همانطور که می دانید پوست دور چشم بسیار نازک است و سریعا تحت الشعاع قرار می گیرد و حساس می باشد پس بهتر است در نگهداری و مراقبت از آن کوشا باشید. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید و چشم هایتان پف کرده است به راحتی می توان این پف چشم را درمان کرد تا چشمهایتان نازیبا به نظر نیایند.

روشهایی معجزه آسا برای از بین بردن پف زیر چشم

پف چشم

خیار سرد

در درمان های خانگی، برش های تسکین دهنده خیار یا حتی کرم های ضد پیری ممکن است به طور موقت حالت پف کرده زیر چشم ها را از بین ببرند، اما برای یک راه حل طولانی مدت، باید ابتدا علت اصلی رفع شده و سپس درمان انجام شود. حالت پف زیر چشم بیشتر به این دلیل ایجاد می شود که تجمع بیش از حد مایعات صورت گرفته و در اصطلاح، ادم و ورم ایجاد شود.

این ادم و ورم، در بافت اطراف پوست چشم ایجاد می شود. از آنجا که پوست اطراف چشم از جمله ضخیم ترین پوست در بدن است، تورم و تغییر رنگ می تواند در این ناحیه بسیار برجسته باشد. البته پف زیر چشم می تواند دلیل ژنتیک هم داشته باشد که در این صورت باید به دنبال راهکاری برای از بین بردن پف زیر چشم بود.
– دارودرمانی هم می تواند در کاهش پف زیر چشم و اطراف آن، کمک رسان باشد.

– استفاده از قطره های چشم برای التهاب ناشی از آلرژی ها

– در صورت لزوم نوشیدن مایع فراوان برای جلوگیری از کم آبی بدن

– استفاده از کمپرس آب یخ

– استفاده از برش های خیار یا کیسه های چای سرد با چشم های بسته

– استفاده از کرم ها و دیگر محصولات پوستی که مخصوصا برای اطراف چشم طراحی شده اند

– کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی

– مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز برای از بین بردن مایعات بیش از حد در بدن و صورت موثر است.

– خواب و استراحت کافی

پف چشم

یخ گذاشتن روی صورت

درمان سریع پف چشم بعد از گریه
گریه کردن یکی از واکنش های طبیعی هر فردی است و به هرحال در طول زندگی هر فردی اتفاق می افتد. معمولا بعد از گریه ، چشم ها حالت پف کردگی زیاد پیدا کرده و منظره ناخوشایندی به چهره می دهد. چند راهکار برای از بین بردن پف چشم بعد از گریه وجود دارد.

گریه کردن

برای تمیز کردن چشم ها از حوله های کاغذی استفاده نکنید. بهتر است از پنبه یا حوله پنبه ای استفاده شود. برای ازبین بردن فوری پف چشم بعد از گریه کردن، می توانید از کمپرس آب یخ استفاده کنید.

چند تکه یخ را لای پارچه ای گذاشته و روی پلک پف کرده قراردهید. یکی از راهکارهای موثر دیگر، استفاده از چای کیسه ای است. برای این کار، دراز کشیده چشم ها را بسته و کیسه چای را به مدت ده دقیقه روی چشم ها بگذارید و سپس چشم ها را به آرامی بشویید.

کمپرس سرد

آسان‌ترین و موثرترین روش درمان چشم‌هایی باد کرده، کمپرس سرد است. کمپرس سرد پوست اطراف چشم را سفت و تنگ می‌کند و رگ‌های خونی این ناحیه را هم آرام می‌کند. این کار با مرور زمان باعث کاهش پف چشم و باد کردگی این ناحیه می‌شود.

یک پارچه تمیز و نخی را با آب سرد خیس کنید. این پارچه را بر روی چشم‌ها و پوست اطراف آن قرار داده و به آن فشار کمی وارد کنید. برای ۱۰ دقیقه به این کار ادامه دهید. از این درمان چند بار در روز استفاده کنید.

چای کیسه‌ای

پف چشم

چای کیسه ای


چای کیسه‌ای حاوی تانن است که می‌تواند به داخل پوست نفوذ کند و پف چشم را از بین برده و گردش خون را افزایش دهد.

۲ چای کیسه‌ای را برای مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید تا خنک شوند.
به پشت دراز بکشید و کیسه‌های چای خنک را بر روی چشم‌های بسته‌تان قرار دهید. اجازه دهید برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی چشم‌تان بمانند.
از این درمان چند بار در زو تا زمانی که پف چشم‌تان از بین رود استفاده کنید.

ماساژ آرام

ماساژ درمانی یک روش عالی دیگر برای درمان پف چشم است. به خصوص ماساژ بینی باعث می‌شود گرفتگی این ناحیه برطرف شده و خون موجود در رگ‌های خونی سریعا به بقیه نقاط بدن برود.

چند قطره روغن نارگیل یا زیتون روی بینی‌تان بریزید. چشم‌هاتان را بسته نگه دارید و به آرامی بینی‌تان را ماساژ دهید. تمرکز‌تان بر روی پل بینی باشد.
بعد از تمام شدن ماساژ، در حالی که سرتان در موقعیت بالاتری نسبت به تن‌تان قرار دارد، روی زمین دراز بکشید و ریلکس کنید.
از این درمان هر مقدار که نیاز است استفاده کنید.

پف چشم

تاثیر پف روی چشمها

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ حاوی ترکیبات منقبض کنند پوست است و می‌تواند پف چشم که بر اثر گریه به وجود می‌آید را درمان کند.

یک تخم مرغ را بشکنید و زرده و سفیده آن را از هم جدا کنید.
سفیده را در ظرفی بریزید و آنقدر هم بزنید تا ساختاری یک دست داشته باشد. چند قطره عصاره عنبر سائل به آن اضافه کنید و دوباره خوب هم بزنید.
از یک برس آرایشی برای مالیدن این مواد در زیر چشم‌هاتان استفاده کنید. اجازه دهید خشک شود.
آن را با مقدار زیادی آب بشویید.
از این درمان چند بار، تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید استفاده کنید.

آب نمک

نمک به وسیله پدیده اسمز مایع موجود در پف دور چشم را به خود جذب می‌کند و باعث خوابیدن این حالت پفی چشم می‌شود.

یک دوم قاشق چایخوری نمک را به فنجانی آب ولرم اضافه کنید. آن را هم بزنید تا نمک به خوبی حل شود. ۲ عدد پنبه درون این آب نمک فرو کنید.
به پشت روی زمین دراز بکشید و سرتان را در موقعیتی بالاتر از بدن قرار دهید. هر کدام از این پنبه‌ها را روی یکی از چشم‌هاتان که بسته است قرار دهید.
در آخر چشم‌هاتان را با آب بشویید. از این درمان هر چند بار که نیاز است استفاده کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا درمان عالی دیگری برای خلاص شدن از شر پف چشم، بعد از گریه کردن است. این ماده نه تنها به پوست غذا رسانی می‌کند، بلکه تولید کلاژن در پوست را هم افزایش می‌دهد.

ژل تازه یک برگ آلوده ورا را از درون آن درآورید.
این ژل را بر روی ناحیه زیر چشم‌تان قرار دهید. با حرکات و ضربه‌های آرام این ناحیه را ماساژ دهید. اجازه دهید ژل خشک شود.
با استفاده از آن سرد آن را بشویید.
از این درمان چند بار، تا زمانی که پف چشم‌تان بخوابد استفاده کنید.

گلاب

پف چشم

پف زیر چشم


گلاب هم باعث سفت شدن و کشیده شدن پوست چشم می‌شود و پف آن را کاهش می‌دهد.

۲ عدد پنبه را به خوبی به گلاب آغشته کنید.
به پشت دراز بکشید و هر کدام از پنبه‌ها را روی یکی از چشم‌های بسته‌تان قرار دهید. ۵ دقیقه صبر کنید. به چشم‌هاتان کمی آب بزنید.
از این درمان تا زمانی که پف و ورم چشم‌هاتان بخوابد استفاده کنید.

آب

پف چشم

آب فراوان بخورید


یکی از درمان‌های خوب دیگر برای بر طرف کردن پف چشم، نوشیدن آب است. هنگام گریه کردن بدن آب زیادی از دست می‌دهد و نوشیدن آب کمک می‌کند بدن بی‌آبی نکشد. زمانی که بدن آب کافی در اختیار داشته باشد آب را ذخیره و محبوس نمی‌کند. در نتیجه آبی هم در زیر چشم‌ها نگه داشته نمی‌شود.

همچنین نوشیدن آب کمک می‌کند که سموم هم از بدن خارج شوند.

در طول روز به تدریج آب بنوشید. اگر از مزه آب خالی خوش‌تان نمی‌آید می‌توانید چند قطره لیمو ترش در آن بچکانید و یا از آب طعم دار استفاده کنید.

خوابیدن

این را در خاطر داشته باشید که طول می‌کشد تا چشم های پف کرده و ورم دارتان خوب شوند. پس به آن زمان دهید و مقداری استراحت کنید. خواب شب خوب و مناسب برای داشتن چشم‌هایی خوش حالت ضروری است.

بازسازی سلول‌ها در خواب ۸ بار سریع‌تر از زمان بیداری اتفاق می‌افتد و خواب بد و بی‌کیفیت می‌تواند این پروسه را با اشکال مواجه کند. پس برای درمان چشم‌های باد کرده‌تان، و مهم‌تر از آن، برای بهتر شدن حال‌تان، ۷ تا ۸ ساعت خواب آرام و با کیفیت داشته باشید. بر روی کمرتان بخوابید تا از جمع شدن خون در صورت جلوگیری کنید.
استفاده از قاشق سرد : ۲ عدد قاشق را داخل فریزر گذاشته سپس هر روز روی چشمان خود قرار دهید تا زمانیکه گرم شوند .

از سیب زمینی کمک بگیرید

پف چشم

سیب زمینی برای رفع پف چشم

سیب زمینی حاوی ” astringent ” طبیعی میباشد که باعث جمع کردن پوست میشود . ۲ برش حلقه ای از سیب زمینی خنک را به مدت ۱۰ دقیقه روی چشمان خود گذاشته تا هم چشم خنک شود و هم تورم آن کاهش پیدا کند .

مقداری ورزش کنید

هر ورزش یا تحرکی حتی پیاده روی میتواند به کاهش پف چشم کمک کند . ورزش باعث افزایش گردش خون در بدن میشود که نهایتا پف چشم را کاهش میدهد .

در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید . پف کردن چشم بعد از بیدار شدن از خواب دور از انتظار نیست زیرا خوابیدن برای چندین ساعت به صورت افقی باعث میشود مایعات بدن به خاطر جاذبه زمین زیر چشم جمع شوند . این مایعات در هنگام بیدار شدن و برگشتن به حالت عادی مقداری زمان نیاز دارند تا به حالت همیشگی برگردند .

پف چشم

به روی شکم نخوابید

کسانیکه روی شکم میخوابند مستعد پف کردن چشم هستند

اگر به پهلو میخوابید باید موقعیت خواب را عوض کنید و به پشت بخوابید .

بعضی از شرایط موجب پف کردن چشم میشوند . بعضی اوقات پف کردن چشم از عوارض دیگر موقعیت ها مانند موارد زیر میباشد :

بارداری

آلرژی

درماتیت

عوارض دارویی

بیماری های جدی

مونونوکلئوز

قاعدگی

جراحی بلفاروپلاستی

آخرین راه برای شما برداشتن چربی اطراف چشم بوسیله لیزر میباشد . هزینه این جراحی بالا بوده و چند هفته ریکاوری بعداز عمل احتیاج دارد . اثر این روش دائمی میباشد .

نکات مهم :

قبل از خوابیدن آب زیاد بنوشید .

استفاده از موبایل و تبلت قبل از خواب باعث ایجاد پف چشم خواهد شد .

از یخ مستقیما روی پوست استفاده نکنید .

آیا این مطلب مفید بود؟ 134
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید