اختتامیه جشنواره فجر 38

محمدرضا شهیدی فرد مجری اختتامیه جشنواره فیلم فجر 38 بود. این دوره از جشنواره با حضور نام های بزرگ سینمای ایران از مجید مجیدی و مسعود کیمیایی تا ابراهیم حاتمی کیا برگزار شد. دوشنبه ۲۱ بهمن در پایان نمایش فیلم ها نامزدهای جوایز معرفی شدند.

براهیم داروغه زاده در ابتدای این مراسم ضمن خیرمقدم به حضار گفت: «از سینماگران که به احترام مردم تلاش کردند با نمایش و اثر هنری که خلق کرد بودند روزهای شیرینی برای مردم فراهم آوردند تشکر می کنم.»
او در ادامه با گرامیداشت یاد و نام شهدا خصوصا شهید حاج قاسم سلیمانی که جشنواره امسال با نام او عطرآگین شده است گفت: «به نیابت از جامعه سینما برای خانواده جانباختگان سقوط هواپیما و دیگر حوادث اخیر صبر آرزو می کنم.»
داروغه زاده در ادامه گفت: «جشنواره مانند هر عیدانه ای برای دور هم جمع شدن خانواده سینما است که باعث یک خیزش بزرگ مردمی در کل کشور می شود. مردمی که با شور و شوق اتفاقات این رویداد بزرگ را دنبال می کنند. جامعه ما به این کنار هم بودن ها نیاز دارد. با سینما و جشنواره فیلم فجر می توانیم در کنار هم بودن را تجربه کنیم و امیدواریم به سوی توسعه و فردایی بهتر حرکت کنیم. از همه فیلمسازان و هنرمندانی که با حضور پرشور خود به این گردهمایی ملی رونق بخشیدند سپاسگزارم.»

پس از سخنرانی کوتاه ابراهیم داروغه زاده اختتامیه سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر با اهدای جوایز مسابقه تبلیغات سینمایی ادامه پیدا کرد.این بخش که همه ساله در مراسم افتتاحیه برگزار می شد و امسال به دلیل لغو افتتاحیه به اختتامیه موکول شده بود، محمد روح الامین، امیرشیبان خاقانی و حبیب مجیدی هیات داوران بودند.

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصاویر اختتامیه جشنواره فیلم فجر 38

جوایز مسابقه تبلیغات سینمایی

 • سیمرغ بلورین بهترین عکس: مریم تخت کشیان برای فیلم «غلامرضا تختی»
 • سیمرغ بلورین بهترین پوستر: محمد تقی پور برای فیلم «۲۳ نفر»
 • سیمرغ بلورین بهترین تیزر یا آنونس تبلیغاتی: امید میرزایی برای فیلم «شاه کش»

در ادامه مراسم نوبت به اهدای جوایز بخش فیلم کوتاه، مستند و نگاه نو رسید و برای اعلام جوایز این بخش هیات داوران آن فرشته طائرپور، مصطفی رزاق کریمی، هادی مقدم دوست، روح الله حجازی، مهدی جعفری به روی سن مرکز همایش های برج میلاد آمدند.
فرشته طائرپور در ابتدا و پیش از اعلام برندگان این بخش گفت: «سلام می کنم به همه حاضران و سلام می کنم به آنهایی که نیامدند ولی باور داریم که دلشان برای این سینما هر جا هستند می تپد.درباره وقایعی که امسال پیش آمد می خواستم به حال خودمان به عنوان سینماگر اشاره کردم، ایستادن ما روی سن و فیلم ساختن ما از سر وقایع تلخ اجتماعی یا وضعیت سینمای ایران نیست از سر اعتنا به سینمای ایران و نسل جوانی که پرقدرت و با دانش از راه می رسد و این نوید بخش آینده شیرین است. یاد گرفتیم که اگر دل خونینی داریم با لب خندان روی صحنه بیاییم.»

او در ادامه جملاتی از واکین فینیکس بازیگر برنده اسکار نقش «جوکر» نقل قول کرد و گفت:

«ای کاش هنرمندان ما هم وقتی صحبت می کنندهمینطور نگاه خیرخواهانه داشته باشند. از نظر ما هر ده فیلمی که در این بخش شرکت کردند لایق دریافت جایزه بودند. ما توقع داریم مسئولان سینمایی آیین نامه های موجود را وحی منزل ندانند و با تصحیح آنها به بخش نگاه نو توجه ویژه داشته باشند چون مهمترین بخش سینمای ایران است. ما امکان انتخاب کاندیداهای کمتر از این را نداشتیم. ما فیلم ها را مورد بررسی قرار دادیم نه فیلمسازان و نه حاشیه های فیلم ها و فکر می کنم وجدان داوری این را حکم می کند.»

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه جشنواره فیلم فجر 38

جوایز بخش مستند

 • سیمرغ بلورین بهترین مستند سینمایی برای «جایی برای فرشته ها نیست» به سام کلانتری، محمد شکیبانیا

سام کلانتری پس از دریافت جایزه اش گفت: «دوره یازدهم فجر من در گروه برنامه ریزی بودم. شغلم این بود که قرار بود به کاندیدا زنگ بزنم و بگویم شما کاندید هستید. امید داشتم و فکر می کردم یک روزی می شود سیمرغ ببرم؟ یکی از دوستانی که همینجا نشسته حال من را فهمید. آمد گفت باید تلاش کنی و امید داشته باشی. این راه را انتخاب کردم و می خواهم بگویم، وظیفه ما هنرمندان امید دادن است و نباید منتظر باشیم کسی به ما امید بدهد. وظیفه مان این است امید را به جامعه تزریق کنیم.»

در ادامه نوبت به اعلام برنده بهترین فیلم بخش نگاه نو رسید. کارگردان هایی که با اولین تجربه کارگردانی فیلم بلند به جشنواره فجر آمده بودند. در این بخش هادی مقدم دوست برنده را اعلام کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول به سعید ملکان برای فیلم «روز صفر» رسید که در مراسم اختتامیه حضور نداشت و اعلام شد که در راه رسیدن به مراسم برگزاری هستند.

بخش نگاه نو

 • سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه: «دابُر» ساخته سعید نجاتی

 • سیمرغ بلورین بهترین مستند: «جایی برای فرشته ها نیست» ساخته سام کلانتری

 • سیمرغ بلورین نگاه نو (بهترین فیلم اول): «روز صفر» ساخته سعید ملکان

سپس در ادامه سیمرغ ویژه سردار شهید قاسم سلیمانی در جشنواره فیلم فجر 38ا حضور عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه زاده دبیر این دوره از جشنواره و منوچهر شاهسواری و همایون اسعدیان به فیلم «آبادان یازده ۶۰» به تهیه کنندگی حسن کلامی اهدا شد.
تهیه کننده این فیلم ضمن تشکر از عوامل فیلم گفت: «فیلم مقاومت را تقدیم می کنیم به سردار مقاومت شهید قاسم سلیمانی. همو که از دل وارد می شد نه از در. کسی که همه ما را داغ دار کرد، به یادش هستیم و خواهیم بود.»

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصاویر اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

بهترین صدا

طهماسب صلح جو یکی دیگر از اعضای هیات داوران بود که برای اهدای سیمرغ بهترین صدا روی صحنه آمد.

 • دو سیمرغ بلورین بهترین صدا به مهدی صالح کرمانی صدابردار و آرش قاسمی صداگذار فیلم «شنای پروانه» اهدا شد.

آرش قاسمی ضمن تشکر از هیات داوران و عوامل فیلم «شنای پروانه» سیمرغش را به همسرش تقدیم کرد. مهدی صالح کرمانی هم در سخنانی شادی لحظه دریافت سیمرغش را به زنده یاد یدااله نجفی اهدا کرد.

فیلمبرداری

 • مرتضی نجفی برای فیلمبرداری فیلم «تومان» برنده سیمرغ این بخش شد

اوضمن تشکر از هیات داوران برای انتخاب جوان ها گفت: «افتخار می کنم به اسامی که کنار من نامزد بودند. آقای بهمنش و آقای سلامی و تشکر می کنم از مرتضی فرشباف که به من اعتماد کرد. ای کاش پدرم چند ماه بیشتر زنده بود و این لحظه را می دید. جایزه را به شیده همسرم تقدیم می کنم.»

بازیگر نقش مکمل زن

فریدون جیرانی آخرین عضو هیات داوران بود که برای اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن روی صحنه آمد. طناز طباطبایی برای فیلم «شنای پروانه» برنده این سیمرغ شد.

او پس از دریافت جایزه با گریه گفت: «خدا را شکر می کنم. آقای رسول صدرعاملی سال ۸۳ با فیلم شما به سینما وارد شدم و امروز اولین سیمرغم را برای بازی در فیلمی به تهیه کنندگی شما می گیرم. ممنونم. جای جواد عزتی خیلی خالی است. برایش آرزوی بهترین ها را می کنم برای اینکه دل بزرگی دارد و امیدوارم هر آنچه خیر است برای او اتفاق بیفتد.

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

بازیگر نقش مکمل مرد

خش بعدی اعلام نام بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بود. امیر آقایی برای بازی در «شنای پروانه» برنده این جایزه شد. او پس از دریافت این سیمرغ ضمن تشکر از تیم «شنای پروانه» و آقای صدرعاملی و محمد کارت و بازیگران این فیلم گفت:
«اجازه بدهید مقام معنوی جایزه ام را به خانواده ام تقدیم کنم که سال ها پای من ایستادند. چندی پیش خانمی از رسانه ملی اظهار کردند که اگر کسی ناراضی است برود. رفتن رو به کسی خطاب می کنند که آمده باشد ما که نیامدیم ما بودیم، ریشه در خاک سرزمینمان داریم.»

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

برندگان جشنواره فجر 38

بهترین بازیگر نقش اصلی مرد

سیمرغ بعدی بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جشنواره فیلم فجر 38 بود. سعید راد در ابتدا گفت:«سینما هستی است. مبنای سینما هستی حرکت رو به جلو و امید هست. خیلی دوست داشتم استادهای که با آنها کار کردم توی این سالن باشم. من تعجب می کنم. مجید مجیدی احمدرضا درویش ابراهیم حاتمی کیا و استاد مسعود کیمیایی که از دست همه اینها جایزه گرفتم افسوس میخورم چرا نیستند. اصلا قهر یعنی چی؟ کجای دنیا برای ما دست زدند جز اینجا؟ کسانی که این بالا جایزه گرفتند برای من غریب است که چرا نمی آیند جایزه شان را بگیرند.»

سیمرغ بلورین این بخش به پیمان معادی برای درخت گردو رسید. پیمان معادی که در ایران نیست با یک پیام ویدئویی در اختتامیه حضور یافت. محمدحسین مهدویان برای دریافت این جایزه به همراه ژینا صادقی بازیگر کودگ فیلم روی سن آمد و گفت: «این سیمرغ های ایرانی سرد و گرم شوند ترک نمی خورند؟ اولین سیمرغ پیمان است باید سالم به دستش برسد. پیمان ایران نبود و در تمام مراحل جشنواره فیلم ما را با صفحه اش حمایت کرد و در نشست خبری فیلم بود.»
سپس ویدئویی از پیمان معادی پخش شد که گفت: «خسته نباشید به همه همکارانم دوستان دیگری که در این رشته کاندید شدند. متاسفانه به دلیل حضور در پروژه ای در خارج از کشور نمی توانستم هنرنمایی آنها را ببینم ولی مطمئنم که درخشان بودند. از محمدحسین مهدویان برای اعتماد و راهنمایی هایش تشکر می کنم و از مصطفی احمدی که این فیلم را تهیه کرد.»

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

در ادامه مراسم اختتامیه هیات داوران از تیم بازیگران «خورشید» تقدیر کرد. کودکان کاری که در این فیلم ایفای نقش کرده بودند برای این بخش روی صحنه آمدند. شمیلا یکی از بازیگران این گروه گفت:
«اول از همه از آقای مجیدی و تمام عوامل فیلم تشکر ویژه می کنم. من یک کودک افغان هستم که در کشورم جنگ است و صلح و آرامش نیست. من یک کودک افغان هستم که در یک کشور دیگر کار می کنم. من در مترو برای گذراندن زندگی کار می کنم. امیدوارم روزی برسد که در جهان هیچ کودک کاری وجود نداشته باشد.»

سیمرغ بعدی بهترین بازیگر نقش اصلی مرد بود. سعید راد در ابتدا گفت:

«سینما هستی است. مبنای سینما هستی حرکت رو به جلو و امید هست. خیلی دوست داشتم استادهای که با آنها کار کردم توی این سالن باشم. من تعجب می کنم. مجید مجیدی احمدرضا درویش ابراهیم حاتمی کیا و استاد مسعود کیمیایی که از دست همه اینها جایزه گرفتم افسوس میخورم چرا نیستند. اصلا قهر یعنی چی؟ کجای دنیا برای ما دست زدند جز اینجا؟ کسانی که این بالا جایزه گرفتند برای من غریب است که چرا نمی آیند جایزه شان را بگیرند.»
سیمرغ بلورین این بخش به پیمان معادی برای درخت گردو رسید. پیمان معادی که در ایران نیست با یک پیام ویدئویی در اختتامیه حضور یافت. محمدحسین مهدویان برای دریافت این جایزه به همراه ژینا صادقی بازیگر کودگ فیلم روی سن آمد و گفت: «این سیمرغ های ایرانی سرد و گرم شوند ترک نمی خورند؟ اولین سیمرغ پیمان است باید سالم به دستش برسد. پیمان ایران نبود و در تمام مراحل جشنواره فیلم ما را با صفحه اش حمایت کرد و در نشست خبری فیلم بود.»

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

برندگان جوایز بخش سودای سیمرغ

 • سیمرغ بلورین بهترین فیلم: مجیدی مجیدی و امیر بنان برای فیلم «خورشید»
 • سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی: سعید ملکان برای فیلم «روز صفر»
 • سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران: رسول صدرعاملی برای فیلم «شنای پروانه»
 • سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی: محمدحسین مهدویان براین فیلم «درخت گردو»
 • سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران: سعید ملکان تهیه کننده و کارگردان «روز صفر»
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه: نیما جاویدی و مجید مجیدی برای فیلم «خورشید»
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنروتجربه: فیلم «پوست» از بهمن و بهرام ارک
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد: پیمان معادی در فیلم «درخت گردو»
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن: نازنین احمدی در فیلم «ابر بارانش گرفته»
 • نازنین احمدی بهترین بازیگر زن جشنواره فجر 98
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد (نقش مکمل): امیر آقایی در فیلم «شنای پروانه»
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن (نقش مکمل): طناز طباطبایی در فیلم «شنای پروانه»
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری: مرتضی نجفی برای فیلم «تومان»
 • سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن: بامداد افشار برای فیلم «پوست»
 • سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی: مهرداد میرکیانی برای فیلم «خروج»
 • سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس: امیر ملک پور برای «روز صفر»
 • سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم برای «خورشید»
 • سیمرغ بلورین بهترین صدا: مهدی صالح کرمانی صدابردار و آرش قاسمی صداگذار برای فیلم «شنای پروانه»
 • سیمرغ بلورین بهترین تدوین: اسماعیل علیزاده برای فیلم «شنای پروانه»
 • سیمرغ بلورین جلوه های ویژه بصری: محمد برادران برای فیلم «خروج»
 • سیمرغ بلورین جلوه های ویژه میدانی: محسن روزبهانی برای فیلم «روز صفر»

تصاویر اختتامیه جشنواره فجر 38

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصاویر اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

سیروس الوند در اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه جشنواره فیلم فجر 38

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصاویر اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصاویر اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصاویر اختتامیه جشنواره فجر 38

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تصاویر هنرمندان در اختتامیه جشنواره فجر 38

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید