یخچال و فریزر یكی از لوازم خانگی هایی است كه جز نیازهای اولیه هر خانه می باشد و نمی توان آن را حذف كرد.در این مطلب از تانما سعی داریم مصرف کنندگان را با انواع مدل های یخچال فریزر موجود در بازار آشنا کنیم تا به کمک آن و بر اساس علاقه و نیاز خود بتوانند، بهترین و مناسب ترین یخچال فریزر را خریداری کنند.

یخچال و فریزر

یخچال و فریزر مناسب

خرید یخچال و فریزر

امروزه در اغلب خانه ها به نوعی از یخچال برای نگهداری و انجماد مواد غذایی استفاده می شود. با گذشت سال ها ، یخچال از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به یک وسیله ای پیچیده تبدیل شده است.

انواع یخچال و فریزر

یخچال یا یخچال فریزر تک درب

یخچال فریزر مدل فریزر بالا یا فریزر پایین

یخچال فریزر دو قلو

یخچال فریزر ساید بای ساید

یخچال فریزر درب فرانسوی

یخچال فریزرهای 4 درب

برندهای معتبر یخچال و فریزر

در بازار برند های مختلفی وجود دارد كه یخچال و فریزر تولید می كنند. اعم از ایرانی و خارجی، كه پر طرفدار ترین و بهترین مارک یخچال به شرح ذیر است: سامسونگ ، ال جی، بوش، دوو، بکو، مدیا، هایسنس و از یخچال فریز ایرانی خوب می توان به برندهایی چون اسنوا و امرسان.

ویژگی های یخچال و فریزر مناسب

 • توجه ویژه به برچسب انرژی داشته باشید
 • به کیفیت کندانسور خوب توجه کنید
 • به خدمات پس از فروش و گارانتی توجه کنید
 • امکانات یخچال را دریابید
یخچال و فریزر

ویژگی خرید یخچال و فریزر

کار کردن با یخچال و فریزر

فرآیند کار یخچال خیلی ساده است. اگر شما پشت دست تان را با آب خیس کنید و آن را فوت کنید بلافاصله احساس سردی خواهید کرد. دلیل این احساس سرما، تبخیر آب است. دست شما گرم است و این گرما آب را تبخیر می کن، بخار آب گرما را از روی دست شما می گیرد.

در یخچال هم این فرایند به صورت پیوسته رخ می دهد. مبرد دائماً از حالت مایع به گاز و دوباره به حالت مایع تبدیل می شود.

همه چیز از پمپ کمپرسور شروع می شود که یک پمپ الکتریکی است. این پمپ مبرد را در یک مسیر بسته حرکت می دهد، ابتدا به بیرون از فریزر و سپس به داخل فریزر.

در یخچال های اولیه از آمونیاک به عنوان مبرد استفاده می شود که به شدت سمی و خطرناک بود. بعداً فریون استفاده شد. فریون مشکلات زیادی را برای لایه ازن بوجود آورده است. امروزه از مواد دیگری مانند ایزوبوتان نیز استفاده می شود.

در واقع خود مبرد زیاد مهم است. مبرد فقط باید ماده ای باشد که به آسانی بتواند از مایع به گاز و بلعکس تبدیل شود.

با شروع از قسمت فشار بالا کمپرسور، مبرد گازی گرم می شود، مانند زمانی که شما تایر دوچرخه را با فشار خیلی زیاد باد می کنید.

گرما از طریق کویل کنداسور که پشت یخچال قرار گرفته و سیاه رنگ است از گاز گرفته می شود. این کویل ها دقیقاً مانند رادیاتور پکیج هستند. اگر دست تان را از یک سمت به سمت دیگر آن بکشید اختلاف دما را خواهید دید. یک طرف خیلی گرم و طرف دیگر سرد است.

نظافت یخچال و فریزر

قبل از هر چیز برای شروع نظافت این وسیله باید آن را از برق بکشید و به هیچ وجه زمانی که یخچال فریزر به برق متصل است نظافت را شروع نکنید که این می توان به دستگاه شما آسیب بزند و یا شما را با خطر برق گرفتگی مواجه کند. اولین نکته در حین شستن وسایل درون این وسیله این است که دقت داشته باشید وسایل شیشه ای و سرامیکی موجود در آن باید با محیط پیرامون هم دما شوند چون قرار است با آب گرم شست و شوی وسایل درون یخچال فریزر را انجام دهیم. اما کشوها و وسایل پلاستیکی نیازی به هم دما شدن با محیط ندارند و همان لحظه می توانیم این وسایل را بشوییم این یکی از مهم ترین نکات مربوط به نظافت یخچال فریزر می باشد.

یخچال و فریزر

نظافت یخچال و فریزر

نکات خرید یخچال و فریزر

 • تعداد نفرات هر خانواده تا حد زیادی تعیین كننده اندازه یخچال و فریزر است. برای خانواده های 3-2 نفره یخچال حداكثر 18 فوت كافی است و برای خانواده های تا تعداد 5 نفره 22 فوت اما اندازه یخچال در نهایت بستگی به میزان نگهداری مواد غذایی هر خانواده بستگی دارد.
 • مصرف انرژی از A-G رتبه بندی می شود. میزان مصرف انرژی یخچال و فریزری كه برای خرید انتخاب می كنید بهتر است به انرژی A نزدیك باشد.
 • یخچال و فریزر های ساید بای ساید نسبت به سایر مدل های یخچال و فریزر های معمولی برق بیشتری را مصرف می كنند.
 • بدنه یخچال در مناطق مرطوب احتمال آسیب دیدگی اش بیشتر است بنابر این میزان رطوبت در فضای خانه تان نكته بسیار مهمی است.
 • قیمت یخچال و فریزر های سفید ارزان تر است.
 • داشتن چرخ در زیر یخچال و فریزر از نكات بسیار مهم است زیرا برای تمیز كردن زیر آن نداشتن چرخ دردسر ساز می شود.
 • داشتن قابلیت Door In Door در یخچال یكی از مزیت های آن است. درب كوچكی كه بر روی درب یخچال نصب می شود معمولا برای مواد غذایی و یا نوشیدنی كه در طول روز بیشتر از آن استفاده می كنید قابل استفاده است.
 • داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش نیز از نكات مهم خرید است.
یخچال و فریزر

نکات خرید یخچال و فریزر

رفع عیب یخچال و فریزر

عیب یابی یخچال فریزر، برطرف نمودن مشکلات متداول آن و انجام سرویس یا تعمیرات یخچال، همگی به داشتن دانش تخصصی در رابطه با نحوه عملکرد یخچال، اجزای مختلف دستگاه و وظایف و کارکرد هر یک بستگی دارد. به علاوه، داشتن تجربه انجام تعمیرات یخچال و ابزارآلات خاص نیز مهم است. بنابراین انجام عیب یابی ها و یا امور تعمیرات، مسئله ای است بسیار حساس که هر فردی صلاحیت لازم برای انجام آنها را ندارد. لازم به تذکر نمی باشد که دستکاری های ناشیانه، ممکن است درنهایت به وارد آمدن خسارات جدی و سنگین به یخچال بیانجامد!

 • صدای یخچال فریزر زیاد است
 • برفک یخچال فریزر
 • خاموش نشدن یخچال یا یکسره شدن یخچال
 • یخچال اتومات نمی کند و روشن نمی شود
 • فریزر کار نمی کند
 • یخچال کار نمی کند
 • یخچال خنک نمی کند یا دمای یخچال گرم است
 • مقدار کمی آب بر روی طبقه زیرین فریزر وجود دارد
 • داغ شدن بیش از حد موتور یخچال فریزر
 • یخچال لرزش دارد (لرزش یخچال)
 • موتور یخچال مرتباً برای مدت طولانی روشن و خاموش می شود
 • برفک یا بلورهای یخ روی بسته فریزر شده، پدید آمده است
 • یخساز یخچال اتوماتیک کار نمی کند
 • مکرراً صدای ویز ویز شنیده می شود
 • قطعات یخ کوچک و پوک هستند
 • قطعات یخ، بو و مزه دارند
 • قطعات یخ به کندی ساخته می شوند
 • سمت یخ ریز یخچال کار نمی کند
 • آب، بو و طعم بد می دهد
 • یخچال بو می دهد
 • درب یخچال به خوبی بسته نمی شود
 • غذاها خنک نمی شوند
 • فریزر و یا یخچال خیلی گرم هستند
 • دمای واقعی با دمای تنظیم شده یکی نیست
 • قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال گرم است
یخچال و فریزر

رفع عیب یخچال و فریزر

اندازه یخچال و فریزر

اندازه یخچال فریزر به دو تا عامل مهم بستگی داره

اندازه آشپزخانه

اگر اندازه اشپزخانه یتان کوچک است به هیچ وجه یخچال بزرگ نخرید چون واقعا در هنگام رفت وامد و اسباب کشی دردسر ساز میشود .و همچنین از لحاظ تمیز کردن نیز سخت تر است.

نوع کاربری و تعداد کاربران یخچال

البته این مسئله در خانواده های 2 تا 5 نفره خیلی فرق ندارد. اما در خانواده های بیش از 5 نفر باید یک یخچال بزرگ تر تهیه کرد .

یخچال فریزر مناسب برای خانواده های پر جمعیت

خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ و پر جمعیت محسوب می شوند. هر چه تعداد اعضای خانواده بیشتر باشد خوراکی و اشامیدنی بیشتری نگهداری می شود. برای خانواده های بزرگ ما یک یخچال 18 فوت را توصیه می کنیم. البته بستگی به مصرف خانواده ها دارد و برای خانواده هایی که پر مصرف هستند 28 فوت پیشنهاد میکنیم. حدود 50 درصد فضای یخچال فریزر به قسمت یخچال و 50 درصد بقیه فضا به فریزر اختصاص دارد .

یخچال فریزر مناسب برای زوج های جوان

زوج های جوانی که تازه می خواهند تشکیل خانواده بدهند بهتر است که از همان ابتدا یک یخچال خوب تهیه کنند تا دیگر لازم نباشد تا 10 سال دیگر هم ان را تعویض کنند چراکه در اینده صاحب بچه می شوند. پس یک یخچال خوب که ما به شما پیشنهاد می کنیم Z7 است که تقریبا از هر لحاظی عالی است و دیگر نیاز به تعویض ان ندارید . به زوج های جوان و خانواده هایی که یک یا دو تا فرزند زیر 10 سال دارند توصیه میکنم به جای اینکه یک یخچال فریزر بزرگ بخرید ، بهتره یک یخچال فریزر هوشمند بخرید. تا چند سال آینده یخچال های غیر هوشمند منسوخ میشوند که یخچال زد سون (Z7) خوشبختانه هوشمند است.

یخچال فریزر برای خانه دانشجویی و مجردی

دانشجو ها که معمولا فوت و اندازه برایشان مهم نیست بلکه قیمت در اولویت است ما برای دانشجو ها یک یخجال 7 فوت پیشنهاد می کنیم.

واحد فوت یخچال و فریزر

اندازه یخچال فریزر نقش بسیار مهمی در خرید شما دارد. قبل از اینکه بخواهیم بررسی کنیم که چطور امکان دارد اندازه یخچال مورد نیاز خودمان را تخمین بزنیم باید بدانیم که ابعاد یخچال چطور اندازه گیری میشود. شما الان از فروشنده ها بپرسید که فوت یعنی چه من به شما قول می دهم بالا 95 در صد فروشنده ها اشتباه جواب میدهند. به همین خاطر ما ابتدا به بررسی واژه ی گنگ فوت می پردازیم. البته در اصل یخچال فریزر با لیتر محاسبه می شود و به کار بردن فوت بیشتر برای تبلیغ است و در اکثر مواقع دقیق نیست .

یخچال و فریزر

واحد فوت یخچال و فریزر

تعیین اندازه یخچال و فریزر خانگی

قبل از این که به طور جدی اقدام به خرید یخچال و فریزر کنید، فضایی که برای این وسیله بزرگ دارید را اندازه بگیرید. فضایی که شما در اختیار دارید، ظرفیت داخلی یخچالی که شما می توانید داشته باشید را تحمیل می کند.

بهترین انتخاب در اندازه یخچال فریزر، آن است که بتوانید از تمام حجم آن استفاده کنید در غیر این صورت انرژی گرانقیمت را به هدر داده اید سپس، ظاهر و ترکیب دلخواهتان را انتخاب کنید ـ ساید بای ساید، فریزر بالا، فریز پایین و توکار. فراموش نکنید که مطمئن شوید با باز شدن در یخچال به کابینت یا در برخورد نکند.

اگر نوع فریزر پایین را انتخاب کردید تصمیم بگیرید که نوع باز شدن درب آن به چه صورتی باشد: با در هایی که باز شدنشان مثل در باشد و با بیرون کشیدن باز شود یا از نوع دراور یا کشویی باشد.

متوسط عمر یخچال و فریزر

هر یخچال، به طور متوسط بین 12 تا 14 سال می تواند کار کند. طول عمر یخچال به دو عامل مهم بستگی دارد:

بدنه یخچال فریزر

بدنه هر یخچالی در آب و هوای مرطوب (مثل گیلان یا مازندران) خیلی زود پوسیده میشود. و شما هم نمی توانید جلوی این مسئله را بگیرید. البته این مشکل در اپارتمان ها کمتر است چون خیلی از اپارتمان های مناطق شمال کشور به کولر گازی و تهویه مجهز هستند. و این رطوبت در محیط خانه تا حد زیادی کاهش پیدا میکند. اما در خانه هایی که کولر گازی (اینورتر) ندارند احتمال پوسیدگی بدنه بسیار بالاست. در مناطقی مثل تهران که آب و هوای خشک دارد و در طول سال هوای نرمالی دارد احتمال اسیب دیدن بدنه یخچال خیلی کمتر است.

موتور یخچال فریزر یا همان کمپرسور

اگر با یخچال فریزرتان به درستی رفتار بکنید و مواظب ان باشید ، احتمال اسیب دیدن موتور یخچال یا کمپرسور، خیلی کم است. بعدا به طور مفصل نکات مهمی رو در مورد روش های درست استفاده از یخچال خدمتتون عرض میکنم . البته حتی اگر موتور یخچالتون خراب شود قابل تعمیر یا تعویض است اما هزینه اش کمی بالا است .

یخچال و فریزر

متوسط عمر یخچال و فریزر

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید