تفاوت سن مرد با زن  باید چه قدر باشد این سوالی است که برای بسیاری از زنان و مردان و حتی کارشناسان مطرح است . ازدواج امری خطیر است که باید قبل از آن به طور کامل تمام جوانب را سنجید و به معیارهای خود توجه نمود. اختلاف سنی در ازدواج مسئله مهمی است که اختلاف زیادی بر سر این فاصله وجود دارد. در این مطلب می خواهیم از  ازدواج مردان با زنان بزرگتر  از خود بخوانیم و با مشکلات ازدواج مردان با زنان بزرگتر آشنا شویم و بدانیم که پیامدهای ازدواج مردان با زنان بزرگتر چیست؟

ازدواج مردان با زنان بزرگتر

قرن ها شنیدن خبر ازدواج مردان با زنان کوچکتر برای جامعه عادی شده بود و هیچ وقت کسی از این مردان نمی پرسید چرا؟ اما حالا تمایل به ازدواج مردان با زنان بزرگتر در میان بعضی از مردان دیده می شود و تحلیل های اجتماعی و روانشناسی را به خود اختصاص داده است. ازدواج مردان و زنان با افراد کوچکتر یا بزرگتر از خودشان، یکی از پرمناقشه ترین بحث ها در خانواده هاست.

تفاوت سن مرد با زن

ازدواج با زن بزرگتر

حرف های از مد افتاده

«این حرف ها قدیمی شده است.» پزشک آزمایشگاه است؛ دختری مستقل که طی سال ها فعالیت به تمکن مالی خوبی دست یافته و حالا سال دهم زندگی مشترکش را پشت سر می گذارد. «من ۶سال از همسرم بزرگترم و تاکنون این مسأله باعث مشکلی در زندگی مان نشده است.» همسر «سیمین» هنرمند است و کلا س های موسیقی برگزار می کند. البته «فاطمه» این حرف ها را قدیمی نمی داند و معتقد به ازدواج با مرد بزرگتر است. «دوست دارم با بزرگتر از خودم ازدواج کنم، البته اکثر دوستانم هم بزرگتر از من هستند.

حوصله ندارم، بچه بزرگ کنم.کوچکتر که باشند باید برایشان مادری کنیم و جایگاه ها تغییر می کند برای همین نمی توانند مسئولیت پذیر باشند.» اما «نسیم» بهترین ازدواج را با هم سن وسال می داند.

دلیل ازدواج مردان با زنان بزرگتر

«هم سن وسال بودن خیلی خوب است چون درک بهتری از دنیای هم داریم، البته اگر شرایطی پیش بیاید که از ابعاد مختلف مناسب و منطقی باشد حاضرم با یکی، دو سال بزرگتر یا حتی کوچکتر از خودم هم ازدواج کنم.» «ساناز» از دختران دهه شصتی است و در برنامه ریزی زندگی اش ازدواج اصلا جایی ندارد!«اصلا به ازدواج فکر نمی کنم ولی واقعیت این است که در ازدواج بزرگتر یا کوچکتر بودن زوج بستگی به شرایط روحی و تربیتی افراد دارد و نمی توان گفت این مسأله خوب یا بد است! بعضی از مردان و زنان از نظر شخصیتی دوست دارند با فردی ازدواج کنند که از نظر سنی بزرگتر باشد تا بتواند نقش حامی بودن را برایشان بازی کند.

واقعیت این است که بعضی ها دوست دارند همیشه مورد حمایت قرار بگیرند. در مقابل هم عده ای خواهان ازدواج با افراد کوچکترند تا بتوانند نقش اولیا بودن را برایشان ایفا کنند.» « شیرین » و «محدثه» هم جزو دهه شصتی ها محسوب می شوند، البته اواخر دهه و هر دو بر این باورند که مردی که برای زندگی مشترک انتخاب می کنند باید بزرگتر از آنها باشد. «محدثه» ۳یا۴سال بزرگتر بودن را برای مرد مناسب می داند، البته «شیرین» دلیل این تمایلش را درک بالاترش نسبت به مسائل در مقایسه با مردان هم سن وسالش عنوان می کند.

ازدواج با همسن خود

گزینه مناسب؛ هم سن

«با کوچکتر از خودم که اصلا اما اگر بزرگتر از خودم باشد ایرادی ندارد، البته تا ۵سال.» مدیر بازرگانی یک شرکت بزرگ است؛ متولد ۶۴. «محسن» با تاکید بر اینکه زن باید کوچکتر از مرد باشد را تفکر مختص مردان قدیم می داند.«اینکه زن باید از مرد کوچکتر باشد برای مردان قدیم است که دوست داشتند زنانشان را به روش خود تربیت کنند، البته در آن دوران ازدواج ها در سن پایین اتفاق می افتاد و دختران با همان سن پایین از پختگی خاصی برخوردار بودند اما دختران دهه ۷۰ به بعد اصلا آمادگی همسر و مادر شدن ندارند و برای همین بهتر است با دختران بزرگتر ازدواج کنیم.» در حالی که همکارش فاصله سنی ۵سال را مناسب می داند.

«بابک» که عکاس خبری است ازدواج با هم سن وسال را مناسب ترین انتخاب می داند.

  تفاوت سن مرد با زن   برای ازدواج چه قدر باید باشد این سوالی که برای بسی«دوست دارم با هم سن و سالم ازدواج کنم چون بزرگتر از من تجربیاتی داشته که من هنوز تجربه نکرده ام و کوچکتر از من هم تجربیاتی را نیاز دارد که من آنها را از سر گذرانده ام اما با هم سن وسالم می توانم تجربیات همسانی را تجربه کنم و خود این مسأله هیجان انگیز است.»

راهکارهایی برای زن وشوهرها با اختلاف سنی بالا

از آنجا که تفاوت سنی میان زوجین خصوصا زمانی که مرد بزرگتر است و دختر هم در سنین بسیار پایین به سر می برد، می تواند زمینه ناهمسانی در اندیشه و افکار فردی و اجتماعی را میان همسران فراهم آورد، این احتمال وجود دارد که چنین ازدواج هایی در دام ارتباط والد – کودکی بیفتد. در این دسته از ازدواج ها فرد کوچکتر هنوز در دوران نوجوانی به سر می برد و فرد بزرگتر مرحله جوانی خود را سپری می کند، باتجربه تر است و خود را در قبال ناپختگی ها، ناآگاهی ها و خودسری های فرد کوچکتر مسئول می داند؛ مسئولیتی از جنس مسئولیت پدرانه. درواقع بسیاری از افراد بزرگتر در ازدواج های با فاصله سنی زیاد معتقدند مسئولیت «تربیت» همسر نوجوانشان به عهده آنها واگذار شده و در نتیجه ممکن است ناخواسته در مقام یک والد شروع به سختگیری و کنترل خارج از عرف همسر نوجوانشان کنند.

مسلما در ازدواج هایی با شکاف سنی بالا خصوصا زمانی که زوجین کم سن و سال هستند، فرد کوچکتر ممکن است به تفریحات، سرگرمی ها و رفتارهایی علاقه مند باشد که شاد و پرهیجان است، اما از نگاه فرد بزرگتر چندان پسندیده و مقتضی مقام و شأن فرد متاهل نیست. در چنین ازدواج هایی حتی ممکن است خنده های همسر زمینه ایجاد ناراحتی و کج خلقی زوج بزرگتر را فراهم کند!

تفاوت سنی مردان با زنان

مشکلات ازدواج مردان با زنان بزرگتر

مشکلات ازدواج مردان با زنان بزرگتر

حال چنانچه فرد بزرگتر همسرش را به گونه ای «منطقی» همراهی نکند، بلکه مشغول سرزنش کردن و ایرادگیری از رفتارهای ناپخته او باشد و نحوه برخورد همسرش را مایه شرمساری و خجالت خود ببیند یا کلا تصمیم بگیرد او را به حال خود بگذارد و در هیچ کدام از علایق همسرش مشارکت نکند، رفته رفته دلسردی و پشیمانی بر زندگی هر دوطرف سایه می گستراند و آنها را به سمت فاصله گرفتن از یکدیگر و پناه بردن به عالم تنهایی یا جایگزین کردن جمع دوستان و اقوام به جای همسر سوق می دهد.

ازدواج مردان با زنان بزرگتر

اثرات ازدواج مردان با زنان بزرگتر

بسیاری از خانم هایی که در سنین پایین و در اوج نوجوانی زندگی مشترک را آغاز کرده اند ممکن است بعد از گذشت سال ها از زندگی شان به دنبال شکوفایی استعدادهایشان باشند. در چنین شرایطی مرد ممکن است شاهد آزمون و خطاهای زن برای به دست آوردن شغل، جایگاه اجتماعی، حل مشکلات شخصی و ارتباطی اش باشد.

در چنین شرایطی همسر بزرگتر که تاکنون همسرش را فردی صرفا «تابع» می شناخته، ممکن است با ایجاد چنین تغییراتی به اشتباه بیندیشد که او مشغول سرکشی و طغیان است و باید در مقابل چنین تغییراتی ایستادگی کرد. در شرایط مذکور چنانچه زوجین از قدرت گفت وگوی منطقی و انعطاف بر سر تغییرات به وجود آمده برخوردار نباشند دیر یا زود شاهد جدایی عاطفی و روحی از یکدیگر خواهند بود.

سن بالاتر دختر به تدریج باعث سرد شدن روابط بین زوجین می شود

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد گفت: اگر سن دختر بالاتر از پسر باشد در مسائل جنسی دچار مشکل می شوند و به تدریج در بحث تحکیم خانواده، باعث سرد شدن روابط بین زوجین می شود.

منطقه یزد، با بیان اینکه بزرگتر بودن دختر از پسر در ازدواج بین یک تا دو سال مشکلی ایجاد نمی کند، گفت: به طور مثال یک دختر ۲۲ ساله با یک پسر ۲۰ ساله خیلی با هم متفاوت نیستند ولی اگر یک دختر ۳۰ ساله با یک پسر ۲۵ ساله ازدواج کند، بیشتر دچار مشکل می‌شوند البته بلوغ فکری و اجتماعی در ازدواج از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه هم کفو و همتا بودن زوجین می‌تواند از مشکلات جلوگیری کند گفت: برای ازدواج باید شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده ها بررسی شود و به این مساله اهمیت داده شود که زوجین همتا و هم کفو باشند چرا که ازدواج‌های هیجانی، احساساتی و عدم عقلانی و یا ازدواج هایی که ۱۰۰ درصد احساس در آنها دخیل است و هیچ بررسی و تحقیق روی فرد مورد نظر انجام نمی شود با شکست روبرو می شوند.

تفاوت سن مرد با زن

عواقب ازدواج مردان با زنان بزرگتر

عواقب ازدواج مردان با زنان بزرگتر

وی ادامه داد: موضوع بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر یک بحث روانشناسی دارد و آن این است که بلوغ فکری زوجین مهم است و اگر زوجین از نظر بلوغ فکری برای هم مناسب نباشند دچار مشکل می‌شوند این در حالی است که معمولاً بلوغ فکری خانم‌ها زودتر اتفاق می‌افتد و همچنین درک زنان بالاتر و بین شان نسبت به زندگی متفاوت است.

عبدالحسین زاده همچنین گفت: سن باروری در خانم‌ها محدودیت دارد ولی در مردان این گونه نیست و اگر سن دختر بالاتر از پسر باشد در مسائل جنسی دچار مشکل می شوند و در بحث تحکیم خانواده، باعث سرد شدن روابط بین زوجین می‌شود که این موضوع قابل تعمیم به همه زوج ها نمی شود و بطور میانگین بین زوجین وجود دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: والدین به مباحث فرهنگی و آموزش ‌های لازم به زوج‌ها برای تحکیم خانواده و داشتن کانون گرم خانوادگی همچنین آموزش مهارت های ارتباطی بین زوجین توجه داشته باشند به عبارتی به فرزندان خود این آموزشها را ارائه دهند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید