تزریق چربی زمانی اتفاق می افتد که بخواهیم چربی را از نقطه ای گرفته و به نقطه ای دیگر انتقال دهیم. چگونگی آن هم به این صورت است که در ابتدای کار در محلهایی که باید خطوط بدن مشخص شود، آماده عمل می گردد که طبیعتاً با این کار یا مقداری از چربی گرفته شده و به جای دیگری انتقال داده شده و تزریق چربی می گردد تا بدن فرم شکل خود را بازیابد. تانما می تواند اطلاعات مفیدی در زمینه تزریق چربی در اختیارتان قرار دهد.

تزریق چربی چیست

آیا می دانید بدون افزایش وزن می توانید صورت و دستهای خود را چاق تر و جوان تر كنید؟ آیا تاکنون عکس تزریق چربی دیده اید؟ آیا می دانید همیشه پس از كاهش وزن اولین جایی كه لاغرتر می شود و دچار شلی و افتادگی میشود همان صورت و پشت دست شماست؟ آیا می دانید پیری صورت در بعضی افراد به دلیل كاهش چربی زیر پوست است و نه فقط پیری خود پوست ؟

با بالا رفتن سن، بافت چربی صورت کم می شود که افتادگی پوست و شلی و چروک را بیشتر می کند، بنابراین کشیدن و بالا بردن پوست باعث جوان سازی کلی نمی شود. گاهی اوقات سفت تر و کشیده تر نمودن پوست باعث جوان تر شدن آن نمی شود بلکه پرتر بودن صورت باعث جوان تر شدن آن می شود و اینجاست که اهمیت تزریق چربی در پوست بدن مشخص می شود.

در این روش، بافت و سلول های چربی از قسمتی از بدن فرد مانند شکم، باسن، ران و … که چربی اضافه دارد برداشته می شود و به قسمت دیگری که قرار است حجیم تر شود انتقال داده می شود. در واقع تزریق چربی، یک نوع پیوند چربی است. برای مثال اگر شما می خواهید که گونه های خود را برجسته تر کنید و یا با تزریق کردن چربی چین و چروک صورت خود را از بین ببرید، مقداری چربی از قسمت های دیگر بدن شما به طور مثال شکم شما برداشته خواهد شد و این چربی برداشته شده، به گونه های شما انتقال می یابد.

تزریق چربی

تزریق چربی

نواحی تزریق چربی

هدف از تزریق چربی، افزایش حجم یا پر کردن قسمتهایی از بدن است که کمبود حجم دارد. قسمتهایی که تزریق کردن چربی به آن ها متداول است شامل صورت (لب ها و گونه ها و …)، سینه ها و باسن ، دست ها، افتادگی پوست پس از لیپوساکشن و زخم و … است. مهمترین مساله این است که در بدنتان چربی های اضافی برای تزریق چربی داشته باشید. علاوه بر آن باید شرایط سلامتی مناسب داشته باشید و سیگار نکشید.

انتقال چربی به صورت

اگر در قسمتهایی از صورتتان چروک دارید مثل خط خنده ، خط لبخند و چروک اطراف چشم، میتوانید چربی های شکمی، ران و سایر نقاط خود را به صورت خود منتقل کنید. جراح پلاستیک شما حتی می تواند با استفاده از تزریق چربی، خطوط بین بینی و دهان را به حداقل برساند، افتادگی پوست را رفع کند و چین و چروک پیشانی را کم کند. همچنین می توان لاغری صورت را با این روش از میان برد و گونه ها و لب را بسته به نیاز حجیم و برجسته تر نمود.

حجیم سازی سینه ها

اگر می خواهید سینه های خود را فقط مقدار کمی حجیم تر کنید، انتقال چربی به سینه گزینه ی بسیار خوبی برای شما محسوب می شود، اما شرط آن داشتن پوست با کشش مناسب و شکل مناسب سینه ها است. اما اگر پوست ضعیفی دارید یا سینه های شما دچار افتادگی شده است یا مایل به افزایش حجم زیادی در سینه هستید، این روش برای شما مناسب نیست.

تزریق چربی به باسن و ران ها

کسانی که می خواهند باسنی پر و گرد داشته باشند روش لیفت باسن برزیلی را انتخاب می کنند که طی آن چربی های اضافی از طریق لیپوساکشن خارج شده و به باسن تزریق می شود و موجب فرم دهی به باسن میشود.

جوان سازی دست با تزریق چربی

تزریق چربی به دست ها برای افزایش حجم، بهبود چروک ها و پوشش عروق و تاندون های زیر پوست و بهبود کلی کیفیت پوست بسیار موثر است.

تزریق چربی

نواحی تزریق چربی

افراد مناسب تزریق چربی

هدف پیوندزنی چربی، اضافه کردن یا پر کردن قسمت های با حجم ناقص است. قسمت های عموما پیوند زده شده یا تزریق شده شامل دست ها، صورت، تورفتگی های پوست و سینه و کفل می باشند. البته، شما بایستی دارای محل های اهداف کننده باشید که از آنها بتوان چربی را برداشت کرد. مهم است که هیچگونه مشکلات گردشی از بیماری یا استعمال دخانیات نداشته باشید.

افراد نامناسب تزریق چربی

بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی نیستند. مانند:

افراد مبتلا به ایدز

افراد HIV مثبت

کسانی که شیمی درمانی دریافت می کنند.

افرادی که دارای بیماری های خودایمنی هستند.

اگر سابقه رادیوتراپی در مناطق مورد نظر برای تزریق را داشته اید.

در مورد این افراد خطر بهبودی ضعیف و ابتلا به عفونت ها بیشتر است که می تواند به ایجاد اسکارهای دائمی یا نتایج ضعیف تزریق چربی ختم شود. همچنین، افرادی که از بیماری های قلبی عروقی (مانند فشار خون کنترل نشده) رنج می برند، دیابت کنترل نشده دارند و یا وضعیت سلامت عمومی مطلوبی ندارند، کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی نیستند.

تزریق چربی

افراد مناسب تزریق چربی

زمان مناسب انتقال چربی

اگر بنظر می رسد که قسمت هایی از صورتتان چروک شده و فرورفته می باشد.

اگر تمایل به اصلاح دائمی و نه اصلاح با پرکننده های موقت دارید.

اگر تمایل دارید تا کانتور بدن خود را بهبود بخشید، زخم ها را اصلاح کنید، تورفتگی های بدن را پر کنید و دستان و صورت خود را احیاء کنید.

برای استفاده در بازسازی سینه، برای پرکردن بی قاعدگی های کانتور یا پنهان کردن علائم مشخص ایمپلنت های سینه تزریق چرب می تواند موثر واقع شود

تزریق چربی

زمان مناسب انتقال چربی

مزایای تزریق چربی

مزیت این روش نسبت به تزریق انواع پركننده ها مانند ژلها بسیار زیاد است.

چربی از خود فرد گرفته می شود بنابراین هر حجمی که بخواهیم برداشت می شود (حتی به مقدار زیاد تا حدود 500cc به منظور تزریق در باسن ).اگر این حجم زیاد را بخواهیم با ژل پر كنیم اولا هزینه هر سی سی ژل مرغوب حداقل 60-250 دلار است و ثانیا حجم زیاد ژل امکان جابجایی دارد و با فشار های خارجی كه پوست می آید از نقطه ای به نقطه دیگر حركت خواهد كرد و از روی پوست دچار ناهمواری خواهد شد.

در صورتی که در مورد چربی، چون سلولهای زنده بدن هستند و وقتی به ناحیه ای تزریق می شوند به همان قسمت پیوند داده می شوند و عروق و بافت های بدن آنها را احاطه كرده و جزیی از چربی طبیعی آن منطقه خواهد شد (به اصطلاح به بدن جوش می خورد ) و امكان هیچ گونه جابجایی نخواهد داشت.

دیده شده است كه ژلها در سیستم لنفاوی به حركت در آمده و در كبد و طحال وجود ذرات ژل گزارش شده است.
اما ماندگاری چربی تزریق شده همانطور كه قبلا گفته شده بستگی به نحوه برداشت و نحوه تزریق دارد. كه نكات كلیدی آن اگر رعایت شوند از ماندگاری بسیار طولانی برخوردار خواهد بود چربی را میتوان بمدت 6 ماه در یخچال های معمولی و 2 سال در یخچال های صنعتی نگهداری کرد و سپس مجددا تزریق كرد. بنابراین اگر فردی پس از تزریق اول بخواهد مجددا قسمتی از ناحیه تزریق شده را پر كند چربی به راحتی در دسترس است و فقط نیاز به یک تزریق مجدد دارد.

ماندگاری چربی تزریق شده ، معمولا چربی را از نواحی مقاوم به رژیم و ورزش برداشت می کنیم مانند پهلو ها ، شکم ، باسن و... بنابراین این چربی پس از تزریق در نواحی مثل صورت به آسانی با رژیم و یا ورزش آب نخواهد شد .
مزیت مهم دیگر چربی نسبت به ژل و یا پروتز دارد. همان قوام طبیعی چربی است كه لمس چربی بسیار نرمال بنظر می رسد در حالی كه ژل و یا پروتز سفت و مشخص می باشد و قابل تشخیص است كه چیزی غیر طبیعی در زیر پوست وجود دارد .
امكان ایجاد عفونت در ژل ها و پروتز ها بسیار بیشتر از چربی است .
از مزیت های مهم دیگر چربی عدم امکان ایجاد آلرژی است كه در ژل ها شایعه تر است .

تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

عوارض تزریق چربی

معمولا این عمل دارای حداقل معایب و ضرر است از آن جمله کبودی و تورم می باشد که گذرا است. در برخی موارد در صورت رعایت نکردن اصول از طرف پزشک جراح یا خود فرد، عفونت هم جزو عوارض احتمالی است. البته عوارض این عمل بیشتر به شكل تورم در ناحیه کشیده شده ناحیه تزریق شده است كه پس از 2 هفته از بین می رود. معمولا کبودی ندارد و به جز در ناحیه زیر چشم كه امكان کبودی هست و آن هم طی 12-10 روز از بین خواهد رفت .

مراقبتهای قبل از تزریق چربی

 • میزان چربی و محل لیپوساکشن و محل تزریق چربی را پزشک معالج تعیین می نماید.
 • تزریق چربی تحت بی حسی موضعی انجام می شود، بنابراین دردی احساس نخواهید کرد. قبل از تزریق چربی و مراجعه به اتاق عمل پوست، صورت را با آب و صابون شستشو داده و از چربی، دارو و یا مواد آرایشی پاک نمایید.
 • شب قبل حمام نمایید.
 • در صورت ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری های خاص یا مزمن به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف آسپیرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و یا هر نوع داروی دیگری به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • در صورت ابتلاء به بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز و ... به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • اگر جزء بیماران دیالیزی، پیوندی و یا بیماران مبتلا به بیماری های خاص می باشید به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن حساسیت به هر نوع دارو به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن پروتز در صورت یا تزریق ژل غیر قابل جذب در گذشته و انجام میکرودرم آبریژن در یک هفته اخیر و تزریق دیسپورت در 3 روز گذشته به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • قبل از ورود به اتاق عمل پوست، گان و لباس اتاق عمل سرپایی از داروخانه تهیه نموده و هنگام ورود به اتاق عمل، گان را پوشیده و پس از خروج از اتاق عمل آن را خارج نمایید.
 • قبل از مراجعه به اتاق عمل پوست، غذا میل نموده و ناشتا به اتاق عمل مراجعه ننماید.
 • لطفا قبل از ورود به اتاق عمل موبایل خود را خاموش نمایید.
تزریق چربی

مراقبتهای قبل از تزریق چربی

مراقبتهای بعد از تزریق چربی

 • پس از تزریق چربی روی محل تزریق به مدت 5-3 دقیقه کمپرس یخ گذاشته و بعد از گذشت 3-2 دقیقه مجددا کمپرس بگذارید و 2 ساعت بعد مجددا تکرار نمایید.
 • به مدت 3-2 ساعت بعد از تزریق چربی سر و گردن را خم ننموده و دراز نکشید و در طی این مدت بایستید، بنشینید و یا راه بروید. در هنگام استراحت یک بالش اضافه زیر سر بگذارید.
 • بروز درد – ادم – التهاب و قرمزی در صورت و کبودی – خون مردگی و یا کوفتگی در محل تزریق و اطراف محل تزریق چربی طبیعی است.
 • این عوارض در فاصله یک هفته الی 10 روز بعد از تزریق بهبود می یابد.
 • روی محل های تزریق چربی، کمپرس یخ در 24 ساعت اول و کمپرس گرم در 48 ساعت بعد به تناوب بگذارید.
 • از ساییدگی و مالش پوست صورت جدا خودداری نمائید.

 • در صورت بروز درد و یا سردرد، استامینوفن کدئین مصرف نموده و از مصرف آسپرین - پروفن – ژلوفن – مفتامیک اسید – ایندومتاسین و دیکلوفناک به عنوان مسکن خودداری نمائید.

 • داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خصوصا آنتی بیوتیک و مسکن را طبق دستور مصرف نمائید.

 • پس از گذشت 2 هفته نتیجه تزریق چربی مشخص خواهد شد.

 • در صورت بروز هرگونه مشکل سریعا به پزشک معالج مراجعه نمایید.

 • پانسمان محل تزریق در صورت را 24 ساعت بعد برداشته و صورت را با دست به آرامی با آب ولرم و شامپوی بچه شستشو داده، خشک نموده و پماد تجویز شده را طبق دستور پزشک معالج استفاده نمایید و پانسمان محل لیپوساکشن (محل کشیدن چربی) را 48 ساعت بعد برداشته و موضع را با دست به آرامی و با آب ولرم و شامپوی بچه شستشو داده، خشک نموده و پماد تجویز شده را طبق دستور پزشک معالج استفاده نمایید.

 • به مدت یک هفته الی 10 روز پس از تزریق چربی از رفتن به استخر ، سونا، جکوزی و سولاریوم جدا خودداری نمایید.

 • چربی باقیمانده را در پایین ترین کشو یا طبقه فریزر نگهداری نمایید و هنگام مراجعه مجدد به بیمارستان جهت تزریق چربی، چربی ها را داخل فلاکس یخ حمل نمایید.

 • چربی فریز شده به مدت 6-3 ماه قابل نگهداری در فریز می باشد.

 • به مدت یک هفته رژیم غذایی کم نمک رعایت نمایید.

 • در هنگام استراحت و خواب یک بالش اضافه زیر سر بگذارید.

 • به مدت یک هفته از خوردن غذاهای سفت و سخت و لقمه های خوردنی – ادویه جات – فلفل و غذاهای محرک خودداری نمایید.

 • از هرگونه استرس – تنش های عصبی – عصبانیت – داد و فریاد و ... خودداری نمایید.

 • به مدت یک هفته در معرض گرما – سرما – نور خورشید – مواد شیمایی – مواد محرک و حساسیت زا – گرد و غبار و ... قرار نگیرید.

تزریق چربی

مراقبتهای بعد از تزریق چربی

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید