کم مصرف‌ترین شاسی بلندها و کراس اورهای بنزینی در بازار جهانی

کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهانکدام هستند، آیا شما آنها را می شناسید .  اگر به دنبال شناخت کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان هستید  در این مطلب با تانما همراه شوید تا آنها را بهتر و بیشتر بشناسید. در فهرست کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان، ژاپنی ها، آمریکایی ها و یک نماینده از کره ی جنوبی حضور دارند.


امروز در  بیشتر کشورهای جهان (حداقل کشورهای توسعه یافته)، تقاضای بازار خودرو به صورتی است که مدل های سدان و کوپه میدان را ترک می کنند تا شاسی بلند ها و کراس اور ها، وارد شوند. با شعار فضای جادارتر کابین و صندوق عقب، سیستم تمام چرخ محرک (AWD) برای چسبندگی بهتر در جاده های لغزنده و ارتفاع زیادتر برای دید بهتر راننده، محبوبیت این کلاس رو به افزایش است. در حالی که شاسی بلندها و کراس اورها، به خصوص مدل های پرفروش کلاس کامپکت و ساب کامپکت (کوچک و شهری) در مقایسه با شاسی بلندها و وانت های سنتی قدیمی (شاسی مستقل) مصرف سوخت کمتری دارند، اما هنوز هم از این نظر در برابر مدل های سواری سدان با سایز مشابه، برگ برنده ای ندارند. دلیل این امر، ضعف در طراحی آیرودینامیک و وزن زیادتر؛ به خصوص در مدل های مجهز به سیستم تمام چرخ محرک است.

کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

مصرف سوخت یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب خرید خودرو است. باتوجه به اینکه قیمت سوخت جهانی، روند صعودی داشته است، رانندگی روزمره با خودروهای پرمصرف توجیه اقتصادی ندارد. برای مثال، کراس اور شهری نیسان کیکس (Kicks) در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و بزرگراه، به ترتیب ۷.۱ و ۶.۷ لیتر بنزین مصرف می کند؛ اما مدل سایز متوسط دوج جورنی (با تلفظ صحیح انگلیسی داج) با پیشرانه ی ۴ سیلندر، ۱۲.۳ و ۹.۴ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و بزرگراه می سوزاند. در زمان مالکیت ۵ سال، کراس اور دوج به طور میانگین، سالیانه ۳۷۵۰ دلار زیادتر از نیسان کیکس، هزینه دارد.

در این مطلب به دنبال طبقه بندی کم مصرف‎ترین شاسی بلندها و کراس اورهای بنزینی سال ۲۰۱۸ هستیم که البته مدل های فرانسوی به دلیل عدم عرضه در بازار آمریکا، درنظر گرفته نشده اند. برای مثال لازم به ذکر است، نسخه ای از پژو ۲۰۰۸ با مصرف بزرگراهی ۳.۵ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر فروخته می شود. از سو.یی دیگر، مدل های هیبرید و تمام برقی باوجود مصرف کمتر، معمولاً قیمت پایه ی زیادتری دارند و در تمام کشورهای جهان هم اعتبار مالیاتی دولتی به آن ها داده نمی شود. در ادامه ۱۰ شاسی بلند و کراس اور بنزینی کم مصرف سال ۲۰۱۸ معرفی شده است.

 

۱۰- تویوتا C-HR

کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

قیمت مدل پایه: ۲۲ هزار و ۵۰۰ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۷، ۷.۵، ۸.۱ (لیتر)
محصول جدید تویوتا در کلاس پرتقاضای کراس اورهای ساب کامپکت با ظاهر جذاب، سواری اسپرت، کیفیت ساخت بالا و قیمت نسبتاً مناسب در لیست کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان در سال ۲۰۱۸ است. C-HR از پیشرانه ی ۴ سیلندر ۲ لیتری، ۱۴۴ اسب بخار قدرت می گیرد و بااستفاده از گیربکس CVT چرخ های محور جلو را به گردش در می آورد. تویوتا C-HR که آپشن سیستم تمام چرخ محرک برای آن در دسترس نیست، در بازار آمریکا هر سال به طور میانگین با کارکرد ۲۴ هزار کیلومتر، حدود ۱۵۰۰ دلار بنزین مصرف می کند.

۹- سوبارو کراس ترک

کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان


مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۷، ۷.۱، ۸.۱ (لیتر)
 یکی دیگر از کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان و در سال 2018 میلادی کراس اور ساب کامپکت سوبارو کراس ترک (Crosstrek)  است  این شاسی بلند  یکی از کامل ترین و بهترین کراس اورهای جهان است. این محصول سوبارو که به پیشرانه ی ۴ سیلندر ۲ لیتری با قدرت ۱۵۲ اسب بخار و گیربکس CVT مجهز است، به صورت استاندارد از سیستم تمام چرخ محور مشهور این برند ژاپنی استفاده می کند. البته تیپ گیربکس دستی کراس ترک در شهر و بزرگراه بین ۸ تا ۱۰ لیتر بنزین نیاز دارد. بر اساس تخمین کارشناسان، برای طی کردن ۲۴ هزار کیلومتر مسافت با سوبارو کراس ترک باید میانگین ۱۵۰۰ دلار خرج سوخت کرد.

 

۸- بیوک آنکور
کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

قیمت مدل پایه: ۲۳ هزار و ۲۰۰ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۷، ۷.۱، ۷.۸ (لیتر)
بیوک آنکور (Encore) در کلاس کراس اور ساب کامپکت لوکس، یکی از خوش ساخت ترین محصولات آمریکا و در بازار بوده که کابین آن فوق العاده کم صدا است. آنکور با پیشرانه ی ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری توربوشارژ ۱۳۸ اسب بخار قدرت دارد که در کنار گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک اصلاً شتاب اولیه بالایی نتیجه نداده است. مدل تمام چرخ محرک بیوک آنکور در شهر و بزرگراه ۷.۵ تا ۹ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می کند. آنکور استاندارد هر سال به طور میانگین ۱۴۵۹ دلار هزینه ی سوخت طلب می کند.

 

۷- هیوندای کُنا
کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۴، ۷.۳، ۷.۸ (لیتر)
کنا (Kona) کراس اور ساب کامپکت هیوندای است که با طراحی جوان پسند به بازار عرضه می شود. این مدل کره ای در دو تیپ لیمیتد و آلتیمت با قیمت های پایه ۲۴ هزار و ۷۰۰ دلار و ۲۷ هزار و ۴۰۰ دلار، پیشرانه ی ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربوشارژ و قدرت ۱۷۵ اسب بخار مصرف کمی دارد. کنا SE به عنوان ارزان ترین تیپ این مدل (قیمت پایه ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار) با پیشرانه ی ۴ سیلندر ۲ لیتری و ۱۴۷ اسب بخار قدرت عرضه می شود که مصرف سوخت آن در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و بزرگراه، ۸.۷ و ۷.۱ لیتر است. علاوه بر این دو تیپ لیمیتد و آلتمیت با سیستم تمام چرخ محرک ۸ تا ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر و بزرگراه بنزین می سوزانند. هر سال باید میانگین ۱۴۵۰ دلار خرج بنزین هیوندای کنا کرد.

 

۶- هوندا CR-V
کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

قیمت مدل پایه: ۲۷ هزار و ۵۰ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۴، ۶.۹، ۷.۸ (لیتر)
کراس اور کامپکت CR-V همانند برادر برادر کپچک تر خود HR-V عمل می کند. مدل های هوندا CR-V مجهز به پیشرانه ی ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری توربوشارژ با قدرت ۱۹۰ اسب بخار و گیربکس CVT مصرف مناسبی دارند. هوندا CR-V در تیپ استاندارد و پایه با قیمت ۲۴ هزار و ۲۵۰ دلار و پیشرانه ی ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی با قدرت ۱۸۴ اسب بخار، حدود ۰.۲ لیتر بنزین زیادتری می سوزاند. تیپ ۱.۵ لیتری ۱۴۵۰ دلار و تیپ ۲.۴ لیتری ۱۵۵۰ دلار در سال برای بنزین خرج می کنند.

 

۵- هوندا HR-V
کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

قیمت مدل پایه: ۱۹ هزار و ۶۷۰ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۴، ۶.۹، ۷.۵ (لیتر)
هوندا HR-V بر اساس هاچ بک فیت (Fit) ساخته شده است  و یکی از  کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان است.فضای داخلی و صندوق بار  این مدل بسیار جادارتر از یک هاچ بک است. پیشرانه ی ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری با قدرت ۱۴۱ اسب بخار و گیربکس های ۶ سرعته دستی یا CVT قوای فنی این کراس اور شهری ژاپنی را تشکیل می دهند. ترکیب گیربکس CVT و سیستم تمام چرخ محرک، مصرف آن را حدود ۰.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر افزایش می دهد. سالانه ۱۴۰۰ دلار باید خرج بنزین هوندا HR-V کرد.

 

۴- مزدا CX-۳
کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

قیمت مدل پایه: ۲۰ هزار و ۱۱۰ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۱، ۶.۹، ۷.۵ (لیتر)
محصول زیبا و خوش ساخت مزدا CX-۳ شاید کابین جاداری نداشته باشد، اما فقط تجربه ی یک بار سواری کافی است تا راننده عاشق فرمان پذیری آن شود. پیشرانه ی ۴ سیلندر ۲ لیتری با قدرت ۱۴۶ اسب بخار در کنار گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک هر سال به طور میانگین ۱۴۰۰ دلار بنزین مصرف می کند. مدل تمام چرخ محرک مزدا CX-۳ حدود ۰.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف بنزین زیادتری دارد.

 

۳- جی ام سی ترِین
کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

قیمت مدل پایه تیپ دیزل: ۳۲ هزار ۷۹۵ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۴، ۶، ۷.۳ (لیتر)
ترین (Terrain) کراس اور کامپکت GMC است که همانند برادر ناتنی خود شورولت اکوئیناکس، بنزین زیادی مصرف نمی کند. ترین با پیشرانه ی ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربوشارژ دیزل و قدرت ۱۳۷ اسب بخار مصرف مناسبی دارد. تیپ استاندارد ترین با قیمت پایه ۲۵ هزار و ۹۹۵ دلار از پیشرانه ی ۱.۵ لیتری توربوشارژ با قدرت ۱۷۰ اسب بخار استفاده می کند که مصرف آن بین ۷.۸ تا ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. GMC ترین با پیشرانه دیزل، هر سال میانگین ۱۵۵۰ دلار برای سوخت نیاز دارد.

 

۲- شورولت اکوئیناکس

کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان

قیمت مدل پایه تیپ دیزل: ۳۱ هزار ۶۹۵ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۸.۴، ۶، ۷.۳ (لیتر)
نسل جدید شورولت اکوئیناکس (Equinox) با پیشرانه ی ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربوشارژ دیزل و قدرت ۱۳۷ اسب بخار مصرف سوخت پایینی دارد. تیپ های دیگر اکوئیناکس با پیشرانه های ۱.۵ لیتری توربوشارژ و ۲ لیتری توربوشارژ بنزین زیادتری نیاز دارند. شورولت اکوئیناکس ۱.۵ لیتری دیزل هر سال ۱۵۵۰ دلار و تیپ ۲ لیتری هر سال ۲۱۰۰ دلار خرج بنزین می کند.

۱- نیسان کیکس

کم مصرف ترین شاسی بلندها در جهان
 

قیمت مدل پایه تیپ دیزل: ۱۷ هزار ۹۹۰ دلار
مصرف سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر شهر/بزرگراه/ترکیبی: ۷.۵، ۶.۵، ۷.۱ (لیتر)
کراس اور جذاب و خوش قیمت نیسان کیکس (Kicks) با پیشرانه ی ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری و قدرت ۱۲۵ اسب بخار، خودروی پرسرعتی نیست اما به عنوان جایگزین معنوی مدل جوک در کنار گیربکس CVT کم مصرف ترین کراس اور این فهرست است. البته نیسان کیکس به سیستم تمام چرخ محرک مجهز نمی شود اما باوجود تجهیزات ایمنی استاندارد، قیمت اقتصادی، کیفت ساخت و خرج سالانه میانگین ۱۳۵۰ دلار برای سوخت گیری، خودروی شهری ارزشمندی است.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید