خلط گلوی نوزاد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از یک عفونت ساده گرفته تا یک ناهنجاری عروقی و مادرزادی. تانما در این مطلب ضمن بیان علل خلط گلوی نوزادان، روش های درمان خلط گلو در نوزادان را نیز بیان می کند؛

علت خلط گلو در نوزادان

1-آلرژی

اولین عامل ایجاد کننده خلط گلو و خس خس سینه می تواند آلرژی باشد که در واقع باعث می شود بدن خلط اضافه ایجاد کند و از آن جایی که خود کودک و یا نوزاد نمی تواند خودش بینی و یا گلو خود را پاک کند , مجرا های تنفسی نوزاد بسته و یا باریک می شود.

اگر نوزاد به یک ماده مانند گرد و غبار و یا هر چیز دیگری حساسیت داشته باشد بدن نوزاد این مواد را به عنوان یک ماده خارجی می شناسد که این امر سبب می شود سیستم ایمنی بدن در مقابل آن ایستادگی کند که سبب تنگ شدن دوچندان مجراهای تنفسی می شود و این امر سبب وجود فضای کم برای انتقال هوا می شود که یکی از مواردی که سبب ایجاد صدای سوت می باشد این مورد می باشد.

2-التهاب نایژک

التهاب نایژک و یا برونشیولیت یکی از عوامل نادری می باشد که می تواند سبب ایجاد شدن خس خس سینه و یا خلط شود اما همانطور که گفتیم این مورد یک مورد نادر می باشد و معمولا برای نوزدان رخ نمی دهد.

برونشیولیت معمولا پس از 4 هفته علائم خود را نشان می دهد و در 4 هفته اول نوزاد کاملا سالم به نظر می رسد اما پس از چهارمین هفته شروع به سرفه های خشک و در گاهی اوقات استفراغ می کن که می تواند یکی از عوامل جدی این بیماری باشد.

3-آسم

درمان خلط گلوی نوزاد

علت خلط گلو در نوزادان


یکی دیگر از مواردی که ممکن است سبب ایجاد خس خس سینه و خلط گلو شود آسم می باشد , یکی مواردی که می تواند سبب ایجاد خس خس در کودکان و یا نوزادان شود سیگار کشیدن والدین می باشد که می تواند تاثیر بسیار بدی بر مجرای تنفسی کودک و نوزاد داشته باشد.

نوزادی که به آسم مبتلا می باشد معمولا مجرای هوایی حساسی دارد که این حساسیت در مقابل مواردی مانند دود سیگار و یا آلودگی هوا ممکن است سبب ملتهب شدن ریه ها شود که در نتیجه منجر به خس خس سینه , سرفه , سفتی سینه و ... می شود . همچنین لازم به ذکر است نشانه های آسم در شب بدتر می شود و می تواند بسیار آزار دهنده و ناراحت کننده باشد.

4-بیماری رفلاکس معده

عامل دیگری که می تواند بسیاردر ایجاد خس خس سینه موثر باشد رفلاکس معده می باشد که به آن GERD نیز گفته می شود. در واقع رفلاکس معده به شرایطی گفته می شود که اسید معده درون مری ریخته می شود که این امر سبب می شود مقداری کمی از آن اسید در ریه ها تنفس شود که این امر سبب تحریک و تورم راه های هوایی می شود و در نتیجه آن ها را باریک و باریک تر می کند.

یکی از مواردی که می تواند به کاهش رفلاکس معده کمک فراوانی کند آروغ زدن منظم نوزاد می باشد که توصیه می شود زمان انجام آن رعایت شود تا خطر ابتلا به بیماری رفلاکس معده تا حد چشمگیری کاهش یابد.

5-عفونت

از عواملی دیگری که می تواند ایجاد کننده خس خس سینه باشد عفونت های قفسه سینه می باشد که می تواند شامل عفونت هایی مانند عفونت های تنفسی تحتانی مانند برونشیولیت و ذات الریه باشد.عفونت تنفسی فوقانی معمولا با اسم سرماخوردگی شناخته می شود که عامل اصلی ایجاد کننده تنفس های پر صدا می باشد اما فقط در اندکی از موارد ممکن است باعث ایجاد گرفتگی در مجرای هوایی تحتانی شود , این نوع عفونت نیاز به درمان خاصی ندارد و معمولا با استفاده از مایعات فراوان و یک سری مراقبت ها به مرور زمان بهبود پیدا می کند.

6-بیماری نقص ایمنی بدن

بیماری های نقص ایمنی عبارت است از وجود نقص در دستگاه ایمنی بدن .که شامل دردهای عضلانی ؛ سردرد؛ سرگیجه ؛ و سرفه همراه با خلط غلیظ ، رنگی یا خونی می شود.بیماری های نقص ایمنی منشایی ژنتیکی دارند و اگر سابقه خانوادگی این بیماری وجود داشته باشد راه خاصی برای پیشگیری وجود ندارد.

7-ناهنجاری های تراشه مغزی

ناهنجاری های تراشه مغزی در نوزادان می تواند یکی از علل ایجاد اختلات تنفسی و همچنین وجود خلط در گلوی آنها شود .ناهنجاری های تراشه های مغزی در نوزادان انواع مختلفی دارند و مشکلات وسیعی را در نوزدان ایجاد می کنند . و ایجاد خلط پشت گلو از عوارض این دست از بیماری ها در نوزادان است .

8-اختلال عملکرد بند ناف

ناف در جنین وسیله رساندن خون ، اکسیژن و مواد غذایی از جفت به جنین و تأمین نیازهای او می باشداختلال عملکرد بند ناف در دوران جنینی می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در دوران نوزادی شود . که از این مشکلات می توان به نارسایی های تنفسی و ایجاد خلط در گلوی نوزاد اشاره کرد .

9-دیسکینزی مفاصل اولیه

دیسکینزی مفاصل اولیه یک اختلال حرکتی است که نشانه هایی چون کندی حرکات ارادی یا حرکات مکرر غیر ارادی مانند تیک های عصبی را دارد .از عوارض جانبی این اختلال در کودکان می توان به داشتن خلط در پشت گلو اشاره کرد که نباید آن را با خلطهای آلرژیک در کودکان اشتباه گرفت.

10-ناهنجاری های عروقی مادرزادی

یکی دیگر از علل ایجاد خلط در گلوی نوزادان ناهنجاری های عروقی مادرزادی است . این ناهنجاری ها غالبا با مختل کردن مکانیسم طبیعی بدن مشکلاتی را در اندامهای مختلف ایجاد می کنند که ایجاد مشکلات تنفسی و جمع شدن خلط در پشت گلو نوزادان از جمله آنها است.

درمان خلط گلو در نوزادان

مرطوب کننده هوا

هر چه رطوبت موجود در هوا افزایش پیدا کند هوا بهتر وارد مجراهای تنفسی می شود که این امر به مرور زمان سبب شل شدن احتقان در مجرای تنفسی می شود که کم کم و به مرور زمان سبب بهبود خس خس سینه و خلط گلو می شود.

علت خلط گلو در نوزادان

درمان خلط گلو در نوزادان

آبرسانی بهتر

اگر عامل ایجاد کننده خس خس در نوزاد شما عفونت می باشد یکی از راه هایی که می تواند در بهبود آن کمک فراوانی بکند هیدراته کردن می باشد.یکی از راه های هیدراته کردن استفاده از مایعات می باشد که این امر سبب می شود مخاط درون گلو و معابر تنفسی کم کم از بین برود که این امر سبب بهبود خس خس سینه می شود.

دستگاه نبولایزر

در برخی از موارد ممکن است پزشک مربوطه جهت بهبود خس خس سینه نبولایزر تجویز کند, نبولایزر دستگاهی می باشد که از دارویی به نام آلبوترول همراه با آب نمک استفاده می کند که این کار سبب باز شدن راه های هوایی می شود.لازم به ذکر است این نوع درمان فقط برای خس خس های ناشی از آسم می باشد و به هیچ وجه خس خس های ناشی از عوامل دیگر را بهبود نمی بخشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید