همه چیز درباره سامانه هریم

سامانه هریم چیست و چه زمانی شروع به کار می کند ؟ دو سوالی که روزهای اخیر ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده است ما قصد داریم در این مطلب به آنها بپردازیم با ما همراه باشید

سامانه هریم کی شروع به کار می کند ؟ سامانه هریم از ابتدای دی ماه شروع به کار می کند یعنی تمام تراکنش های بانکی نیاز به رمز یکبار مصرف یا همان رمز پویا دارد.رمز پویا برای ایجاد امنیت در تراکنش ها بدون حضور کارت بانکی به وجود آمد .که فقط 60 ثانیه اعتبار دارد که چند روز اخیر اعلام شد که برای سهولت در استفاده از رمز پویا این مدت به 120 ثانیه ارتقا پیدا کرده است.

سامانه هریم مخفف کلمات ( هدایت رمز یکبارمصرف ) است وشما برای تمامی تراکنش های بانکی اینترنتی که بدون حضور کارتهای اعتباری و برداشت نیاز به رمز دوم یکبار مصرف دارید . برای جلوگیری از اختلال در امور بانکی رمز ایستای دوم فقط در برخی امور بانکی کاربرد خواهد داشت .

سامانه هریم بانک مرکزی برای دریافت رمز یک بار مصرف یا همان رمز پویا ایجاد شد. و بانک مرکزی هماهنگی لازم را با شبکه بانکی کشور فراهم نمود تا آن دسته از مشتریانی که تلفن همراه هوشمند دارند ولی قصد ندارند تا نرم افزار رمز ساز را دریافت و فعال کنند

یا صاحبان تلفن همراه غیر هوشمند می توانند نسبت با تایید شماره تلفن همراه از طریق مراجعه به اینترنت بانک، خودپرداز یا شعب یکی از بانک عامل می توانند رمز یکبار مصرف را به سادگی از طریق پیامک دریافت کنند.

طبق الزامات موجود و پیاده سازی های انجام شده، پس از تکمیل فیلد شماره کارت توسط کاربر، پیغام " مشتری گرامی، چنانچه از طریقی مانند برنامه کاربردی موبایلی ، رمز پویای خود را دریافت نموده اید، نیازی به فشردن دکمه درخواست رمز پویا نمی باشد.

در ادامه، رمز پویای خود را درقسمت رمز دوم کارت وارد نمایید". در واقع اگر رمز دوم پویا را از طریق کد دستوری یا نرم فزار رمز ساز فعال کرده اید، می توانید از طریق کد USSD یا نرم افزار رمزساز رمز یکبار مصرف را دریافت و برای انجام تراکنش در قسمت رمز دوم وارد کنید اما در غیر اینصورت باید بر روی دکمه درخواست رمز پویا از طریق هریم کلیک کنید.

ارسال پیامک رمز یکبار مصرف یا پویا به گوشی ها

سامانه هریم

سامانه هریم

افرادی که دارای گوشی های هوشمند هستند با نصب اپلیکیشن مربوط به هر بانک می توانند به راحتی برای دریافت رمز یکبار مصرف ویا پویا را اقدام کنند .برای مثال شما می توانید با نصب اپلیکیشن 60 که برای گوشی های اندروید و آیفون طراحی شده است، می توانند رمز پویا ی خود را دریافت و استفاده کنند. به این صورت که کاربر بعد از نصب اپلیکیشن 60 و تکمیل فرایند ثبت نام می تواند به یکی از روش های موجود سامانه بانک ملی مراجعه به دستگاه های خود پرداز و یا دستگاه های کیوسک فرایند فعال سازی رمز یکبار مصرف را تکمیل کند.

ارسال رمز یکبار مصرف برای گوشی های غیر هوشمند

سامانه هریم

سامانه هریم

لازم به ذکر است که بانک ملی برای آن دسته مشتریانی که گوشی های هوشمند ندارند نیز روشی در نظر گرفته که می توانند بدون نیاز به اینترنت و فقط با استفاده از کد دستوری ، رمز دوم یکبار مصرف دریافت کنند. در این صورت، کاربر می تواند با وارد کردن کد دستوری #60*737* در سامانه ثبت نام و بعد از دریافت کد فعال سازی، بقیه مراحل ثبت نام را انجام دهند و بعد از آن با مراجعه به دستگاه خودپرداز رمز پویای خود را فعال کنند.

سامانه هریم برای این توسط بانک مرکزی طراحی شده است که مشتری بتواند با سهولت وهر موقع نیاز دارند، با زدن گزینه رمز یکبار مصرف آن را دریافت کندودیگر نیاز به مراجعه به بانک ونصب اپلیکشن اختصاصی هر بانک نیست. بانک مرکزی دنبال این است که این سامانه به گونه ای پشتیبانی کند

که مشتریان بعد از زدن گزینه درخواست رمز دوم پویا، رمز خود را به وسیله پیامک دریافت کنند . لازم به ذکر است که بانک مرکزی اعلام کرده است که ارسال پیامک مربوط به رمز یکبار مصرف هیچ هزینه ای برای مشتریان نخواهد داشت.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید