قرص لیورگل چیست؟

قرص لیورگل تهیه شده از عصاره گیاهی خارمریم (سیلی مارین) از طریق تحریک سنتز پروتئین ریبوزومال باعث افزایش قدرت نوسازی سلولهای کبدی شده لذا یک درمان کمکی کاملاً موثر برای مسمومیتهای کبدی، هپاتیت ها، جلوگیری از پیشرفت سیروز کبدی و بخصوص کبد چرب خواهد بود٠ این دارو فاقد هر گونه عارضه جانبی خواهد بود و تنها در معدودی از موارد می تواند منجر به بروز اثرات ملینی کاملاً ملایمی می گردد. این دارو لازم است سه نوبت در روز و در هر بار یک قرص ۱۴۰ میلی گرمی یا دو قرص ۷۰ میلی گرمی مصرف گردد٠ مدت زمان مصرف دارو بخصوص در کبد چرب تا سه ماه قابل توصیه است.

قرص لیورگل

انواع قرصهای لیورگل

 

کبــد مهمترین کارخانه ی شیمیایی بدن است. این عضو با تولید صفرا کمک به هضم چربی ها نموده و بسیاری از سموم را ازروده ها دفع می کند. قدرت کبد برای انجام این اعمال مهم، اغلب تحت تاثیر مواد متعددی که روزانه انسان در معرض آنها قرار می گیرد به خطر می افتد.

غذاها و بعضی از گیاهان داروئی می توانند سلول های کبدی را در مقابل این ضایعات محافظت نموده و به نقش کبد به عنوان مهمترین عضو سم زادی بدن در این امر کمک نمایند. به علت نقش بسیار مهم کبد در اعمال بدن، پیشگیری و درمان بیماری های آن ضرورت تام دارد.

آسیب کبد که به دنبال تخریب سلولی ناشی از فعالیت ویروسی و تغییرات التهابی ثانویه ناشی از تحریک سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود ممکن است به مدت ۲۰-۱۰ سال به صورت نهفته فعال بوده و تا زمان بروز سیروز کبدی هیچگونه علامت و نشانه ای از خود ظاهر نسازد. این مدت طولانی، فرصت مناسبی برای درمان بیمار، توسط داروهای گیاهی و درنتیجه کنترل بیماری و پیشگیری از آسیب جدی به کبد به شمار می رود.

بیش از ۲۰۰۰ سال است که از گیاه خار مریم( Silybum marianum ) در درمان پشتیبان بیماری های کبدی و اختلالات کیسه صفرا استفاده می گردد.این درحالی است که امروزه جدای از پیشینه ی تاریخی این گیاه به عنوان داروی محافظ کبدی، اثرات سودمند دیگرش در درمان بیماری های سایر اعضاء نیز شناسایی شده است.

میوه گیاه خار مریم دارای فلاونوئید های گیاهی مهمی همچون سیلی بین، سیلی کریستین و سیلی دیانین است که در مجموع سیلی مارین نامیده می شوند و همگی دارای اثرات محافظت کننده ی کبدی می باشند.

قرص لیورگل

این خاصیت، در واقع به معنای افزایش مقاومت یاخته های کبدی در مقابل آسیب های سمی می باشد. از مهمترین اثرات این گیاه می توان اثرات آنتی اکسیدانی مستقیم، مهار پراکسیداسیون چربی ها، بازسازی ذخایر گلوتاتیون درون یاخته ای و افزایش سوپراکسیددیسموتاز را نام برد.

از طرف دیگر سیلی مارین، فعالیت آنزیم RNA پلیمراز را در هسته ی سلولی افزایش داده و با تحریک سنتز پروتئین های ریبوزومال در یاخته های کبدی، تسریع سرعت بازسازی سلول ها را موجب می شود و با کاهش فعالیت فاکتورهای نکروز دهنده ی توموری، تثبیت غشای ماست سل ، مهار فرآیند التهابی و اثرات ضد فیبروتیک به روند بازسازی بافت کبد کمک شایانی می نماید. نقش سیلی مارین در درمان سیروز نیز با توجه به خواص فارماکولوژیکی همچون مهار مسیر لیپواکسی ژناز ۵، مهار تولید لوکوترین B4 ، خواص پاکسازی رادیکال های آزاد و مهار فعالیت فاکتور نسخه برداری NF-Kappa B قابل توجیه می باشد.

موارد مصرف قرص لیورگل

  1. درمان مسمومیت های کبدی
  2. درمان انواع هپاتیت ها
  3. جلوگیری از پیشرفت سیروز کبدی
  4. درمان تمامی گرید های کبد چرب
  5. نوسازی سلول های کبدی
  6. تحریک آنزیم RNA پلی مراز و تحریک سنتز پروتئین

دارو لیورگل در بدنسازی

بسیاری از بدنسازان به دلیل مصرف بیش از حد استرویید دچار مسمومیت های کبدی و همچنین بالا رفتن آنزیم های کبد می شوند . به دلیل این که این یک داروی کاملا گیاهی بوده و موارد منعی ندارد و میتواند کبد را به وضعیت مناسب برساند طبق بروشوردارو عمل کرده و در صورت لزوم با پزشک مشورت کرده واز این دارو بهره ببرید .

قرص لیورگل برای درمان بیماریهای کبد

درمان بیماری های کبدی مثل سیروز، کبد چرب و هپاتیت مزمن همواره ازمشکلات پیش روی پزشکان می باشد. کارآئی داروهای موثر در درمان اختلالات کبدی نظیر اینترفرون، کورتیکو استرئیدها و … هر چند مناسب است اما در بسیاری از موارد، متناقض عمل کرده و عوارض مصرف آنها عامل بازدارنده ای برای تجویزشان می شود.

قرص لیورگل

قرص لیورگل برای درمان بیماریهای کبد

 

درسال های اخیر محققین به صورت گسترده ای به مطالعه ی داروهای گیاهی به عنوان جایگزینی برای درمان های شیمیائی پرداخته اند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ در بین بیماران هپاتیت C مزمن در آمریکا انجام شد، شایع ترین داروی گیاهی مورد استفاده ی این بیماران سیلی مارین گزارش شده است. در مطالعه ای که در فنلاند انجام گرفت، پس از گذشت ۴ هفته از مصرف داروی سیلی مارین در بیماران، مقادیر آنزیم های AST و ALT کاهش قابل ملاحظه ای داشت و در مطالعات بافت شناسی هم، روند ترمیمی یاخته ای کاملا مشخصی ، دیده شد. درمطالعات حیوانی نیز، سیلی مارین در مقابل سموم مختلف کبدی ناشی از داروهای هپاتو توکسیک، اثرات محافظتی خود را برروی یاخته های این بافت نشان داده است.

قرص لیورگل

عوارض قرص لیورگل

 

قرص لیـورگل با دارابودن مواد موثره ی سیلی مارین، در درمان مسمومیت های کبدی، هپاتیت های حاد و مزمن Cو B، سیروز کبدی و کبد چرب موثر می باشد.

عوارض لیورگل

مطالعات روی تعیین مقدار سیلیمارین در خون 3500 بیمار نشان داده است که در این بیماران عوارض جانبی دیده شده فقط شامل اختلالات بسیار مختصر گوارشی است. یک اثر ملین ملایم معمولاً با مصرف قرص لیورگل می تواند دیده شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ 3
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید