کلاه گهواره یا درماتیت سبوره نوزادی یک بیماری پوستی رایج در بسیاری از نوزادان است که به مرور برطرف می شود اما گاهی دل نگرانی والدین باعث می شود به فکر درمان آن بیفتند. تانما در این مطلب نکات جالبی را در خصوص دلایل ایجاد این عارضه و راه های درمان آن بیان می کند؛

کلاهک گهواره ای چیست؟

درماتیت سبوره نوزادی یا کلاهک گهواره ای یک بیماری التهابی مزمن پوست در نوزادان است و چون اغلب خود به خود بهبود می یابد، بسیاری از کودکان مبتلا به این بیماری به نزد پزشک برده نمی شوند.

پوسته پوسته شدن پوست کف سر نوزاد یا Cradle cap باعث می شود در تکه هایی از سر نوزاد پوسته پوسته های سخت یا چرب ایجاد شود. این عارضه نه دردی دارد و نه خارش. ولی می تواند باعث پوسته پوسته شدن سفید یا زرد رنگ کف سر نوزاد شود که به راحتی از بین نمی رود.

همچنین درماتیت سبوره در اغلب موارد یک عارضه خوش خیم است که خود به خود در طول 12 تا 24 ماه اول زندگی برطرف می شود، اما در شمار کمی از کودکان ممکن است بیماری آزارنده باشد و به درمان نیاز پیدا کند.

روش های درمان کلاهک گهواره ای در نوزادان

بیماری کلاهک گهواره چیست

دلایل ایجاد کلاه گهواره

علت کلاه گهواره نامشخص است اما باید بدانید که این مشکل در اثر بهداشت ضعیف یا آلرژی ایجاد نمی شود.

افزایش هورمون های مادری

پس از تولد، غدد چربی نوزاد شروع به ترشح چربی می کنند. این غدد در بعضی مواقع تحت تاثیر هورمون هایی قرار می گیرند که در رحم مادر به نوزاد منتقل شده است. به گونه ای که افزایش هورمون های مادری سبب افزایش تولید غدد چربی نوزاد می گردد.

شرایط محیطی

بدن نوزاد طی دوازده ماه اول زندگی خود، در حال تطبیق با شرایط محیطی جدید است. در نتیجه، عدم تعادل بدن نوزاد با شرایط محیطی جدید می تواند بیماری کلاه گهواره را ایجاد کند.

عفونت مخمری

مخمر مالاسزیا، نوعی قارچ است که در پوست های چرب مستعد رشد می باشد. این عامل، شرایط پوسته ریزی سر را مهیا می سازد. همچنین تصور می گردد بیماری کلاه گهواره، ناشی از این نوع قارچ باشد.

سیستم ایمنی ضعیف در نوزادان

عملکرد سیستم ایمنی بدن به گونه ای است که از نفوذ عفونت ها به داخل بدن جلوگیری می کند. در برخی مواقع بیماری کلاه گهواره می تواند ناشی از سیستم ایمنی ضعیف در نوزادان باشد.

روش های درمان کلاهک گهواره

دلایل ایجاد کلاهک گهواره نوزادی

روش های درمانی کلاه گهواره

مراقبت از کلاه گهواره با شستشو

می توانید از داروخانه شامپوهای مخصوصی را برای برطرف کردن کلاهک گهواره ای تهیه کنید. همیشه برگه دستورالعمل ها را بخوانید تا ببینید که آیا استفاده از آن برای کودک منع مصرف دارد یا خیر. از رفتن شامپو در چشم های کودک جلوگیری کنید. اگر درباره استفاده از شامپو مطمئن نیستید، با داروساز درباره بی خطر بودن استفاده از آن صحبت کنید. موی کودک خود را یک بار در روز با شامپو کودک ملایم شستشو دهید. پیش از آبکشی شامپو، فلس ها را با یک شانه کوچک و نرم سست کنید.

مراقبت از کلاه گهواره با روغن های گیاهی

اگر کرادل کپ نوزاد شما یک مورد سخت است روغن طبیعی ممکن است پوسته های خشک را شل نمایید. مقداری روغن خالص طبیعی مانند روغن بادام یا زیتون بر روی پوست سر نوزاد به مدت 15 دقیقه ماساژ دهید. سپس با یک برس نرم پوسته ها را خارج کنید. پوست سر کودک را با یک شامپوی ملایم بپه بشویید. نکته ای که باید توجه کنید این است که باقی ماندن روغن روی پوست سر نوزاد باعث بسته شدن منافذ و چسبیدن پوسته ها می گردد. کف شامپو را به مدت چند دقیقه قبل از شستشو روی سر کودک نگه دارید تا روغن را پاک نماید.

دلایل ایجاد کلاهک گهواره

روش های درمان کلاه گهواره

زمان مراجعه به پزشک در کلاه گهواره

اگر شما نیز سعی کرده اید این عارضه را در منزل درمان کنید ولی موفق نبوده اید و بخاطر درمان های خانگی این لکه ها تا صورت یا بدن کودک شما گسترش یافته است یا شروع به گسترش یافتن کرده است، یک نوبت مراجعه به متخصص اطفال رزرو کنید.

همچنین اگر کودکتان به کرادل کپ شدید یا خونریزی زیر پوسته های کرادل کپ ایجاد شود، با پزشک کودک خود مشورت کنید. پزشک شامپو ضد شوره توصیه خواهد کرد و در صورت وجود التهاب در پوست سر کرم کورتیزون تجویز می نماید. در صورتی که عفونت مخمری وجود داشته باشد پزشک یک ترکیب ضد قارچ موضعی تجویز می کند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید