اتاق کودک یکی از بخش های خانه است که می توان دکوراسیون متنوع و یا حتی متفاوتی داشته باشد و ما سالانه شاهد سبک های جدید در دکوراسیون اتاق کودک هستیم . همه ما پدر و مادرها به دکوراسیون اتاق فرزندمان اهمیت می دهیم و از طرف دیگر نامرتب بودن اتاق آنها باعث اوقات تلخی ما می شود در ادامه ی مطلب تانما از اصول و فنون چیدمان اتاق کودک بیشتر بخوانید.

اتاق کودک

اتاق کودک

اتاق کودک مرتب

مرتب کردن اتاق کودک با سطل های پلاستیکی

با استفاده از سطل های پلاستیکی و سبد های رنگی در اندازه ها و ابعاد مختلف می توانید بسیاری از وسایل و اسباب بازی ها را در اتاق کودک مرتب و با نظم و ترتیب بچینید.

مرتب کردن اتاق کودک با چیدن کفش ها در قفسه باز

یک قفسه مختص کفش های کودکان در اتاق در نظر بگیرید و کفش های کودک را روی آن بچینید. این گونه از شلختگی و به هم ریختگی کفش ها جلوگیری می شود و کودک ترغیب به چیدن کفش های خود در قفسه می گردد.

مرتب کردن اتاق کودک با چوب لباسی دوبل در کمد متناسب با قد کودک

برای کمد لباس کودکتان میله ی دوتایی برای آویزان کردن لباس ها در نظر بگیرید. با این روش تعداد لباس هایی بیشتری را می توان آویزان کرد. همچنین پایین بودن چوب لباسی دوبل لباس متناسب با قد کودک کمک بزرگی به جمع کردن لباس ها توسط خود کودک می کند.

مرتب کردن اتاق کودک با آویز مخصوص در

با آویز مخصوص کودک برای پشت در می توانید به کودک آموزش دهید بسیاری از وسایل کوچک خود همچون جوراب و... را در جای مخصوص خود قرار دهد. این آویز کاربردی، به جمع شدن وسایل شخصی کودک شما از اتاق کمک بزرگی می کند.

مرتب کردن اتاق کودک با قفسه های فلزی

اسباب بازی ها و وسایل ورزشی کودک خود را در قفسه های مخصوص فلزی قرار دهید. با این روش توپ های فرزندان وسط اتاق باعث شلوغی نمی شوند.

مرتب کردن اتاق کودک با سیستم خاص آویزان کردن

لباس های کودکتان را با نظم در کنار هم آویزان کنید. به این ترتیب که لباس های آستین بلند کنار هم و آستین کوتاه در کنار هم قرار بگیرند. در این حالت کودکان هم راحت تر لباس های خود را پیدا می کند.

اتاق کودک

مرتب کردن اتاق کودک با سیستم خاص آویزان کردن

مرتب کردن اتاق کودک با برچسب روی وسایل

برچسب گذاری روی جعبه ها وسایل کمک می کند تا وسایل و لوازمی که درون آن ها قرار دارند را بدون دردسر تشخیص بدهید. با این روش پیدا کردن هر چیزی در اتاق راحت و آسان می شود. اگر شما برچسب ندارید می توانید روی تکه ایی کاغذ بنویسید و ان را به وسیله چسب روی جعبه یا سبد یا طل وسایل بچسبانید.

مرتب کردن اتاق کودک با سبدهای رنگارنگ

تعدادی سبد رنگی خریداری کنید و داخل هر رنگ وسایل خاصی از کودکان را درون آن قرار دهید. کودک شما با تفکیک رنگ سبدها وسایل خود را به راحتی می تواند پیدا کند. همچنین این سبدهای رنگی باعث جذابیت و رنگی شدن اتاق می شود.

مرتب کردن اتاق کودک با کمد دیواری

اگر شما نمی توانید وسایل و اسباب بازی های کودکتان را در اتاق سازماندهی کنید، یک کمد دیواری با قفسه های زیاد برای اتاق خریداری کنید. و هر قسمت کمد دیواری را به بخشی از وسایل فرزندتان اختصاص دهید.

مرتب کردن اتاق کودک با نظم در چیدن کمد

سعی کنید در کمد اتاق کودکتان هر قسمت کمد را به وسیله ی خاصی اختصاص دهید. کفش ها یک قسمت، شلوارها یک قسمت و ... . به این ترتیب با منظم شدن وسایل د رکمد پیدا کردن هر لباسی آسان تر می شود.

اتاق کودک

اتاق کودک مرتب

مرتب کردن اتاق بچه

مرتب کردن اتاق کودک، فعالیتی روزانه و خسته کننده است. اگر شما فرزند داشته باشید، بی شک از به هم ریختگی و شلوغی اتاق کودک، کلافه شده اید. در برخی موارد، بازی کودکان قسمت های دیگر خانه را هم درگیر می کند و اسباب بازی ها در خانه پخش می شود. بازی و شلوغ کردن کودکان طبیعی است اما بعد از اتمام آن، باید به فکر روشی راحت، برای مرتب کردن اتاق کودک باشید. اگر از قبل، برای مرتب کردن اتاق کودک، برنامه ریزی کنید و جای تمام وسایل، از لباس ها تا انواع اسباب بازی مشخص باشد، بسیار زود به هدف می رسید و از نتیجه ی آن راضی خواهید بود.

اتاق کودک

مرتب کردن اتاق بچه

تمیزکاری اتاق بچه

قفسه بندی

برای مرتب کردن اتاق کودک، قفسه بندی و شلف های دیواری، نقش بسیار خوبی را ایفا می کنند. در زمان طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک، حتما از قفسه بندی های مختلف استفاده کنید. در حال حاضر می توانید، از انواع شلف های موجود در بازار استفاده کنید و آن را در ارتفاع مناسب نصب کنید. کتاب ها و اسباب بازی های مختلف در این قسمت ساماندهی می شود.

اتاق کودک

قفسه بندی

سطل رنگی

سطل های رنگی با برچسب نام های مختلف، برای قرار دادن اسباب بازی تهیه کنید. بچه ها به رنگ ها علاقه مند هستند. این کار باعث می شود، جای مناسب اسباب بازی ها و وسایل را درست تشخیص داده و آن ها را جمع آوری و در سطل مخصوص قرار دهند. مرتب کردن اتاق کودک، آن قدرها که فکر می کنید، سخت نیست، بچه ها را با خود همراه کنید، این کار برای آن ها نوعی تفریح و سرگرمی است.

اتاق کودک

سطل رنگی

زیر تخت و میز

از کشو های مخفی زیر تخت برای مرتب کردن اتاق کودک استفاده کنید. اگر برای تخت یا میز اتاق، کشو طراحی نشده است، از سبدهای متناسب با فضای آن استفاده کرده و وسایل را داخل سبد قرار و زیر تخت جا دهید.

کیف و جعبه یا سبد

انواع متنوع کیف و جعبه با ابعاد مختلف در همه ی قسمت ها، به شما در مرتب کردن اتاق کودک کمک می کند. سعی کنید با خرید سایز مناسب آن ها، به ساماندهی فضای اتاق کمک کنید.

اتاق کودک

وسایل اتاق کودک

کمد های توکار

در اتاق هایی که فضای کافی وجود دارد، از کمد دیواری و کشو های مخفی استفاده کنید. کمد دیواری ها در خانه های امروزی، بسیار نقش موثری در مرتب کردن اتاق کودک دارد. با قفسه بندی و سازماندهی داخل کمد، بخش های مختلف را تفکیک کرده و نتیجه ی بهتری بگیرید.
ست های کمد و قفسه های ایستاده، تهیه کنید و برای مرتب کردن اتاق کودک از آن استفاده کنید. قفسه و استندها را به دیوار محکم کنید تا خطری برای کودک دلبندتان ایجاد نکند. برای نظم بیشتر، باکس و جعبه های مختلف را در قفسه و کمد قرار دهید و فضا را آزاد نمایید. اینکار علاوه بر مرتب کردن اتاق کودک، هنگام باز نمودن در کمد، منظره ی زیبا و با نظمی را نشان می دهد. جعبه های داخل کمد را ساماندهی کنید و در صورت نیاز، روی آن برچسب بزنید. هنگام انتخاب مجدد اسباب بازی، کودک به راحتی آن را پیدا می کند.

اتاق کودک

کمد های توکار

پاف

پاف و صندلی های مخفی در اتاق، ایده ی جذابی برای ساماندهی دادن به وسایل است. علاوه بر مرتب کردن اتاق کودک، مبلمانی کاربردی بوده و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

دکور دیواری

مرتب کردن اتاق کودک را می توان بهانه ای برای تزیین دیوار اتاق نیز در نظر گرفت. سبدهای کوچک روی دیوار نصب کنید و عروسک ها را در آن قرار دهید یا از جا جورابی های معمولی روی یک دیوار استفاده کنید و در تک تک آن عروسک قرار دهید. منظره ی جذابی را ایجاد می کند. قفسه ی چوبی کوچک در تصویر زیر، با قرارد ادن ماشین های کوچک، علاوه بر مرتب کردن اتاق کودک، دیوار دکوری زیبایی را به ارمغان آورده است.

سبد بزرگ

مرتب کردن اتاق کودک با بهره گیری از یک سبد بزرگ، به سرعت انجام می گیرد. سبد های بزرگ، اسباب بازی ها و عروسک ها را در خود جای داده و نظم در اتاق حاکم می شود. می توانید سبد های پلاستیکی را خریداری کنید و یا خلاقیت بخرج داده و طرح های مختلف چوبی را سفارش و تهیه کنید. در این پست، ترفندهای ساده و کاربردی را، برای مرتب کردن اتاق کودک با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم از آن ها لذت برده و با توجه به آن، اتاق کودکتان را ساماندهی کنید. ایده های جدیدتان را با ما درمیان بگذارید.

اتاق کودک

سبد بزرگ

اتاق کودک جمع و جور

دنیای پر جنب و جوش کودکان قابل کنترل نیست. کودکان برای رشد و شکوفایی استعداد و خلاقیت هایشان نیاز به بازی کردن دارند و همین موضوع نیاز به مرتب کردن فضای اتاق شان در طول روز را چندین برابر می کند و زمان زیادی را از شما می گیرد.

بهترین راه حل برای جمع و جور کردن اتاق کودکان استفاده از وسایل نظم دهنده در اتاقشان می باشد.

اتاق کودک

اتاق کودک جمع و جور

چیدمان اتاق کودک

اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

یکی از دلنشین ترین طراحی های داخلی, چیدمان اتاق کودک است. تلاش برای اینکه زیباترین مکان را برای دلبندتان فراهم کنید و از شادی او شاد شوید تحسین برانگیز است. استفاده از رنگ ها و دقت به نور ضمن در نظر گرفتن ظرفیت و شرایط موجود مستلزم توجه به نکات و مشاهده نمونه کارهای طراح ها و معمارهای داخلی حرفه ای است. توجه به سن و جنسیت کودک یا نوجوان و توجه به علایق و سلایق آن ها نتیجه کار را بهتر خواهد کرد. می توانید از شخصیت های کارتونی مورد علاقه فرزندتان یا ورزش و یا ساز و موسیقی مورد علاقه اش در طراحی اتاق او استفاده کنید. اگر فرزند پرجنب و چوش دارید و خواهان آرام تر شدنش هستید از رنگ های سرد مانند آبی استفاده کنید و اگر میخواهید فرزند آرام خود را به تحرک بیشتر وادارید از رنگ های گرم مانند قرمز بیشتر بهره ببرید. رنگ نارنجی تاثیر زیادی بر هوش و خلاقیت کودک دارد.

زمانی که به طراحی داخلی اتاق کودک می رسیم، استفاده از سبک مدرن و ساده همیشه جزء بهترین روش ها خواهد بود. مسلما وسایل اتاق کودک نقش مهمی در تعیین سبک مدرن اتاق دارند بنابراین باید در انتخاب لوازم اتاق، بخصوص مبلمان مانند تخت خواب و کمدها دقت زیادی بخرج دهید.

پس از تهیه وسایل اصلی، چیدمان آنها مهم ترین نکته در طراحی دکوراسیون اتاق است. بنابراین قفسه های نگهداری لوازم و اسباب بازی های کودک یک وسیله لازم و ضروری برای اتاق بحساب می آید.

طراحی اتاق کودک اگر طبق اصول پیش برود، آسان و ساده خواهد بود اما در این سادگی دکوراسیونی بسیار شیک و برجسته خودنمایی خواهد کرد. شکل زیر یک اتاق بسیار کوچک را نشان می دهد که درنهایت زیبایی و کارایی تبدیل به اتاقی بسیار مناسب مطابق با خواسته های کودک شده است. اتاق زیر برای کودک دختر طراحی شده اما بجای استفاده از تم های دخترانه مرسوم، از تن های شاد و تازه تری مانند سبز روشن، زرد لیمویی و آبی روشن استفاده می کند. البته اگر دقیق تر نگاه کنید به میزان جزئی هم رنگ صورتی بروی طرح دیوار وجود دارد.

اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک کوچک

در چیدمان اتاق کودک کوچک هم می توان یک سرویس خواب زیبا و منحصربه فرد را اجرا کرد. دکوراسیون و چیدمان مدرن در بخشی به فضا سازی یا در حقیقت نهایت استفاده از کمترین فضا می پردازد چرا که کوچک بودن مساحت آپارتمان های امروزی نیاز طراحی دکوراسیون شیک و مدرن در فضای کوچک را تشدید کرد است.

اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک کوچک

نکات مهم در چیدمان اتاق کودک

سبدهای قابل حمل

این سبدهای قابل حمل اولین ایده برای نگهداری از اسباب بازی های کودک شماست. به عنوان مثال می توانید از جعبه های خالی کادویی برای این منظور استفاده کنید و همواره به مرتب کردن اتاق کودک خود کمک کنید. و یا می توانید از سبدهای لباس معمولی که وجود دارد به عنوان سبدهای اسباب بازی استفاده کرده و وسایل بازی کودک خود را در آن ها قرار دهید. توجه کنید که این سبدها می توانند همانند چیزی که در تصویر مشاهده می کنید، از جنس پارچه بوده و سبک باشند و یا اینکه همانند برخی از پاف های سرویس خواب ها بوده و بتوان از آن ها به عنوان قرار دادن وسایل نیز استفاده کرد.

قفسه ها و شلف های ثابت

راه دیگری برای ایجاد نظم و انضباط در اتاق و مرتب کردن اتاق کودک شما استفاده از قفسه هایی ثابت اما کاربردی است. اندازه قفسه ها را می توان به تناسب وسایل و اسباب بازی ها انتخاب کرد تا هر وسیله ای جای مخصوص خود را در اتاق پیدا کند. می توانید همانند چیزی که در تصویر زیر مشاهده می کنید از رنگ هایی شاد و دوست داشتنی برای سبدها استفاده کرده و با چیدن آن ها در قفسه ها یک ترکیب رنگ عالی و فضایی متناسب با روحیه کودک خود بوجود آورید.

تختخواب نیمکتی

شاید به کار بردن اصطلاح نیمکت و استفاده از آن در اتاق کودک کمی عیحب به نظر برسد، اما منظور ما تختخوابی است که می تواند چند کاربرد را در اتاق خواب کودکان داشته باشد. چنین تختخوابی در اتاق خواب می تواند وسیله ای مناسب برای ذخیره سازی اسباب بازی ها را در اختیار شما قرار دهد و همین طور مکانی مناسب برای قرار دادن اسباب بازی های متوسط تا بزرگ و یا کتاب های متعدد می باشد. به خاطر داشته باشید که از این نوع تختخواب کشودار می توان به عنوان مکانی جهت قرار دادن کفش یا لباس های اتوکشیده شده برای استفاده در روزهای آتی نیز استفاده کرد. پس هنگام خرید حتما به ویژگی های سرویس خواب کودک و مخصوصا به تخت آن توجه ویژه ای داشته باشید.

سازمان دهی تمام اسباب بازی ها در یک مکان

چنانچه شما قصد دارید تمام وسایل و اسباب بازی های فرزند خود را در یکجا، سازمان دهی کرده و مرتب کنید، میز کشوی یا قفسه وسیله ای مناسب برای شما است. شما می توانید به راحتی وسایل بزرگ را در قفسه های بالا و اسباب بازی ها کوچک و خرده ریز را در کشوهای پایین دسته بندی کنید.

اتاق کودک

نکات مهم در چیدمان اتاق کودک

آیا این مطلب مفید بود؟ 1
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید