کوچک کردن بینی به روش های مختلفی قابل انجام است و افرادی که نسبت به اندازه و فرم بینی خود احساس خوبی ندارند، می توانند از روش های مختلف کوچک کردن بینی به روش های جراحی و غیر جراحی استفاده کنند. تانما در این مطلب قصد دارد شما را با متدهای کوچک کردن بینی بدون جراحی آشنا سازد:

با چه روش هایی می توان بدون جراحی بینی را کوچک کرد؟

بینی در مرکز کانونی صورت قرار دارد به همین علت در نگاه اول توجه زیادی را به خود جلب می کند. روش های مختلفی باعث کوچکتر دیده شدن بینی می شود و در زیر به روش های مختلف کوچک کردن بینی بدون جراحی اشاره می کنیم:

کوچک کردن بینی در خانه

این تمرینات آسان را می توانید برای بهبود فرم بینی خود در خانه انجام دهید. البته نتیجه این تمرینات در طولانی مدت بروز می کند:

تمرین اول: با استفاده از تنفس

از انگشت اشاره برای فشردن پره های بینی استفاده کنید و سعی کنید با قدرت نفس بکشید. برای نتیجه گیری بهتر روی قسمت های پایینی فشار بیشتری وارد کنید. با افزایش فشار ریتم تنفس را آهسته تر نمایید. این تمرین را به اندازه 10 بار نفس کشیدن انجام دهید.

تمرین دوم: گرفتن نوک بینی

نوک بینی را با دو انگشت اشاره و شست بگیرید و به آرامی آن را به سمت بالا بکشید. حالا سعی کنید نوک بینی را رو به پایین فشار دهید و انرژی معکوس وارد نمایید. این کار را می توانید با یک انگشت و از طرف پایین نوک بینی نیز انجام دهید. این کار را چندین بار در روز تکرار کنید.

تمرین سوم: لبخند زدن

طبیعت همیشه راهکارهای خوبی به ما ارائه می دهد. لبخند زدن به فرم صاف و مستقیم بودن بینی بسیار کمک می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بیشتر لبخند بزنید و با انگشت نوک بینی را به آرامی به سمت بالا هل بدهید. این کار به فرم دهی عضلات کناره بینی نیز کمک می کند. این تمرین را روزی 20 تا 30 مرتبه انجام دهید. بعد از مدتی نتیجه را مشاهده خواهید کرد.

تمرین چهارم: انجام تمرینات ورزشی چون یوگا

تمرینات ورزشی مثل یوگا بر روی نحوه تنفس بسیار تاثیرگذار هستند. دم و بازدم عمیق برای شکل دهی به بینی نیز کاربرد دارد. در یک پوزیشن راحت بنشینید. راه یکی از سوراخ های بینی را با دو انگشت به مدت 4 ثانیه مسدود کنید و با سوراخ دیگر نفس بکشید. سپس همین کار را با طرف دیگر انجام دهید و هوا را تخلیه کنید. می توانید در طول روز این تمرین را به صورت معکوس سه یا چهار بار تکرار نمایید.

تمرین پنجم: کوچک کردن بینی با ماساژ

بخش های مختلف بینی را ماساژ دهید. این کار را از پل بینی شروع کنید. از بالای پل بینی رو به پایین به آهستگی و در یک خط مستقیم بینی را ماساژ دهید. همچنین این ماساژ را از کناره بینی هم انجام بدهید. برای نتیجه گیری بهتر 5 دقیقه ماساژ نیاز است.

کودچک کردن بینی با طب سنتی

کوچک کردن بینی در خانه

کوچک کردن بینی با طب سنتی

داشتن بینی خوش فرم یکی از معیارهای زیبایی است و افراد می توانند با به کار بردن نسخه های خانگی کوچک کردن بینی، بینی کوچک تر و زیباتری داشته باشند. در زیر برخی از این روش های سنتی را می خوانید:

کوچک کردن بینی با استفاده از یخ

می دانید که سرد شدن باعث منقبض شدن هر جسمی می شود. بینی نیز از این موضوع مستثنا نیست. سرد کردن ناحیه بینی به هر روش باعث می شود که حجم آن کاهش یابد. مقداری یخ درپلاستیک بریزید و برای 10 دقیقه مداوم روی بینی خود قرار دهید. این کار را سه بار در روز و برای چند هفته ادامه دهید تا نتایج مثبت را مشاهده کنید.

کوچک کردن بینی با زنجبیل

زنجبیل خواص بسیار زیادی دارد که یکی از آن ها را می توان کوچک کننده بینی دانست! زنجبیل یکی ازموثرترین مواد برای ازبین بردن چربی قسمت های مختلف بدن است. پودر زنجبیل همچنین می تواند درکنار چربی بینی، چربی دیگر قسمت های بدن را رفع کند. البته باید توجه کرد که این ترفند تنها روی بینی های گوشتی و چربی دار قابل انجام است.

مقداری زنجبیل را پودر و سپس به آب اضافه کنید. ماده مخلوط را روی پوست بینی خود بمالید. دقت کنید که دفعات اول این مخلوط می تواند مقداری سوزش به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از تماس زنجبیل با چشمان خود، پلک هایتان را ببندید. پس از قرار دادن ماده روی بینی، چند دقیقه (تا حدی که سوزش به شما اجازه داد) صبر کنید. سپس مخلوط را با استفاده از دستمال پاک کنید.
می توانید برای بیشترشدن تاثیر ازخمیر دندان نیز استفاده کنید. تاثیر این ترکیب را می توانید پس از دو هفته استفاده مداوم از آن مشاهده کنید. برای این که متوجه حساسیت پوست خود به زنجبیل شوید، اول مقدار کمی از خمیر را بر روی پوست بازوی خود امتحان کنید.

کوچک کردن بینی با استفاده از بخور

یکی دیگر از روش های موثر کوچک کردن بینی استفاده از بخور است. بخار آب با ورود به منافذ پوست صورت باعث خروج چربی ها و افزایش سوخت و ساز پوست بینی می شود. بینی خود را به مدت 5تا 20 دقیقه بخور دهید. هنگام بخور با انگشتان خود بینی را ماساژ دهید تا چربی های زیر پوستی خارج شود.
پس از اتمام بخور به صورت ترکیبی مقداری یخ را که در مرحله قبل توضیح دادیم روی بینی قرار دهید. توجه کنید که مدت تاثیر این روش فقط چند ساعت است. این روش را مدام تکرار نکنید (بیشتر از 2بار در هفته) چرا که در بعضی از موارد باعث شل شدن پوست بینی خواهد شد.

کوچک کردن بینی با آبلیمو ، خمیردندان و زنجبیل

برای تهیه مخلوط کوچک کردن بینی در منزل، باید پودر زنجبیل و خمیر دندان را به اندازه کافی با یک قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب کنید. با تهیه ماسک مورد نظر و قرار دادن آن روی بینی، تاثیر آبلیمو بر کوچک شدن بینی را به وضوح مشاهده خواهید کرد.

ابتدا باید بینی خود را با مواد شوینده به طور کامل شستشو دهید تا هیچ گونه آلودگی و چربی روی بینی نباشد. سپس مخلوطی که تهیه کردید را به مدت 20 تا 30 دقیقه روی بینی خود قرار دهید و پس از این زمان، بینی خود را با آب گرم به طور کامل بشویید.

این عمل را حداقل باید به مدت 10 روز بطور مداوم انجام دهید تا تغییر در شکل ظاهری بینی خود را بهتر مشاهده کنید. هر دفعه پس از انجام این کار می توانید کمی بینی خود را از پایین به بالا ماساژ دهید تا این عمل نیز باعث افزایش تاثیر آبلیمو بر کوچک شدن بینی شود.

مخلوط خمیر دندان، سرکه سیب و زنجبیل

طرز تهیه این نسخه طبیعی کوچک کننده بینی ساده است، نسخه ای که تاثیر آن عالی است ، کافیست یک قاشق چایخوری خمیر دندان، یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه و یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با هم مخلوط مخلوط کنید و ترکیب بدست آمده را به مدت 30 دقیقه بر روی بینی خود قرار دهید فراموش نکنید که پیش از استفاده از محلول، بینی را با آب و صابون شسته و خشک کنید.

بعد از گذشت مدت تعیین شده یعنی 30 دقیقه ترکیب روی بینی را توسط آب گرم از روی بینی خود پاک کنید و چنانچه احساس خشکی پوست در این قسمت از صورت خود کردید آن را با نرم کننده های طبیعی مرطوب کنید. اگر روزانه از این محلول استفاده کنید می توانید در عرض کمتر از ده روز تفاوت را در شکل ظاهری بینی خود احساس کنید.

کوچک کردن بینی بدون جراحی

کوچک کردن بینی در طب سنتی

کوچک کردن بینی با طب سوزنی

این روش هم یک روش دیگر برای کوچک کردن بینی به روش طبیعی است. این روش هم بیشتر برای بینی های گوشتی جواب می دهد. همانطور که می دانید بینی جزئی از صورت است که تا آخر عمر در حال رشد است و اگر بینی شما از نوع گوشتی است، احتمالا نتیجه موقتی از جراحی بینی خواهید گرفت.

ولی اگر طب سوزنی را امتحان کنید، مطمئنا راضی خواهید بود و نتیجه دائمی خواهد شد. نقطه های سوزن گذاری روی شیار کناره های پره بینی و بین دو ابرو خواهد بود که متخصص برای شما، این کار را انجام می دهد.

کوچک کردن بینی با لیفت

به طورکلی روش های لیفت بینی به دو دسته با جراحی و بدون جراحی تقسیم می شوند. در شیوه های بدون جراحی بیمار بی هوش نشده و عمل در زمان خیلی کوتاهی انجام می شود. در این شیوه جای زخم بر روی بینی دیده نخواهد شد و ماندگاری آن از روش های با جراحی کمتر است. اما می توان آن ها را روشی مناسب برای کسانی دانست که از جراحی می ترسند.

لیفت بینی با نخ

نتایج این شیوه که یکی از روش های بدون جراحی برای لیفت بینی است، معمولا یک تا دو سال ماندگار بوده و پس از آن نیاز به ترمیم دارد. در این روش پزشک با استفاده از قرار دادن نخ های کوچک در داخل بینی آن را به حالت دلخواه شما درمی آورد.

درواقع پزشک با توجه به اشکال موجود در بینی و محل درمان، نخ ها را در محل مناسب قرار داده و با کشیدن و ثابت کردن آن ها فرم بینی را اصلاح می کند. نخ های مورداستفاده در این روش از انواع نخ بخیه بوده و ضخامت آن ها 0.12 میلی متر است. این نخ ها پس از مدتی جذب بدن شده و درست به همین دلیل نتایج این روش دائمی نخواهند بود.

پزشکان در این روش از نخ های پیدواو، گاگ، پلیکولید یا هوریکان استفاده می کنند. در این میان لیفت بینی با نخ پیدواو جدیدترین روش بوده و در بعضی موارد نتایج آن با جراحی تفاوت چندانی ندارد. استفاده از دیگر نخ ها کاملا به تشخیص پزشک و محل درمان بستگی دارد. توجه کنید که لیفت بینی با نخ عملی بدون درد است. چراکه پزشک با استفاده از بی حسی موضعی آن را انجام می دهد.

زمان انجام عمل با این روش حدود 15 دقیقه است و نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا خانه ندارد. شما می توانید بلافاصله پس از لیفت بینی با نخ فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. تنها باید توجه داشته باشید که تا چند روز از انجام فعالیت های سنگین و ماساژ محکم بینی خودداری کنید.

لیفت بینی با نخ معمولا برای برطرف کردن انواع اشکالات بینی استفاده شده و تاثیرگذار است. بنابراین می توان درصد موفقیت آن را بالا دانست. البته در برخی موارد که آسیب ایجادشده مربوط به شکستگی یا انحراف استخوان بینی است نمی توان از این روش استفاده کرد. بدون شک نتایج این روش خیلی زودتر از جراحی نشان داده می شوند و دوره نقاهت به مراتب کوتاه تری دارد. ضمن اینکه هزینه های آن نیز نسبت به جراحی بسیار کمتر است.

لیفت بینی با تزریق ژل

استفاده از این روش برای کسانی مناسب است که قصد دارند افتادگی بینی خود را برطرف کرده یا بر روی بینی خود زخم دارند. همچنین اگر غضروف های بینی شما کمی بیرون زده است می توانید از این روش برای برطرف کردن بیرون زدگی ها و یکدست کردن بینی استفاده کنید.

همان طور که از نامش مشخص است، لیفت بینی با ژل به کمک تزریق ژل یا فیلرهای پوستی به نواحی مختلف بینی انجام می شود. بسته به نوع ژل به کاررفته، سن بیمار و بافت پوست او نتایج این روش بین یک تا یک و نیم سال ماندگار است. توجه کنید که لیفت بینی با ژل برای برطرف کردن اشکالات اساسی بینی استفاده نمی شود. درواقع با این روش تنها می توانید برخی انحرافات یا قوزهای ظاهری بینی را برطرف کرد.

نکته دیگر اینکه ژل های مورد استفاده در این روش حاوی هیالورونیک اسید هستند که می تواند باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست بینی و جوانی و شادابی آن شود. قیمت لیفت بینی با ژل نیز بر اساس نوع و مقدار ژل مورد استفاده تعیین می شود.

کوچک کردن بینی با تزریق

کوچک کردن بینی با لیفت

کوچک کردن بینی با تزریق آنزیم

در این روش کوچک کردن بینی ، پزشک از آنزیم هیالاز و بلورهای هیدروکسی آپاتیت کلسیم استفاده می کند. این روش کوچک کردن بینی نیازی به بیهوشی و سپری کردن دوره نقاهت طولانی مدت را ندارد و کاملا ایمن و بدون عارضه می باشد. در این روش پزشک ابتدا ناحیه تزریق را ضد عفونی کرده و سپس آنزیم را تزریق می کند.

برای اینکه بیمار احساس درد نداشته باشد پزشک از داروهای بی حس کننده موضعی استفاده می نماید. تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام این روش بین 2 الی 6 جلسه است که در جلسه مشاوره برای هر فرد تعداد جلسات مشخص می شود. تزریق آنزیم باید در فاصله های 1 الی 2 هفته انجام گیرد.

کوچک کردن بینی با این روش دائمی بوده و فقط ممکن است در برخی از افراد 20% آن باز گردد که آن هم معمولا در اثر بارداری یا چاق شدن اتفاق می افتد. در اثر بازگشت این مقدار با تکرار یک جلسه تزریق آنزیم مجدد بینی کوچک می شود.

مراقبت های بعد از تزریق

  • پس از تزریق آنزیم جهت کوچک کردن بینی از ماساژ دادن بینی خودداری کنید.
  • جلسات معاینه را به طور مرتب بروید.
  • مراجعین از جلسه دوم تا ۲ هفته بعد از آخرین جلسه تزریق در شبانه روز ۸ ساعت از چسب بینی استفاده کنند.
  • بیمار از زدن آب به ناحیه تزریق آنزیم تا 24 ساعت جدا خودداری کند.
آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید