ماشین لباسشویی یکی از پر استفاده ترین وسایل برقی است و امروزه کمتر منزلی را پیدا می کنید که دارای ماشین لباسشویی نباشد.بد نیست قبل از اینکه به سراغ خرید ماشین لباسشویی بروید به نکاتی که تانما برایتان آورده نگاهی بیندازید.

ماشین لباسشویی چیست

ماشین لباس شویی یا ماشین رخت شویی، وسیله ای است که برای رخت شویی به کار می رود.قرار دادن پوشاک داخل آب به تنهایی باعث تمیزی آن نمی شود بلکه آب باید با فشار به الیاف های پارچه برخورد کند اکثر ماشین های لباسشویی با چرخاندن لباس درون غلطک های فلزی پرآب این کار را انجام می دهند. جهت نفوذ عمیق تر آب درون پارچه و نیز زدودن چربی ها و لکه ها از مواد شوینده مخصوص ماشین لباسشویی استفاده می شود.

بیش تر ماشین های لباسشویی خودکار هستند و با یک فرایند الکترونیکی کنترل می شوند. با استفاده از دکمه اتوماتیک برنامه ای برای ماشین تنظیم می شود تا بر همان مبنا لباس ها را با استفاده از آب گرم یا آب خنک یا ولرم تمیز کند کارهای اصلی ماشین های لباسشویی عبارتند از ترکیب آب سرد و گرم تا سطح دلخواه، تنظیم مدت زمان شستشو، آب کشی لباس ها و خشک کردن محدود آب لباس ها از طریق چرخاندن سریع آن ها که برخی از ماشین های لباسشویی لباس های شسته شده را تا ۱۰۰٪ خشک می کنند.

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی چیست

اختراع ماشین لباسشویی

نخستین نوع ماشین لباسشویی در سال ۱۷۹۷ اختراع شده است و آن تخته شستشو بود، اما در سال ۱۸۷۴ ویلیام بلک استون، بازرگان و تولیدکننده ذرت اهل ایندیانا، برای هدیه تولد به همسرش یک ماشینی ساخت که که کثیفی ها را از روی لباس ها می شست و پاک می کرد. این دستگاه از یک تغار چوبی تشکیل شده بود که در آن یک تکه چوب تخت با شش میخ چوبی کوچک بود و یک دسته داشت که آن ها را جلو و عقب می برد.

در سال ۱۹۰۰ میخ های فلزی جایگزین میخ های چوبی شدند. در ۱۹۰۶ موتور الکتریکی برای نخستین بار در این وسیله به کار گرفته شد. در ۱۹۰۷ اولین دستگاه می تگ ساخته شد که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت. در ۱۹۲۲ شرکت می تگ سیستمی عرضه کرد که، به جای کشیدن لباس ها در آب، آن ها را با فشار آب و هم زدن تمیز می نمود.

انواع ماشین لباسشویی

رایج ترین گونه های ماشین لباس شویی خانگی عبارتند از

  • ماشین های لباس شویی سطلی که تنها دارای یک مخزن برای شستشوی لباس ها هستند .
  • ماشین های لباس شویی دوقلو (نیمه اتوماتیک دومخزنه) که دارای دو مخزن، یکی برای شستشو و دیگری برای آب گیری و خشک کردن، هستند.
  • ماشین لباس شویی تمام اتوماتیک که درب مخزن آن ها ممکن است در جلو یا بالای ماشین باشد و پس از قرار دادن لباس و تعیین برنامه، کلیهٔ مراحل آب گیری، شستشو، آب کشی و خشک کردن به صورت خودکار مطابق برنامه انجام می شود.
ماشین لباسشویی

انواع ماشین لباسشویی

برنامه های ماشین لباسشویی

قفل کودک (child lock)

قفل کودک به کودکان کنجکاو اجازه نمی دهد تنظیمات صفحه کنترل را دست بزنند. به این ترتیب آن ها دیگر نمی توانند به طور اتفاقی برنامه شستشو را دچار وقفه کنند.

نمایشگر (Display)

از روی نمایشگر می توانید وضعیت شستشو را کنترل کنید. این صفحه ها معمولا LEDیا LCDهستند.

برچسب انرژی (Energy Label)

این برچسب به شما امکان می دهد از میزان مصرف برق و آب و همچنین سروصدای دستگاه مطلع شوید. این میزان از Aتا G دسته بندی شده است. Aکمترین و Gبیشترین هزینه را نشان می دهد.

آبگیری مجدد (Extra Rinse)

این برنامه به شما اطمینان می دهد که ماده شوینده به طور کامل استفاده شده است. باقی ماندن مواد شوینده روی لباس ها باعث حساسیت پوستی و سوزش می شود.

کارکرد نیمه پر (Half Load)

با این قابلیت می توانید هنگامی که کار شست وشو به نیمه رسیده یا لباس کمتری داخل ماشین است، از آب و قدرت کمتری استفاده کنید. بسیاری از ماشین های امروزی این امکان را دارند که به صورت خودکار بار داخل ماشین را وزن کنند.

ظرفیت گنجایش (Load Capacity)

بیشترین مقدار باری است که ماشین می تواند تحمل کند. این مقدار در ماشین های لباسشویی مختلف متغیر است.

پیش شست وشو (Pre-wash)

با این برنامه، لباس های بسیار کثیف پیش از آغاز چرخه اصلی شست وشو با دمای پایین شسته می شوند.

شست وشوی سریع (Quick Wash)

امروزه زیاد شدن مشغله کاری باعث شده است وقت کمتری برای شستن لباس ها وجود داشته باشد بنابراین نیاز به داشتن یک ماشین لباسشویی که بتواند این کار را در زمان کمتری انجام دهد بیش از پیش احساس می شود. این گزینه علاوه بر شست وشوی سریع، سبب می شود از اب و برق کمتری استفاده شود.

سرعت چرخش آب (Spin Speed)

سرعت چرخش، بر حسب برنامه شستشو، در برخی از ماشین های لباسشویی به طور خودکار و در اغلب آن ها به صورت دستی قابل تنظیم است. بالا بودن این سرعت هنگام خشک کردن نیز باعث می شود رطوبت لباس ها بیشتر گرفته شود و سرعت خشک کردن لباس ها بیشتر شود. البته بالا بودن سرعت، مصرف انرژی و احتمال پاره یا فرشودن لباس ها را بالا می برد.

دور موتور متغیر (Variable Spin Speed)

به شما این امکان را می دهد که بدون در نظر گرفتن برنامه، سرعت چرخش را تعیین کنید.

شستشوی لباس ها پشمی (Wool Wash)

ماشین های لباسشویی معمولی فقط می توانند برخی از پارچه ها را بشویند. محدودیت این ماشین ها به گونه ای است که پلیور ها، روسری ها و یا بالش ها را باید با روش دیگری شست. این برنامه به منظور جلوگیری از چروک شدن لباس های پشمی و آسیب رساندن به آن ها طراحی شده است.

منطق فازی (Fuzzy logic)

این سیستم به طور خودکار دما، آب و میزان مواد شوینده را براساس مقدار لباس ها و درجه کثیفی ان ها تنظیم می کند.

زمان باقی مانده (Time Remaining)

نشان دهنده زمان باقی مانده از شستشوی لباس ها است.

اتوکشی آسان (Easy Iron)

برای کاستن از چین و چروک لباس های ظریف برنامه های ویژه ای در برخی ماشین های لباسشویی وجود دارد. استفاده از آب بیشتر در آخرین مرحله شستشو (آبکشی) از ایجاد چروک جلوگیری می کند.

ماشین لباسشویی

برنامه های ماشین لباسشویی

برندهای معتبر ماشین لباسشویی

در بازار لوازم برقی برندهای بسیاری وجود دارند كه افراد بر اساس سلیقه شان و همچنین هزینه ای كه برای خرید وسیله ی مورد نظر در نظر می گیرند انتخاب می كنند. بهترین مارک ماشین لباسشویی ایرانی و خارجی موجود در بازار عبارتند از سامسونگ ، بوش، ال جی، اسنوا، دوو، ایندزیت، زیرووات، بكو، پاكشوما، میدیا و … که امروزه طرفداران بسیاری را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده اند.

ویژگی های ماشین لباسشویی مناسب

  • به ضمانت نامه توجه کنید
  • به مصرف انرژی توجه کنید
  • به محفظه ی لباسشویی توجه کنید

نحوه کار کردن با ماشین لباسشویی

نحوه استفاده صحیح از برنامه های ماشین لباسشویی را باید خیلی جدی بگیریم. زیرا با استفاده درست و صحیح میتوانیم هزینه های مصرفی خودمان را کاهش دهیم. هزینه های ماننده مصرف آب و برق که باید خیلی در این امر صرفه جویی کنیم.

کار کردن با ماشین لباسشویی ها متفاوت هستند یعنی بستگی به مارک و مدل آن دارد که اکثرا لوازم برقی ها دفترچه راهنما دارند.

ماشین لباسشویی

ویژگی ماشین لباسشویی مناسب

نظافت ماشین لباسشویی

نظافت محفظه مواد شوینده

محفظه مواد شوینده ماشین لباسشویی محل تجمع آلودگی های زیادی است. انتهای این محفظه بعد از مدتی جرم می گیرد و لایه ای شبیه جلبک در دیواره های آن تشکیل می شود. خوشبختانه در بیشتر ماشین لباسشویی ها این محفظه قابل بیرون آوردن است. این محفظه را هر بار بعد از شستشو بیرون آورده و با مسواک و پودر لباسشویی یا مایع ظرفشویی بشویید و خشک کنید.
یادتان باشد بهترین روش برای کاهش آلودگی محفظه مواد شوینده ماشین لباسشویی، استفاده از مواد شوینده به اندازه لازم است، منظور به میزان خطوطی است که به عنوان حد و مرز تعیین شده است.اگر ناخواسته با پرکردن بیش از حد این بخش از ماشین لباسشویی لکه هایی ایجاد شده است با یک دستمال مرطوب آن را پاک کنید تا به مرور زمان با کار کردن ماشین لباسشویی بوی بدی ایجاد نشود.

نظافت محفظه فیلتر

پایین ماشین لباسشویی، محفظه فیلتر قرار دارد که این محفظه هم یکی از فضاهای آلوده ماشین لباسشویی است. به راحتی می توانید این محفظه را باز کرده و فیلتر را خارج کنید و با مسواک و شوینده بشویید و بعد از خشک شدن در جای خود قرار دهید.

نظافت لاستیک محفظه اصلی

لاستیک دور محفظه لباس ماشین لباسشویی به شدت محلی آلوده و پر میکروب است. آب چرک یا آب آغشته به کف، خرده های پرز و موی روی لباس ها، دستمال کاغذی های جا مانده در جیب ها و جرم های دیگر در این لاستیک جای می گیرند و هم به سلامت لباس های شما صدمه می زنند، هم بوی بد ایجاد می کنند و هم عمر لباسشویی را کم می کنند. این محفظه را هربار بعد از شستشو باید با یک دستمال یا اسکاچ تمیز کرده و لا به لای لاستیک را پاک کنید. سپس در لباسشویی را باز بگذارید تا هم محفظه لباس و هم لاستیک با جریان آزاد هوا خشک شوند. برای این کار نصف روز یا یک روز کامل باید درب ماشین لباسشویی باز باشد.

نظافت محفظه لباس

برای تمیز کردن محفظه اصلی لباسشویی یعنی همان جایی که لباس ها قرار می گیرند، هر ماه یک دور ماشین لباسشویی را خالی روشن کنید. برای تمیزی بیشتر بلور سودا یا یک قرص ماشین ظرفشویی داخل آن بیندازید و ماشین را روشن کنید. حواس تان باشد که دمای آب برای این کار حتما ۶۰ درجه باشد که قدرت تمیزی بالایی دارد.سعی کنید به جای مایع های شوینده از پودر شست و شو استفاده کنید چون مایع شست و شو در محفظه ها باقی می ماند و از بین نمی رود.

نظافت خروجی آب

محل تخلیه آب در لباسشویی را چند هفته یک بار با آب و صابون و یک مسواک کهنه تمیز کنید. نیم پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و دو پیمانه سرکه را در محل تخلیه آب بریزید. این محلول حباب می سازد و شلنگ تخلیه و توری آن را نیز تمیز می کند.

ماشین لباسشویی

نظافت ماشین لباسشویی

نکات خرید ماشین لباسشویی

دیگ ماشین لباسشویی از مواردی است که باید در هنگام انتخاب محصول به آن توجه نمایید، زیرا لباس ها به صورت مستقیم با دیگ در ارتباط اند و بر روی الیاف پارچه و عمر لباس ها تاثیر خواهد گذاشت. دیگ هایی با سوراخ های ریزتر، مناسب تراند؛ لباس ها دراین نوع دیگ ها نخ کش نخواهد شد و میزان آسیب در حد بالایی کاهش خواهد یافت. میزان فشار ورود آب به محفظه تغییر خواهد کرد و در نتیجه کیفیت شستشو بالاتر خواهد رفت. مطرح ترین و بهترین برند ماشین لباسشویی ها با در اختیار داشتن دیگ هایی با سبک طراحی جدید و کارا، کیفیت بالایی را در عملکرد و شستشو ارائه خواهند داد.

دقت داشته باشید که محصولی که خریداری می کنید ساخت کشور تولید کننده ی اصلی باشد، البته این به این معنا نیست که مثلا کمپانی سامسونگ حتما ساخت کره باشد، بلکه لازم است این محصول در کشوری تولید شود که ماشین لباسشویی های سامسونگ به صورت اختصاصی در آن منطقه تولید خواهند شد. نام کشور تولید کننده بر روی بدنه ی محصول حک شده است.

سطح تولید صدا از مواردی است که در هنگام خرید ماشین لباسشویی باید مورد توجه قرار گیرد، کمپانی های بزرگ و بهترین برند ماشین لباسشویی به این نکته توجه ویژه داشته اند و کمپانی بزرگی همچون ال جی با بهره گیری از موتور دایرکت درایو حداقل میزان صدا را تولید خواهد کرد.

افرادی که شاغل هستند به قابلیت های بیشتری در هنگام شستشو نیاز دارند. از جمله این امکانات می توان به امکان تاخیر در شستشو اشاره کرد، با وجود این ویژگی می توانید زمان اتمام برنامه را طوری تنظیم کنید که در زمانی که وقت دارید تا لباس ها را از لباسشویی خارج کنید، عملیات شستشو به اتمام برسد. قفل کودک نیز برای افرادی که فرزندی خلاق و بازیگوش در خانه دارند بسیار مناسب از موارد مورد نیاز خواهد بود.

به عنوان آخرین و مهم ترین نکته مدلی را که انتخاب می کنید به صورت کامل و با جزئیات دقیق بررسی نمایید. بهترین برند ماشین لباسشویی ها محصولات تولیدیشان را در سایت رسمی خود معرفی کرده اند و امکانات آن را به صورت کامل معرفی کرده اند؛ البته این امکانات به زبان اصلی و در اکثر موارد به زبیان انگلیسی درج شده اند.

ماشین لباسشویی

نکات خرید ماشین لباسشویی

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید