گروه موسیقی دال یکی از گروه های موسیقی تلفیقی در ایران است! گروه دال نام خود را از اول واژه دوستی گرفته است و در سال 1392 بود که این گروه با ارائه آهنگ «آوازم را می‌رقصیدی» شکل گرفت! گروه دال در همین سال بود که چند تک آهنگ دیگر را در فضای مجازی منتشر ساخت که به این طریق توانست در میان مخاطب های موسیقی تلفیقی امروزی، جایی برای خود پیدا کند. این گروه در سال 93 بود که تیتراژ فیلم طعم شیرین خیال را برای فیلم کمال تبریزی ساخت و اولین موسیقی گروه دال با نام «گذر اردیبهشت» در بهار ۹۵ منتشر و جزو پر فروش‌ترین موسیقی‌های سال شد. این موسیقی از گروه دال در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، برنده لوح تقدیر بهترین موسیقی تلفیقی سال شد و در همین جا بود که این موسیقی کاندیدی برای مسابقه باربد در بخش آهنگ سازی گشت. گروه دال همچنین برنده جایزه بهترین آلبوم تلفیقی سال با انتخاب مردمی از پنجمین جشن سالانه موسیقی ما شد. در ادامه به معرفی دال بند می پردازیم.

دال بند

دال بند

معرفی آلبوم های دال بند

آلبوم اول گروه دال با نام گذر اردیبهشت شناخته می شود که در بهار 95 منتشر شده است و این آلبوم محتوایی کاملا عاشقانه دارد. در این آلبوم، سعی شده است تا به موضوع صلح پرداخته شود و این آلبوم پرفروش ترین آلبوم تلفیقی سال 95 شده و جایزه باربر را نیز به علت بهترین آهنگسازی موسیقی تلفیقی دریافت کرد. دومین آلبومی که از گروه دال منتشر گردید، کلاغ سفید نام دارد که در آن، رویکردی اجتماعی دیده می شود. در این آلبوم به موضوعاتی چون مهاجرت، صلح و حق آواز زنان پرداخته شده است. همزمان با انتشار آلبوم کلاغ سفید بود که کلیپی با نام نیمه خاموش منتشر گردید که در آن به ممنوعیت آواز خواندن زنان در ایران اعتراض شد. آلبوم کلاغ سفید عنوان بهترین آلبوم تلفیقی سال ۹۶ از نگاه مخاطبان را در پنجمین جشن سالانه موسیقی ما دریافت کرد.

دال بند

دال بند

معرفی اعضای دال بند

اعضای دال بند را امین هدایتی (خواننده)، شایان شکرآبی (آهنگساز و پیانو)، غزل مهدوى (شاعر و ترانه سرا) و یزدان بهمنی ( سازهای هندپن و کوبه ای) و میلاد سعدی (سازهای کوبه‌ ای) تشكیل مى دهند. فرشاد رضایى (گیتار باس) و آرش آذر (دودوک) نیز دال را همراهى مى كنند. افراد گروه دال بند را می توان این گونه معرفی کرد:شایان شکرابی متولد اسفند 67 و پزشک، یزدان بهمنی متولد دی 61، امین هدایتی متولد سال 62 و معمار، میلاد سعدی متولد سال 65 و تحصیل کرده مهندسی معدن، غزل مهدوی متولد سال 68 و کارشناس ارشد روانشناسی ، مدرس پیانو و نوازنده. هنرمندان دال بند، همگی معتقدند که سرپرستی که به آن ها امر و نه کند وجود ندارد و تمام کار ها به صورت گروهی انجام می شود چرا که کار ها به صورت گروهی، بهتر انجام می شوند و در بین آن ها کسی را ندارند که بخواهد حرف آخر را بزند!

دال بند

دال بند

جالب است بدانید که این گروه با توجه به طولانی بودن مدل کنار هم قرار گرفتن آن ها و دوستیشان، حداقل اختلاف نظر را دارند و معمولا اختلاف‌ نظرها را با حرف ویا رای گیری حل می‌کنند.در بین این گروه، شایان شکرابی و غزل مهدوی بیش از 10 سال است که با یکدیگر ازدواج کرده اند و این دو در خصوص زندگی مشترک خود معتدند که آن ها در تمام راه با یکدیگر ایستادند تا تواسنتند به این جا برسند و دنیای مشترک آن ها همیشه پیوسته بوده و به این صورت نیز ادامه خواهد داشت. برای آهنگسازی در این گروه، آن ها به کارهای تلفیقی جهانی گوش داده اند که از جمله آن می توان به ظافر یوسف که تلفیق موسیقی جز و عربی است، و آویشای کوئن که تلفیق موسیقی عبری و اروپای شرقی با جز است و موسیقی‌ های دیگری از این جنس اشاره کرد که با توجه به گفته خود آن ها، بیشترین تاثیر برای تنظیم نوع کار های خود و رنگ بندی سازهایشان را از این گروه ها گرفته اند.

دال بند

دال بند

جشن انتشار آلبوم کلاغ سفید

جشن انتشار آلبوم کلاغ سفید

اعضای گروه دال بند

اعضای گروه دال بند

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید