همه چیز درباره ولنتاین وآداب ورسوم آن

ولنتاین را روز عشاق می خوانند همانطور که می دانید مراسمی است که مربوط به مسیحیان است وهرساله جوامع غربی آن را گرامی می دارند .همیشه قبل از اینکه از چیزی تقلید کنیم بهتر است درباره آن خوب تحقیق کرده آداب رسوم مخصوص آن را بدانیم وبعد آن را به مرحله اجرا درآوریم این کار سبب ایجاد عملکردی بی نقص است .مطلب زیر در مورد تاریخچه ولنتاین، آداب و رسوم ولنتاین اینکه روز عشق در کشور های دیگر به چه صورت است و ... گرد آوری شده امید است مفید واقع شود:

ولنتاین

ولنتاین

ولنتاین چه روزی است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت ولنتاین را روز عشاق می نامند ، که سالیان زیادی است که مراسم مربوط به این روز در بین مسحیان وکشورهای غربی انجام می شود . در چند سال اخیر ودر پی تبلیغات اینترنتی بقیه کشورها وازجمله مردم کشور ما به برگزاری این روز تمایل نشان می دهند . تاریخ دقیق ولنتاین در سال 2020 برابراست با 14 فوریه که در کشور ایران مصادف است با روز جمعه مورخ 25 بهمن ماه ( 25/11/1398 ).

افسانه ولنتاین

افسانه ولنتاین اینگونه بیان شده که : یکی از پادشاهان در سده سوم میلادی در روم باستان به این نتیجه رسید که مردان جوان مجرد جنگجویان بهترومبارزتری خواهند بود .زیرا تعهدی نسبت به زن، فرزند و خانواده ندارند . به همین دلیل ازدواج برای مردان جوان ممنوع گردید .

ولنتاین

ولنتاین

در این بین کشیشی که « والنتین» نام داشت ،تصمیم گرفت به صورت مخفیانه پسران جوان را با دخترهای مورد علاقه شان عقد کند،پادشاه پس از چندی از کار کشیش با خبر شد و او را محکوم به اعدام کرد . حقیقتی که آشکار کند که این ماجرا واقعی است در دسترس نیست و هنوز سند مشخصی برایش پیدا نشده است ودلیل اینکه چرا ۱۴ فوریه به این روز نامگذاری شده است هم باز مشخص نیست و جای سوال باقی می ماند که چرا از بین این همه عروسک در این روز از عروسک خرسی به عنوان کادو ولنتاین استفاده می شود از نامشخص ترین اتفاقات این روز است.

اما جالب این است بدانید که هرساله این روز در کشورما بسیار جدی تر برگزار شده وهمچنین تعداد نمادهای بیشتری نسبت به سال قبل اضافه می شود . به طوری که از اواسط بهمن ماه بیشتر فروشگاه های شهرهای مختلف قرمزپوش شده و هزینه های هنگفتی بابت خریدن نمادهای روز ولنتاین صرف می شود با انجام این امور بیشتر جوانان سعی دارند تا ابراز محبت به طرف مقابلشان را با خریدن خرس های بزرگ ثابت کنند.

تاریخچه ولنتاین

تاریخچه ولنتاین برگرفته از این است : روز ولنتاین از سنت های مسحیت وروم باستان گرفته شده است .در این روز ابراز عشق عموما با فرستادن کارت ولنتاین ویا خرید هدایایی مثل گل سرخ وشکلات انجام می شود.

ولنتاین

ولنتاین

همانطور که ذکر کردیم بعضی از داستان ها روایت می کنند که «سنت والنتین»، درمعبدی در نزدیکی رم کشیش بوده است که در ۱۴ فوریه سال ۲۶۹ میلادی به دستور امپراتور کلادیوس دوم و به سبب کمک به زوج های جوان مسیحی دره گرمی ها ،(اولیل فِلكین و زینه خانوم) برای ازدواج، گردن زده شد. اما مردم ساکن رم کشیش ولنتاین را به یاد سپردند و حتی کلیسایی را به یاد او نام گذاری کردند. بتدریج نیز والنتین به قدیس حامی عاشقان تبدیل شد.

اهمیت روزولنتاین در این است که عشق ومهرورزی که از خصلت های خوب به شمار می رود گرامی داشته می شود. هدیه دادن وبرگزاری مراسم در کلیسا به عنوان مراسم روز ولنتاین در بین مسیحیان رواج دارد .

ولنتاین در فرهنگ های مختلف

ولنتاین در کشورهای مختلف به این صورت است که مثلا در مصر ، روز عشق برابراست با ۴ نوامبرکه هر سال برگزار می شود ودر کره جنوبی ، در ۱۱ دسامبر هرسال که به آن ( پپرو ) می گویند وروز عشق نامیده واین روز را جشن می گیرند زوج های جوان هدایایی به یکدیگر تقدیم می کنند.

ولنتاین

ولنتاین

روزی شبیه به ولنتاین در کشورچین ، وجود دارد که از آن به عنوان (شب هفت ها ) یاد می شود. در رابطه با این روز افسانه ای چینی، موجود است که طبق آن پسر گاوچران و دختری بافنده، در هفتمین روز هفتمین ماه از تقویم قمری در آسمان با یکدیگر ملاقات کرده اند . آخرین بار مراسم (شبِ هفتها) در ۳۰ اوت ۲۰۰۶برگزار شد . حکایتی دیگر از این روز با اندکی تفاوت نسبت به چین ، درکشور ژاپن نیز موجود است که از آن تحت (تانا با تا) از آن یاد می شودوتاریخ دقیق آن مصادف با 7 ژوئیه تقویم خورشیدی است.

در آذربایجان ، نیز آخرین روز تابستان که مصادف است با (31 شهریور) روز عشاق می نامند وبه نام (سونای گئچه سی) مشهور است و معنی آن شب سونای می باشد وآذربایجانی ها به عنوان روز عشق این روز را گرامی می دارند باور آنها براین است که در این شب که خورشید و ماه در زاویه ۱۸۰ درجه رو در روی یکدیگر قرار می گیرند به سان دو عاشق، دیگر روزهای سال را در پی هم می روند و به این شکل عشق آنها همیشگی وجاودانه می شود.

فرق ولنتاین وسپندارمذگان

فرق ولنتاین و سپندارمذگان را چنین شرح داده اند که سپندارمذگان یا جشن اسفندگان که پنجم اسفند برگزار می شده و مردان از همسران خود تجلیل کرده و بر تخت می نشانده اند به آنها هدیه تقدیم می کردند در فرهنگ ایران زمین هم اکنون نیز پنجم اسفند ماه روز عاشقان است . گرچه در سالهای اخیر کم رنگ شده است .

ولنتاین

ولنتاین

در روز جشن سپندارمذگان مردان خانواده (پدر و پسران) کارهایی را انجام می دهند که در بقیه ی روزهای سال برعهده ی زنان و دختران است؛ از شستن ظرف گرفته تا اتو کردن لباس ها و…. هدیه ای که مردان در این روز به همسران خود تقدیم می کردند شامل هرچیزی که طرف مقابل به آن علاقه داشت وحال وی با دریافت آن هدیه خوب می شد بوده است.

آداب و رسوم اسفندگان کم هزینه تر از ولنتاین است کادوی سپندارمذگان از قانون خاصی پیروی نمی کرد در این روز زنان لباس نو به تن می کردند وبرتخت نشسته وکارهای معمول خود را انجام نمی دادند ودر بعضی موارد نقل شده است که با احترام به شوهران خود هدیه می دادند .

در ایران باستان زنان آزادی عمل در انتخاب همسر آینده خود داشتند واجباری برای آنها در این زمینه نبوده است برگزاری این جشن برای گرامی داشت مقام زن است . این در حالی است که در بیشتر جوامع در آن زمان از زنان به عنوان کنیز یاد می شد . سپندارمذگان را روز (بخشندگی زمین) نیز می نامند.

ولنتاین در کشورهای اسلامی

ولنتاین در کشورهای اسلامی : برگزاری ولنتاین در کشورهای اسلامی نظیرعربستان سعودی همراه با عرضه محصولاتی که مربوط به روز والنتین است مانند گل رز در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ ممنوع شد و پلیس مذهبی این کشور از مغازه داران درخواست کرد تا چنین چیزهایی را به فروش نرسانند.

مالزی


نامتناسب بودن جشن ولنتاین با فرهنگ مسلمانان در کشورمالزی سبب شد کمپینی تشکیل شود که برضد برگزاری جشن ولنتاین، تلاش می کردند ، در چند ایالت مالزی ، مقامات در پی اجرای قوانینی هستند که مانع از برقراری رابطهٔ جنسی ـ پیش از ازدواج ـ میان دخترها و پسرهای مجرد در هتل ها شوند. اما همهٔ مردم آن کشور با مواضع ضد ولنتاین حاکمان آن کشور موافق نیستند و برخی برگزاری این جشن را بدون ضرر می دانند.


ازبکستان


برخی نویسندگان ازبک عقیده دارند که جوانان ما باید از تقلید کورکورانه از فرهنگ غربی خودداری کنند. ما باید ازداشته های فرهنگ خود پیروی کنیم اسلام هیچ گاه مخالف شادی وابراز عشق نبوده است .
آنها بر این باورند که روز ملی شعر که مصادف با سالروز تولد ظهیرالدین محمد بابر یکی از پادشاهان تاریخ این کشور که شاعر نیز بوده و اشعار عاشقانه زیادی هم از او بر جای مانده است می تواند جایگزین خوبی برای ولنتاین باشد؛ چون فکر می کنند که ابیات عاشقانه بابرشاه چیزی از جملات عاشقانه کارت تبریک های ولنتاین کم ندارد .


ولنتاین

ولنتاین


در کشور عزیزمان ایران ساخت انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم قلب، گل رز قرمز و هر گونه فعالیتی مبنی بر اطلاع رسانی در مورد ولنتاین از سال ۱۳۸۹ و از سوی مراجع قانونی ممنوع گردید .واعلام شد که با واحدهای متخلف برخورد قانونی می شود. افرادی عقیده دارند که به جای ولنتاین جشن سپندارمذگان را که برگرفته از آیین های ایرانی است و در روز پنجم اسفند برگزار می شود، را گرامی بداریم.

نماینده زرتشتیان دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی جشن مهرگان را روز عشق حقیقی و واقعی در فرهنگ ایرانی می داند و به نظر وی مردم باید به جای ولنتاین این روز را زنده کنند. با این همه، این روز در میان معدودی از جوانان ایرانی محبوب است و آن را گرامی می دارند.

لازم به ذکر است که فقط کشورهای مسلمان نیستند که روز ولنتاین را ممنوع اعلام کرده اند. هندوهای استان «اوریسا» نیز روز ولنتاین را ممنوع اعلام کردند وجالب است بدانید که اشخاصی که این روز را جشن بگیرند وادار می کنند با یکدیگر ازدواج کنند.

در روسیه در ایالت (بلگورود ) نیز برگزاری جشن ولنتاین ممنوع اعلام شده زیرا آنها براین باورند که با فرهنگ آنها سنخیتی ندارد وبرگزاری ولنتاین را سبب ازبین رفتن ارزش های معنوی واخلاقی می دانند وبرای حفظ فرهنگ خود با آن مقابله می کنند .

آیا این مطلب مفید بود؟
گالری تصاویر
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید