمل جراحى باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود. این روش در حدود ٩٠ درصد از موارد موثر واقع است و در حدود ٢٠ درصد از موارد پس از جراحى، زگیل تناسلى دوباره باز گشته است.

درمان خانگی زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی در باردای

لیزر درمانی

براى انجام این روش، پزشک به آموزش تخصصی احتیاج دارد و این نوع درمان معمولا به بیهوشی عمومی نیاز دارد. اگر به فكر انجام لیزر درمانى هستید، مى بایست تا بعد از تولد نوزاد خود صبر كنید.

روش های درمانی طبیعی

برخی از خانم ها برای از بین بردن زگیل هاى تناسلی خود، به دنبال روش های درمانی طبیعی مى روند. توجه داشته باشید که برخی از درمان های طبیعی در دوران بارداری توصیه نمی شود. حتما قبل از امتحان هر روشى با پزشک خود مشورت کنید.

روش های تشخیص زگیل تناسلی کدامند؟

برای تشخیص ویروس زگیل تناسلی از روش های زیر استفاده کنید:

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر در زنان انجام می شود. در این آزمایش از نواحی دستگاه تناسلی نمونه برداری می شود. علاوه بر این باید آزمایش اچ پی وی تایپ نیز انجام شود.

کولپوسکوپی و بیوپسی

این روش فقط برای خانمها قابل انجام است. برای این کار، پزشک با استفاده از روش کولپوسکوپی و با نمونه گیری قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم، نمونه را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

معاینه بالینی

برای معاینه بالینی می توان به متخصص مراجعه کرد تا نواحی دستگاه تناسلی را مشاهده کند و علائم بیماری را تشخیص دهد. به دنبال مرکزی مطمئن برای انجام کولپوسکوپی در تهران هستید؟ اگر مشکوک به ابتلا به ویروس زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات اولیه، به کلینیک بلوتاچ مراجعه کنید

چگونه می توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

پیشگیری از زگیل تناسلی برخی افراد گمان می کنند که برقراری رابطه جنسی از طریق کاندوم می تواند از بیماری زگیل تناسلی پیشگیری نماید در حالی که این فرضیه غلط می باشد. استفاده از کاندوم می تواند احتمال انتقال این بیماری را کاهش دهد در حالی که به طور صد در صدی از انتقال جلوگیری نمی کند.

واکسن گارداسیل می تواند از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی جلوگیری کند.توصیه می شود افراد زیر سی سال این واکسن را بزنند؛ هر چقدر سن دریافت واکسن گارداسیل پایین تر باشد؛ جلوگیری نتیجه بخش تر خواهد بود. البته واکسن گارداسیل می تواند در برابر چند نوع ویروس اچ پی وی بدن را مقاوم نماید.

هنگامی که ویروس پاپیلومای انسانی عامل زگیل تناسلی به بدن فردی که دارای سیستم ایمنی قوی می باشد ورود پیدا می کند، ممکن است بعد از مدتی توسط سیستم ایمنی از بین برود؛ به همین سبب توصیه می شود راهکارهایی که باعث افزایش سیستم ایمنی می شود را تقویت نمایید. پس جلوگیری از روابط جنسی پرخطر بهترین راه جلوگیری از بیماری زگیل تناسلی است؛ زیرا این بیماری در افرادی که روابط جنسی پرخطر دارند بیشتر مشاهده می شود.

زگیل تناسلی را چگونه می توان با روش های خانگی درمان کرد؟

درمان زگیل تناسلی در طب سنتی

درمان قطعی برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد و تنها با درمان خانگی زگیل تناسلی میتوان علائم زگیل تناسلی را کاهش داد. البته درمان خانگی زگیل تناسلی علائم را کاهش می دهد اما به طور مداوم باید تکرار شوند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک داروی ضد قارچ میباشد. یک قطره روغن درخت چای رقیق شده (یک قطره یا دو قطره روغن را با روغن نارگیل مخلوط کرده) و مستقیماً روی زگیل بمالید. ممکن است بعضی افراد به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند پس اول یک قطره از آن را روی نواحی دیگر مانند دست امتحان کنید.

روغن درخت چای ممکن است خارش، سوزش یا تورم را ایجاد کند که منجر به کوچک شدن آن میشود. این کار را باید برای چند هفته تکرار کنید اگر خیلی خارش داشتید مصرف را قطع کنید.

چای سبز

چای سبز در پمادی بنام سینکاتچین وجود دارد و شما میتوانید آن را از داروخانه تهیه کنید. همچنین می توانید عصاره ی چای سبز را با یک قطره یا دو قطره روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را روی زگیل بمالید.

پیشگیری از زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی در طب سنتی

سیر

سیر ضد قارچ است که خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد. قورت دادن سیر منجر به ریشه کن کردن ویروس میشود اما برای درمان سریعتر، سیر له شده را روی آن بمالید و روی آن را پانسمان کنید و اجازه دهید تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس محل را بشویید. روزی دو بار اینکار را تکرار کنید تا زگیل خشک شود وبیفتد.

سرکه سیب

درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب یکی از درمان های موثر خانگی است. یک تکه پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را روی زگیل بمالید. ناحیه ی را با بند پانسمان کنید و اجازه دهید تا یک شب بماند. اینکار موجب از بین رفتن زگیل میشود و رنگ آنها به قهوه ای یا مشکی تغییر میکند. پوست مرده کنده میشود.

جوش شیرین

جوش شیرین یک تمیزکننده است. خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی پودر زمانی که با سرکه سیب مخلوط شود قوی تر است. مخلوط را روزی دوبار یا در طول شب روی زگیل بمالید. این کار را یک هفته یا تا زمانی که از بین بروند ادامه دهید.

روغن کرچک

برای زگیل های صاف روی صورت یا پشت دست این بهترین درمان خانگی محسوب میشود. این روغن حاوی ریکینولیک اسید که خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد. روغن کرچک را روزی چند بار روی زگیل بمالید یا شب ها توسط پنبه اینکار را انجام دهید. زگیل ها شروع به کوچک شدن کرده و از بین میروند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید