برخی افراد سودجو کالاهای پر مصرف و ضروری را احتکار کرده اند از جمله وسایلی که احتکار شده است احتکار پوشک بچه می باشد که این معضل به یکی از مباحث داغ کاربران فضای مجازی تبدیل شده است و برخی کاربران فضای مجازی احتکار پوشک را بی انصافی اعلام کرده اند به دلیل کمبود پوشک در بازار برخی سودجویان در فضای مجازی به صورت ناشناس اقدام به فروش پوشک می کنند.

فروش پوشک های احتکار شده

معضل احتکار و گرانفروشی کالاهای پر مصرف و ضروری مورد احتیاج مردم،مسئله‌ای است که این روزها به یکی از مباحث داغ کاربران فضای مجازی تبدیل شده و واکنش مختلفی را به دنبال داشته است.

احتکار پوشک

پوشک

 

برخی از کاربران با انتشار پست ها و پیام‌های مختلف ابراز نارضایتی خود رااز فروشندگان و تولید کنندگان بی انصاف اعلام کرده و برخی دیگر با لحنی معترض و کنایه آمیز وارد کنندگان محتکر را مورد خطاب قرار داده‌اند.

طی روزهای اخیر خانواده‌هایی که نوزاد و فرزند کوچک و یا سالمند بیمار و زمین گیری در خانه دارند، برای تهیه پوشک مورد نظر او با مشکلاتی چون کمبود شدید این کالا در بازار و گرانی بیش از حد آن مواجه هستند.

احتکار پوشک

فروش پوشک های احتکارشده

 

مسولان سازمان تعزیزات حکومتی نیز طی گزارش‌هایی که از طریق مردم دریافت کرده و همچنین با بازدیدهایی که از برخی واحدهای تجاری فعال که در خصوص خرید و فروش پوشک فعالیت دارند به عمل آورده‎اند به انبارهای متعدد در سراسر کشور که مقادیر قابل توجهی از این کالا را احتکار کرده بودند روبرو شده و متخلفان وقوع چنین اقداماتی را جریمه کردند.

نحوه فروش پوشک های احتکار شده

با وجود تفاسیری که اعلام شد و برخلاف کمبود پوشک در بازار و ایجاد مشکل برای خانواده‌هایی که در شرایط فوق به سر می‌برند، برخی سودجویان به صورت ناشناس و در قالب کاربر فضای مجازی، در این فضا به فروش این کالای کمیاب اقدام کرده‌اند.

فرصت مغتنمی که فضای مجازی و نبود نظارت کافی از سوی مسئولان برای متخلفان فراهم کرده است، پای محتکران و دلالان اجناس مختلف و از جمله احتکار پوشک بچه را از دنیای حقیقی و ذره بین نظارت تعزیزات حکومتی، به این فضا کشانده تا بتوانند با دردسری کمتر، سود بیشتری به جیب بزنند.

احتکار پوشک

پوشک های احتکارشده در فضای مجازی

 

این نخستین باری نیست که فضای مجازی و سایت‌های خرید و فروش اینترنتی ،بستری ساده و به دور از بگیر و ببندها و نظارت‌های کافی را برای متخلفان فرصت طلب به وجود می‌آورد و کاربران و مخاطبان آن‌ها را با دردسر روبرو کرده و مال باختگان را گیج و سردرگم رها می‌کند.به نظر می‌رسد مسئولان نظارت بر فعالیت کاربران شبکه ‌ها و سایت‌های اینترنتی که مجوز فعالیت و کسب و کار را برای انجام معاملات و خرید و فروش‌های مجازی مهیا می‌کنند، راه چاره‌ای نیز برای رصد و پایش فعالیت‌هایی که در بستر فعالیت این شبکه‌ها صورت می‌گیرد بیندیشند و زمینه وقوع تخلفات مختلف را محدود کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید