باید ها و نبایدهای خرید چای ایرانی

در بازار ایران که انواع چای در برندها و کیفیت های مختلفی وجود دارد، اینکه کدام چای از بقیه بهتر و مرغوب تر است، دغدغه خیلی از دوستداران چای است. در اینکه چای ایرانی از خیلی از چای های خارجی باکیفیت تر و سالم تر است شکی نیست ولی در این مورد که کدام چای ایرانی از بقیه بهتر و خوش عطر و طعم تر است، ابهام وجود دارد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا بهترین چای ایرانی را بشناسید و در انتها نیز با روش های تشخیص چای ایرانی اصل آشنا شوید؛ در این صورت خودتان می توانید در زمان خرید چای، چای بهتر را انتخاب کنید و تجربه چشیدن طعم واقعی و اصیل چای ایرانی را برای خود رقم بزنید.

بهترین چای ایرانی

انواع چای ایرانی

چایکار هنگام چیدن برگ سبز چای، تمامی برگ ها را در یک گونی ریخته و به کارخانه تحویل می دهد. در نتیجه غنچه و برگ های بالایی بوته چای که بسیار لطیف تر هستند در کنار برگ های پایین تر که بزرگ تر و زمخت تری هستند، قرار می گیرند ولی طی آخرین مرحله از مراحل تولید چای، به انواع مختلفی از چای مثل سرگل، ممتاز، قلم، شکسته، باروتی و خاک چای تفکیک می شوند.

قبل از اینکه به شما بهترین چای ایرانی را معرفی کنیم، لازم است که انواع چای ایرانی و ویژگی های هر یک را بشناسید تا با شناخت این تفاوت ها بهتر بتوانید علل برتری بهترین چای ایرانی از سایر چای ها را درک کنید.

1- چای سرگل: چای سرگل را همه به مرغوبیت و کیفیت عالی آن می شناسند و طرفداران خاص و پروپاقرص خود را دارد. این چای از لطیف ترین قسمت بوته چای یعنی غنچه و برگ های بالای آن به دست می آید و به خاطر لطافتی که دارد، حالت پیچشی به خود می گیرد. برگ های کوچک این چای باعث شده که طعم و عطر عالی داشته و رنگ آن نیز بسیار خوش رنگ باشد.

2- چای ممتاز: چای ممتاز از نظر کیفیت بعد از چای سرگل قرار می گیرد. این چای نسبت به چای سرگل دارای اندازه کمی بزرگتر، طعم ملایم تر و تلخی کمتر است ولی هم چنان دارای پیچیدگی در برگ ها و اندازه کوچک است. ضمنا قیمت چای ایرانی ممتاز مناسب تر از چای سرگل و بیشتر از چای قلم است.

3- چای قلم: چای قلم از برگ های پایین تر چای به دست می آید و دارای اندازه درشت تر و طعم ملایم تری به نسبت سایر چای ها است. چای قلم سوزنی رنگ کمتر و به طور کلی قیمت ارزان تری نسبت به چای ممتاز و سرگل دارد.

4- چای شکسته: طی فرآیند تولید، برگ های چای به صورت کامل باقی نمی مانند و به چند تکه تقسیم می شوند. چای شکسته از برگ های خرد شده تشکیل شده و دارای وزن سبک تری نسبت به چای ممتاز و سرگل می باشد. برخلاف انواع دیگر چای ایرانی، پیچیدگی چای شکسته کمتر و برگ های آن صاف می باشند. هم چنین این چای و چای باروتی که بعد از این معرفی می شود، به خاطر اندازه کوچک، زوددم هستند و برای افرادی که صبر و حوصله دم کردن ۱۵ دقیقه ای چای ممتاز را ندارند و می خواهند در کمتر از ۱۰ دقیقه چای آن ها دم بکشد، بسیار مناسبند.

5- چای باروتی: چای باروتی شبیه چای شکسته است ولی دارای اندازه ریزتر و برگ های خردتری می باشد. از این نوع چای، به خاطر زوددم بودن و زود رنگ پس دادن، در دمنوش ها و بعضا تی بگ ها استفاده می شود.

بهترین چای ایرانی

چای سرگل به خاطر به دست آمدن از غنچه و برگ های لطیف چای، مرغوب ترین و گران ترین چای ایرانی است. چای ممتاز نیز بعد از چای سرگل و در رده بعدی قرار می گیرد. تمام این ها دلیل نمی شود که چای های ارزان قیمت تر مثل چای قلم و یا شکسته، چای های بی کیفیتی باشند. چای قلم به خاطر طعم و عطر ملایمی که دارد و هم چنین قیمت مناسب تر آن، چای محبوب بسیاری از خانواده های ایرانی است. چای شکسته هم به خاطر زوددم بودن و رنگ زیادی که دارد، در خیلی از ادارات و یا خانواده هایی که فرصت کافی برای دم کشیدن چای قلم و ممتاز ندارند، استفاده می شود.

چای سرگل خوب از کجا بخریم؟

متاسفانه امروزه برخی از فروشندگان برای فروش و کسب سود بیشتر، چای سرگل را با چای های کیفیت پایین تر مانند چای شکسته مخلوط می کنند و آن را به اسم همان چای سرگل و با قیمت بالا به مردم می فروشند؛ در این صورت بسیاری از افراد که شناخت زیادی نسبت به چای ندارند، ممکن است این چای را خریداری کرده و ضرر کنند.

شما می توانید با خرید چای ایرانی از فروشگاه ها و مکان های معتبر این مشکل را رفع کرده و از این ضرر دوری کنید. فروشگاه اینترنتی درکام یکی از این فروشگاه های معتبر است که هر ساله بهترین، تازه ترین و باکیفیت ترین چای ها را از تولیدکنندگان و کارخانه های شمال کشور تهیه کرده و بعد از تست چای و اطمینان از مرغوب بودن آن، چای را به مشتریانش عرضه می کند. اگر می خواهید طعم خوب و دل نشین چای ایرانی را تجربه کنید، به سایت این فروشگاه به نشانی dorkam.com مراجعه نمونه و با خیال راحت چای سرگل یا هر چای دیگری که می خواهید را از آنجا سفارش دهید.

تشخیص چای ایرانی اصل

روش های تشخیص چای ایرانی اصل

توجه کنید که تمامی چای های ایرانی اصل و باکیفیت نیستند. برخی از فروشندگان به چای ایرانی رنگ و افزودنی شیمیایی اضافه می کنند تا رنگ و عطر و طعم آن بیشتر شده و راحت تر آن را به فروش برسانند. استفاده طولانی مدت از چایی که افزودنی شیمیایی داشته باشد، برای معده و سلامت بدن مضر است؛ پس بسیار مهم است که روشهای تشخیص چای اصل از تقلبی را یاد بگیرید و از استفاده از چای تقلبی اجتناب کنید.

1- ریختن چای در آب سرد

چای ایرانی اصل در آب سرد سریع رنگ پس نمی دهد؛ پس اگر بلافاصله بعد از ریختن چای درون آب سرد چای رنگ پس بدهد، یعنی غیر طبیعی است و رنگ شیمیایی دارد. البته اگر چای رنگ ندهد، لزوماً به معنای سالم بودن آن نیست و باید با روش های دیگری که در ادامه توضیح می دهیم، چای را تست کنید تا کاملاً از طبیعی و سالم بودن آن مطمئن شوید.

2- دم کردن چای و توجه به عطر و طعم آن

چای ایرانی عطر خیلی ملایم و طعم گس دارد؛ پس درصورتی که چای طعم و عطر زیاد داشته باشد و یا طعم دار باشد، به این معنی است که از طعم دهنده های غیرطبیعی برای تغییر طعم و عطر آن چای استفاده شده است.

هم چنین به زمان دم کشیدن چای هم توجه کنید. چای ایرانی خوب به ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا دم بکشد.

3- نگهداری چای دم کرده به مدت ۲۴ ساعت درون لیوان

می توانید مقداری از چای دم کرده را درون لیوان ریخته و به مدت ۲۴ ساعت به آن زمان دهید. اگر چای غلیظ و سیاه شود و رنگ آن به سختی از لیوان پاک شود، یعنی چای حاوی رنگ شیمیایی بوده و طبیعی نیست زیرا رنگی که مربوط به رنگ دهی طبیعی چای ایرانی است، به سادگی از قوری و لیوان شسته می شود.

برای اینکه از اصالت، سلامت و کیفیت چای ایرانی خیالتان راحت باشد، حتما چای را از فروشگاه های معتبر و مطمئن خریداری کنید. برای نمونه فروشگاه اینترنتی درکام که در زمینه فروش مواد غذایی سالم، طبیعی و محلی فعالیت می کند، می تواند یکی از گزینه های مناسب برای خرید چای ایرانی اصل باشد.

منبع: https://dorkam.com/mag/بهترین-چای-ایرانی/

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید