راز زیبائی زنان باستان مصر و یونان

ملکه های مصر باستان و الیزابت انگلستان که همه زنان دنیا آرزو داشتند همانند آنها زیبا و جوان باشند در میان نوشته های خود راز زیبایی زنان باستان کشورهایی همچون ژاپن و یونان را به یادگار گذاشته اند. امروزه باستان شناسان لوازم و یادداشت های مربوط به آرایش و زیبایی شخصی را در مقبره های باستان و سنگ نوشته های به جا مانده تاریخی یافته اند.با بدندید همراه باشید.این آثار از یک سو نشان دهنده اهمیت زیبایی در عصور باستان و از سوی دیگر نمایانگر کیفیت پرداختن به این موضوع در هزاران سال پیش است.

راز زیبایی زنان عصر الیزابت ملکه انگلستان

ملکه الیزابت سمبل زیبایی و خوش استایلی در دوران خود بود. زنان انگلیسی دوست داشتند تا شبیه الیزابت شوند. آرایش در عصر الیزابت کار خطرناکی به حساب می آمد، آنها با پودرهای سفید کننده و رنگ های پورسلینی راه نفوذ هوا به پوست می شدند و حرکت جریان خون در صورت خود را مسدود می کردند. چهره رنگ پریده ، کمرنگ و بی مو در عصر الیزابت مورد استقبال زنان قرار گرفته بود.

و پیشانی بلند و گرد نشانه ای از زنان اشرافی به شمار می رفت.آنها به صورت خود سفیده تخم مرغ می زدند تا علاوه بر از بین رفتن چین و چروک حالت لعاب دار و براق پیدا کند.سرب و آرسنیک از جمله مواد مورد استفاده برای کم رنگ کردن پوست صورت بود و سلامت آنان را به مخاطره می انداخت. استفاده از زالو هم در کمرنگ شدن و سفید شدن پوست صورت آنان نقش به سزایی ایفا می کرد.اما نکته حیرت آور این بود که زنان در دوران الیزابت برای لاغر شدن اقدام به بلعیدن کرم کدو می کردند تا مواد غذایی اضافی را بخوردو موجب لاغر شدن آنها شود. 

رازهای عجیب زیبایی زنان مصر باستان

شاید بتوان گفت که در هیچ فرهنگی به اندازه مصر باستان به زیبایی صورت و تناسب اندام توجه نشده است. نفرتیتی ملکه مصر باستان کحل( سرمه) مخصوص خود را داشت که به گفته پژوهشگران از خاصیت ضدباکتریایی قوی برخوردار بود. کارگران در مصر باستان که در سطوح پایین معیشتی قرار داشتند همراه با دستمزد خود روغن زیتون را جهت مصارف پوست و زیبایی دریافت می کردند . حتی کلئوپاترا نماد زیبایی زنان باستان یک کتاب درباره رازهای زیبایی و هنر آراستن نوشته بود.

در عین حال مصریان به رازهایی برای درمان چروکیدگی پوست، جای زخم و…نیز دست یافته بودند. کلئوپاترا ملکه مصر از معجونی حاصل از ترکیب فضولات کروکودیل و شیر الاغ به عنوان ماسک صورت استفاده می کرد. او در گلاب و عصاره گل های سرخ حمام می گرفت.کلئوپاترا برای سرخ شدن گونه های خود از مخلوط خاک رس و خرد شده سوسک و حشرات استفاده می کرد.

رازهای 16 گانه زیبایی زنان هندوستان

زیبایی عروس های هندی بدون Solah Singar یا اصول16 گانه زیبایی کامل نبود. در این روش عروس پیش از دیدن همسر خود برای آنچه که « ماه شدن » می نامیدند باید از فرق سر تا نوک پای خود را در یک فرآیند 16 مرحله ای با لباس ها و زینت های مخصوصی هندی و با کمک دیگران می آراست.زنان هندی در عصر مغولان برگ های فوفل ( نخل هندی ) را برای قرمز شدن لب ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان می جویدند.

ژاپن

 زنان در ژاپن صورت خود را به شکل ماهرانه ای شبیه روح و اشباح آرایش می کردند. آنها پوست صورت خود را با رنگ سفید ضخیمی می پوشاندند و لبهای خود را به رنگ قرمز و قلوه ای شکل آرایش می کردند.


زنان ژاپنی ابروهای خود را به طور کامل می تراشیدند و در مقابل  یک ابروی پهن ، مربعی و  مه مانندی را نزدیک پیشانی خود  ترسیم می کردند .  در زمان امپراتوری « هی آن » زنان دربار امپراتوری دندان های خود را با اکسید آهن که در محلول اسیدی خیسانده شده بود. سیاه می کردند.
آنها  از پودر آرد مانندی برای سفید کردن صورت استفاده می کردند و  برای پاک کردن آرایش سنگین خود از فضولات پرندگانی مثل بلبل  بهره می جستند  و معتقد بودند که این مواد علاوه بر پاک کردن آرایش صورت باعث جوان سازی پوست  آنها هم میشود.موهای بلند معیار سنجش زیبایی  در ژاپن بوده است که اندازه ایده آل آن تا پایین کمر بود.

بد نیست بدانید از این روش‌های تاریخی هرگز استفاده نکنید

موادی بوده‌اند که در طول تاریخ به‌عنوان مواد زیباکننده و آرایشی استفاده شده‌اند اما علم نشان داده که اصلا نباید به آنها فکر کرد. اینها موارد اصلی هستند:

سرب سفید: در قرون وسطا زنان اروپا از سرب سفید برای سفید کردن پوست استفاده می‌کردند اما این ماده باعث آسیب رساندن به پوست، ایجاد سردرد، تهوع، استفراغ و سرگیجه می‌شود، حتی گاهی می‌تواند باعث مرگ شود.

جیوه: صدها سال جیوه به‌عنوان ترکیب سرمه‌ها و کرم‌های مخصوص زیبایی گونه و دور چشم‌ها به کار گرفته می‌شد اما جیوه بسیار سمی است و تماس با آن می‌تواند به ریه‌ها، کلیه‌ها و حتی مغز انسان اثرات و صدمات غیرقابل برگشت بزند.

سود سوزآور: بی‌کربنات سدیم را در قدیم به شکل صابون درمی‌آوردند. از این صابون برای برداشتن موهای زائد استفاده می‌شد اما این ماده قلیایی به‌شدت پوست را می‌سوزاند و حتی می‌تواند پوست را زخم کند.

چربی‌های حیوانی: در اروپای قرون وسطا از چربی‌های حیوانی برای برطرف کردن طاسی استفاده می‌شد اما این چربی‌ها به‌شدت برای پوست مضر هستند.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید