پروفسور سمیعی مشهورترین جراح مغز و اعصاب دنیا است. این پزشک ایرانی‌ نه‌تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا شناخته‌شده است. او ریاست مرکز علوم و اعصاب آلمان را بر عهده دارد و به‌عنوان پایه‌گذار و مبدع روش نوین جراحی قاعده‌ی جمجمه شناخته می‌شود.

بیوگرافی خانوادگی

پروفسور سمیعی

پروفسور مجید سمیعی

پروفسور مجید سمیعی در تاریخ ۲۹ خرداد سال ۱۳۱۶ در شهر تهران به دنیا آمد.

پروفسور سمیعی

بچگی پروفسور سمیعی

پدر او از خانواده‌های سرشناس رشت و مادرش اصالتا اهل شیراز بود. خانواده‌ی او چند سال بعد از تهران به رشت بازگشت و در محله‌ی تلفن‌خانه (بحرالعلوم) ساکن شد.

پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی و همسرش مهشید سمیعی

زندگی شخصی

پروفسور مجید سمیعی در سن ۱۹ سالگی عاشق دخترعموی خود شد و در سال ۱۹۶۱ با مهشید سمیعی ازدواج کرد.

پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی و همسر وی

آن‌ها در شهر هانوفر آلمان زندگی می‌کنند و دارای دو فرزند با نام‌های امیر و امیره هستند. دختر او، امیره سمیعی در رشته‌ی اقتصاد تحصیل کرده است. و پسرش، امیر سمیعی، پروفسور مشهور جراحی مغز و اعصاب و معاون مؤسسه‌ی بین‌المللی علوم اعصاب هانوفر آلمان است.

پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی و خانواده اش

تحصیلات

پروفسور مجید سمیعی دوره‌ی دبیرستان را در دبیرستان مشهور شاهپور رشت به اتمام رساند و برای ادامه‌ی تحصیل به آلمان رفت. او در یکی از مصاحبات خود اعلام کرد که در سن ۱۱ سالگی علاقه ‌ی بسیار زیادی به جراحی مغز و اعصاب پیدا کرد و به همین دلیل در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در شهر ماینتس به تحصیل در رشته‌های زیست‌شناسی و پزشکی پرداخت. او به دلیل کسب عالی‌ترین نمرات در امتحانات پایان دوره‌ی پزشکی توانست جایزه‌ی ویژه‌ی وزارت علوم ایران برای برترین دانشجویان مقیم اروپا را از آن خود کند.

پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی جراح مغز و اعصاب

او سپس دوره‌ی تخصصی جراحی مغز و اعصاب را زیر نظر کورت شورمن آغاز کرد و سال ۱۳۴۹ یعنی در سن ۳۳ سالگی موفق به دریافت مدرک بورد تخصصی در این رشته از کشور آلمان شد.

فعالیت‌های حرفه‌ای

 در سال ۱۳۴۹ پروفسور مجید سمیعی عنوان دانشیاری در رشته‌ی جراحی مغز و اعصاب را دریافت کرد و به‌عنوان معاون دپارتمان جراحی مغز و اعصاب دانشگاه ماینتس فعالیت‌های خودش را ادامه داد. او حدود یک سال بعد موفق به دریافت درجه‌ی استادی در همین رشته‌ شد. در همین سال عنوان استادی و ریاست در دپارتمان رشته‌ی جراحی مغز و اعصاب در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) به پروفسور سمیعی پیشنهاد شد؛ اما او به دلیل ادامه‌ی فعالیت‌های علمی خود در دانشگاه ماینتس نتوانست این پیشنهاد را بپذیرد.

پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی در مراسم بزرگداشت خود در اصفهان

پروفسور سمیعی در سال ۱۳۵۰ نخستین دوره‌ی آموزشی جراحی میکروسکوپی را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ با کمک بنیاد فولکس‌واگن، اولین آزمایشگاه تمرین جراحی میکروسکوپی آلمان را تأسیس کرد.

او در سال ۱۳۵۶ ریاست دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات شهر هانوفر آلمان را بر عهده گرفت. بعد از آن چندین پیشنهاد برای ریاست دپارتمان‌های جراحی مغز و اعصاب از طرف دانشگاه‌های لایدن هلند و ماینتس آلمان به او داده شد. درنهایت او در سال ۱۳۶۷ سمت استادی جراحی مغز و اعصاب دانشگاه پزشکی هانوفر را پذیرفت. پروفسور سمیعی چندین سال ریاست هر دو دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر را بر عهده داشت.

پروفسور سمیعی

پروفسور سمیعی و همسر و پسرش پروفسور امیر سمیعی

او در سال ۱۹۷۹ نخستین دوره‌ی آموزشی جراحی قاعده‌ی جمجمه در جهان را در شهر هانوفر پایه‌گذاری نمود و در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ به سمت ریاست فدراسیون جهانی انجمن‌های جراحی مغز و اعصاب برگزیده شد.

پروفسور سمیعی همچنین در سال ۲۰۰۴ مؤسسه‌ی بین‌المللی علوم اعصاب چین واقع در دانشگاه پزشکی پکن را سازمان‌دهی و تأسیس کرد.

مؤسسه‌ی بین‌المللی علوم اعصاب

پروفسور مجید سمیعی در دهه‌ی ۱۹۹۰ یک مرکز خصوصی بین‌المللی علوم اعصاب را که به‌اختصار INI نامیده می‌شود، در مرکز شهر هانوفر آلمان تأسیس کرد. این مرکز که معماری آن برگرفته از شکل مغز است، از تجربه‌ی بهترین پزشکان بین‌المللی و جدیدترین تکنولوژی ‌های پزشکی و خدماتی بهره‌ می‌برد و به همین منظور، باکیفیت‌ترین خدمات سلامتی را به بیماران سیستم‌های عصبی ارائه می‌کند.

پروفسور سمیعی

مؤسسه‌ی بین‌المللی علوم اعصاب

پروفسور سمیعی حدود ۱۴ سال پیش از ریاست دپارتمان‌های جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر اعلام بازنشستگی کرد و تمام توان خود را به توسعه‌ی این مؤسسه‌ی اختصاص داد؛ در حال حاضر ریاست INI را خود او و پسرش، پروفسور امیر سمیعی بر عهده دارند.

بیمارستان سمیعی در رشت

از دیگر اقدامات پروفسور سمیعی در ایران می‌توان به تأسیس بیمارستان سمیعی در شهر رشت اشاره کرد. ساخت بیمارستان فوق تخصصی جنرال ۴۰۰ تختخوابی پروفسور سمیعی در اسفند سال ۱۳۸۷ و با حضور گرهارد شرودر  صدراعظم سابق آلمان آغاز شد. در این مرکز علاوه ‌بر فعالیت‌های درمانی، کارهای پژوهشی نیز انجام می‌شود و بخش جراحی مغز و اعصاب آن با مرکز اعصاب آلمان همکاری خواهد داشت.

بیمارستان فوق تخصصی مغز و اعصاب در تهران

پروفسور سمیعی

بیمارستان فوق تخصصی مغز و اعصاب در تهران

پروژه‌ی بیمارستان فوق تخصصی و بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب جهان به همت مؤسسه‌ی خیریه متوسلین به امام رضا (ع) و زیر نظر مستقیم پروفسور سمیعی در تهران در حال ساخت است. شرط پروفسور سمیعی برای همکاری با این پروژه، خیریه بودن آن است. درنتیجه این پروژه به بخش خصوصی یا دولتی سپرده نخواهد شد و صد درصد با کمک‌های مردمی ساخته و نگهداری خواهد شد. جالب است بدانید که مساحت این مرکز ۸۰ هزار مترمربع است و در ۱۱ طبقه ساخته خواهد شد. امکانات و تیم پزشکی این مجموعه نه‌تنها در منطقه بلکه در جهان بی‌نظیر و ۲.۵ برابر بزرگ‌تر از مرکز مغز و اعصاب هانوفر آلمان است.

جایزه‌ی حلقه لایبنیتز

به گفته‌ی پروفسور سمیعی، میزان مرگ‌و‌میر ناشی از صدمات مغزی در آفریقا حدود ۳ برابر بیشتر از بیماری ایدز است. پروفسور سمیعی در طرح «آفریقا صد»، ۱۰۰ نفر از جراحان جوان آفریقایی را به آلمان آورد و بعد از دادن آموزش ‌های لازم، آن‌ها را دوباره به آفریقا فرستاد تا پزشکان بیشتری را در این قاره پرورش دهند.

پروفسور سمیعی

دریافت جایزه‌ی حلقه لایبنیتز

کلوپ خبرنگاری هانوفر به پاس قدردانی از این کار پروفسور سمیعی، جایزه حلقه لایبنیتز را در سال ۲۰۱۳ به او اعطا کرد. پروفسور سمیعی در مراسم اهدای جایزه گفت: «این جایزه نه به من، بلکه به قاره‌ای با نزدیک به یک میلیارد جمعیت اهدا شد.»

جایزه‌ی برترین جراح مغز سال ۲۰۱۳

در سال ۲۰۱۳ فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز، پروفسور مجید سمیعی را به‌عنوان جراح مغز سال معرفی کرد. رئیس این فدراسیون در بخش ویژه‌ی معرفی جراح مغز سال اعلام کرد: «امروزه هیچ‌کس در جراحی مغز با مهارت و قوه‌ی سنجش پروفسور سمیعی برابری نمی‌کند و او شایسته‌ی عنوان جراح مغز سال ۲۰۱۳ است.»

جایزه‌ی برترین جراح مغز سال ۲۰۱۴

پروفسور مجید سمیعی در سال ۲۰۱۴ از سوی آکادمی بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب برنده‌ی جایزه‌ی برترین جراح مغز سال شد. این جایزه هر سال به یکی از پزشکان در این رشته اهدا می‌شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ 58
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید