رنگ سال 2022 نیز مانند سال های گذشته توسط کمپانی پنتون انتخاب شد و طبق سنوات قبلی دلیل نامگذاری و ویژگی های خاص آن نیز معرفی شده است. رنگ سال 2022 در اروپا آبی بنفش است که می توان با رنگ های دیگری که معرفی شده ست کرد. تانما در این مطلب نکات جالبی در خصوص مشخصات رنگ سال 2022 و کاربردهای آن بیان می کند؛

تاریخچه انتخاب رنگ سال

کمپانی پنتون، شرکت بزرگی در خصوص رنگ ها است که بسیاری از طراحان و شرکت های هنری با آن همکاری می کنند. از این رو این شرکت که در بین اهالی هنر از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است، از سال 2000 و با آغاز قرن جدید میلادی، هر ساله رنگ جدیدی را به عنوان رنگ سال انتخاب کرده است.

شیوه انتخاب رنگ سال جدید

در ماه های می و نوامبر هر سال، شرکت پنتون جمعی از کارشناسان را در اتاقی کاملا سفید ( تمامی اشیا و دیوار های این اتاق به صورت سفید مطلق رنگ آمیزی شده اند ) دور هم جمع می کند و از آن ها می خواهد به وسیله اشیائی که مد نظر خود کارشناسان است، رنگ الهام بخش خود را با دیگر کارشناسانی که در آن جمع حضور دارند به اشتراک بگذارند. بدین ترتیب هر کارشناس رنگ مد نظر و الهام بخش خود را با دیگر کارشناسان به اشتراک گذاشته و با مجموع آرا، رنگ سال انتخاب می شود.

رنگ سال 2022 چیست؟

شرکت پنتون رنگ very pery را به عنوان رنگ سال معرفی کرد. very pery یک رنگ آبی بنفش است که در معنا و مفهوم پویایی، ابتکار و خلاقیت را تشویق و ترویج می کند و در آن وفاداری و ثبات رنگ آبی با شور و هیجان رنگ قرمز ترکیب شده اند. آبی بنفش (Very Peri) با کد PANTONE ۱۷-۳۹۳۸ رنگ سال ۲۰۲۲ است.

چرا بنفش؟

شرکت پنتون رنگ سال ۲۰۲۲ را در قالب یک تغییر و مرحله ای برای گذار از دوران کرونا و پا گذاشتن به جریان زندگی عادی در نظر گرفته اند؛ دوره ای که قرنطینه ها و ایزوله بودن تمام می شود. حالا هم که مردم هم عادات تازه ای پیدا کرده اند و استانداردهای جهانی نیز تغییر یافته، شرکت بین المللی متخصص در حوزه ی رنگ هم باید دست به اقدام تازه ای بزند.

این رنگ با ترکیب خاص خود، دنیای دیجیتال و جهان واقعی را با هم تلفیق کرده و از این نظر به آنچه ما طی این سال ها تجربه کرده ایم، نزدیکی زیادی دارد. از طرف دیگر استفاده از این رنگ در قالب دنیای دیجیتال هم بسیار کارآمد است و همین باعث محبوبیت بیشتر آن خواهد شد.

بنابراین «PANTONE 17-3938 Very Peri» نه تنها همه ی ویژگی هایی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم را دارد، بلکه حس زندگی مدرن را هم در ما به وجود می آورد و بین جهان واقعی و دنیای دیجیتال پل می زند.

شرکت پنتون

رنگ سال 2022 چیست

ویژگی های رنگ سال 2022 چیست؟

Very Peri در عین این که به رنگ آبی نزدیکی زیادی دارد و طرفداران این رنگ را راضی می کند، در ترکیبات خود کمی رنگ قرمز هم دارد و شاید به همین دلیل در کنار احساس آرامش، حس حرکت را نیز القا می کند و حس خلاقیت را برمی انگیزد.

لوری پرسمن، معاون رنگ در مؤسسه پنتون می گوید: ساخت یک رنگ جدید بعد از مدت ها برای اولین بار در این شرکت اتفاق افتاده و این نیز نمادی از تغییراتی است که در سال آتی پیش روی ما قرار می گیرد؛ رنگ سال آینده منعکس کننده اتفاقاتی است که در فرهنگ جهانی می گذرد و بیانگر سوالاتی است که مردم در تلاش برای دریافت پاسخ آنها هستند. او افزود که PANTONE ۱۷-۳۹۳۸ Very Peri با ترکیب طیف های آبی و بنفش-قرمز، شادابی و حضور پویا را نشان داده و بیان خلاقیت خود را تشویق می کند.

این رنگ جزو رنگ های آرام بخش و عرفانی است.یکی از رنگ های الهام بخش، رنگ بنفش است. از ترکیب رنگ آبی و قرمز رنگ بنفش تشکیل میشود. یکی از ویژگی های رنگ بنفش آرام بخش بودن و کاهش دهنده اظطراب است. رنگ بنفش از گذشته یک رنگ سلطنتی شناخته شده است.

و یکی از نمادهای رنگ بنفش نماد شجاعت و اصالت است. در فرهنگ های مختلف از رنگ بنفش تعابیر مختلفی شده است. برای مثال در شهر تایلند از رنگ بنفش به عنوان رنگی برای عذاداری استفاده میکنند. اما در شهرهای آسیایی نماد ثروت است. در کشورهای خاورمیانه رنگ بنفش نمادی از ثروت است.

به طور کلی در تمام دنیا از رنگ بنفش با رنگ یاقوت یاد میکنند و این رنگ را رنگ مقدسی میدانند. در کشورهای غربی نیز رنگ بنفش نماد وفاداری است. در دین های مختلف نیز تعابیر زیادی از رنگ بنفش شده است. برای مثال رنگ بنفش در مسیحیت برای ایام روزه و عید مسیح استفاده میشود.

روانشناسی رنگ سال 2022 چیست؟

PANTONE 17-3938 Very Periوفاداری و ثبات رنگ آبی را با انرژی و هیجان قرمز ترکیب می کند تا ترکیبی قدرتمند از تازگی را در پوشاک، زیبایی، اثاثیه منزل، طراحی محصول و بسته بندی معرفی کند.

PANTONE 17-3938 Very Peri، رنگ آبی گرم و دوستانه با اعتماد به نفس بی دغدغه و نگرش شادی آور، بیان و آزمایش بی وقفه را جسور می کند. این رنگ آبی مشتاق، حضوری پویا و غریبی را به نمایش می گذارد که خود را به هارمونی های رنگی غیرقابل پیش بینی و اظهارات رنگی خود به خود می دهد. رنگ سال 1401 تداعی کننده یک مدرنیته جدید است، حس طراوت بازی را به فضای داخلی خانه تزریق می کند و از طریق ترکیب رنگ های غیرمعمول فضا را زنده می کند.

بنفش وری پری very peri یک قلمرو دیجیتالی فانتزی و چه در مواد فیزیکی ظاهر شود، گرمای خوش خلقی را تراوش می کند که به سرعت چشم را درگیر می کند و آن را به سایه ای ایده آل برای بسیاری از کاربردهای طراحی گرافیکی و چند رسانه ای و همچنین بسته بندی و جعبه تبدیل می کند.

انواع کاربرد رنگ سال 2022 کدامند؟

پنتون می گوید رنگ وری پری، «شادترین و گرم ترین نوع رنگ آبی است»؛ زیرا «این رنگ وفاداری و انسجام آبی را با انرژی و هیجان قرمز ترکیب می کند». لیاتریس آیزمن مدیر اجرایی موسسه رنگ پنتون می گوید: "از آنجاییکه ما به سمت تغییرات بی سابقه در جهان حرکت می کنیم؛ لذا رنگ Very Peri دیدگاه و چشم انداز جدیدی از خانواده دوست داشتنی و قابل اعتماد رنگ های آبی، برای ما به ارمغان می آورد." در زیر کاربردهای رنگ سال 2022 را می خوانید:

کاربرد رنگ سال 2022 در پوشاک

رنگ Very Peri در مد و پوشاک «از نظر احساسی آینده نگرانه» به شمار می آید. ظاهراً اعمال این رنگ بر روی مواد، روکش ها و بافت های مختلف منجر به خلق «ظاهری متمایز» می شود. در ضمن پنتون معتقد است که در صورت استفاده از این رنگ در دنیای آرایشی اعم از سایه چشم، لاک ناخن و رنگ مو، باعث شکل گیری یک «گزاره بدیع» می گردد.

توصیه ما به شما این است که رنگ بنفش را به عنوان رنگ اصلی انتخاب نکنید.همانطور که در بالا گفته شد رنگ بنفش از ترکیب رنگ قرمز و آبی است ولی با ترکیب بیشتر آبی به آن کمی ملایم تر و آرام تر میشود اما با اضافه کردن رنگ قرمز به آن رنگ فعال تر و پر جنب و جوش تری خواهد شد. رنگ بنفش را به راحتی میتوانید با اکثر رنگ ها ست کنید و یک استایل زیبا بسازید.

کاربرد رنگ سال 2022

کاربرد رنگ سال 2022 در پوشاک

ترکیب رنگ بنفش و زرد

با ترکیب رنگ زرد و بنفش میتوانید یک ست جذاب و شاد بسازید.انتخاب رنگ غالب بین زرد و بنفش با شماست و به سلیقه خودتان بستگی دارد.

ترکیب نارنجی و بنفش آبی

ترکیب نارنجی با بنفش کمی تندتر از ترکیب زرد با بنفش است.ترکیب رنگ نارنجی و بنفش نیز جذابیت و جلوه خوبی به استایل شما خواهد داد. پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ های پاستیلی و براق است.

ست استایل های مونوکرومی

استایل های مونوکروم یکی از زیباترین و خاص ترین استایل ها هستند. ترکیب رنگ بنفش با رنگ نیلی یک ترکیب مونوکروم عالی خواهد بود.این ست را حتی میتوانید با یک دامن و یا کت وشلوار هم ترکیب کنید.

بافت بنفش و سفید

اگر به دنبال یک استایل شیک زمستانه میگردید بهترین گزینه، انتخاب یک پولیور بنفش و شومیز سفیداست. استفاده از اکسسوری های جذاب را در این ست فراموش نکنید.همین ست را با یک دامن کرکی زیبا هم میتوانیدداشته باشید ولی باید با انتخاب یک کفش پاشنه بلند استایل خود را تغییر دهید تا بهتر و زیباتر جلوه کنید.

استایل رنگ سال 2022 (very peri) و طوسی

یکی از بهترین ترکیب رنگ ها،ترکیب رنگ بنفش با رنگ طوسی است.اگر به دنبال یک استایل آرامش بخش با رنگ های گرم میگردید بهترین انتخاب همین ترکیب است.

ترکیب جذاب بنفش با سبز

اگر در کمد لباس های خود یک شلوار و یا شال سبز دارید به راحتی میتوانید با انتخاب یک مانتو و یا پالتو بنفش ست زیبایی بسازید و یک ترکیب خاص از استایل خود داشته باشید. اگر انتخاب شما برای زمستان و یک پالتو است، حتما از چکمه های بلند به رنگ کرم استفاده کنید و کیف خود را برحسب رنگ چکمه ها انتخاب کنید.

ترکیب استایل بنفش با استایل های پاستیلی

یکی ازجذاب ترین استایل ها با رنگ بنفش استایل های پاستیلی هستند.شما به راحتی میتوانید با استفاده از رنگ های ملایم، مثل رنگ های سبز پسته ای و یا صورتی و آبی کم رنگ این ست را بسازید. مثلا اگر یک کت بنفش دارید،آن را با یک شلوار و یا دامن آبی و شال سبز کاهویی ست کنید و یک ست عالی و شیک با رنگ های پاستیلی داشته باشید.

استایل های تابستانه با رنگ سال 2022 (very peri)

با پوشیدن یک تیشرت بنفش، صندل های تابستانه سفیدو یک شلوار جین رنگ روشن بهترین ست تابستانه خود را با رنگ بنفش داشته باشید. اگر به دنبال تیپ های اسپرت ساده با رنگ بنفش هستید بهترین انتخاب برای شما یک کفش کالج مشکی و یک شلوار پارچه ای مشکی خواهد بود.این ست در ظاهر ساده، ازشما یک استایل متفاوت وجذاب خواهد ساخت.

ست بنفش و صورتی

یکی از ست های خاص و متفاوت ترکیب دو رنگ صورتی و بنفش است.این استایل زیبا و دخترانه را با استفاده از رنگ های براق و شاد پاستیلی برای خودتان بسازید.

ترکیب رنگ بنفش تیره و روشن

شاید به راحتی رنگ بنفش را در لباس های خود پیدا نکنید ولی باید این نکته را بدانید که ست رنگ بنفش یک ست زیبا و خاص برای شما است.ترکیب رنگ های بنفش تیره ولایت یک استایل کاملا متفاوت از شما میسازد و ظاهری چشمگیر به شما میدهد.
شاید باور اینکه رنگ بنفش و قرمز را میتوان با هم ست کرد کمی سخت باشد ولی این ترکیب رنگ یکی از محبوب ترین ست ها در سال های اخیر بوده است.با استفاده از این استایل حواستان به رنگ انتخابی کفش و دیگر لباس ها نیز باشد. در این ترکیب رنگ بهترین انتخاب برای رنگ کفش و کیف، رنگ مشکی خواهد بود.

پیراهن مجلسی بنفش

یک انتخاب زیبا و خاص در مهمانی ها و مجالس انتخاب پیراهن های بلند و ماکسی با رنگ بنفش است.برای تکمیل این ست از یک کمربند زیبا و یا یک اکسسوری خاص استفاده کنید.استفاده از جواهرات طلا ویا نقره یک انتخاب مناسب خواهد بود. حواستان برای انتخاب کفش مناسب با این استایل باشد.

کاربرد رنگ سال 2022 در زیورآلات

کاربرد رنگ سال 2022

کاربرد رنگ سال 2022 در زیور آلات

جواهرات اغلب به عنوان لوازم جانبی مد برای تکمیل یک لباس و استایل در نظر گرفته می شوند. برای بسیاری از افراد اهل مد، ظاهر تا زمانی که از اکسسوری و جواهرات متناسب با آن استفاده نشود، کامل نمی شود. به عنوان مثال یک ظاهر کلاسیک بدون استفاده از سرویس برلیان و یا یک گردنبند مروارید کلاسیک، ناقص است.

در بین تمام سنگ های زینتی، رنگ صورتی، آبی، سبز و بنفش در خط مقدم طراحی ها قرار دارند. الماس نیز همیشه طرفداران خود را در بین طراحان دارد و به مقدار زیادی در طراحی ها استفاده شده است. در کالکشن بهار 2022 طراحان در بسیاری از زیورآلات به فرم طبیعی سنگ ها دست نزده بودند و آنها را به همان شکل در ترکیب با سایر متریال ها به کار بردند.

کاربرد رنگ سال 2022 در دکوراسیون

پنتون می گوید که رنگ وری پری در صورت استفاده در دکوراسیون داخلی ، «حسی با طراوت و سرزنده» را به این فضاها تزریق می کند؛ به خصوص اگر با ترکیب های غیرمعمول ادغام شود. پنتون پیش بینی می کند که اعمال این رنگ بر روی بافت ها و روکش های مختلف، تاثیرگذاری آن را دوچندان خواهد نمود.

می توان ادعا کرد که طراحان دکوراسیون داخلی با بی صبری می خواهند این رنگ را به طرح های جدیدشان اضافه کنند. رنگی سرشار از طراوت و بازیگوشی که خانه را هم زمان که مکانی برای کسب آرامش می سازد، جذاب و پرکشش می کند.

بنابراین، اگر شما هم یکی از طراحان داخلی جسوری هستید که به دنبال ایده های خلاقانه و تازه هستند، پیشنهاد می کنیم از رنگ سال ۲۰۲۲ به سادگی عبور نکنید؛ به خصوص که شرکت پانتون روی این مورد تاکید داشته که رنگ سال ۱۴۰۱، برای انواع بافت ها و جنس های مختلف مناسب است و می توان این ترکیب را روی دیوار، انواع پارچه، مبلمان و غیره پیاده سازی کرد.

یکی دیگر از نکاتی که شرکت پنتون درمورد رنگ بنفش وری پری ذکر کرده این است که به دلیل قوی و جذاب بودن این رنگ، استفاده از آن برای یک عنصر از دکوراسیون هم می تواند به خانه ی شما جلوه ی تازه ای بدهد. به معنای دیگر، لازم نیست تمام اِلمان ها و اجزای دکوراسیون منزل خود را برای تطبیق پیدا کردن با مد جدید عوض کنید؛ البته این تا حد زیادی به رنگ و تِم دکور فعلی منزل شما هم بستگی دارد اما در کل این رنگ آن قدر چشمگیر است که یک عنصر کوچک از آن، یک تغییر بزرگ ایجاد کند.

رنگ سال ۲۰۲۲ را چطور ست کنیم؟

رنگ سال ۲۰۲۲ همان قدر که جذاب و نو به شمار می آید، برای ست کردن هم چالش برانگیز است. شرکت پنتون برای آسان کردن کار، یک پالت رنگی متعادل کننده برای این رنگ جدید ارائه کرده تا تعادل رنگ های گرم و سرد در استایل یا خانه ی شما حفظ شود. علاوه بر این، استفاده از این رنگ های مکمل کمک می کند تا بنفش PANTONE 17-3938 Very Peri، چشمگیرتر از همیشه به نظر برسد.

یکی از اقدامات جالب شرکت پنتون در بسط و گسترش استفاده از رنگ سال معرفی ترکیب های مختلف رنگی همخوان با رنگ سال برای کاربردهای گوناگون و القای احساسات مختلف است. این شرکت در قالب 4 عنوان پالت های رنگی متفاوتی را برای تکمیل رنگ سال معرفی کرده است که شامل:

 • پالت متعادل کننده یا Balancing Act
 • پالت طبیعت گرا یا Wellspring
 • پالت برجسته کننده یا The Star of The Show
 • پالت شاد و سرگرم کننده یا Amusements

رنگ و سایه های پاستیلی معرفی شده توسط پنتون برای سال ۲۰۲۲ به شرح زیر است:

 • رز مرجانی، تناژ رنگی گل ها
 • صورتی آدامس بادکنکی
 • صورتی پاستلی
 • شکوفه ارکیده
 • رنگ زرد روشن و شاد پاپ کورن،
 • کهربایی
 • سبز
 • کوارتز قهوهند.
 • قهوه ای سودانی
آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید