رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی مانند هر جراحی پلاستیک زیبایی یا ترمیمی دیگری با هدف زیبایی بیشتر و رفع مشکلات جسمی انجام شده.جراحی زیبایی بینی به منظور خوش فرم کردن بینی یا اصلاح مشکلات داخلی و خارجی مربوط به شکل و ظاهر بینی انجام شده تا با داشتن چهره‌ای جذاب‌تر اعتماد به نفس بیمار و کیفیت زندگی وی نیز افزایش یابد. بینی انواع مختلفی دارد، اگر بینی بسیار بزرگ یا بالعکس بیش از حد کوچک باشد و یا اگر نوک بینی بسیار پهن و گوشتی یا افتاده باشد، تکنیک جراحی متفاوتی برای اصلاح آن انتخاب شده و دلایل دیگری نیز برای انجام جراحی بینی هست، برای مثال برخی بیماران برای رفع انحراف بینی یا جوانسازی چهره به کلینیک‌های زیبایی مراجعه کرده اند. نوع جراحی زیبایی بینی که برای اصلاح این نقص‌ها انجام می‌شود به این بستگی دارد که کدام بخش از بینی، بالا، وسط یا پایین آن، دارای نقص باشد.در رینوپلاستی یک یا چند بخش از بینی تغییر و اصلاح می‌شود تا شکل دلخواه ایجاد گردد و تناسب بینی نیز حفظ شود.

انواع عمل بینی:

نوک بینی گوشتی و توپی شکل یا چرخش نداشتن نوک بینی

چرخش بینی به چرخش رو به بالا یا پایین نوک بینی میگویند.مشکلات زیبایی مربوط به نوک بینی، برای مثال نوک بینی توپی و گرد، از این نقص هست که نوک بینی این پیچش را به نحو متناسب ندارند. جراح برای اصلاح این پیچش و چرخش غضروف را متناسب با پایه بینی تغییرشکل خواهد داد.به این عمل میتوان گفت عمل بینی گوشتی.

انحراف تیغه بینی

تیغه بینی یا سپتوم بخشی از بینی است که حفره بینی را به دو مجرا تقسیم کرده و این تیغه از بخش بالایی بینی، یعنی محل اتصال آن به جمجمه، تا دو سوراخ بینی کشیده شده.این عمل بینی جزو عمل بینی استخوانی قرار میگیرد.

قوز روی رادیکس بینی

به بخش فوقانی استخوانی بینی رادیکس میگویند.اگر رادیکس بسیار بزرگ شود، قوز روی بینی ایجاد می‌شود. جراح بخشی از رادیکس را در عمل زیبایی بینی می‌تراشد تا بینی متناسب شود و شیب رادیکس صاف‌تر و بدون برآمدگی باشد.این عمل بینی جزو عمل بینی استخوانی قرار میگیرد.

اصلاح رادیکس

اگر رادیکس کم عمق باشد، فرورفتگی و برجستگی عجیبی را ایجاد کرده که جراح برای پر کردن این فرورفتگی از پیوند غضروف استفاده خواهد کرد.غضروف لازم از بخش دیگری از بدن خود شخص گرفته می‌شود.به این ترتیب با پر شدن فرورفتگی بالای رادیکس شیب بینی صاف خواهد شد.این عمل بینی جزو عمل بینی استخوانی قرار میگیرد.

نامتناسب بودن سوراخ‌های بینی

غضروف بالی یا آلار به لبه‌های خارجی سوراخ بینی گفته شده و اگر سوراخ بینی بیش از حد گشاد باشد، جراح متخصص زیبایی بینی این غضروف را دستکاری و پهنای بینی را کمتر خواهد کرد. جراح زیبایی بخشی از بافت بینی را برمی‌دارد تا سطح تنشی کاهش یابد که باعث بزرگ و نامتناسب شدن سوراخ بینی شده.به این عمل نیز میتوان گفت عمل بینی گوشتی.
آیا این مطلب مفید بود؟ 2
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید