مهرانه مهین‌ ترابی متولد 20 مرداد 1336 در کرج، بازیگر اسـت. فارغ التحصیل لیسانس رشته بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران اسـت، او فرزند چهارم یک خانواده هفت نفری اسـت و جز او کسی درخانواده فعالیت هنری ندارد.

دوران کودکی

مهین ترابی

مهین ترابی بازیگر دلدادگان

در سن 10 سالگی کـه بچه هـای دیگر دنبال بازی بودند و موزیک هـای الکی گوش میکردند شدیدا بـه موزیک هـای شارل آرناوور، خوانده معروف فرانسوی علاقه داشتم. ساعت ها می نشستم پای گرامافون و لذت عجیبی می بردم.

از گمرک تا کلاس بازیگری

مهین ترابی

مهرانه مهین ترابی

بعد از دیپلم یک دوره دو ساله کاردانی محاسبه گمرک را گرفته بودم و مشغول کار در گمرک بودم شش ماه بود کـه داشتم کار میکردم اما اصلا کارم را دوست نداشتم هم زمان با آن، کلاس هـای تئاتر می رفتم در کتابخانه کرج. آنجا خیلی زیاد معاشرت می‌کردم.

دانشگاه در بحبوحه انقلاب

سال 58 چند ماه بعد از پیروزی انقلاب وارد دانشگاه شدم. واقعا باید بگویم کـه در بدترین شرایط موجود تصمیم گرفتم بازیگر شوم و خیلی بدشانس بودم. در اوج جوانی ام عملا زیاد نتوانستم کار کنم چون در آن زمان و شرایط، فیلم زیادی ساخته نمی شد.

شروع بازیگری

مهین ترابی

مهین ترابی و دوستان

مهین ترابی اولین فیلم سینمایی اش را وقتی بازی کردم کـه 28 سالش بود بـه اسم گلبهار سال 64 بـه کارگردانی زنده یاد تهمینه اردکانی در آن بازی کرد کـه فیلم با کیفیتی هم نبود و همه ی بدون استثنا کار اولشان بود. از فیلمبردار گرفته تا خود خانم اردکانی و دستیارش همگی کار اولشان بود. بـه هرحال موقعیت آن زمان آنطوری بود. جالب اینجاست کـه چند بار از تلویزیون پخش شد و خیلی ها کار را دیدند.

ورود بـه تلویزیون

سه سال بعد از فیلم گلبهار درسال 64 چند فیلم و تئاتر دیگر کار کردم. اولین کاری کـه در تلویزون انجام دادم، مش خیرالله و صندوقچه اسرار درسال 69 بود آنجا برای اولین بار با فردوس کاویانی همبازی شدم سریالی اپیزودیک بود کـه یک اپیزود سه – چهار قسمتی اش را مـا بازی کردیم.

شهرت

مهرانه مهین‌ ترابی با نقش آفرینی در مجموعه همسران درسال 1373 و خانه سبز درسال 75 بـه کارگردانی بیژن بیرنگ و مسعود رسام بـه اوج محبوبیت و شهرت رسید.

بخش‌هایی از گفتگوی همشهری مثبت با مهین‌ ترابی به یاد ندارم در زندگی ‌ام تا به امروزطعم واقعی شکست را چشیده باشم. شکست‌ها و زمین خوردن‌ها نتوانست امیدم را کمرنگ کند. تنها یک بار با تمام وجودم غم را باور کردم و فکر کردم که زمین خوردم. قضیه بر می‌گردد به ۱۳ سالگی‌ام؛ زمانی که پدرم را از دست دادم. دوره سختی بود اما حتی همین حس هم خیلی زود به یک امید تبدیل شد. 

مهین ترابی

بازیگران دلدادگان

 

مادرم زنی مقتدر و محکم بود. پس از مرگ پدر روی پای خودش ایستاد. همیشه با دیدن او محکم بودن را مرور می‌کردم. حتی اگر به بلوغی که شما می‌گویید نرسیده باشم اما سعی کردم محکم باشم. خب دیگر فقط یاد و خاطرات پدر بود. باید این قضیه را باور می‌کردم. افسردگی را دوست نداشتم و با کسانی که یاد گرفتند زندگی‌شان را با آه و گریه بگذرانند و یاد نگرفتند امید را ببینند نمی‌توانم کنار بیایم. حداقل در آن زمان سعی ام را کردم که شکست‌ها و غم‌ها زمینم نزنند.با این کـه کارم رابا سینما شروع کردم اما در سینما نتوانستم موفقیت خاصی بـه دست بیاورم علت اصلی اش فکر می‌کنم همان پایین بودن آمار ساخت فیلم در آن سال‌ها بود. چون تا سال 74 – 73 فیلم چندانی در سینما ساخته نمی شد.

پیاده روی در پارک

خانه مـن نزدیک پارک آب و آتش اسـت و آنجا را خیلی دوست دارم و هر موقع کـه وقت کنم با دوستانم بـه آنجا می‌روم کـه پیاده روی کنیم.

ورزش تخصصی

مـن سالهای زیادی یک ورزش کـه برای یک خانم آمریکایی هست بـه نام کالام پیک نی انجام می دادم، نام ورزش کل نتیکس اسـت. اما متاسفانه مـا بخاطر شغل مان نمی‌توانیم برنامه ریزی هـای همیشگی داشته باشیم، مـن سال‌ها ورزش کردم و سلامتی همین حالا خود را مدیون آن ورزش ها هستم.

غذای مورد علاقه

مـن غذا هـای زیادی را خیلی خوب درست میکنم. از جمله قورمه سبزی و بیف استراگانفی کـه می پزم، بسیار خوشمزه میشوند، همه ی غذاها را دوست دارم بـه موقع خودش اما قورمه سبزی را جور دیگری دوست دارم.

عشق سفر

سفر را بسیار دوست دارم، هر وقت کـه پای سفر در بین باشد آماده ام و بیشتر دوست دارم با خانواده ام بـه سفر برو مـن در سفر رفتن کمی لوسم و امکانات و رفاه را در معرض می‌خواهم. بارها دوستانم بـه سفر هـای کمپی رفتند، تورهای طبیعت گردی کـه در چادر و کیسه خواب می‌خوابند، اما مـن همراهی شان نکردم بیشتر دوست دارم وقتی مسافرت می‌روم دریک هتل باشم و یک رفاه نسبی را داشته باشم، چون بـه نظم خیلی اهمیت میدهم.

علاقه بـه گل و گیاه

در خانه تنها سرگرمی مـن پرورش گل و گیاه اسـت.

مهین ترابی

مهین ترابی بازیگر

روی میز مـن پر از بنفشه آفریقایی اسـت و پشت پنجره هام پر از شمعدانی اسـت و از گیاهانی کـه دارم خیلی خوب مراقبت میکنم. طوری‌كه همه ی از سرحال بودن این گل ها و گیاه ها تعجب می‌کنند.

علت مجرد ماندن

تصمیم بـه مجرد ماندن سخت‌ ترین تصمیم زندگی‌ ام بود. ازدواج را دوست داشتم اما باید تنها می‌ ماندم مـن هم عاشق فرزند هستم و دوست دارم برای افراد خانواده‌ ام آشپزی کنم اما از آنجا کـه بازیگری وجودم را ساخته بود نمی توانستم بـه اسانی از حرفه‌ ام بگذرم.

عشق اصفهان

دیوانه اصفهان هستم با تمام وجودم می‌گویم کـه بـه شدت عاشق اصفهان هستم و بعد ازآن شیراز، خیلی زیاد این دو شهر را دوست دارم.

مهین ترابی

مهین ترابی و مهتاب کرامتی

خواندن کتاب

کتاب دور و بر مـن زیاد اسـت، یعنی روی تختم، بالای کاناپه و همه ی جا، منتها بـه موقع یعنی وقتی سوالی برایم پیش می‌آید، زیاد اهل خواندن رمان نیستم فکر می‌کنم.

او فرزند چهارم یک خانواده هفت نفری است و جز او کسی در خانواده فعالیت هنری ندارد. اولین تجربه بازیگری او ایفای نقشی در تئاتر تله نوشته محسن یلفانی و به کارگردانی خانم دیانا و در سال ۱۳۵۶ بود. مهرانه مهین ترابی دارای لیسانس بازیگری و کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشد. او هنوز مجرد است و در پاسخ به این سوال که چرا ازدواج نکرده است جواب داد: ازدواج را دوست داشتم اما باید تنها می ماندم. من هم عاشق فرزند هستم و دوست دارم برای افراد خانواده ام آشپزی کنم. اما از آنجا که بازیگری وجودم را ساخته بود نمی توانستم به راحتی از حرفه ام بگذرم.

با تئاتر آغاز کرد و با فیلم گل بهار (1365) به سینما آمد. اما در تلویزیون درخشید. با مجموعه تلویزیونی ̎خیرالله صندقچه اسرار̎ مطرح شد و با نقش آفرینی زیبایش در مجموعه تلویزیونی همسران به محبوبیت رسید. او همچنان یکی از بازیگران موفق تلویزیون به شمار می رود.

آثار مهرانه مهین ترابی:

 سینمایی

آتش بس ۲ (۱۳۹۳)

پاتو زمین نذار (۱۳۸۷)

جنایت و جنحه (۱۳۸۴)

برگ برنده (۱۳۸۲)

نگین (۱۳۸۰)

شور زندگی (۱۳۷۷)

سفر پرماجرا (۱۳۷۴)

فاتح (۱۳۷۴)

دادستان (۱۳۷۰)

مسافران دره انار (۱۳۷۰)

ملک خاتون (۱۳۶۹)

راز کوکب (۱۳۶۸)

دوران سربی (۱۳۶۷)

ردپایی بر شن (۱۳۶۶)

گلبهار (۱۳۶۵)

 مجموعه تلویزیونی

۱۳۹۳ همه چیز آنجاست

۱۳۹۲   
مهین ترابی

مهین ترابی و سانیا سالاری

۱۳۹۱ زمانه 

۱۳۸۹ در مسیر زاینده رود 

۱۳۸۸-۱۳۸۹ پرانتز باز 

۱۳۸۸ شمس العماره 

۱۳۸۷-۱۳۸۸ همۀ بچه های من

۱۳۸۷ مأمور بدرقه 

۱۳۸۶ تله فیلم « عشق گمشده»

۱۳۸۵-۱۳۸۶ پنجره 

۱۳۸۵ کتابفروشی هدهد 

۱۳۸۵ صاحبدلان 

۱۳۸۵ نرگس 

همچنین بخوانید:

۱۳۸۳ اگه بابام زنده بود 

۱۳۸۳  قهر و آشتی 

۱۳۸۲ بانویی دیگر 

۱۳۸۲  عروس  

۱۳۸۱ نوعروس 

۱۳۸۱ در کنار هم 

۱۳۸۱ باران عشق 

۱۳۷۸-۱۳۸۱ شب چراغ

۱۳۸۰ یادداشت های کودکی 

۱۳۷۹-۱۳۸۰ نیستان 

۱۳۷۸ دلبر آهنی 

مهین ترابی

تصویر مهرانه مهین ترابی

۱۳۷۸ داستان یک شهر 

۱۳۷۸ روز ایپریت 

۱۳۷۵-۱۳۷۸   

۱۳۷۷ راه سوم 

۱۳۷۶ قطار ابدی 

۱۳۷۶ سرزمین سبز 

۱۳۷۵ خانه سبز 

۱۳۷۵ نوعی دیگر 

۱۳۷۵ ب مثل بهار 

۱۳۷۴ آخرین فرصت 

۱۳۷۳ بهاران در بهار 

۱۳۷۳ همسران 

۱۳۷۲ تله تئاتر «استپان» (گروگان) 

۱۳۷۰ مسافران دره انار 

۱۳۷۰ مش خیرالله صندوقچه اسرار 

له فیلم «عشق گمشده» 

۱۳۸۵-۱۳۸۶ پنجره 

۱۳۸۵ کتابفروشی هدهد 

۱۳۸۵ صاحبدلان 

۱۳۸۵ نرگس 

۱۳۸۳ اگه بابام زنده بود 

۱۳۸۳ قهر و آشتی 

۱۳۸۲ بانویی دیگر 

۱۳۸۲ عروس 

۱۳۸۱ نوعروس 

۱۳۸۱ در کنار هم 

۱۳۸۱ باران عشق 

۱۳۷۸-۱۳۸۱ شب چراغ

۱۳۸۰ یادداشت های کودکی 

۱۳۷۹-۱۳۸۰ نیستان 

۱۳۷۸ دلبر آهنی 

۱۳۷۸ داستان یک شهر 

۱۳۷۸ روز ایپریت 

مهین ترابی

بیوگرافی مهین ترابی

۱۳۷۵-۱۳۷۸   

۱۳۷۷ راه سوم 

۱۳۷۶ قطار ابدی 

۱۳۷۶ سرزمین سبز 

۱۳۷۵ خانه سبز 

۱۳۷۵ نوعی دیگر 

۱۳۷۵ ب مثل بهار 

۱۳۷۴ آخرین فرصت 

۱۳۷۳ بهاران در بهار 

۱۳۷۳ همسران 

۱۳۷۲ تله تئاتر «استپان» (گروگان) 

۱۳۷۰ مسافران دره انار 

۱۳۷۰ مش خیرالله صندوقچه اسرار 

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید