از بین بردن جوش در زیبایی صورت بسیار مؤثر است و تقریبا همه ی افراد در سنین مختلف، تجربه آکنه و جوش زدن را دارند. البته برای بعضی این اتفاق موقتی و کوتاه است اما برخی افراد به دلایل مختلف در بسیاری زمان ها با راه های درمان و رفع جوش صورت و بدن سر و کار دارند. تانما در این مطلب در خصوص منشأ و انواع جوش و روش های از بین بردن جوش نکاتی را بیان می کند؛

جوش چیست؟

هنگامی که فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده پوست بسته می شوند، وضعیتی برای پوست رخ می دهد که به آن آکنه یا جوش می گوییم. در این شرایط، معمولا جوش های سر سیاه، سر سفید و جوش قرمز التهابی روی صورت، پیشانی، سینه و بالای کمر و شانه ها پدیدار می شوند. هر چند آکنه اغلب در دوره نوجوانی شایع است، اما افراد در تمام سنین نیز آن را تجربه می کنند، حتی در بزرگسالی.

انواع جوش

 • سر سفید (سربسته)
 • سر سیاه (سرباز)
 • برآمدگی های قرمز کوچک ( پاپول )
 • جوش های قرمز التهابی که پاپول هایی هستند که در نوک خود دارای چرک هستند (پوسچول)
 • توده های بزرگ، سفت و دردناک در زیر پوست (گرهک ها یا ندول ها)
 • توده های دردناک پر از چرک در زیر پوست (ضایعات کیستی)
جوش چیست

انواع جوش

منشاء جوش

 • تولید بیش از حد چربی
 • فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده پوست مسدود شوند
 • باکتری ها
 • فعالیت بیش از حد نوعی هورمون (آندروژن ها)

عوامل تشدید کننده جوش

 • هورمون ها
 • داروهای خاص
 • رژیم غذایی
 • استرس

راهکارهای از بین بردن جوش

از بین بردن جوش با خمیر دندان

خمیردندان برای درمان جوش فوق العاده است. اگر بعد از یخ گذاشتن استفاده شود، سریع ترین اثر را دارد. لازم است که حتما از خمیردندان های سفید رنگ و غیرسفید کننده استفاده کنید. همچنین از انواع خمیردندان های ژل مانند استفاده نکنید.

نحوه استفاده:

 • قبل از اینکه جوش روی صورت تان جا خوش کند، کمی خمیردندان سفید را روی آن ناحیه بمالید و بگذارید حین خواب شبانه آنجا بماند.
 • وقتی بیدار شدید، با آب سرد آن را بشویید. اگر قرار نیست خانه را ترک کنید، می توانید این کار را در میانه روز دوباره تکرار کنید.
 • برای اینکه این روش فایده ای داشته باشد، خمیردندان حداقل باید ۳۰ دقیقه روی پوست بماند.

*نکته: خمیردندان می تواند برای پوست ایجاد حساسیت کند؛ بنابراین مهم است که از این روش با احتیاط و به شیوه درست استفاده کنید.

از بین بردن جوش با یخ

اولین درمان سریع جوش یخ است. برای جوشی که هنوز به طور کامل عفونی نشده است، استفاده از یخ به کاهش التهاب کمک می کند و غدد چربی را تشویق می کند که منقبض شوند و چربی اضافه و میکرب های درون آن را از آن بخش پوست بیرون برانند.

نحوه استفاده:

 • یخ را در تکه ای پارچه بگذارید و روی بخشی که در حال جوش زدن است به مدت چند ثانیه نگه دارید.
 • چند دقیقه صبر کنید و سپس مرحله قبل را تکرار کنید.

*نکته: اگر این کار را به دفعات دلخواه تکرار کنید، جوش در عرض یکی دو روز از بین می رود.

روش های درمان جوش

ازبین بردن جوش با یخ

از بین بردن جوش با آبلیمو

راه معجزه آسای دیگر برای خلاصی از جوش استفاده از آبلیموی تازه است. آبلیمو به عنوان میکرب کش، ارگانیسم های میکروسکوپی دخیل در ایجاد جوش را می کشد و علاوه بر این با خاصیت جمع کنندگی اش باعث می شود چربی های تجمع یافته بیرون رانده شوند. برای استفاده از لیمو راه های مختلفی وجود دارد.

نحوه استفاده:

 • پیش از خوابیدن، از یک گوش پاک کن استریل پنبه ای استفاده کنید و آبلیمو را روی جوش بمالید.

*نکته: برای جوش های جدی تر، مخلوطی از پودر دارچین و آبلیمو درست کنید و شب، قبل از خواب، روی جوش بمالید و بگذارید تا صبح بماند. این کار به ازبین رفتن سریع جوش کمک می کند؛ اما برای افرادی که پوست حساس دارند، توصیه نمی شود.

از بین بردن جوش با جوش شیرین

بخشی از قدرت جوش شیرین در مراقبت از پوست به این دلیل است که قادر است به عنوان بخشی از درمان التهاب پوست و در یک برنامه درمانی به کار رود. مثلا از مواد معمولی موجود در آشپزخانه می توان برای درست کردن ماسک های قوام دار با پایه جوش شیرین استفاده کرد. ماسک های خانگیِ پوشاننده صورت که با جوش شیرین درست می شوند، می توانند به پیشگیری و درمان مشکلات پوستی کمک کنند.

نحوه استفاده:

 • جوش شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنید.
 • پوست خود را به دقت بشویید و درحالی که نم دار است، خمیر را در نواحی مشکل دار پوست بمالید؛ آنگاه چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شود صبر کنید.
 • صورت خود را با آب گرم بشویید.
 • برای اینکه سریع تر نتیجه بگیرید، این فرایند را دو بار در روز تکرار کنید.

*نکته: هرگز جوش شیرین را بیشتر از چند دقیقه محدود روی پوست رها نکنید، زیرا ممکن است موجب خشکی پوست و حساسیت پوستی شود.

روش های درمان جوش

درمان جوش با آبلیمو

از بین بردن جوش با آلوئه ورا

آلوئه ورا نه تنها با کاهش التهاب پوست احساسی عالی به شما می دهد، آزردگی و قرمزی جوش را از بین می برد و پوست تان را درخشان و صاف می کند.

نحوه استفاده:

 • ژل آلوئه ورا را به جوش ها بمالید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند.

*نکته: بعد از ۱۵ دقیقه صورت تان را با آب گرم بشویید.

از بین بردن جوش با سرکه سیب

وقتی می خواهید جوش هایتان را درمان کنید، سرکه سیب را به عنوان ماده ای قدرتمند فراموش نکنید. چرا؟ زیرا ارگانیسم های کوچکی که تمام این مشکلات را پدید آورده اند، با سرکه سیب نابود می شوند. سرکه سیب با خواص اسیدی خود، pH سطح پوست شما را به تعادل می رساند و در این شرایط باز هم رشد میکرب ها سخت تر می شود.

نکته آخر اینکه سرکه سیب با خواص منقبض کننده خود مانند آبلیمو کمک می کند که چربی تجمع یافته در منافذ پوستی بیرون رانده شود. به یاد داشته باشید که با زیاده روی در استفاده از سرکه روی پوست، آن را بیش از اندازه خشک نکنید.

نحوه استفاده:

 • صورت تان را با آب شسته و با حوله خشک کنید. یک پیمانه سرکه را با ۳ پیمانه آب مخلوط کنید؛ سپس گلوله پنبه ای را در آن فرو ببرید و مشخصا روی نقاطی از پوست که مشکل دارد، بمالید.
 • حداقل به مدت ۱۰ دقیقه پوست را به حال خود بگذارید. همچنین می توانید بگذارید سرکه یک شب تا صبح روی پوست تان بماند.
 • هر روز چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

*نکته: پس از استفاده از این درمان، از تونر صورت استفاده کنید. تونر یک پاک کننده رقیق پوست است که از مواد غیرالکلی ساخته می شود و به همین دلیل، خشکی پوست ایجاد نمی کند.

از بین بردن جوش با گلاب

استفاده از گلاب هم یکی از روش های پیشگیری و همچنین درمان جوش های صورت است.

روش استفاده:

برای این کار خوب است صورت خود را هر روز با گلاب شست وشو دهید.البته بهتر است این کار قبل از انجام شود تا گلاب مدت زمان بیشتری روی پوست باقی بماند.

روش های درمان جوش

از بین بردن جوش با گلاب

از بین بردن جوش با پماد موضعی

آنتی بیوتیک های موضعی قابل استفاده در درمان جوش صورت و بدن شامل کلیندامایسین، تتراسایکلین و اریترومایسین هستند که در غلظت های 4-1% استفاده می شوند. علاوه بر کاهش تعداد میکروب آکنه خاصیت ضدالتهاب دارند.

پماد موپیروسین

موپیروسین یک آنتی بیوتیک است که از رشد باکتری ها روی پوست شما جلوگیری می کند. موپیروسین موضعی (برای استفاده در سطح پوست) برای درمان عفونت های پوستی مانند زرد زخم یا عفونت پوستی استفاده می شود.

پماد تتراسایکلین

تتراسایکلین با کاهش رشد باکتری هایی که باعث ایجاد آکنه می شوند عمل می کند. همچنین این دارو به عنوان یک ضد التهاب عمل می کند، پس باعث کاهش قرمزی و تورم جوش ها می شود. تتراسیکلین برای درمان جوش های متوسط تا شدید استفاده می شود، گرچه بعضی اوقات نیز برای آکنه های التهابی خفیف که مقاوم هستند نیز استفاده می گردد.

پماد هیدروکورتیزون

پماد هیدروکورتیزون برای آکنه می تواند مفید و مؤثر باشد زیرا با قرمزی و التهاب مبارزه می کند و به سرعت این کار را انجام می دهد. هیدروکورتیزون ممکن است به ویژه در ترکیب با سایر داروها مانند بنزوئیل پراکسید مؤثرتر باشد. تمامی جوش های سرسفید و یا سرسیاه توانایی تبدیل به یک جوش چرکی ملتهب دارند که اگر این اتفاق بیفتد ، هیدروکورتیزون می تواند تورم و قرمزی این جوش ها را کاهش دهد.

اما برای جوش های سرسفید و سرسیاه ریز به نظر می رسد که پماد هیدروکورتیزون تأثیری نداشته باشد. در این صورت، داروساز یا پزشک می تواند پماد دیگری را توصیه کند که بطور خاص این نوع آکنه ها را هدف قرار دهد.

پماد هیدروکورتیزون برای جوش کیستیک

جوش کیستیک نوعی شدیدتر از آکنه است که معمولاً به صورت دانه های قرمز ، سخت ، براق و بسیار تحریک کننده ظاهر می شود. از آنجا که التهاب جنبه اصلی آکنه کیستیک است ، کرم هیدروکورتیزون حداقل تا حدودی می تواند کمک کند. اگرچه هیدروکورتیزون معمولاً می تواند باعث شود این نوع آکنه ها کمتر قرمز و متورم به نظر برسند ، این پماد یک درمان موقت است و بیشتر جنبه آرایشی دارد تا اینکه یک راه حل طولانی مدت باشد.

روش های از بین بردن جوش

از بین بردن جوش با پماد موضعی

از بین بردن جوش با محلول ضد جوش

مواد لازم برای محلول ضد جوش:

 • آویشن ارگانیک خشک: برای کشتن باکتری های ایجادکننده آکنه
 • سرکه سیب: آنتی باکتریال و پاک کننده پوست
 • آب آلوورا: مرطوب کننده، آبرسان و تنظیم کننده ph پوست

طرز تهیه:

 • برگ های آویشن را با چاقو خرد کنید و بعد آنها را درون یک شیشه دردار بریزید؛ باید شیشه تا نیمه با برگ های آویشن پر شود.
 • سپس باید سرکه سیب روی آویشن ها بریزید تا حدود ۲ سانتی متر آویشن ها از ته شیشه فاصله بگیرند.
 • چند بار با قاشق آویشن ها را فشار دهید تا کاملا در سرکه فرو بروند.
 • در نهایت در شیشه را ببندید و آن را در مکانی تاریک و خنک حدود ۲ هفته قرار دهید. یادتان باشد که هر ۲ روز یک بار سراغ شیشه بروید و حسابی آن را تکان دهید.
 • بعد از ۲هفته با یک صافی آویشن ها را از مایع جدا و بعد مقداری از آن را به نسبت ۲ به یک با آب آلوورا مخلوط کنید و خوب هم بزنید. حالا تونر شما آماده است؛

نحوه استفاده:

ابتدا مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از پوست صورت امتحان کنید، چند ساعت صبر کنید تا ببینید حساسیت دارید یا نه؛ اگر حساسیت نداشته باشید می توانید آن را روزانه با یک پنبه به تمام قسمت های پوست بمالید.

اگر پوستی حساس دارید!

 • ۲۰ گرم برگ آویشن را در ظرفی شیشه ای ریخته و ۳۰ میلی لیتر روغن زیتون را به آن اضافه کنید. بگذارید سه روز بماند.
 • سپس آن را از صافی ریز عبور داده و باقی مانده برگ ها را خوب فشار دهید تا عصاره آنها خارج شود.
 • این محلول را با ۲۰ میلی لیتر روغن آووکادو مخلوط کرده و سپس ۱۰۰ گرماوسرین اوسرین را اضافه و خوب مخلوط کنید.
روش های درمان جوش

از بین جوش با محلول ضد جوش

از بین بردن جوش با الکل

الکل نیز مانند آب اکسیژنه برای ضدعفونی جراحات مناسب است، ولی اگر روی پوست صورت استفاده شود باعث التهاب می شود . هرگز از این ماده نباید روی صورت به عنوان تسکین دهنده یا ضدعفونی کننده استفاده کرد . بنابراین شست و شوی صورت با الکل چندان تاثیری در بهبود جوش ها ندارد. الکل فقط پوست را کمی خشک و چربی را کم می کند.

اگر بخواهید الکل در درمان جوش های شما موثر باشد باید ترکیبات آنتی بیوتیکی هم داشته باشد. مثل دالاسین یک آنتی بیوتیک است که در الکل مخلوط می شود و بیشتر به عنوان کلیندامایسین در داروخانه ها موجود است. بهتر است پزشک، این الکل های آنتی بیوتیکی را برای شما تجویز کند، چون میزان آنتی بیوتیک موجود در الکل ها متفاوت است و پزشک باید تشخیص دهد شما باید چقدر و از کدام نوع الکل و با چه دستوری مصرف کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید