تاثیر کمبود نور خورشید در بروز افسردگی:

همه ی افراد به نوعی رد پای زمستان را در خلق و خوی خود احساس می کنند، اما بعضی در طول زمستان به طور جدی گرفتار افسردگی شدید می شوند. این عارضه، اختلال عاطفی فصلی (SAD) است.
نشانه های SAD از اواخر پاییز هنگامی که مدت روشنایی روز کمتر شده یا به اصطلاح، روزها کوتاه تر می شوند، بروز می کنند و تا اواخر زمستان و اوایل بهار پابرجا است.
هنگامی که نور از طریق چشم ها عبور کرده به مغز می رسد، سروتونین آزاد میشه. در طول پاییز و زمستان، روشنایی روز کمتر از بهار و تابستان است و این امر باعث پایین آمدن سطح سروتونین در بدن می شود. سروتونین باعث نشاط و شادی می شود.
کاهش روشنایی روز، باعث افزایش تولید هورمون خاصی در بدن به نام ملاتونین شده که به فرآیند خوابیدن کمک کند، چون بدن آن را در شب و در حین خواب، آزاد می کند.
این دو باهم، یعنی کمبود سروتونین که باعث هماهنگی و همکاری سلول های عصبی می باشد و افزایش ملاتونین که بدن را به حالت خواب می برد باعث اختلال عاطفی فصلی هستند.
 

علائم اختلال عاطفی فصلی

 
میل شدید به مصرف کربوهیدرات ها و قند، کاهش تمایلات جنسی، مشکل در تمرکز ، کاهش کارآیی، مشکل در بیدار شدن در صبح ، خستگی، لذت نبردن یا کاهش علاقه نسبت به فعالیت های دلخواه ، احساس افسردگی یا غم، بی حوصلگی، رخوت و خواب آلودگی، کاهش دمای بدن، خوابیدن به مقدار زیاد، کناره جوئی از فعالیت های اجتماعی، نشانه های اختلال عاطفی فصلی هستند.

درمان اختلال عاطفی فصلی

روش های درمان اختلال عاطفی فصلی شامل نوردرمانی، داروهای ضدافسردگی و سایر ایده های خود درمانی میباشد.
درمان اولیه اختلال عاطفی فصلی، نوردرمانی است. این روش هم توسط انجمن پزشکی یک کشورتوصیه شده که نوردرمانی یعنی افزودن نور بیشتر به محیط میباشد.
نوردرمانی باید از اواسط شهریور و پیش از شروع نشانه ها و عوارض شروع شود. نوردرمانی معمولاً هر روز صبح و درست پس از بیدار شدن از خواب باید انجام گردد.
داروهای ضدافسردگی نیز می توانند به همراه نوردرمانی استفاده شود.
مصرف کمتر کربوهیدرات ها، کنترل استرس، ورزش ، افزودن نور طبیعی به محیط کار و زندگی در درمان افسردگی فصلی موثرهستند.
خواب منظم، نشستن در کنار پنجره در صورت امکان، راه رفتن در روزهای آفتابی حتی در روزهای سرد زمستان، سفر کردن به شهرهای گرم و آفتابی به هنگام تعطیلات نیز از راه های درمان افسردگی فصلی میباشد.
آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید