تخت خواب یک عنصر ضروری در دکوراسیون هر خانه است هر چند که اغلب ما هنگام انتخاب تخت خواب به دنبال راحتی آن هستیم اما بد نیست بدانیم که ظاهر تخت خواب هم مسئله کم اهمیتی نیست و می تواند فضایی خاص و زیبا را برای ما بساز در این مطلب از تانما ما از انواع تخت خواب و نکات مهم خرید آن می گوییم.

انواع تخت خواب

تخت خواب یک عنصر ضروری در دکوراسیون هر خانه است هر چند که اغلب ما هنگام انتخاب تخت خواب به دنبال راحتی آن هستیم اما بد نیست بدانیم که ظاهر تخت خواب هم مسئله کم اهمیتی نیست و می تواند فضایی خاص و زیبا را برای ما بساز در این مطلب از تانما ما از انواع تخت خواب و نکات مهم خرید آن می گوییم.

وقتی که در مورد انواع تختخواب فکر می کنیم اولین چیزی که به ذهن خطور می کند آرامش و راحتی در هنگام استراحت و خوابیدن ما است. ایجاد حس خوشایندی که ساعات خوابمان را لذت بخش تر می کند. در تصورات همه ما استانداردهایی وجود دارد که برای یک تخت خواب در ذهن خود تصور می کنیم و آن را ایده آل خود می دانیم. ما قصد داریم انواع تختخواب های موجود را مورد بررسی قرار دهیم تا از میان آنها به نتیجه ای مناسب و دوست داشتنی برای انتخاب تختخواب خود برسیم. اگر طیف های مختلف جنس و نوع و اندازه تختخواب ها را ملاک قرار دهیم خواهیم دید که بیش از بیست نوع تختخواب وجود دارد که حتی نام بعضی از آن ها را نیز نشنیده ایم.

اصول انتخاب تخت خواب

تخت خواب یکی از مهم ترین اجزای دکوراسیون اتاق خواب محسوب می شود. عوامل متعددی در انتخاب تخت خواب مناسب تاثیر گذار هستند این عوامل به شرح زیر می باشند:

  • فضای موجود
  • سبک دکوراسیون
  • ارتفاع سقف از زمین
  • حریم خصوصی مورد نیاز
  • و …

اصول زیبایی سرویس خواب یا تخت خواب بسیار مهم است. باید در نظر داشت تا زیبایی تخت در کنار راحتی آن به صورت مکمل قرار بگیرند تا بتوانند خواب راحتی را برای فرد فراهم سازند. سرویس خواب را می توان بر دو عنصر کیفیت که معیار مهمی برای خواب آرامش بخش بوده و عنصر زیبایی که سلیقه افراد را در بر می گیردو انتخاب کردم. سرویس خواب ها را باید با زیبایی آنها مقایسه نمود. زیرا کیفیت آنها مشخص نبوده و اگر انتخاب بین نمونه های یک شرکت باشد کیفیت در سطح یکسانی قرار داشه و باید بر عنصر زیبایی آنها تمرکز نمود.

تخت خواب خود را در شرایطی انتخاب کنید که زمان مهم نباشد زیرا چند صد برابر ان را باید با آن تخت سپری نمایید. با توجه به از مد افتادن سرویس خوابهای چوبی و مشکلاتی از قبیل سنگین بودن چوب یا خراب شدن چوب و مد شدن سرویس خوابهای و پارچه ای که از لحاظ رنگبندی بسیار زیبا هستن شرکت مدرن شروع به تولید این سرویس خواب ها کرده است.تولید و پخش انواع باکس های فلزی تک نفره و دو نفره ( به صورت ساده یا کشویی یا جک دار ) همراه با لمسه( تاج ) به دلخواه. با بهترین کیفیت تولید از نظر جنس پارچه ( چرم . مخمل . کتان ) . آهن به کار برده شده در عین محکم بودن کاملا سبک هستند و یکی دیگر از مزایای استفاده از این سرویس خوابها رنگبندی متنوع پارچه اونها هست که به سلیقه خود مشتری انتخاب میشود و میتوانند بعد از مدتی رنگ پارچه تخت را تغییر داده و رنگ جدید متناسب با دکوراسیون منزل بزنند.

تخت خواب

تخت خواب زیبا

تخت خواب دو نفره

تخت خواب های دو نفره به طور معمول از دو قسمت جدا شونده از هم تشکیل شده اند که به وسیله قلاب یا بست های مخصوص به یکدیگر متصل می شوند. در قسمت بدنه تخت، پایه ها معمولاً از چوب ساخته شده و قسمت هایی که با زمین در ارتباط هستند ازز مقاومت بیشتری برخوردارند. پایه ی تختخواب ها حداقل 15 سانتی متر از زمین ارتفاع دارند تا امکان تغییر در اندازه و همین طور جابجایی برای استفاده کننده به راحتی فراهم گردد. هم چنین این فضا امکان ذخیره کردن اقلامی که در اتاق بدون کاربرد هستند را نیز فراهم می کند. مثلاً بخشی برای نگه داری البسه مازاد یا حتی وسایلی که نیاز به ساماندهی زیاد ندارند. تختخواب های دو نفره بسیار مورد پسند بوده و کارایی بالایی دارند و از نظر اشغال فضا در محیط اتاق کاملاً بهینه و مناسب هستند.

تنوع ظاهری این ننوع تختخواب ها بسیار زیاد است و همان طور که در بستر اینترنت می توانید جستجو کنید انواع مدل های تختخواب های دو نفره با سبک های مدرن، سلطنتی ، کلاسیک و فانتزی موجود هستند. امکانات و ویژگی های هر یک از این تخت ها نیز متفاوت و جذاب است. وجود کشو یا درب های مخفی، وجود سیستم صوتی یا اتصال دهنده های الکتریکی و همین طور در مواردی وجود یخچال در این نوع تختخواب ها آن ها را به یکی از دوست داشتنی ترین های این بیست نوع مدل تبدیل کرده است. این تختخواب ها در بخش متریال نیز به انواع تختخواب های چوبی، چرمی و فلزی تقسیم بندی می شوند و تنوع بی نظیر خود را در هر بخش به تکامل می رسانند.

تخت خواب

تخت خواب دونفره

تخت خواب سورتمه ای

این نوع تختخواب که به دلیل شباهت ظاهر آن به سورتمه، مدل سورتمه ای نامیده می شود یک تخت خواب معاصر محسوب می شود. بیان و چهره ای جسورانه در طراحی آن باعث شده یک تختخواب کاملاً متفاوت را مشاهده کنید. معمولاً چنین تختهایی را به صورت سفارشی برای مشتریان آماده می کنند چرا که مخاطبان این نوع تخت ها زیاد نبوده و کشش کافی در بازار برای خرید این نوع محصولات بخش خواب وجود ندارد.

از لحاظ ساختاری اگر چه با مشاهده تختخواب چهره ای کاملاً متفاوت از تختخواب هاب معمول را می بینید، اما تمامی استانداردها چه در بخش ساخت و اندازه ها و چه در بخش مواد به کار رفته در کالای خواب رعایت گردیده است. معمولاً این نوع تخت ها در کنار خود مبل های شبیه ظاهر خود و همی چنین کمدهای مخصوصی برای کاربری های مختلف دارا هستند. این سبک از تخت خواب، منحصراً از چوب ساخته می شود و برای خانه های مدرن و خاص انتخابی عالی خواهد بود و کمک شایانی به بالا بردن زیبایی و خاص بودن اتاق خواب شما خواهد کرد.

تخت خواب

تخت خواب سورتمه ای

مبل تخت خواب

مبل تخت خواب یک مبل با کاربری چندکاره است که در نقش یک مبل استاندارد ظاهر می شود و کارایی خود را حفظ می کند و در هنگام نیاز به حالات تخت خواب تغییر کارایی می دهد. یکی از بهینه ترین مواردی که در میان انواع تختخواب ها وجود دارد همین مبل تخت خواب است. کمترین فضای برای قرار دادن یک تخت خواب از آنِ مبل مذکور است. افرادی که در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند مبل تخت خواب را یک محصول کاملاً ایده آل برای کاربرد دوگانه بر می گزینند. نکته جالب توجه این است که این نوع مبل به عنوان مبل میهمان نیز به کار گرفته می شود مخصوصاً آن هایی که دارای تشک مخصوص هستند.

فضای دیگری که شما می توانید از مبل تخت خواب استفاده کنید اتاق کودک است. این مبل به شما این امکان را می دهد از اتاق کودکتان یک فضای پذیرایی دوستانه نیز بسازید و از طرفی جای کمتری نیز اشغال کنید. اتاق کار یا محیط های اداری نیز محل هایی هستند که کارایی این مبل در آن ها به اثبات رسیده است. در بیشتر شرکت های بزرگ مانند مایکروسافت اتاق هایی برای استراحت کارمندان وجود دارد که با تعبیه مبل های راحتی و تخت خواب با یک تیر دو نشان را هدف گرفته اند. خلاصه کلام برای این مبل انتخابی به صرفه و ایده آل برای هر فضایی است.

تخت خواب

مبل تخت خواب

تخت خواب فوتون

(فوتون، نامی ژاپنی است که از تشک هایی که هنگام خواب بر روی زمین قرار داده می شوند برگرفته شده است.)

فوتون همان طور که در بالا تعریف شد تشکی است که در شب هنگام بر روی زمین قرار داده می شود و طی روز درون کمد مخصوص نگه داری می شود. این وسیله اکنون وارد بخش مبلمان شده و کارایی بهتری پیدا کرده است به طوری که از تشک آن برای خوابیدن استفاده می شود و هنگام روز با تا کردن آن به مبل تبدیل می شود. تفاوت فوتون با مبل تختخواب شود در جدا شدن تشک از قاب مبل و استفاده جداگانه از تشک آن است که امکان خوابیدن بر روی زمین را نیز فراهم می کند. مانند مبل تختخواب شو این مبل نیز از نظر درگیر کردن فضا کمترین جا را به خود اختصاص می دهد و انتخاب اول شما می تواند باشد.

ظاهر جالب تشک این تختخواب حس نرمی و راحتی خاصی را به مخاطب القا می کند و یکی از گزینه های اصلی برای قرار گرفتن در اتاق مخصوص به جوانان و نوجوانان است تا از هر دو کاربری آن استفاده گردد. تنوع رنگ و تشک در کنار قالب چوبی یا فلزی آن را نیز در بخش تنوع پذیری بالا قرار داده است. از مهم ترین نکات این تختخواب در میان انوع تختخواب سهولت در جابه جایی به دلیل سبکی آن است که ویژگی خاصی برای افرادی است که دائم در حال جابه جا شدن هستند.

تخت خواب

تخت خواب فوتون

تخت خواب نوزاد

خرید کردن برای نوزادان یکی از دوستداشتنی ترین اتفاق ها در زندگی هر پدر و مادری است در کنار این حس لذت باید موارد بسیار مهمی در نظر گرفته شود تا علاوه بر راحتی و آسایش کودک، امنیت و زیبایی نیز در این بین در نظر گرفته شود. تختخواب نوزاد یا کودک که بخشی مهم در بین انواع تختخواب را به خود اختصاص می دهد تختی ساده است که با دارا بودن شاخصه هایی خاص اما با اهمیت، نیاز به توجه در هنگام خرید را بالا می برد. ارتفاع تخت، یکی از مهم ترین این ویزگی هاست. چرا که اگر کودک توانایی حرکت را داشته باشد پس از خروج غیر منتظره دچار آسیب نگردد.

نکته بعدی وجود دیواره های محافظ مستحکم است. این بخش که به حالت نرده ای یا میله ای می تواند ساخته شده باشد به عنوان محافظ کودک در مقابل خطر سقوط نقش مهمی را بر عهده دارد. مورد دیگر استفاده از جنس های مرغوب در ساخت می باشد که باعث می شود کودک دچار حساسیت نشده و شب های راحتی را در این تختخواب سپری کند. در بخش ساخت و تولید نیز عدم وجود گوشه ها و محل های تیز که باعث آسیب کودک می شود نیز جز موارد پر اهمیت خواهد بود. اگر بخواهیم در مورد ویژگی های دیگر این تختخواب صحبت کنیم، وجود بخش نگهداری البسه کودک و همین طور اسباب بازی های آن در زیر تخت چه به صورت کمد و چه به شکل کشو از نکات مثبتی است که می تواند رعایت گردد.

تخت خواب

تخت خواب نوازد

تخت خواب متحرک

شاید برای شما هم این سؤال مطرح شده باشد که تخت خواب متحرک در خانه چه کاربردی می تواند داشته باشد. پاسخ این است که این تخت علاوه بر ایجاد تنوع در چیدمان کمک فراوانی به صرفه جویی هوشمندانه در فضای پرت اتاق خواب شما خواهد کرد. تخت متحرک که از یک جفت تخت تشکیل شده است؛ بخش اول آن یک بخش ثابت و ساکن است که با امکان جدا شدن از قسمت متحرک کارایی خود را در تخت خواب بودن حفظ می کند، اما بخش دوم که قسمت چرخدار این تخت از انواع تخت خواب هاست نیاز به تخت مکمل خود دارد و به تنهایی کاربردی نخواهد داشت. محبوبیت بالای این تخت در بین علاقه مندان به خانه های با سبک دکوراسیون مدرن به حدی است که اولین انتخاب آن ها برای اتاق هایشان این مدل هست.

علاقه مردم به این موضوع که امکان جا به جایی تخت حتی بدون نیاز به کمک شخصی دیگر برایشان مهیا شده به حدی است که در نظرسنجی هایی روز دنیا جایگاه های بالایی را در اختیار خود گرفته است. نظافت زیر تختخواب، نگهداری یا برداشتن لوازم از زیر تخت و استفاده از تخت به عنوان یک وسیله کمکی در ایجاد نظم از جمله موارد مهم برای انتخاب ابن تخت خواب است.

تخت خواب

تخت خواب متحرک

تخت خواب زیر شیروانی

این نام که به منظور ایجاد حس آشنایی با کارایی تخت و همین طور استفاده از یک تعریف قبلی به منظور رساندن پیام خاص خود برای این نوع از انواع تخت

خواب انتخاب شده است. از لحاظ ظاهری تخت خواب زیر شیروانی مانند تخت خواب های دونفره عمودی بوده و کارایی مشابهی نیز دارد. تفاوت این تخت با نوع مذکور در این است که در قسمت پایین آن خبری از تخت برای نفر دوم و یا کمد یا محل نگهداری لوازم نیست.

چیزی که وجو دارد یک تخت در ارتفاع نسبتا زیاد برای جلوگیری از نازیبا شدن فضای زیر تخت است که با نردبانی می توان به آن دست یافت. از طرفی این مبل به شما این امکان را می دهد که از اتاق خود بیشترین استفاده را ببرید؛ گویی هیچ تخت خوابی در اتاق وجود ندارد. در زیر این تخت می توانید مبل تک نفره یا میز مطالعه خود را قرار داده یا از آن برای استفاده اداری و میز رایانه ای خود کمک بگیرید. روش های تعبیه لوازم دیگر در اتاقی باتخت خواب زیر شیروانی بسیار متنوع بوده و به راحتی ایده های دکوراسیونی شما در این محیط قابل اجرا است، آن هم با وجود دارا بودن یک تخت خواب مناسب بدون گرفتن حتی یک سانتی متر جا از محیط افقی اتاق.

تخت خواب

تخت خواب زیر شیروانی

تخت خواب سایه بانی

این تخت خواب نیز شباهت بسیار زیادی به تخت سلطنتی دارد و مانند آن از چهار سمت نگه دارنده هایی به منظور تقسیم بار سقف و محلی برای نصب پرده های اطراف است. اما تفاوت این تخت با مورد قبلی در چیست. تخت قبلی به دلیل شرایط و ویژگی هایی که در آن وجود داشت و بر شمرده شد در توان همه مردم و همه اقشار جامعه نیست و افرادی که قدرت تمکن مالی آن را دارند امکان بهره مندی از آن را دارا هستند. بر خلاف آن تخت سایه بانی که هزینه ی چندانی برای مصرف کننده در پی نخواهد داشت حس و حال یک خانه مجلل را با هزینه ای معقول برای آنان به دنبال دارد.

ایجاد یک حس باستانی و از طرف دیگر وجود بخش سقفی در تخت خواب سایه بانی آن را به یک گزینه کاملاً جدی در اتاق هایی با سبک ها متفاوت بدل کرده است. وجود پرده های حریر و توری شکل هم جنبه زیبایی داشته و هم ر مقابله حشرات و سایر عوامل نقش محافظت کننده را ایفا می کند. هر چند سبک طراحی و ساخت این تخت مناسب همه دکوراسیون ها است، اما در میان انواع تختخواب این تخت برای سبک های کلاسیک و سلطنتی پیشنهاد نمی شود و تخت مخصوص به همان سبک ها باید به کار گرفته شود. وجود الوارهای بزرگ چوبی در دکوراسیون زیر ما را یاد سبک دکوراسیون روستیک یا همان دکوراسیون روستایی می اندازد.

تخت خواب

تخت خواب سایه بانی

تخت خواب سلطنتی

در میان انواع تختخواب که تا به اینجا نام برده شد به یکی از خاص ترین و محبوب ترین تختخواب ها می رسیم که در میان همه اقشار و افراد جامعه جایگاهی ویژه دارد. تختخواب سلطنتی که جزء تخت های قدیمی و به نوعی آنتیک به حساب می آید به اوایل قرن شانزدهم میلادی مربوط می شود. استفاده از چوب با کیفیت بسیار بالا در ساخت این نوع تخت از همان ابتدای کار شما را متوجه موضعی می کند که در ادامه نیز به چنین شرایطی عادت کرده باشید. این مدل که سازه های متنوعی را نیز شامل می شود به دو دسته ستون دار و بدون ستون تقسم می شود که علت وجود ستون ها نصب پرده های سرای خواب و وجود سقف محافظ از انواع عوامل محیطی است و آن را به پناهگاهی امن و دنج برای استراحت بدل می کند.

بر روی بدنه و ستون های تخت نقش های زیبایی کنده کاری شده و منبت های دست سازی که برای آن تهیه شده نشان از اهمیت ساخت این نوع تخت می دهد. این تخت که در دکوراسیون های کلاسیک و سلطنتی به کار گرفته می شود با اضافه شدن به دکوراسیون اتاق خواب وزن و وقار اتاق را به نفع خود بالا می برد و نگاه ها را به سمت خود بر می گرداند. پیشنهاد ما نیز همین است که اگر می خواهید یک خانه سلطنتی داشته باشید از اتاق خواب خود شروع کنید و برای اتاق سلطنتی خود نیز از تختخواب سلطنتی کمک بگیرید؛ چرا که این هوشمندانه ترین ایده ممکن برای این فضا است.

تخت خواب

تخت خواب سلطنتی

تخت خواب تاج دار

موردی که از خانواده تخت های سلطتنتی بوده و در خانه های معاصر نیز به کار طراحی خواهد آمد تخت تاجدار است. این تخت که نیمی از طول تخت را با تاج و سقف خود در بر می گیرد به عنوان یک تختخواب ترکیبی شناخته شده و تولید کنندگان آن هدف از ایجاد این تختخواب را ایجاد یک فضای باستانی و قدیمی در خانه های امروزی تعریف کرده اند. مهم ترین اصل در انتخاب چنین تختی از میان انواع تختخواب های موجود سلیقه افراد است؛ چرا که مدل کامل تری از این سبک را در تخت سلطنتی دیدیم و مدل به روز رسانی شده آن نیز تخت تاجدار بود. محبوبیت این تخت اگرچه به اندازه سایرین نیست، اما نباید آن را در زمره تخت های طرد شده دانست.

تخت خواب

تخت خواب تاج دار

آیا این مطلب مفید بود؟ 104
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید