سرماخوردگی نوزاد یک بیماری شایع است که امکان دارد از همان اوایل تولد، کودک دچار آن شود. البته بهتر است والدین با روش های پیشگیری مناسب جلوی سرماخوردگی های زیاد و مکرر نوزاد را بگیرند. تانما در این مطلب شما را با علائم سرماخوردگی در نوزاد، راه های پیشگیری و روش های مراقبت از نوزاد سرماخورده آشنا می کند؛

علائم سرماخوردگی نوزاد

  • گرفتگی بینی یا آبریزش بینی
  • ترشحات دماغی که در ابتدا بی رنگ بوده و سپس غلیظ شده و به رنگ زرد یا سبز تغییر می کنند
  • تب
  • عطسه
  • سرفه
  • کاهش اشتها
  • تحریک پذیری
  • خواب دشوار
  • مشکل شیردهی یا مصرف شیر با شیشه به علت گرفتی بینی
درمان خانگی نوزاد سرماخورده

علائم سرماخوردگی نوزاد

پیشگیری از سرماخوردگی نوزاد

سرماخوردگی عبارت است از ابتلای دستگاه تنفس (یعنی حلق ، حنجره وریه ) به انواع ویروس های مولد سرماخوردگی ، بنابراین سردبودن محیط اتاق نوزاد در پیدایش سرماخوردگی نقش بسیاری دارد. امابر اثر تماس نوزاد با افرادی که مبتلا به سرماخوردگی می باشند(یعنی افرادی که دچار آبریزش از بینی ، گلودرد،سرفه و عطسه هستند) ویروس سرماخوردگی وارد دستگاه تنفس نوزاد هم می شود و او مبتلا می گردد.

باید دانست بالا بردن درجه حرارت اتاق ، پوشاندن زیاد و قنداق کردن نوزاد به هیچ وجه او را ازسرماخوردگی حفظ نخواهد کرد بلکه باید او را از تماس با افراد سرماخورده دور نگه داشت . به هر حال باید دمای اتاق نوزاد بین 19 تا 22 درجه سانتی گراد باشد و بهتر است لباس بلندی که دست و پای نوزاد رامی پوشاند به تن او کرد.

اگر باچنین شرایطی دست و پای نوزاد همچان سرد است جای نگرانی نیست بلکه می توان دستکش به دست او کرد و پاهای او رابا جوراب پوشاند گرمای بدن نوزاد را می توان با دست گذاشتن روی قفسه سینه او حس کرد و سردبودن دست نوزاد نمایانگر دقیق دمای بدن اونیست همچنین سرماخوردگی نتیجه سردبودن دست یا پای نوزاد نیست بلکه نباید در تماس با افرادسرماخورده قرار گیرد.

روش های خانگی درمان سرماخوردگی نوزاد

باز کردن سوراخ بینی

معمولا در هنگام سرماخوردگی چه بزرگسالان و چه نوزادان سوراخ بینی شان کیپ می شود. در چنین شرایطی شما می توانید با استفاده از یک سرنگ و یا قطره چکان و به کمک مقدار آب ضدعفونی شده (محلول نمکی) و یا سرم شستشو بینی نوزادتان را شستشو دهید.

برای این کار ابتدا باید سر نوزاد را به عقب برگردانید و سپس قطره های مایع ضد عفونی کننده را درون سوراخ بینی بریزید. این کار کمک می کند تا مخاطی که فضای داخلی بینی را پوشانده اند و باعث گرفتگی آن شده اند، از بین بروند و همچنین با این روش نابود کردن شان نیز راحتر می شود.

وقتی قطره ها را درون سوراخ بینی ریختید، چند دقیقه ای صبر کنید تا مخاط شل شوند، سپس به کمک ساکشن کردن با یک قطره چکان می توانید مخاط را از بینی نوزادتان خارج کنید. برای ساکشن از سرنگ های پلاستیکی ای که خلاء خوبی تولید می کنند، نیز می توانید استفاده کنید. فقط مراقب باشید به جداره داخلی بینی نوزادتان آسیبی و یا خراشی وارد نکنید. بهترین زمان برای انجام این کار قبل از تغذیه نوزاد و یا قبل از قرار دادن آن ها در رختخواب است.

درمان خانگی نوزاد سرماخورده

علائم سرماخوردگی نوزاد

استفاده از روغن زیتون

برای اینکه سوزش اطرف بینی نوزادتان را کم کنید، بهتر است مقداری روغن زیتون را در اطراف سوراخ بینی اش بمالید. برای کاهش سوزش بهتر است، نواحی ای که قرمز شده اند را زیر پوشش روغن زیتون قرار دهید. به هیچ عنوان روغن زیتون را درون بینی نوزاد خود اسپری نکنید.

استفاده از یک بخار ساز

بخارساز می تواند رطوبت اتاق را بالا ببرد. از این رو نوزادان راحتر نفس می کشند. این امر التهابات بینی را در هنگام نفس کشیدن کم می کند. قرار دادن یک بخارساز درون اتاق کودک باعث می شود تا نوزاد خواب راحتی داشته باشد. توجه داشته باشید که بخارسازها می توانند باعث سوختگی شوند، از این رو آن ها را در مکانی قرار دهید که با شما تماس مستقیم نداشته باشند. یادتان باشد که هر روز آب را تغییر دهید و دستگاه را به صورت مستقیم تمیز کنید.

استفاده از حمام بخار

برای این کار درب حمام را بببندید و با باز کردن آب داغ محیط پر بخاری را به وجود آورید، سپس کودکتان را به دورن این محیط ببرید. این کار باعث می شود تا مجاری تنفسی نوزاد باز شود. همچنین رطوبت باعث خستگی نیز می شود. همین امر به راحت خوابیدن نوزاد کمک زیادی می کند. احتیاط در محیط حمام را از یاد نبرید، چرا که محیط پر از بخار دید را کم می کند و می تواند کف حمام را بیش از حد لغزنده کند

خوراندن مایعات به نوزاد

مایعات و نوشیدنی هایی را که به طور معمول به کودکان به فراخور سن شان باید به آنها بدهید، را از یاد نبرید. نگذارید که کودکتان با کمبود آب مواجه شود. مایعات می توانند باعث نابودی ترشحات بینی شوند. شما مجبور نیستید، هرگونه مایعات اضافی را به کودک خود بخورانید، با این تفاسیر یادتان نرود که به مقدار کافی مایعات را در اختیار کودکتان قرار دهید.

توجه داشته باشید، اگر کودک شما علائم خاصی از قبیل: تب ، استفراغ، اسهال، یا تنفس سریع داشته باشد، پس از آن، نیاز به مایعات بیشتر از حد نرمال خواهد داشت. برای نوزادان شش ماه به بالا، سعی کنید آب ساده و آب میوه های طبیعی را در برنامه نوشیدنی هایش منظور کنید. برای کودکان کمتر از شش ماه بهترین غذا و نوشیدنی شیر مادر است. اگر مادری با کمبود شیر مواجه است، می تواند با توجه به دستور پزشک از شیر خشک جایگزین شیر مادر استفاده کند.

علائم سرماخوردگی نوزاد

درمان خانگی سرماخوردگی نوزاد

استراحت کافی

مطمئن شوید که نوزادتان به اندازه کافی می خوابد، چرا که خواب کافی برای کودکان بسیار واجب و حیاتی است. شما می توانید برای اینکه کودک تان به راحتی به خواب فرو رود محیط آرامی را برایش به وجود آورید. برخی از کودکان به اسباب بازی خود وابستگی زیادی دارند، سعی کنید در کنار تخت خوابشان عروسک های مورد علاقه شان را قرار دهید، تا در آرامش بیشتری به خواب بروند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید