صندوق املاک و مستغلات چیست؟

تا به حال نام صندوق املاک و مستغلات را شنیده اید؟ بدیهی است که هر زمان که نام سرمایه گذاری آورده می شود، بازدهی و ریسک نیز به دنبال آن می آید. اگر شما در هر بازاری انتظار سود بسیار بالایی داشته باشید به همان میزان نیز باید ریسک بالاتری را تجربه کنید. افراد معمولا، به دنبال سرمایه گذاری در بازارهایی هستند که ریسک آن پایین و سود بسیار بالایی داشته باشید. یکی از بهترین بازار ها با ریسک پایین و سود بالا، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می باشد. در این مطلب از صندوق املاک و مستغلات و چگونگی سرمایه گذاری در آن بیشتر بخوانید .

صندوق املاک و مستغلات

صندوق املاک و مستغلات چیست؟

مقدمه ای بر صندوق املاک

همانطور که اشاره کردیم، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می تواند در عین ریسک کم بازدهی و سود بالایی داشته باشد. اما با توجه به وضعیت این بازار کسانی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارند نیازمند داشتن دارایی و سرمایه بسیار زیادی هستند. نیاز به داشتن سرمایه بالا باعث می شود که خیلی از افراد که تمایل به سرمایه گذاری در املاک را دارند، نتوانند به این بازار ورود کنند.

برای حل این چالش که افراد با سرمایه ای اندک امکان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را ندارند، صندوق املاک و مستغلات ایجاد شد.

در صندوق های املاک و مستغلات افراد مختلف می توانند با هر میزان سرمایه ای که دارند به بازار سرمایه گذاری در املاک ورود کنند. صندوق املاک و مستغلات سرمایه زیادی را از سرمایه گذاران خرد و کلان جذب می کند و با کمک این سرمایه به بازار املاک ورود کرده و شروع به سرمایه گذاری می کند.

به این ترتیب افرادی که سرمایه اندک دارند با کمک صندوق املاک و مستغلات بدون اینکه نیاز داشته باشند یک ملکی را به طور کامل خریداری کنند از بخشی از این ملک و بازدهی که دارد سود دریافت می کنند.املاکی که این صندوق ها می توانند در آن سرمایه گذاری کنند باید حتماً دارای سند معتبر باشد و همچنین این املاک می تواند مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و باشد.سرمایه گذاران این صندوق ها در سودی که از خرید املاک به دست می آید به نسبت سرمایه خود شریک هستند.

صندوق املاک و مستغلات

ویژگیهای صندوق املاک و مستغلات

ویژگیهای صندوق املاک و مستغلات

  • صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات دارای ویژگی هایی هستند که عبارتند از:
  • اصلی ترین وظیفه این صندوق ها مدیریت املاکی است که تحت تکلف این صندوق می باشد.
  • درآمد سرمایه گذاران در این صندوق ها از دریافت سود به دست آمده در بازار ملک است.
  • سود پرداختی به سرمایه گذاران ممکن است در بازه های مختلف زمانی ماهانه، فصلی و یا سالانه پرداخت شود.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات

بازارهای مالی بسیار زیادی وجود دارد که افراد می توانند سرمایه خود را در این بخش ها سرمایه گذاری کنند، اما سرمایه گذاری در صندوق های املاک و مستغلات مزایایی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

معافیت مالیاتی

اگر صندوق املاک و مستغلات موردنظر جز شرکت هایی باشد که تخلفات مالیاتی نداشته است، سرمایه گذاران این صندوق ها در ازای سود دریافتی خود نیاز به پرداخت هیچ گونه مالیاتی نمی باشند.

فروش عالی

اگر سهام صندوق املاک و مستغلات موردنظر در بورس ارائه شود هر زمان که شما اقدام به فروش سهام خود کنید، می توانید سهام تان را به پول نقد تبدیل کنید.

تنوع سرمایه گذاری

شما می توانید در صندوق های املاک و مستغلات سرمایه خود را در املاک غیر مسکونی مانند هتل ها، مراکز تجاری و تفریحی و نیز سرمایه گذاری کنید.

اگر به دنبال سودی بالاتر از تورم هستید و حاضر به پذیرش ریسک می باشید؛ حتما درباره صندوق جسورانه و شرایط آن بخوانید.

صندوق املاک و مستغلات

مزایای سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات

میزان بازدهی صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات

عدد دقیقی را برای میزان بازدهی و سود سرمایه گذاری در صندوق های املاک و مستغلات نمی توان بیان کرد اما به هر میزان که قیمت مسکن در کشور رشد داشته و صعودی باشد، به همان میزان نیز بازدهی و سود سهام صندوق ها افزایش پیدا می کند.

اما در چند سال گذشته این موضوع ثابت شده است که کسانی بیشترین سود را در بازار املاک دارند که سرمایه خود را به صورت بلند مدت در این بازار نگه داشته و صبر کنند. همیشه نرخ رشد مسکن و مقدار کمی از میزان تورم حاکم بر کشور نیز بالاتر است.

البته صندوق های املاک و مستغلات مجبور هستند بخشی از سرمایه جذب شده را صرف تعمیر و نگهداری، جبران ضرر افت قیمت، استهلاک بنا و کنند. اما به طور کلی سودی که این صندوق ها برای سرمایه گذاران خود فراهم می کنند برابر نرخ رشد مسکن است.

یک مدیریت دقیق در این صندوق ها و همچنین اتخاذ تصمیم های درست در بازار املاک نظیر، بازسازی املاک قدیمی می تواند حاشیه سود سرمایه گذاران را افزایش داد.

صندوق املاک و مستغلات

بازدهی صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات

انواع صندوق های املاک و مستغلات

صنوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات دارای انواع مختلفی هستند و افراد می توانند با توجه به هدف خود، سرمایه شان را در هر کدام از این صندوق ها قرار دهند. انواع صندوق های املاک و مستغلات عبارت است از:

صندوق سهامی و مالکیت املاک

در این نوع از صندوق املاک مستغلات، مدیران صندوق به دنبال شناسایی املاک هستند که با توجه به شرایط شان و آینده ای که در پیش رو دارند می تواند درآمدزا باشند. پس از شناسایی این املاک صندوق سرمایه گذاری اقدام به خرید آن می کند و با توجه به نوع مدیریتی که بر این ملک دارد به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می کند.

صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات ترکیبی

همانطور که از نام این صندوق پیداست سرمایه در این صندوق ها شامل دارایی های واقعی، املاک و مستغلات مختلف می باشد.

در این نوع صندوق فعالیت های مختلفی انجام می شود. این فعالیت ها عبارتند از:

خرده فروشی در بازار املاک، خرید املاک مسکونی، جاوید املاک بیمارستانی، خرید املاک اداری، خرید هتل ها و

صندوق املاک و مستغلات رهنی

در این نوع صندوق، با دادن وام هایی به صاحبان املاک از آن ها سود دریافت می کنند این سود پس از کسر کارمزد بین سرمایه گذاران تقسیم می شود.

پرداخت سود بالا به سرمایه گذاران

در صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات میزان سود بسیار بالایی به سرمایه گذاران پرداخت می شود. این میزان سود در حدود ۷۵ تا ۹۵ درصد کل سود صندوق است. همچنین دولت ها در کشورهای مختلف جهت اینکه صندوق ها ترغیب شوند که سود بسیار بالاتری را به سرمایه گذاران خود پرداخت کنند، معافیت های مالیاتی را برای صندوق هایی قرار دادند که ۱۰۰ درصد سود حاصل را بین سرمایه گذاران تقسیم کند.

صندوق املاک و مستغلات

انواع صندوق های املاک و مستغلات

روش کار صندوق املاک و مستغلات

به کمک این صندوق های املاک و مستغلات، سرمایه بسیار زیادی از سرمایه گذاران مختلفی جذب می شود. صندوق ها با کمک این سرمایه و ورود به بازار املاک می توانند بخشی از این بازار را در دست خود بگیرند. اصلی ترین کارهای این صندوق ها همانطور که از نامشان پیداست خرید و فروش املاک است و از این طریق به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می کنند.

میزان کارمزد صندوق املاک و مستغلات چقدر است؟

مهم ترین سوالی که برای افراد مختلفی که قصد سرمایه گذاری در این صندوق ها را دارند پیش می آید این است که، میزان کارمزد صندوق املاک و مستغلات چقدر است.در پاسخ به این سوال باید بگوییم میزان کارمزد دریافتی صندوق ها با یکدیگر متفاوت است. به دلیل بازار رقابتی که وجود دارد صندوق ها سعی می کنند به گونه ای کارمزد خود را تعیین کنند که افراد ترغیب به سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری آن ها شوند.

همچنین با توجه به اینکه هر چه میزان کارمزد دریافتی خود را کاهش دهند و به همان میزان نیز نرخ دریافت مالیات از آن ها نیز کاهش پیدا می کند، صندوق ها سعی می کنند کمترین کارمزد ممکن را از سرمایه گذاران دریافت کنند.

اما با توجه به بررسی که بر روی چند مورد صندوق املاک و مستغلات انجام دادیم میزان کارمزد دریافتی آن ها بین 5 تا 25 درصد متغیر بود. این میزان کارمزد از سود دریافت می شود و اصل سرمایه افراد محفوظ باقی می ماند.

صندوق املاک و مستغلات

روش کار صندوق املاک و مستغلات

حفظ ارزش سرمایه با سرمایه گذاری در بازار املاک

حداقل در چند سال گذشته با توجه به شرایطی که بر کشور حاکم بوده است، بازار املاک و مستغلات هیچ موقع نزولی نبوده و همیشه در حال رشد بوده است. شما می توانید جهت حفظ ارزش سرمایه خود و افزایش آن، در بازار املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرده و به این بخش ورود کنید.

اگر این مقاله برای شما مفید بوده، پیشنهاد می کنیم تا با رفتن به وب سایت آکادمی دانایان، از سایر مطالب آموزشی و همچنین محتواهای تحلیل آن استفاده کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید