چگونه پرده توری خود را بشوییم

پرده های توری به لطف ظاهر منحصر به فرد و ظریفی که دارند، یکی از اولین انتخاب ها برای پنجره های منازل با دکوراسیون های مختلف است. اما همیشه این چالش وجود دارد که چگونه پرده های توری را با این ظرافتی که دارند در ماشین لباسشویی بشوییم؟ شستن پرده توری در لباسشویی کار ساده ای است. تنها باید یک سری مراحل را پشت سر بگذارید و همچنین تنظیمات ماشین لباسشویی را هم تغییر دهید تا پرده شما دچار رنگ گرفتگی نشود و همچون روز اول تمیز و نو به نظر برسد.

شستشوی پرده توری

آموزش شستشوی پرده توری

برای شستن پردهای توری چه باید کرد؟

در زمان شستن پرده ها، تنها تمیز شدن آن مطرح نیست. بلکه طول عمر و دوام پرده ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید این پرده ها را به گونه ای بشویید که هیچ آسیبی به بافت پارچه وارد نشود و در عین حال تمامی کثیفی ها و آلودگی های ان تمیز شود. به این منظور باید دو مرحله را پشت سر بگذارید.

مرحله اول، خیساندن پرده ها قبل از شست و شو

خیس کردن پرده باعث می شود تمامی دوده ها و غبارهای که در آن نفوذ کرده اند خارج شوند. درنتیجه تمیز کردن آن به آسانی انجام خواهد شد. کافی است پرده ها را داخل تشت یا وان قرار دهید و آن را با اب سرد خیس کنید. یک لیوان سرکه و یک لیوان آب لیمو هم به آب اضافه کنید. اگر کثیفی پرده ها زیاد است می توانید مقداری جوش شیرین و نمک هم به آن اضافه نمایید. این مواد باعث سفید شدن پرده شما خواهند شد. حداقل یک ساعت و حداکثر 24 ساعت زمان بدهید تا پرده حسابی خیس بخورد.

مرحله دوم، شستن پرده های توری در لباسشویی

بعد از خیس خوردن پرده های توری، حال نوبت به شست و شوی آن ها در لباسشویی می رسد. البته از آنجایی که این پرده ها بسیار ظریف هستند، بهتر است با دست آن ها را بشویید. اما شستن آن ها با ماشین لباسشویی هم اگر به درستی انجام شود، مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد. در زمان شستن پردهای توری در لباسشویی به دو نکته مهم توجه کنید:

  • پرده ها را به همراه پارچه ها یا البسه های سفید رنگ در لباسشویی بیندازید. چرا که سطح درگیری پرده با اطراف ماشین بیشتر می شود و در نتیجه تمیز تر خواهد شد.
  • از نرم کننده مخصوص لباس استفاده کنید. این کار باعث می شود میزان چروک شدن پرده ها به حداقل برسد.

تا اینجا سعی کردیم مراحل کلی شستن پرده های توری در منزل را به شما توضیح دهیم. دقت کنید که به همه این نکاتی که در ادامه خواهیم گفت عمل کنید تا نتیجه رضایت بخشی داشته باشد. در صورتی که هنوز هم از شستن پرده ها در خانه مطمئن نیستید یا تسلط کافی بر روی تنظیم برنامه لباسشویی خود ندارید، ریسک نکنید. پرده های توری بسیار ظریف و حساس هستند و کوچک ترین کوتاهی باعث صدمه دیدن آن ها می شود. بهتر است این کار را به حرفه ای ها بسپارید. خشکشویی پاکان لاندری در اهواز که به تازگی خدمات آنلاین خشکشویی پرده اهواز هم افتتاح کرده، اولین خشکشویی در اهواز است که با استفاده از مواد پرکلرواتیلن بدون کوچک ترین آسیب به الیاف پارچه پرده های شما در کم ترین زمان شسته و تمیز می کند. از آنجایی که پرده ها ابشویی نمی شوند، طول عمر و دوام بیشتری هم خواهند داشت.

شستشوی پرده توری

شستشوی پرده توری درخشکشوئی

شستن پردهای توری در لباسشویی ال جی

ال جی یکی از سازندگان برتر ماشین لباسشویی است که دستگاه های ان در خانه اکثر ما وجود دارد. یکی از این دستگاه ها لباسشویی است که می توانید به واسطه آن پرده های خود را بشویید. کافی است تنظیمات آن را روی برنامه delicate قرار دهید. این برنامه مخصوص شست و شوی پرده توری است. برای لباس های ظریف و توری هم می توانید از این برنامه استفاده کنید. اگر این برنامه در تنظیمات لباسشویی شما وجود ندارد، دنبال easy care باشید. این برنامه جایگزینی برای delicate است که دارای سنسور تشخیص وزن بوده و تایم شست و شوی طولانی تری دارد. اگر از این برنامه استفاده کردید و نمی خواهید پرده زیاد چروک شود، دور خشک کن را پایین تر از حد نرمال یعنی کمتر از 800 دور تنظیم کنید.

شستن پردهای توری در لباسشویی سامسونگ

اگر دارنده لباسشویی سامسونگ هستید، برای شستن پردهای توری در لباسشویی باید به سراغ برنامه bedding بروید. این برنامه برای شستن ملحفه و روتختی کاربرد دارد. اما از آنجایی که در این تنظیمات باید وزن پارچه ها کمتر از 2 کیلوگرم باشد، بهترین گزینه برای شست و شوی پرده های توری شما خواهد بود. حال می توانید از برنامه super speed هم استفاده کنید که پمپ های اکوبابیل را فعال کرده و باعث ایجاد حباب زیاد می شود. در نتیجه پرده ها با کیفیت بالاتر و همچنین تمیز تر شسته می شوند. چرخش دور لباسشویی را هم در دور پایین تنظیم کنید تا میزان چروکی پرده ها کمتر باشد. به همین راحتی می توانید در خانه و با استفاده از لباسشویی سامسونگ پرده های توری سالن پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب و... را بشویید.

شستن پردهای توری در لباسشویی اسنوا

اگر لباسشویی شما از برند اسنوا است، نگران نباشید می توانید با این لباسشویی هم به آسانی پرده های توری خودر ا بشویید. کافی است تنظیمات آن را روی برنامه delicate تنظیم کنید. این برنامه مخصوص شستن لباس های حساس و ظریف است. علاوه پرده های توری می توانید ملحفه ها و روتختی ها را هم با این برنامه بشویید.
لباسشویی اسنوا برای شستن پارچه های ظریف حساس برنامه شست و شوی دستی را هم در نظر گرفته است که با نوشته Hand Wash نشان داده می شود. می توانید از آن هم کمک بگیرید و پرده های توری خود را تمیز کنید بدون آنکه اسیبی به پارچه وارد شود.

شستن پردهای توری در لباسشویی دوو

دوو از دیگر برندهای سازنده لوازم خانگی است که لباسشویی آن در خانه بیشتر ما حضور دارد و مسولیت شست و شو لباس ها را برعهده گرفته است. اگر می خواهید پرده های توری خود را با این لباسشویی بشویید باید به سراغ برنامه Duvet بروید. این برنامه برای شستن پارچه های بزرگ در لباسشویی دوو در نظر گرفته است که پرده ها هم جز ان ها محسوب می شود.
برای شستن پرده های توری در لباسشویی دوو از برنامه easy care استفاده نکنید. این برنامه برای اتوکشی استفاده می شود و حرارت بالایی دارد. ممکن است این حرارت به بافت پارچه ها توری آسیب بزند.

شستشوی پرده توری

شستشوی پرده توری درخشکشوئی

نکات شستن پردهای توری

برای آنکه شستن پرده های توری در لباسشویی نتیجه رضایت بخشی داشته باشد و تمامی کثیفی های آن از بین برود، باید به یک سری نکات مهم توجه کنید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرده ها را بتکانید

تکاندن پرده ها باید قبل از عمل پیش شستشو انجام شود. منظور از پیش شستشو همان خیاسندن پرده در تشت آب است. ابتدا آن را خوب بتکانید تا گرد و غبار آن خارج شود و سپس پرده را خیس کنید.

گیره پرده ها را جدا کنید

پرده ها با واسطه گیره های کوچکی به چوب پرده وصل می شوند. حتما این گیره ها را جدا کنید تا در بر اثر چرخش لباسشویی آسیبی به پرده ها وارد نکند. معمولا از جنس پلاستیک هستند و می توانید درون یک ظرف جدا آنها را بریزید و با محلول آب و سفید کننده بخیسانید و سپس آن ها را بشویید تا تمیز شوند.

پودر لباسشویی را درون پرده بریزید

درست است که پودر لباسشویی باید در محفظه تعیین شده لباسشویی ریخته شود، اما اگر پرده های شما خیلی کثیف هستند و مدت زمان زیادی است که کثیفی ها در بافت پارچه نفوذ کرده اند، می توانید مقداری از پودر لباسشویی را داخل پرده بریزید و آن را بپیچید و درون محفظه لباسشویی بگذارید. این کار ربطی به ریختن پودر لباسشویی درون محفظه ندارد و باید به مقدار لازم پودر لباسشویی را درون محفظه بریزید. ممکن است کف ایجاد شده زیاد باشد که نتیجه ای جز تمیزی بیشتر پرده ها نخواهد داشت. برای تمیز شدن کف ها بهتر است دو بار پرده را با لباسشویی ابکشی کنید.

با سرکه پرده ها را درخشان کنید

اگر می خواهید تمیزی پرده های توری شما بیشتر شود و ظاهر درخشان تری به خود بگیرد، می توانید درون محفظه لباسشویی مقدار کمی سرکه یا جوش شیرین بریزید. این کار باعث می شود پرده ها درخشان تر و تمیز تر شوند. می توانید از پودرهای لباسشویی آنزیم دار هم به این منظور استفاده کنید.

آب گرم ممنوع

برای شستن پرده های توری در لباسشویی از آب گرم استفاده نکنید. آب گرم باعث ایجاد چروک بیشتر در پرده ها می شود و بهتر است آن را با آب خنک یا ولرم بشویید. البته نباید انتظار داشته باشید که هیچ چروکی ایجاد نشود.

بلافاصله بعد از اتمام شست و شو پرده ها را خارج کنید

شما باید بلافاصله بعد از پایان کار لباسشویی، پرده ها را خارج کنید. هرچه مدت زمان بیشتری پرده ها درون لباسشویی بمانند چروک تر می شوند و فرم سابق خود را از دست می دهند. در نتیجه کار شما برای اتو کردن و نصب پرده سخت می شود.

پرده ها را با نور آفتاب خشک کنید

خشک کردن پرده های توری زیر نور آفتاب یک روش ساده و مطمئن است. چرا که نور خورشیدی اسیبی به الیاف پارچه وارد نمی کند و مهم تر از آن اینکه باعث ضد عفونی شدن آن هم می شود. خشک کردن با آفتاب اثر چین و چروک های به جا مانده از شستشو را هم به حداقل می رساند. اگر در اهواز هستید، نور خورشید همه روزه شما را برای خشک کردن پرده های توری تان همراهی خواهد کرد و می توانید از این روش به سادگی برای خشک کردن پرده ها استفاده کنید و ظاهری درخشان تر به آن ها ببخشید.

شستشوی پرده توری

نحوه شستشوی پرده توری

جمع بندی

شستن پردهای توری در لباسشویی کار چندان سختی نیست. تنها باید به یک سری نکات توجه کنید. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که تمامی پرده ها را به صورت یکجا درون لباسشویی نریزید. آن ها را تقسیم کنید و به صورت مجزا بشویید. وزن پرده ها نباید بیشتر از 2 کیلوگرم باشد. از طرفی اگر پرده مد نظر شما کوچک است و زن کمی دارد می توانید همراه با آن لباس های ظریف و سفید یا ملحفه های سفید و... را هم بیندازید تا شسته شوند. استفاده از سرکه و جوش شیرین برای لباس ها هم آسیبی وارد نخواهد کرد و مفید است.
اگر هنوز فکر میکنید از پس این کار بر نمی آیید و ممکن است به پرده های خود صدمه بزنید، بهتر است شستن پرده ها را به افراد کاربلد در خشکشویی ها بسپارید و خیال خودتان را راحت کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید