همه چیز از گاندو، جنایی، اکشن و اجتماعی

گاندو نام یک سریال اجتماعی ، اکشن و جنایی به کارگردانی جواد افشار است این سریال تلویزیونی یک مجموعه امنیتی بر اساس اسناد و وقایع  حقیقی  بود  که با توجه به حساسیت موضوعش حاشیه ها و حرف ها و گفت و گوهای بسیاری به دنبال داشت در ادامه از این سریال بیشتر بخوانید

گاندو

صحنه هایی از سریال گاندو

درباره سریال گاندو 

قسمت‌های مهمی از سریال «گاندو» در خارج از ایران روایت شده و سکانس‌های مربوط به دو سه کشور در ترکیه و در شهر‌های استانبول و همچنین آنتالیا تصویربرداری شده است. همچنین بازیگران دو تابعیتی و یا ناشناخته و ترک در مجموعه تلویزیونی گاندو حضور دارند.

داستان سریال «گاندو» که پانزدهمین سریال جواد افشار برای تلویزیون است به قلم آرش قادری به نگارش درآمده که پیش از این هم سریال «برادر» را به کارگردانی افشار نوشته بود. سریال «گاندو» یک سریال ضدجاسوسی مهیج و خوش ساخت است که تولید آن با زحمت زیادی همراه بوده است. خلاصه داستان سریال گاندو بر اساس واقعیت است.

گاندو

سارا خوئینی ها در سریال گاندو

گاندو «Gando» نام گونه‌ای از کروکودیل در ایران اسـت. وی را شکارچی کمین‌گر نامیده‌اند کـه قدرت بالایی دارد. کارگردان سریال، جواد افشار کـه پیش از این سریال کیمیا از او بـه نمایش درآمده گفته اسـت داستان سریال بر اساس یک داستان جاسوسی ساخته شده اسـت.

سریال «گاندو» جواد افشار در تجربه‌ای جدید به سراغ ساخت قصه‌ای امنیتی رفته و طبیعی است که تولید یک مجموعه اکشن آن هم در ایران کار ساده‌ای نباشد. تبدیل یک سوژه واقعی به یک فیلمنامه و سپس تصویری کردن آن کار ساده‌ای نیست. معذوریت‌های امنیتی از یک‌سو و سختی به تصویر کشیدن سکانس‌های اکشن در ایران، آن هم در شرایطی که از شهرک سینمایی و امکانات لازم خبری نیست، قطعاً کار دشواری است.

گاندو

داریوش فرهنگ در سریال گاندو

گاندو

لیلا اوتادی در سریال گاندو

گاندو

کامبیز دیر باز در سریال گاندو

گاندو

در سریال گاندو وحید رهبانی در نقش یکی از ماموران امنیتی بازی کرده است. علیرام نورانی و فرهاد قائمیان در سریال «گاندو» در نقش ضد قهرمان هستند و تیم جاسوسان داستان را تشکیل می‌دهند. تعداد زیادی بازیگران خارجی در سریال گاندو حضور داشته‌اند و تقریباً در لوکیشن هر کشور، نزدیک به ۵۰ بازیگر بومی فعال هستند و اسامی بازیگران ایرانی و خارجی سریال گاندو بیان شده است.

مهم‌ترین نکته سریال گاندو حضور پیام دهکردی است که نقش محوری و ضدقهرمان این کار را برعهده دارد. سریال «گاندو» برگرفته از پرونده جیسون رضاییان است. جیسون رضاییان خبرنگار ایرانی آمریکایی واشنگتن پست در ایران است که چند سال به جرم جاسوسی بازداشت شده بود و در دی سال ۱۳۹۴ یک پای مبادله تاریخی ایران و آمریکا شد. پیام دهکردی در نقش «جیسون رضاییان» فردی که چند سالی را به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت بود، بازی کرده است.

گاندو

عوامل سریال گاندو

 

بازیگران سریال گاندو

«در سریال تلویزیونی گاندو بازیگران زیر ایفای نقش کرده اند .

داریوش فرهنگ (حسین عبدی - رئیس تیم امنیتی)

وحید رهبانی (محمد - نقش اصلی و عضو تیم امنیتی)

پیام دهکردی (مایکل هاشمیان یا همان جیسون رضائیان - خبرنگار دورگه ایرانی آمریکایی و جاسوس)

فرهاد قائمیان (ساعد بهرامی - جاسوس، نویسنده و منتقد)

محمدرضا شریفی‌نیا (بهروز کاظمی - جاسوس و واردکننده قطعات الکترونیکی)

علیرام نورایی (مهران عربی(فرهاد حقی) - جاسوس، خبرنگار و مدرس خبرنگاری)

کمند امیرسلیمانی (مهتا سلطان ‌آبادی - جاسوس و نقاش)

لیلا اوتادی (خانم فهیمی - مامور امنیتی)

پندار اکبری (سعید شهریاری - عضو تیم امنیتی)

نیلوفر شهیدی (سیما عزیزی - خواهرزاده رئیس‌جمهور، نقاش، طراح گرافیک و معشوقه آیدین که جایگزین اسماعیل سماوی شده است)

سوگل طهماسبی (عطیه - زن محمد و کارمند وزارت امور خارجه )

مجید نوروزی (رسول - عضو تیم امنیتی)

عرفان ابراهیمی (امیر بهادری - راننده و عضو تیم امنیتی)

علی افشار (داوود - عضو تیم امنیتی)

رضا توکلی (دکتر فرمند - پدر علیرضا)

نسرین نکیسا (عزیز - مادر محمد)

صالح میرزاآقایی (آیدین ستوده - شوهر مرجان و همکلاسی فرهاد حقی)

سید مهرداد ضیایی (فرشید ریاضی - جاسوس و پزشک عمومی)

کامبیز دیرباز (محسن - عضو اداره مبارزه با مفاسد اقتصادی)

سارا خوئینی‌ها (مرجان شرفی - دوست گلی و عکاس)

آزیتا ترکاشوند (گلی ثابتی - جاسوس و حمایتگر از تمساح گاندو)

خسرو شهراز (شهیدی – بازپرس)

نگار عابدی (ثریا مسعودی - خدمتکار گلی)

اتابک نادری (پزشک)

جمشید جهان‌زاده (ابراهیم شعرباف - تولیدکننده یخچال)

جواد طاهری (اسماعیلی - عضو شورای امنیت ملی)

بهزاد رحیم‌خانی (سهراب کاشانی - دوست ابراهیم شعرباف)

رابعه اسکویی (آدم جورکن)

ناصر هاشمی تبریزی

فیلیپ ساپرکین (ادوارد دنزل - جاسوس و گردشگر)

حسن علیرضایی (فروشنده اصفهانی صنایع دستی)

میثم ولیخانی (سینا امینی - عکاس، صاحب آتلیه و دوست بهرامی)

فرشته آلوسی (زیبا روزبه - کارمند آژانس هواپیمایی)

ناره گریگوریان (فرزانه ناصری یا همان یگانه صالحی - نامزد مایکل و خواهرزاده آیدین)

علیرضا نعمت‌اللهی (منشی دایی سیما)

یاسمین پی‌ داودی

آیدا جعفری (مامور امنیتی)

حمید متقی (علی - عضو تیم امنیتی)

سینا جعفری

سارا محمدی (مریم کَلایی - همسر فرهاد حقی)

عباس محمدی

بهامین تورانی (علیرضا فرمند - آقازاده و جاسوس)

مهدی عبادتی (حسام - راننده و عضو تیم امنیتی)

وحید ندایی (دکتر - نماینده مجلس )

محبوبه صادقی (عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای)

امیرحسین ابراهیمی (حامد - چهره نگار و عضو تیم امنیتی)

محمد حاجی‌بابایی (فرش فروش)

پژمان بازغی

رامک صرافان (مجد - وکیل دعاوی)

مصطفی سلطانی (مصطفی - عضو تیم امنیتی)

گاندو

صحنه هایی از سریال گاندو

در یکی از پربازدیدترین و سیاسی‌ترین سکانس‌های قسمت اول این سریال که عملیات به زمین نشاندن هواپیمای مسافربری توسط نیرو‌های امنیتی کشورمان را به تصویر کشیده است و به نظر می‌رسد کاملا برگرفته از قصه دستگیری عبالمالک ریگی، تروریست سرشناس تکفیری باشد، نکته جالبی داشت.

اینکه در زمان ورود دوربین به داخل هواپیما، تعداد زیادی از خانم‌های مسافر روسری به سر نداشتند که با ورود نیرو‌های امنیتی، روسری به سر می‌کردند.

شاید بتوان گفت: این یک تحول در به نمایش درآوردن تصاویر زنان کم حجاب یا بی‌حجاب ایرانی است که تا قبل از این مانندش در صدا و سیما اتفاق نیفتاده بود.

گاندو سریالی جسور و به‌روز

 گاندو از همان قسمت اول نشان داد که هم به روز است و هم جسور. مجموعه‌ای که مماس با فضای سریال سازی روز دنیا به داستان‌های پر ماجرای مواجهه ماموران مخفی با تروریست‌ها و گروه‌های خرابکار می‌پردازد. سریال‌هایی که اتفاقا در ردیف پربیننده‌ترین محصولات شبکه ‌های تلویزیونی قرار دارند. اهمیت این نوع آثار به این دلیل است که علاوه بر جذابیت بسیار بالا و قدرت میخکوب کردن مخاطب، می‌توانند آرمان‌ها و منافع ملی را هم به شکل دراماتیک به تصویر بکشند.

یکی از مشابهت‌های گاندو با محصولات مشابه و سطح اول جهان، پروداکشن وسیع و باعظمت است. چنین آثاری دارای صحنه‌های چشم نواز و خیره کننده و جلوه‌های ویژه تماشایی هستند. اتفاقی که در «گاندو» نیز رقم خورده است و بینندگان این شب‌های تلویزیون می‌توانند از تماشای مجموعه‌ای از تصاویر و داستان‌های حیرت انگیز سیراب شوند.

گاندو

کامبیز دیر باز در سریال گاندو

در سریال گاندو فرم و ساختار جهانی آثار جاسوسی، با موضوعات بومی و داخلی در هم آمیخته شده است. در همان قسمت اول این سریال دیدیم که ماموران امنیتی در یک عملیات پیچیده اقدام به دستگیری یک آقازاده کردند که عامل نفوذی در حوزه اقتصادی بود.

قرار دادن فرزند یک چهره مطرح سیاسی به عنوان یک جاسوس نفوذی، گویای جسارت این سریال و پرهیز از محافظه کاری است. پرداختن به چنین سوژه‌هایی در راستای فرمایشات و هشدار‌های اخیر رهبر انقلاب درباره تمایل دولت آمریکا برای نزدیک شدن و اغوای برخی مسئولان جمهوری اسلامی است. سریال «گاندو» به طور دراماتیک، بخشی از ترفند‌های دولت‌های غربی برای نزدیک شدن و فریب برخی از مقامات را نشان می‌دهد.

این سریال همچنین تصویری نزدیک به واقع از مجاهدت‌های خستگی ناپذیر و دلاورانه ماموران امنیتی را نمایش می‌دهد. قهرمانانی که در کنار مردم و مانند همه ما هستند، اما کمتر دیده می‌شوند و امنیت کم نظیر کشور ما، نشانه قدرت و ایثارگری این سربازان است.

گاندو

عوامل سریال گاندو

جاسوسی خواهرزاده یکی از مسئولان در سریال گاندو!

نیلوفر شهیدی یکی از چندین بازیگر سریال «گاندو» است که در نقشی متفاوت ایفای نقش کرد. این بازیگر در گفتگوی انجام شده پیرامون نقشی که به عهده داشت، گفت: در «گاندو» نقش خواهرزاده یکی از مسئولین را بازی کردم. آقازاده‌ای که ندانسته درگیر ماجرایی می‌شود و به دلایلی بدون اینکه بداند اطلاعات امنیتی را لو می‌دهد و اشتباهاتی انجام می‌دهد. این نقش کاملاً به روز است هر چند با بقیه موارد مشابه تفاوت‌هایی دارد و دختری است که از روی غفلت دست به اشتباه می‌زند و جایی می‌فهمد که دیگر دیر شده است.

گاندو

ناره گریگوریان در سریال گاندو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید