پاک کردن لکه ها مخصوصا اگر لک وایتکس باشد کار دشواری است آیا تا به حال به این سوالات فکر کرده اید که اگر لباس رنگی شما به لکه وایتکس آلوده شود و رنگ آن تغییر کند چه باید کرد؟آیا تا به حال تجربه لباسی که خیلی دوست داشتید و بر اثر وایتکسی شدن از بین رفته را داشته اید؟ما در این بخش از تانما ترفند هایی برای پاک کردن لک وایتکس از لباس برایتان جمع آوری کرده ایم.

پاک کردن لکه

پاک کردن لکه از لباس

ترمیم لکه وایتکس

وایتکس زدن کل لباس برای رفع لکه وایتکس روی لباس

یک راه دیگر برای نگهداری لباس مورد نظر، وایتکس زدن کل لباس است. این کار به شما لباس بارنگ روشن تر می دهد. اگر می خواهید این روش را اعمال کنید، دقت کنید که هیچ لباس دیگری را با آن نشویید. در ذیل چیزهایی که به آن نیاز خواهید داشت و گام هایی که باید دنبال کنید آورده شده است.

 • سفید کننده کلرین
 • پاک کننده قابل اعتماد و غیر مخرب مانند ضد کلر - و یا سدیم که به عنوان سفید کننده شناخته می شود، یا 3 ٪ هیدروژن پراکسید
 • وان

اولین قدم که باید برداشته شود، پر کردن وان با آب است. پیراهن را در وان خیس کنید. سفید کننده کلر را در یک فنجان بریزید و یک چهارم از آن را پر کنید حالا یک چهارم فنجان سفید کننده را داخل وان اضافه کنید.آن را بشویید تا یک سایه روشن تر ایجاد شود.

با این حال، اگر از سفید کننده کلرین بدون خنثی کننده استفاده کنید باعث ایجاد سوراخ هایی در لباس بعد از مدتی خواهد شد. برای اجتناب از این کار ، شما باید از هر کدام از سه ماده سفید کننده که در بالا ذکر شد استفاده کنید، یعنی، ضد کلر -ا هیدروژن پراکسید ....

مراحلی که باید پس از سفید کردن پیراهن خود انجام دهید

 • بعد از آن که پیراهن را با سفید کننده شستید، وان آب را خالی کنید. آب تازه به وان اضافه کنید. به سرعت پیراهن را با آب بشویید.
 • مقدار سفید کننده خنثی ایی که باید اضافه کنید به این بستگی دارد که چه نوعی را استفاده می کنید اگر از سفید کنندهBleach Stop استفاده کنید، یک اونس ( 30 گرم ) در هر گالن آب گرم اضافه کنید. از طرف دیگر، اگر ازسفید کننده بدون کلر - استفاده می کنید، کمی کم تر از نصف قاشق چای خوری به یک گالن آب و یا یک قاشق چای خوری به 2.5 گالن آب اضافه کنید. یک چهارم فنجان را با 3 ٪ هیدروژن پراکسید در هر گالن آب اضافه کنید.
 • به یاد داشته باشید هرگز از هیچ نوع اسیدی مثل سرکه، برای خنثی کردن اثر سفید کنندگی استفاده نکنید. چون گاز اسیدی یا گاز کلر تولید خواهد کرد که حتی برای لباس هم مرگ آور خواهد بود. لباس را تقریبا نیم ساعت قبل از خشک کردن خیس کنید.
پاک کردن لکه ها

ترمیم لکه وایتکس

از بین بردن زردی وایتکس

وایتکس حاوی یک رنگ زرد است که می تواند به سطوح سفید منتقل شود. از بین بردن لکه، نیازمند از بین بردن رنگ ناخواسته است. روش های مختلفی برای تحقق این امر وجود دارد. می توانید برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید

یک اسفنج یا پنبه توپی را با الکل مرطوب کنید.پنبه را با حرکات دورانی آهسته روی قسمت لک شده بمالید.اگر لکه ها بسیار زرد هستند، اجازه دهید الکل کمی روی آن قسمت بماند.اسفنج را کاملا بشویید و قسمت الکلی شده را با آب ساده پاک کنید تا الکل کاملا از بین برود. اجازه دهید لباس خشک شود.

اگر لکه هنوز هم باقی مانده است، یک پارچه نرم را با پراکسید هیدروژن مرطوب کرده و آن را روی لکه بمالید. اگر لکه مقاوم است، مقدار کمی پراکسید را مستقیما بر روی لکه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. پراکسید مثل یک سفید کننده خفیف عمل می کند و می تواند لکه های زرد را به رنگ سفید برگرداند. لباس را دوباره با آب و پارچه تمیز بشویید و بگذارید خشک شود.

پاک کردن لکه ها

از بین بردن زردی وایتکس

خنثی کردن وایتکس

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که وایتکس را خنثی کنید، زیرا اگر وایتکس مدت طولانی روی لباس باقی بماند، می تواند پارچه را سوراخ کند. برای خنثی کردن وایتکس، مراحل زیرا را انجام دهید

 • قسمت وایتکسی را با آب سرد بشویید تا وایتکس اضافی پاک شود.
 • مقداری جوش شیرین و آب را مخلوط کنید تا به حالت خمیری و غلیظ در بیاید.
 • خمیر جوش شیرین را بر روی لکه به طور مساوی پخش کنید.
 • اجازه دهید خمیر خشک شود و سپس آن را به آرامی با یک مسواک از روی لباس بتراشید.
پاک کردن لکه ها

خنثی کردن وایتکس

پاک کردن لک وایتکس با الکل

کمی الکل ایزوپروپیل

یک یا دو توپ پنبه / یک یا دو پد جاذب

اولین مرحله آغشته کردن پنبه یا پد جاذب به الکل است. سپس پنبه یا پد را روی لباس آسیب دیده بکشید. به پاک کردن لکه و ناحیه اطراف آن ادامه دهید تا رنگ اصلی پیراهن برگردد.اگرچه ساده و آسان است ، این روش بسته به اندازه لکه و رنگ پوشاک کار می کند. در واقع بر روی لکه های کوچک و لباس های رنگی تیره، کارآمدتر خواهد بود چون آن ها بیشتر رنگ را در مقایسه با لباس های رنگی روشن با لکه های بزرگ جذب می کنند. اگر این روش جواب نمی دهد و یا برایتان دشوار است از روشهای دیگر استفاده کنید.

لکه وایتکس روی جین

جین های تیره اغلب رنگ زیادی بر روی خود دارند، که می تواند باعث شود روش الکل به خوبی کار کند. اما برگرداندن رنگ جین های روشن تر دشوار خواهد بود، بنابراین در عوض می توانید لکه را با یک تکه پارچه جین بپوشانید یا آن را با یک سوراخ، مشابه جین های از اول پاره کنید.

پاک کردن لکه ها

لکه وایتکس روی جین

لکه وایتکس روی حوله

حوله ها معمولاً برای جلوگیری از انتقال رنگ به پوست افراد هنگام استفاده از حوله، رنگ اضافی در الیاف خود ندارند، بنابراین برای برگرداندن رنگ به لکه وایتکس روی حوله، نمی توان از روش الکل استفاده کرد. بنابراین بهترین روش، رنگ کردن مجدد لکه وایتکس روی حوله است. اما در این صورت باید حتما از رنگی استفاده شود که پس از خیس شدن حوله هنگام استفاده، به سطوح و پوست افراد منتقل نشود.

پاک کردن لکه ها

لکه وایتکس روی حوله

روش هوشمندانه برای رفع لکه وایتکس از روی لباس

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس با استفاده از رنگ بر روی لباس

یکی از بهترین راه حل ها برای رفع لکه های سفید کننده روی پیراهن می تواند رنگ کردن آن باشد . اگر خوش شانس باشید، می توانید همان رنگ پیراهن خود را پیدا کنید. با این حال، اغلب قادر به پیدا کردن رنگ دقیق نیستند. در چنین مواردی، می توانید از روش زیر پیروی کنید
چیزهایی که نیاز خواهید داشت:

 • پاک کننده رنگ
 • رنگ دلخواه

مراحل

 • آب داغ را به وان اضافه کنید
 • بسته به این که چقدر لباس می شوید، مقدار مناسب پاک کننده رنگ را اضافه کنید. به طور معمول، برای پاک کردن رنگ از لباسی کوچک ، می تواند تا دو بسته پاک کننده رنگی استفاده شود
 • لباس را ده تا سی دقیقه بسته به رنگ اصلی پوشاک خیس نگه دارید.
 • زمانی که رنگ را از بین رفت ، وان را دوباره با آب پرکنید و رنگ انتخابی خود را به آن اضافه کنید. دستورالعمل های ذکر شده در بسته رنگ را دنبال کنید.
پاک کردن لکه ها

روش هوشمندانه برای رفع لکه وایتکس از روی لباس

آیا این مطلب مفید بود؟ 124
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید