کرونا یا بیماری کووید 19 یک بیماری ویروسی است که در چند ماه اخیر به صورت پاندمیک و همه گیر درآمده است. از طرفی بیماری کرونا خصوصی ترین جنبه ی زندگی افراد یعنی روابط زناشویی را جنسی را نیز تحت تأثیر قرار داده اشت. تانما در این مطلب نکاتی را در در خصوص روابط جنسی در دوران ویروس کرونا را برایتان مطرح کرده است؛

انتقال ویروس کرونا با روابط جنسی

واقعیت این است که کووید-۱۹، بیماری ایجاد شده توسط کرونا ویروس جدید، با تماس مستقیم شخص به شخص یا کسانی که در فاصله ی کمتر از دو متر از هم قرار دارند منتقل می شود زیرا مطابق با مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اعتقاد بر این است که این ویروس به وسیله ی قطرات خارج شده از دستگاه تنفسی همراه با سرفه یا عطسه سرایت می کند.

روابط جنسی در دوران کرونا

انتقال ویروس کرونا از طریق رابطه جنسی

ویروس کرونا از طریق اندام های تناسلی منتقل نمی شود!

بنابراین رابطه جنسی می تواند در گسترش کرونا ویروس نقش داشته باشد. مشخص است که در هنگام رابطه آن قدر نزدیک هستید که شرایط سرایت ویروس مهیا باشد. اما موضوع مهم این است که ویروس مستقیما از رابطه جنسی منتقل نمی شود.

به گفته مارک سارِی، پروفسور دانشکده پزشکی دیوید گفن دانشگاه کالیفرنیا، «کرونا نوعی ویروس تنفسی است. این ویروس می تواند از طریق بزاق و رابطه نزدیک منتقل شود، اما نمی تواند مستقیما از طریق اندام های تناسلی سرایت پیدا کند.»

به عبارت دیگر شواهدی وجود ندارد که نشان دهد انواع کرونا ویروس قبلی در مایع منی یا ترشحات واژن وجود داشتند. اما باید گفت که انواع مختلفی از کرونا ویروس ها در مایعات مختلفی از بدن یافت می شدند. به همین خاطر ممکن است ویروسی که سبب کووید ۱۹ (SARS-CoV-2) می شود در سایر ترشحات بدن یافت شود؛ اما قرار گرفتن در برابر ذرات تنفسی بیمار اصلی ترین راه انتقال است.

روابط جنسی در دوران ویروس کرونا

انتقال ویروس کرونا با روابط جنسی

رابطه جنسی برای این افراد مشکل ساز نیست

در صورتی که شما یا شریک زندگی تان به کووید-۱۹ مبتلا شده اید، توصیه می شود که تا جای ممکن از هم دور بمانید. اما برای کسانی که نشانه ای ندارند و اخیرا در معرض این ویروس نبوده اند، داشتن رابطه جنسی مشکلی ایجاد نمی کند. از آنجایی که ویروس در ترشحات دستگاه تنفسی حاضر است، نباید فراموش کنیم حتی سطحی ترین عمل جنسی به انتقال آن کمک می کند.

با این افراد رابطه جنسی برقرار نکنید!

در صورتی که خودتان یا همسرتان ناخوش هستید یا علائم کرونا ویروس را نشان می دهید، از برقراری رابطه پرهیز کنید. همچنین اگر همسرتان در معرض ویروس کرونا بوده و احتمال می دهید که مبتلا شده باشد، عاقلانه ترین کار این است که مدتی رابطه جنسی نداشته باشید.

متخصصان همچنین تأکید دارند که زوج هایی که با هم زندگی می کنند و در شرایط فعلی نیز با هم در قرنطینه به سر می برند، در صورتی که یکی از آنها جزء افراد دارای بیماری زمینه ای قرار می گیرد، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند. بیماری زمینه ای از نظر پزشکان شامل بیماری ریوی، قلبی، دیابت، سرطان و سایر بیماری هایی است که همچون ابتلا به ویروس اچ آی وی، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. متخصصان بیماری های عفونی نیز توصیه می کنند که افراد پرخطر دیگر شامل زنان باردار و کسانی که بیش از ۷۰ سال سن دارند نیز فعلا از نزدیکی با شرکای جنسی خود دوری کنند.

انتقال ویروس کرونا با روابط جنسی

رابطه جنسی در دوران ویروس کرونا

روابط جنسی در دوران ویروس کرونا

شستشوی دست ها

پزشکان یکی از پیش شرط های برقراری رابطه جنسی امن را در دوران شیوع ویروس کرونا، مستلزم شستشوی دست ها و وسایل آمیزشی مورد استفاده با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه می دانند.

همدیگر را نبوسید

آنها تاکید دارند که در طول رابطه افراد باید از تماس چهره به چهره و بوسیدن اجتناب کنند تا از خطر انتقال احتمالی ویروس از طریق لمس چهره، بوسیدن و انتقال ترشحات بزاق دهان در امان بمانند.

استفاده از کاندوم

متخصصان بیماری های عفونی نیز توصیه می کنند که برای کاهش تماس مستقیم با مخاط مجاری جنسی، شرکای جنسی حتما از کاندوم استفاده کنند.

انتقال ویروس کرونا از طریق روابط جنسی

روابط جنسی در دوران ویروس کرونا

پرهیز از سکس گروهی

پزشکان از افراد پرخطر که معمولا با چندین نفر رابطه جنسی دارند، درخواست می کنند که در شرایط فعلی از خانه های خود خارج نشوند و تحت هیچ عنوان رابطه جنسی گروهی برقرار نکنند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید