اندازه دور سر نوزادان یکی از فاکتورهای مهم در سلامتی آن هاست و تا دو سالگی باید به طور مرتب و ماهانه چکاپ شود و پزشک در صورت کوچک یا بزرگ بودن سر نوزاد و نرمال نبودن اندازه دور سر نوزاد، تذکرات و دستوران درمانی لازم را به والدین ارائه خواهد داد. تانما در این مطلب نکات مهمی را در مورد نحوه اندازه گیری دو سر نوزاد و اندازه طبیعی دور سر نوزاد دختر و پسر ارائه می دهد؛

اندازه دور سر نوزاد چیست؟

فاصله بین وسط پیشانی کودک تا دورترین قسمت پشت سر به عنوان اندازه دور سر شناخته می شود. برای این کار از نوار مخصوص اندازه گیری استفاده می شود. نوار دقیقا بالای گوش نوزاد قرار می گیرد که بدون درد است اما اغلب نوزادان از این که اندازه دور سرشان گرفته شود خوششان نمی آید و کار را برای پزشک مشکل می کنند و پزشک نمی تواند اندازه دقیق دور سر را با یک بار تلاش بگیرد.

اندازه گیری به دست آمده با نمودار رشد استاندارد مقایسه می شود. این نمودار به پزشک کمک می کند تا صدک کودک را مشخص کند. برای مثال اگر اندازه دور سر نوزاد شما در صدک 30 باشد معنی آن این است که به طور متوسط از هر 100 نوزاد، 30 نوزاد دارای اندازه دور سری کوچک تر از او هستند.

میکروسفالی چیست؟

اگر مغز نوزاد رشد مناسبی نداشته باشد، ممکن است فرزندتان به بیماری میکروسفالی مبتلا باشد. میکروسفالی نوعی بیماری است که در آن سر نوزاد، نسبت به سایر کودکان همسن و سال، کوچکتر است. این بیماری ممکن است هنگام بدنیا آمدن کودک وجود داشته باشد، یا ممکن است در دو سال ابتدایی زندگی او رخ دهد. میکروسفالی هیچ درمانی ندارد. با این حال، تشخیص و درمان زودهنگام می توانند وضعیت بیماری را بهبود دهند.

ماکروسفالی چیست؟

ماکروسفالی یا “سر بزرگ” یک دلیل بسیار رایج برای مراجعه به جراح مغز و اعصاب کودکان می باشد. یک استاندارد برای تعریف ماکروسفالی وجود دارد: دور سر شخص دو انحراف استاندارد، از حد متوسط برای سن فرد بیشتر است. یا سر آن ها از صدک 98 بزرگتر است. در بسیاری از موارد، وضعیت ماکروسفالی خوش خیم یا بی ضرر است.

در موارد دیگر، ماکروسفالی ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای مانند سندرم ژنتیکی و یا یک تومور مغزی باشد. ماکروسفالی خوش خیم خانوادگی (هیدروسفالی خارجی) حدود نیمی از موارد ماکروسفالی را تشکیل می دهد.

میکروسفالی چیست

ماکروسفالی چیست

اندازه طبیعی دور سر نوزاد

میانگین دور سر نوزاد هنگام تولد 34.9 سانتی متر است. اما این اندازه گیری معمولا چند روز پس از تولد انجام می شود. این اندازه در یک ماهگی حدود 38.1 سانتی متر خواهد بود. اندازه طبیعی دور سر نوزاد پسر با دختر همسن متفاوت است. چون معمولا پسران دور سر بزرگ تری دارند. به این معنا که اندازه دور سر نوزاد نباید موجب نگرانی شما شود زیرا عواملی از جمله وراثت می تواند در اندازه دور سر نوزاد دخیل باشد.

میزان ماهانه رشد دور سر نوزاد

رشد هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و تفاوت های زیادی در نحوه رشد و تکامل کودک وجود دارد. این مسئله در مورد رشد و اندازه دور سر نوزادان نیز صدق می کند:

  • معمولا تا ۶ ماهگی، اندازه دور سر نوزاد حدود ۲ سانتی متر بزرگ تر از اندازه دور سینه او است.
  • میزان رشد نوزاد تا ۴ ماهگی بسیار سریع است.
  • بعد از این مرحله، از ۶ ماهگی تا دو سالگی اندازه دور سر کودک و دور سینه او برابر است.
  • پس از دو سالگی، بدن کودک بیشتر از سر او رشد می کند.

محاسبه رشد دور سر نوزاد

در یک ماهگی دور سر شیر خوار به ۳۷ سانتی متر می رسد. به عبارت دیگر در سه ماه اول تولد هر ماه دو سانتی متر به دور سر کودک اضافه می شود که این عدد به اضافه یا منهای ۲ قابل قبول خواهد بود. در صورتی که سرعت رشد بیش از این مقدار یا کمتر از این مقدار باشد، باید حتماً کودک تحت نظر متخصص اطفال قرار گیرد.

برای اندازه گیری دور سر کودکان، نوارهای مدرج پلاستیکی و فلزی بین موهای سر و ابروی کودک قرار می دهند و دور سر را در مقطع پیشانی و برجستگی پس سر اندازه می گیرند. سپس اندازه به دست آمده را روی نمودار رشد و منحنی های اندازه ی دور سر برده و با خط رشد نرمال مقایسه می کنند. بهتر است بررسی این مساله را حتماً به متخصص اطفال بسپارید تا در صورت وجود علائم غیر طبیعی، رسیدگی های لازم صورت گیرد.

اندازه دور سر نوزاد و هوش

محاسبه دور سر نوزاد

اندازه دور سر نوزاد و هوش

مشخص شده کودکانی که در یک سال اول زندگی اندازه دور سر بزرگتری داشته اند، در سنین بین ۴ تا ۸ سالگی ضریب هوشی بالاتری از خود نشان داده اند. البته این به آن معنا نیست که اگر اندازه دور سر نوزادان کوچک بود، کودکان بهره هوشی پایینی دارند. اگر نگران کوچک بودن دور سر کودک هستید، نگرانی شما بی مورد است. علاوه بر این، عوامل مختلف دیگری مانند اینکه کودک تا چه سنی از شیر مادر تغذیه کرده، سطح تحصیلی والدین و محیطی که کودک در آن بزرگ می شود نیز بر میزان ضریب هوشی کودکان تأثیرگذار است.

اما آنچه اهمیت دارد این است که اندازه سر در دوران رشد الگوی منظمی دارد و کودک برای رشد سالم باید حدودا به همان میزان رشد دست پیدا کند. بزرگ تر بودن سر نوزاد نسبت به همسالانش در حالت طبیعی نمی تواند به شما گواهی بدهد که فرزند باهوش تری نسبت به سایرین دارید.

نمودار سنی دور سر نوزاد پسر

افزایش رشد ماهانه دور سر نوزاد

نمودار سنی دور سر نوزاد

نمودار سنی دور سر نوزاد دختر

اندازه طبیعی دور سر نوزاد دختر

نمودار سنی دور سر نوزاد دختر

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید