مهارت خوب گوش دادن و توجه مثبت غیر مشروط از جمله مهارت های دیگری است که همسران باید از آن اطلاع داشته باشند.

نباید در مراودات خود شخصیت همسرتان را زیر سوال ببرید. شخصیت و رفتار او را از یکدیگر جدا کنید. شما می توانید رفتارهای غلط او را با لحنی خوب و با فاکتورهایی که ذکر کردیم به ایشان گوشزد کنید. اینگونه بسیاری از اختلافات خانوادگی حل خواهند شد.

مثلاً بگویید: «عزیزم! انتظار دارم به احساسات من بیشتر توجه کنی. من، تو و زندگی ام را دوست دارم و با جان و دل به تو محبت می کنم. دوست دارم تو هم عشق مرا بپذیری و احساسم را درک کنی».

سعی کنید در مشاجرات و گفتگوهای خود از خانواده ی همسرتان صحبتی به میان نیاورید.

اگر انتقادات با نیش و کنایه ای همراه باشد و خواسته ها و نیازهایتان را در وقتی نامناسب و با لحنی نادرست بیان کنید و از خانواده همسرتان بدگویی نمایید، روابط خود را با شوهرتان سردتر می کنید.

دقت کنید با کمال ادب و احترام از خانواده ی همسرتان به خصوص مادر ایشان یاد کنید. اگر در مراودات خود تا به حال رفتار بدی داشته اید الان تغییر رویه دهید. اگر همسرتان ببیند که شما خانواده اش را دوست دارید و مادر شوهرتان را مثل مادر خود می دانید نسبت به شما محبت بیشتری نشان می دهند.

اصلاً اجازه ندهید پدر یا مادر شما همسرتان را نصیحت بکنند مردها از این کار متنفر هستند.

با این کار شوهرتان تحقیر می شود و این احساس حقارت روابط شما و او را سردتر می کند و باعث بدتر شدن اختلافات خانوادگی می شود.

 سعی کنید در مراودات جنسی خود به بهداشت دهان و دندان و بهداشت بدن توجه نمایید.

مردها به بوی بد دهان و بدن همسرشان حساس هستند. زنان در دوران پریود و قاعدگی باید بیشتر به بهداشت خود رسیدگی کنند. اگر تعریق بیش از حد دارید و یا عفونتی در لثه یا دندان خود احساس می کنید، هر چه سریعتر این عفونت ها را ریشه یابی کنید و با مسواک و مواد خوشبو کننده بوی بد دهان و بدن خود را رفع نمائید. چنانچه شاغل باشید و نتوانید به موقع استحمام کنید و به خودتان برسید موجب سردی و دوری همسرتان می شوید. پس به این نکته هم توجهی خاص داشته باشید.

اگر زنی شاغل بوده و در محل کار خود زیردستانی داشته باشد و یا در خانواده ای زن سالار بزرگ شده باشد دوست دارد در منزل با شوهرش مثل زیردستان رفتار کند و مدیر خانه ی خود باشد و دائما رفتار شوهرش را چک کند. مدیریت زنان در منزل برای مردان سخت و آزاردهنده است. مردان از زنانی که دائما در کار شوهران شان دخالت می کنند و یا دائما رفت و آمد آنان را تحت کنترل دارند بیزارند و همین موضوع باعث به وجود آمدن اختلافات خانوادگی می شود.

اگر دوست دارید محبتی را بچشید که سزاوارش هستید به شوهر خود اقتدار بدهید.

مردان برای زنان مطیع خود هر کاری حاضر هستند انجام دهند. آنها دوست دارند زنان در اختیار آنها باشند. مردان ایرانی در فرهنگی مرد سالارانه بزرگ شده اند و نمی توانند مدیریت زن و زن سالاری را تحمل کنند. پس اگر می خواهید معشوقه ی همسر خود باشید به او قدرت و اقتدار ببخشید.

همانطور که قبلاً ذکر شد احترام خانواده همسر خود را نگه دارید.

با تحقیر و توهین با آنان رفتار نکنید. اگر رفتاری دوستانه داشته باشید محبوب شوهرتان می شوید و بیشتر از او محبت می بینید.

اصلا و ابدا نزد خانواده خود بدگوئی شوهرتان را نکنید.

با این کار احترام و شخصیت همسر خویش را زیر سوال می برید. خانواده ی شما به خاطر این بدگویی ها با همسرتان رفتار درستی نخواهند داشت و مطمئن باشید شوهرتان این بی احترامی ها را با شما تلافی خواهد کرد.

وقتی اختلاف و درگیری اوج می گیرد، حفظ آرامش دشوار است.

وقتی مشاجره و رد و بدل شدن عبارت ها و کلمات نامناسب افزایش می یابد و خشم بر دو طرف مستولی می شود. در این لحظات حفظ شان افراد بسیار مهم است.

در مقابل خانواده شوهرتان با احترام از او (شوهرتان) یاد کنید.

در مقابل آنها ذکر خیر همسرتان را بکنید و بگویید که چقدر دوستش دارید. دائما از خوبی های او بگویید. با این کار شوهرتان را شاد و دلگرم می کنید. او نیز متقابلا با شما چنین رفتار خواهد کرد.

اگر شوهرتان به خانواده اش وابسته است با رفتن او نزد آنان مخالفت نکنید.

بگذارید به تنهایی به منزل مادرش برود. با آنها درد دل کند. مانع این وابستگی نشوید. مادر شوهرتان را مادر خود بدانید نه اینکه به او به چشم هوو نگاه کنید.

روزی ۱۰۰ بار به همسرتان ابراز علاقه کنید.

مثلا بگویید «علی جون دوستت دارم، علی جون فدات شم، علی جون عمر منی، جون می دم برات و...» کم کم با تکرار این جملات احساس تان نسبت به شوهرتان تغییر خواهد کرد.

روزی ۱۰۰۰ مرتبه «لاحول و لا قوه الا بالله...» را با حال خوش، با وضو و رو به قبله بخوانید. نماز اول وقت را فراموش نکنید و بعد از نماز برای زندگی خود دعا کنید و حتما روزانه قرآن تلاوت نمائید.

توصیه می کنیم در مورد نکات ذکر شده فکر کنید. توجهی عمیق تر به زندگی خود داشته باشید تا انشاءالله با توکل بر خدا مشکلات تان حل شود.

امیدواریم با این نکات اختلافات خود را حل و فصل کنید و زندگی زناشویی خود را بهبود ببخشید و همسران نمونه ای برای یکدیگر باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید