وزن گیری نوزاد از ابتدای تولد امری بسیار مهم است که والدین باید آن را تا یکسالگی، ماهانه بررسی کنند و اگر نوزاد کاهش وزن داشت به پزشک متخصص مراجعه کنند.اگر نگران وزن نوزادتان هستید و فکر می کنید او با سرعت طبیعی رشد نمی کند، این مقاله را دنبال کنید

تغذیه نوزادان

تغذیه نوزاد از دغدغه های اصلی والدین است.نوزاد برای تغذیه به طور غریزی به سمت پستان مادر می رود. تغذیه نوزاد در این دوره محدود به شیر مادر یا شیر خشک است و تغذیه ی نوزادان با غذاهای جامد ممنوع است. زیرا دستگاه گوارش نوزاد هنوز آمادگی دریافت غذاهای جامد را ندارد.

وزن گیری نوزاد

تغذیه نوزادان

افزایش وزن با توجه به سن

اهمیت وزن با توجه به سن

 • تا ۳ ماه نوزادان حدود ۱۷۵ تا ۲۱۰ گرم در هفته اضافه می کنند.
 • در ۵ ماهگی وزن تولد دو برابر می شود.
 • نوزادان از این پس تا ۱ سالگی، هر ماه ۴۰۰ گرم وزن به دست می آورند.
 • در ۱ سالگی، ۳ برابر وزن تولد می شوند.
 • در ۲ سالگی، ۴ برابر وزن.
 • در ۳ سالگی، ۵ برابر وزن.
 • در ۵ سالگی، ۶ برابر وزن.
 • در ۷ سالگی، ۷ برابر وزن.
 • در ۱۰ سالگی، ۱۰ برابر وزن.
 • به طور متوسط یک کودک بین ۳ تا ۷ سالگی هر سال ۲ کیلوگرم و پس از آن تا رسیدن به سن بلوغ هر سال به میزان ۳ کیلوگرم وزن اضافه می کند.
 • نکات عمومی در چگونه دادن غذا به کودکان به منظور تاثیرگذاری در افزایش وزن
 • سعی کنید یک غذای جدید را طی یک هفته به او بدهید، صبور باشید، افزایش وزن فوری را انتظار نداشته باشید.
 • تا زمانی که کودک به طور انحصاری هنوز از شیر مادر تغذیه می کند، همین روش برای بدست آوردن وزن، بهترین است.
 • استفاده از داروهای خانگی را برای افزایش وزن حتماً به پس از غذای جامد خوردن کودک، موکول کنید.
 • قانون ۳ روز فاصله برای دادن هر خوراک جدید را رعایت کنید تا در صورت حساسیت داشتن کودک به آن، مورد حساسیت زا را شناسایی کنید.
وزن گیری نوزاد

افزایش وزن نوزادان

اهمیت تغذیه نوزادان

کودک در این دوران رشد ناگهانی و شگفت انگیزی دارد. در یک سال اول زندگی وزن نوزاد سه برابر وزنی که به دنیا آمده می شود. به همین دلیل در این دوران بیش از هر زمان دیگری نیاز به مقدار زیادی مواد مغذی دارند و تغذیه ی نوزاد در این موقعیت بسیار حائز اهمیت است.

کارشناسان معتقدند که شیر مادر بهترین منبع غذایی برای تغذیه ی نوزاد در 6 ماه اول زندگی است اما شیر خشک نیز گزینه ی مناسبی است.

وزن گیری نوزادان با شیر

بهترین غذا برای کودک 6 یا حداقل 1 ساله ، شیر مادر است بعد از آن ،برای افزایش وزن باید غذا های غنی از پروتئین ،ویتامین ها و مواد معدنی را نیز به مصرف شیر کودک اضافه کرد و به مادران شیرده توصیه می شود که در روز پودر های دارچین ، دانه های رازیانه ،برگ های زغال اخته و برگ های شوید مصرف کنند.

در صورت تغذیه با شیر مادر، شیر مادر بهترین انتخاب نوع شیر تا ۱ سالگی است و پس از یک سال ۳ بار در روز شیر گاو می تواند مصرف شود.

وزن گیری نوزاد

وزن گیری نوزادان با شیر

وزن گیری نوزادان با مواد مغذی حاوی کالری

استفاده از غذاهای پر کالری با انرژی بالا به جای استفاده از غذاهای چرب، سبب افزایش وزن آن هم بدون افزایش چربی بد در کودک می شوند. اگر غذاهای چرب دارای کالری بالا ولی فاقد ارزش غذایی (مانند بستنی ، شکلات و غذاهای فرآوری شده) به کودک داده شود، عادت های خوردن غذاهای ناکارآمد ایجاد می شود که تغییر آن بعداً دشوار خواهد بود.

وزن گیری نوزادان با موز

پس از ۶ ماهگی، موز می تواند به نوزادان داده شود. موز حاوی فیبرهای رژیمی، پتاسیم، ویتامین C و منبع بسیار خوبی از ویتامین B6 است و دارای انرژی غذایی بالا به همراه مواد مغذی با ارزش است.
موز می تواند در اشکال مختلفی داده شود، مثلاً در ۶ ماهگی به شکل پوره، پس از ۸ ماه به صورت پنکیک و پس از یک سالگی می توان آن را در فرنی مخلوط نموده و به شکل کلوچه موز در آورد.اگر نگران اثرات موز در فصل سرما هستید، پودر موز خام نیز برای کودکان مفید است

وزن گیری نوزادان با هلو

هلو را می توان بعد از ۶ ماهگی مصرف کرد. هلو غنی از فیبرهای غذایی، نیاسین، ویتامین A و به ویژه یک منبع خوب ویتامین C است.هلو می تواند پس از ۶ ماه به عنوان پوره و پس از ۱ سال به عنوان مخلوط و شیرینی پخته شده، داده شود.

وزن گیری نوزادان با گلابی

گلابی می تواند به عنوان یکی از اولین مواد غذایی جامد کودک، به افزایش وزن او کمک کند. گلابی یکی از میوه هایی است که بسیار غنی از آهن بوده و همچنین منبع خوبی از فیبر های رژیمی، ویتامین B6 و ویتامین C است.گلابی نیز می تواند به عنوان پوره و پس از ۸ ماه به صورت پنکیک مصرف شود.

وزن گیری نوزاد

وزن گیری نوزادان با گلابی

وزن گیری نوزادان با آواکادو

آواکادو می تواند پس از ۶ ماهگی داده شود. آواکادو دارای فیبر رژیمی غنی و چربی اشباع شده کم است.آواکادو می تواند به عنوان پوره داده شود، و پس از یک سال نیز به شکل اسموتی.

وزن گیری نوزادان با میوه های خشک

میوه های خشک عبارتند از بادام، پسته ، انجیر و قهوه که دارای انرژی متراکم و بدون چربی چاق کننده هستند.میوه های خشک می توانند پودر شده و در تقریباً تمام غذاها مخلوط شوند و یا به صورت انواع معجونها و کیک نیز موجودند.
لطفاً توجه داشته باشید که میوه های خشک ممکن است در بعضی از نوزادان آلرژی ایجاد کنند، لذا در هنگام دادن هر غذای جدید، قانون ۳ روز فاصله را رعایت کنید تا مورد حساسیت زا را بیابید.

وزن گیری نوزادان با گوشت ساده

مرغ را می توان پس از ۸ ماهگی به کودک داد. مرغ غنی از نیاسین، فسفر، منیزیم، ویتامین B6 و B12 و همچنین غنی از کلسترول است، بنابراین مرغ می تواند یک بار در هفته به نوزادان داده شود.تکه های مرغ می تواند به صورت پخته شده یا به عنوان پوره مرغ، خورش مرغ، سوپ مرغ و برنج با مرغ داده شود.

وزن گیری نوزاد

وزن گیری نوزادان با گوشت ساده

وزن گیری نوزادان با کره

کره ، یکی از بهترین مواد غذایی برای کودک است و آن را می توان در تقریباً تمام مواد غذایی که کودک بعد از ۷ ماهگی اش می خورد، البته به میزان بسیار کم اضافه کرد. توجه کنید که مصرف زیاد آن برای کودک به شدت سنگین است. بنابراین در عین اینکه مصرف آن برای کودک توصیه می شود، میزان آن را مدیریت کنید.

وزن گیری نوزادان با پنیر

پنیر می تواند پس از ۸ ماهگی داده شود. پنیر غنی از فسفر، کلسیم و سلنیوم است. پنیر به صورت برشهای عادی و تکه و یا همراه با سالاد میوه قابل مصرف است.

وزن گیری نوزادان با سیب زمینی شیرین

سیب زمینی یک شروع عالی برای غذای جامد نوزادان است. یک غذای نرم که به راحتی خرد می شود و همچنین حداقل آلرژی ممکن را ایجاد می کند. البته شروع خوردن غذای سفت با مقدار کمی از سیب زمینی، در برخی از نوزادان ممکن است ناراحتی شکمی ناشی از تولید گاز ایجاد کند.
سیب زمینی غنی از مواد معدنی، ویتامین ها و همچنین مجموعه ای از فیتو شیمیاییها مانند کاروتنوئیدها و فنل های طبیعی است. سیب زمینی بیشتر با غنای کربوهیدرات خود شناخته می شود و یک سیب زمینی متوسط دارای ۲۶ گرم کربوهیدرات است.سیب زمینی می تواند به عنوان پوره یا در سوپ داده شود.

وزن گیری نوزاد

وزن گیری نوزادان با سیب زمینی شیرین

وزن گیری نوزادان با گندم

گندم یکی دیگر از عناصر عالی برای هضم با چربی کم است ، شما میتوانید ان را به پنکیک و فرنی کودک خود بیفزایید.

وزن گیری نوزادان با جو

جو منیزیم، تیامین،فسفر و منگنز دارد ، حاوی کلسترول و چربی اشباع شده کم است میتوان آن را به فرنی و یا پنکیک کودک افزود.

وزن گیری نوزادان با نخود فرنگی

نخود را نیز می توان بعد از ۶ ماه به کودک داد. نخود فرنگی یکی از سبزیجات پرطرفدار است که می تواند به عنوان اولین ماده غذایی جامد کودک معرفی شود. در نخود فیبرهای رژیمی، تیامین، ویتامینC ، منیزیم، نیاسین، فسفر و ویتامین Aو B6 بسیار زیاد وجود دارد.
نخود را می توان به شکل پوره، کنسرو و یا به صورت پخته در سوپ سبزیجات به کودک داد.

وزن گیری نوزادان با سرلاک

سرلاک خانگی یکی دیگر از مواد غذایی بسیار عالی است. این ترکیب خوبی از غلات، آجیل و دانه های روغنی برای درست کردن یک غذای مقوی و سالم است.
البته سرلاک در مارکها و طعمهای متنوع و به صورت آماده نیز در بازار وجود دارد که در صورتیکه فرصت درست کردن آن را ندارید، می توانید از آنها نیز استفاده کنید.

وزن گیری نوزاد

وزن گیری نوزادان با سرلاک

وزن گیری نوزادان با روغن زیتون

روغن زیتون دارای چربی مفید بیشتری نسبت به روغن های دیگر است و گزینه ای سالم از روغن های گیاهی است. غذای کودک را می توان با روغن زیتون تهیه کرد .

وزن گیری نوزادان با تخم مرغ

انواع تخم مرغ ها می توانند پس از ۸ ماهگی مصرف شوند. ابتدا با زرده آغاز کنید و بعداً سفیده را نیز اضافه کنید، زیرا پروتئین موجود در سفیده باعث ایجاد حساسیت در کودکان می شود.تخم مرغ ها دارای پروتئین و چربی اشباع شده بالا هستند. آنها را می توان به شکل آب پز، نیمرو، عسلی و … مصرف کرد.

وزن گیری نوزادان با خرما

یک یا دو خرما را پوست بکنید، هسته اش را دربیاورید و خرما را درمقداری آب حل کنید و بعنوان دسر به شیرخوار دهید, این کار برای وزن گیری بسیار مفید است.

وزن گیری نوزادان با روغن نارگیل

روغن نارگیل به افزایش وزن و هضم آسان در نوزاد کمک می کند. آن را می توان در حال آشپزی غذای کودک به آن اضافه کرد.

وزن گیری نوزادان با پودرهای طبیعی

در صورتی که اطمینان دارید پودرهای خاصی که به نوشیدنی یا سوپ تبدیل می شوند، از مواد طبیعی ساخته شده باشند، این موارد نیز گزینه های مناسبی برای وزن گرفتن نوزاد هستند.

وزن گیری نوزاد

وزن گیری نوزادان با پودرهای طبیعی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید