چیدمان مبل

مبل یا مبلمان از اجزای اصلی دکوراسیون هر منزلی است در گذشته مبل ها فقط در اتاق پذیرایی و صرفاً برای پذیرایی مهمان استفاده می شد اما امروزه استفاده از مبلمان به سایر بخش های خانه چون اتاق نشیمن و حتی اتاق خواب ها هم راه پیدا کرده است . در این مطلب از تانما ما به شما از اصول انتخاب و چیدمان مبل اتاق پذیرایی و نشیمن می گوییم با ما همراه شوید.

اهمیت چیدمان مبلمان منزل

درست مانند یک کاغذ سفید، یک اتاق خالی هم می تواندیک فرصت یا یک چالش باشد. راه های زیادی برای نحوه چیدمان مبلمان خانه وجود دارد اما چطور بدانیم که از کجا باید شروع کنیم؟در اولین بخش با کارایی و نقطه کانونی در دکوراسیون آشنا خواهیم شد. برای کارامد بودن نحوه چیدمان مبلمان باید در مورد استفاده ای که قرار است از فضا بکنید شفاف سازی کنید. با این کار بهترین نوع مبلمان مشخص شده و به میزان فضای کافی برای نشستن پی خواهید برد. نکته بعدی در مورد نقطه کانونی یا همان فوکال پوینت است. یک شومینه ، تلویزیون یا هر وسیله دکوری دیگری می تواند بعنوان نقطه کانونی انتخاب شده و باقی لوازم بر اساس آن چیده شود. اگر می خواهید تلویزیون این نقش را ایفا کند، فاصله مناسب برای چیدن مبلمان باید متناسب با سایز صفحه نمایش باشد، برای مثال اگر تلویزیونی 40 اینچ دارید باید مبلمان خود را در فاصله سه برابری یعنی 120 اینچی (سه متری) قرار بدهید.

دو نکته مهم دیگر تقدم و تقارن هستند. همیشه سعی کنید بزرگترین تکه مبلمان را اول جاگذاری کنید، برای مثال مبل راحتی در اتاق نشیمن یا تخت خواب در اتاق خواب. این قطعات بزرگ باید همیشه روبروی نقطه کانونی دکوراسیون خانه قرار بگیرند، اگر خانه کوچکی دارید حتما مبلمان را با فاصله نسبت به دیوار قرار بدهید. اما تقارن همانطور که از اسمش پیداست در مورد ایجاد نظمی مشخص در نحوه چیدمان مبلمان است البته تقارن بیشتر مناسب اتاق های رسمی خانه مانند پذیرایی است، ولی در اتاق های دیگر مانند نشیمن چینش غیر متقارن بهتر جواب می دهد چرا که فضا را دوستانه نشان می دهد.

مبل ال

مبل

تضاد مفهوم مهمی در دکوراسیون داخلی است، برای ایجاد آن کافی است خطوط صاف و انحنا دار را با یکدیگر ترکیب کنید. مثلا اگر مبلمان منزل مدرن است یک میز گرد و دایروی جلوی آنها قرار بدهید. اگر مبلمان انحنا دار است، از میز مستطیلی و گوشه دار استفاده کنید. دسترسی آسان به لوازم نکته مهم دیگر است، برای مثال میز جلو مبلی باید در فاصله ای مناسب نسبت به مبل ها قرار بگیرد، این فاصله به طور معمول استاندارد برابر با 40 سانتی متر است. با این کار فضای کافی برای قرار گیری پاها نیز فراهم شده است.

گردش و دور زدن اطراف چیدمان نیز باید به آسانی صورت بگیرد، در اتاق غذاخوری فاصله ای 70 سانتی بین میز و دیوار باید حتما رعایت شود. در اتاق خواب نیز فاصله ای به اندازه 55 سانت بین تخت خواب با دیوارهای کناری باید وجود داشته باشد. و در نهایت مورد آخر طراحی و رسم چیدمان منزل بروی کاغذ است قبل از اینکه نیاز به حرکت مبل یا وسیله ای باشد. اندازه گیری ابعاد اتاق، مشخص کردن مکان پنجرها، درب ها و حتی پریز و کلیدهای برق نیز در این طراحی باید کشیده شوند. با این کار هم کار کمتری انجام خواهید داد و هم لذت بیشتری خواهید برد.

چیدمان مبل

مبل

مبل اتاق نشیمن

چگونه مبلمان اتاق نشیمن را انتخاب کنیم ؟

در اکثر خانه های ایرانی بیشتر اوقات اعضای خانه، برای در کردن خستگی، صحبت با اعضای خانواده ، تماشای فیلم و برنامه های تلویزیونی و حتی بازی های کوچک دور همی ، در اتاق نشیمن صرف می شود. بنابراین همه ما میخواهیم که فرنیش و مبلمان اتاق نشیمن به بهترین نحو احسن راحتی و صمیمیت و آرامش را به ما القا کند.مبلمان اتاق نشیمن در صورت انتخاب درست، با برنامه و اصولی راحتی ، آرامش و احساس خوب را برای شما به ارمغان می آورد . و در صورت انتخاب نادرست و بی برنامه نتیجه عکس خواهید گرفت ، بنابراین شما نیاز دارید که برای اولین بار این انتخاب و خرید خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

مبلمان در یک اتاق وقتی از یک تم و الگوی خاص پیروی کند بهترین جلوه را دارد. به عنوان مثال، ممکن است شما تصمیم بگیرید که فضای اتاق نشیمن شما به سبک مدرن باشد و بنابراین شما باید فقط قطعات مدرن را انتخاب کنید، پرتاب یک قطعه وینتیج و سنتی به وسط چیدمان اتاق نشیمن به سادگی تمام کار شما را خراب می کند. البته این امر همیشگی نیست و بسیاری از طراحان با زیرکی تمام برخی از المان های غیر مرتبط و با سبک متفاوتی را به فضا اضافه میکنند . اما شما یک طراح نیستید و به احتمال قریب به یقین نتیجه کار شما فاجعه خواهد شد . پس از یک الگو ، تم و سبک پیروی کنید و شیطنت را کنار بگذارید.

مبل نشیمن

مبل اتاق نشیمن

مبل مناسب اتاق نشیمن

کاناپه یکی از المان های ضروری اتاق نشیمن است و اولین چیزی است که هنگام طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن باید به آن فکر کرد زیرا این نوع مبلمان حسی راحت و دوست داشتنی به شما می بخشد و با نشستن روی آن احساس راحتی می کنید. حتی اگر در اتاق نشیمن از مبل های خاص استفاده می کنید مکانی را برای قرار دادن کاناپه در نظر بگیرید. کاناپه هایی که امروزه توسط طراحان و تولید کنندگان مبلمان به بازار عرضه می شوند بسیار متنوع بوده و با هر نوع سلیقه سازگار هستند. انتخاب مبلمان باید با توجه دکوراسیون کلی فضا صورت گیرد، زیرا در غیر اینصورت نوعی ناهماهنگی در فضا ایجاد شده و زیبایی فضا از بین می رود.

مبل های راحتی که در خانه و یا برخی از مراکز و شرکت ها ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، دارای مدلهای متنوعی هستند. از جمله مبل هایL شکل که استفاده از آنها امروزه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران رواج دارد و به دلیل زیبایی و همچنین فرم خاص آنها محبوبیت زیادی در سالهای اخیر پیدا کرده اند. اگر می خواهید در فضای سالن نشیمن خانه تنوع ایجاد کنید و یا استفاده بهینه از چنین فضاهایی را ببرید، یکی از بهترین راه ها استفاده از مبلمان L شکل است.

استفاده از این نوع مبلمان مزایای زیادی دارد که موجب شده امروزه در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار گیرند. از جمله:

  • طرح مدرن و زیبا
  • صرفه جویی در فضا
  • مناسب جهت نشستن مهمان ها و ایجاد فضایی صمیمانه
  • پر کردن فضاهای مرده
  • مبل اتاق پذیرایی
مبل نشیمن

مبل

مبل اتاق پذیرایی

فضای اتاق پذیرایی برای خانواده خیلی مهم است. صندلی را طوری تنظیم کنید که با نقطه کانونی اتاق روبرو شود و مبل ها و صندلی ها باید روبروی هم قرار بگیرند و اگر می توانید اسباب و اثاثیه خود را به دیوار نچسبانید، چون این باعث می شود فضای بیشتری ایجاد شود. به خاطر داشته باشید که مهمانان شما باید بدون فریاد زدن، گفتگو کنند.

اگر می خواهید یک اتاق بزرگ را طراحی کنید، چند ناحیه مکالمه ایجاد کنید. تعادل نیز بخش مهمی از چیدن اثاثیه است و برای مثال، اگر یک مبل را در یک قسمت ازپذیرایی قرار دهید، کنارش دو صندلی بگذارید و این کار نه تنها باعث می شود که اتاق به صورت بصری جذاب تر شود، بلکه بیشتر عملی هم خواهد شد .

وقتی صحبت از هر نوع طراحی داخلی می شود، تعادل یک جنبه مهم است. اندازه و قرار دادن وسایل خاص مهم ترین بخش دستیابی به یک چیدمان یکنواخت خواهد بود و از جمع کردن تمام قطعات بزرگ مبل با هم اجتناب کنید و مطمئن شوید که اشکال، اندازه ها و بافت های مختلف مبلمان در اتاق را تغییر دهید تا آن را متعادل نگه دارید.

مبل نشیمن

مبل

مبل مناسب اتاق پذیرایی

زمانی که به طراحی داخلی خانه خود می رسید، باید چیزهای زیادی را در نظر بگیرید. از نقاط کانونی و دیوارهای اصلی تا اصول فنگ شویی ، می تواند برای تناسب با سبک شخصی شما کاری بسیار مشکل باشد. تصمیم گیری در مورد نحوه چیدمان مبلمان با یک مدل در ذهنتان اولین قدم برای ایجاد محیطی منسجم است که سلیقه شخصی تان را منعکس می کند .فضای خالی بین مبلمان را حفظ کنید ، اتاقی در ورودی با یک نیمکت بلند ایجاد کنید که به عنوان نقطه عطفی برای گذاشتن کیف های پول، کفش و غیره به کار می رود و جای نشستن در اطراف بخاری یا نقطه کانونی دیگر اتاق را طوری تنظیم کنید که از نظر بصری متعادل باشد.

مبل پذیرایی

مبل

دکوراسیون اتاق پذیرایی

حال و پذیرایی رایج ترین کلماتی هستند که در فرهنگ ما برای اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می گیرند. اتاق پذیرایی یکی از مهم ترین قسمت ها در هر خانه ای بوده و از آن جایی که برای هم نشینی با اعضای خانواده و مهمانان مورد استفاده قرار می گیرد، توجه به چگونگی طراحی دکوراسیون داخلی آن حائز اهمیت می باشد. بدون شک ایده های زیادی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی وجود دارد.

آن چه که در اجرای این طراحی مهم است، ایجاد یک هارمونی زیبا میان تمام اجزاء می باشد.یکی از پر طرفدارترین انواع سبک های طراحی، سبک مدرن می باشد. به نظر شما به کارگیری چه فاکتورهایی در طراحی دکوراسیون مدرن سالن پذیرایی حائز اهمیت می باشد؟ انتخاب المان هایی مانند مبلمان، پرده و المان های تزئینی می تواند در اجرای اتاق پذیرایی مدرن به شما کمک کند. از دیگر عوامل تاثیرگذار در این زمینه می توان به انتخاب رنگ اتاق پذیرایی اشاره کرد. در طراحی سبک مدرن استفاده از رنگ های خنثی جایگاه ویژه ای دارد. در کنار انتخاب رنگ مناسب، استفاده از سیستم نورپردازی مناسب نیز می تواند کارگشا باشد. در کنار هم قرار گرفتن این فاکتورها می تواند فضایی مدرن برای شما به ارمغان آورد.

مبل پذیرایی

مبل

دکوراسیون اتاق نشیمن

اتاق نشیمن از مهم ترین بخش ها در هر خانه است که برای طراحی دکوراسیون داخلی آن باید از روش های اصولی و ایده های کاربردی استفاده شود تا دکوراسیونی مدرن و شیک در فضای اتاق نشیمن ایجاد شود, برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن ابتدا باید سبک دکوراسیون مورد نظر خود را مشخص کنید سپس با توجه به سبک دلخواه خود وسایل و ملزومات دکوراسیون نشیمن را تهیه کنید و آن ها را به روشی کاربردی در فضای اتاق نشیمن منزل خود بچینید.

امروزه اغلب افراد برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن منزل خود از مبلمان استفاده می کنند که طرح و رنگ و اندازه مبلمان می تواند روی جذابیت بیشتر دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن تاثیرگذار باشد.
بهتر است مبلمان اتاق نشیمن را با توجه به اندازه اتاق نشیمن انتخاب کنید. اگر فضای نشیمن منزل شما کوچک است بهتر است از مبلمان با طرح ساده و ظریف و رنگ روشن استفاده کنید. برای اتاق نشیمن با اندازه بزرگ می توانید از انواع مبلمان با طرح های شلوغ و ساده و رنگ های روشن و تیره استفاده کنید.

مبل پذیرایی

مبل

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید