کرسی یکی از قدیمی ترین ابزار گرم نگه داشتن منازل است که با گذشت زمان همچنان جایگاه خود را در فصل زمستان در خانه های ایرانیان حفظ کرده است و هنوز هم در بعضی از منازل به عنوان عضو ثابت قدم زمستانی استفاده می شود.

در فرهنگ و سنت ایرانی کرسی چیزی بسیار فراتر از یک دستگاه گرم کننده است و به عنوان یکی از لوازم فرهنگ سنتی جایگاهی خاطره انگیز و نوستالژیک دارد، به این سبب که حرارت دلچسب، بی نظیر و تنبلی آورش اعضاء خانواده را گرد هم می آورد که آن ها با خوردن خوراکیهای زمستانی و شنیدن حکایات پدر بزرگ و مادربزرگ زمستان را سپری می کردند.

حالا اگه شما هم به فکر یک کرسی در خانه تان افتادید و می خواهید با وجود کرسی گرما را به خانه هایتان بیاورید با تانما همراه شوید.

کرسی

کرسی دورهمی

انواع کرسی

  • کرسی نفتی
  • کرسی برقی
  • کرسی ذغالی
کرسی

انواع کرسی

انواع مدل کرسی

  • مبل کرسی ژاپنی
  • مبل کرسی تاشو
  • مدل کرسی تخت شو
  • مدل مبل کرسی
کرسی

انواع کرسی

کرسی قدیمی

در گذشته با شروع فصل سرما یکی از اتاق های خانه که کوچک تر بوده و پنجره ای به بیرون نداشته را متناسب با تعداد افراد خانواده برای برپا کردن کرسی انتخاب میکردن کوچک بودن اتاق به این دلیل بود که وسیله گرمایشی دیگری استفاده نمیشد و هوای اتاق از نفس افراد خانواده به دمای مطلوبی می رسید همچنین با گذاشتن کرسی در وسط اتاق افراد می توانستند به راحتی به دیوار تکیه کنند.

بعد از آماده سازی اتاق وسایل کرسی را محیا میکردن که شامل یک میز چوبی در ابعاد یک در یک متر و بیشتر بود که بعضی از آنها مستطیل شکل هم بودند و ارتفاع میز معمولا به اندازه سه وجب بود.

کرسی

کرسی قدیمی

یک لحاف قطور و سنگین که با پشم و پنبه داخلش را پرکرده و با دست آن را در ابعاد 4 یا 7 متر میدوختن روی میز کرسی پهن میشد. و دور تا دور کرسی هم با تشک های کم قطر پوشیده میشد. برای گرمای زیر کرسی اوایل از منقل و زغال و بعد ها که هیتر های برقی به وجود آمد از آنها استفاده میکردند.

استفاده از کرسی هم به شرایط اقتصادی خانواده ها بستگی داشت. در خانه اعیان و اشراف معمولا دو کرسی یکی برای استفاده خانواده و یکی هم برای پذیرایی مهمانان برپا میشد.

اما در خانه افراد کم بضاعت که توانایی برپا کردن دو آتش نداشتن یک کرسی برپا میشد و غذای خانواده که معمولا آبگوشت بود را زیر همان کرسی تهیه میکردند.

کرسی

کرسی قدیمی

کرسی مدرن

بسیاری از افراد سبک خانه هایشان مدرن شده ولی با این وجود باز هم نوستالژیک های قدیم رو هم دوست دارند پس به خاطر اینکه بتوانند سبک قدیمی را به خانه هایشان باز گردانند نیاز به تغییر و تحولاتی دارند این تصویر که در عکس پایین مشاهده می کنید یک نوع خلاقیت و مدرن بودن با تلفیض سبک قدیمی تلفیق شده است.

کرسی

کرسی مدرن

کرسی ژاپنی

اما گویا کرسی فقط به کشور ایران اختصاص ندارد و ژاپنی ها نیز از قرن ۱۴ میلادی تاکنون سیستم گرمایشی مشابهی به نام «کوتاتسو» داشته اند که دقیقا کاربری مشابه کرسی دارد. کوتاتسو، یک میز چوبی است که در زیر آن یک وسیله گرمایشی قرار داده شده و در روی آن نیز یک لحاف بزرگ انداخته می شود و با استناد به نوشته های تاریخی، تقریبا در تمامی خانه های ژاپنی مورد استفاده داشته است.

در همین راستا، طراحان مدرن امروز همین سیستم را با استفاده از هیترهای برقی به عنوان بخشی از دکوراسیون زمستانی خانه ها ارائه می دهند.

بر اساس طرح جدید، صندلی های پشتی دار اطراف یک میز چوبی که در مرکز قرار دارد، چیده می شوند. همچنین، که افرادی که قصد دراز کشیدن دارند، امکان خواباندن پشتی این صندلی ها را خواهند داشت.

کرسی

کرسی ژاپنی

کرسی زغالی

کرسی های ذغالی نیز انواعی از کرسی ها هستند که گرمای خود را با ذغال تولید می کنند، به همین دلیل نیز در زیر میز این نوع از کرسی ها باید یک منقل قرار دهید و ذغال خود را در آن گرم نگه دارید. برای این کار باید درزهای منقل را با گچ خیس کنید و آنها را کاملا بپئشانید. بعد هم داخل آن را خاکستر الک کرده بریزید و وسط خاکستر را به حالت یک گودال، خالی کنید. توصیه ما این است که در زمان استفاده از این نوع کرسی ها برای جلوگیری از پخش شدن بوی ذغال، ابتدا مدتی منقل را در فضای بیرون نگه دارید و بعد آن را در زیر کرسی قرار دهید.

کرسی

کرسی زغالی

منقل ظرفی مربع یا دایره ای شکل بوده که ذغالها را در آن می ریختند و پس از سرخ شدن ذغالها آن را در زیر کرسی قرار می دادند. هر چند ساعت که حرارت ذغال ها کم می شد با خاک انداز فلزی که در کنار منقل بود ذغال ها را به هم می زدند تا گرمتر شود. خاک انداز یک میله فلزی بود به طول بیست تا سی سانتی متر که یک ورق فلزی به ابعاد ده در ده سانتی متر در انتهای آن قرار داشت.

در میان خانواده های بی بضاعت که توانایی تهیه منقل را نداشتند مرسوم بود، که بجای منقل چاله می کندند و ذغال ها را در آن قرار می دادند . این خانواده ها از آنجا که توانایی دو جا آتش درست کردن نداشتند از چاله کرسی برای پخت غذا نیز که معمولا آبگوشت ایرانی بود استفاده می کردند.آبگوشت یک نوع غذای محبوب و اصیل ایرانی است که از ترکیب آب ، نخود یا لوبیا ، پیاز ، گوشت ، گوجه فرنگی و ادویه جات درست می شود و در قدیم معمولا در ظروف سفالی پخته می شد.

کرسی

کرسی زغالی

کرسی برقی

کرسی های برقی اما با کمک هیتر برقی زیر میز را گرم می کنند و به مراتب کم خطرتر نیز هستند. امروزه این نوع از کرسی ها طرفداران بسیاری پیدا کرده اند و به واسطه نصب راحت و همین طور هزینه مناسب و مقرون به صرفه شان جزء اولین انتخاب ها به شمار می روند.

کرسی

کرسی برقی

اجزای کرسی

کرسی از میز یا چهارپایه ای چوبی به اندازه ۱x۱ متر و گاهی مستطیلی شکل تشکیل شده است که حدود سه وجب بلندی دارد. روی آن را با لحافی بزرگ در اندازه های حدودی ۴x۴ یا ۷x۷ متر می پوشانند تا گرمای حاصل از منقل از زیر میز خارج نشده و به هدر نرود. سپس روی لحاف را با جاجیم، ترمه یا چادر شب سفیدی تزئین کرده و به تناسب بزرگی و کوچکی کرسی، یک مجمعه یا سینی مسی برای قرار دادن چراغ، سماور، ظرف میوه و سایر خوراکیها روی آن قرار می دهند.

برای نشستن و خوابیدن سافراد دور کرسی معمولاً از چند متکا، بالش و پشتی استفاده می شود.

تشک پای کرسی معمولاً کوتاهتر اما پهن تر از تشک معمولی است، به طوری که با قرار گرفتن در چهار طرف کرسی، لبه های آن روی هم نیفتاده و ناهموار و ناراحت نباشد.

کرسی

کرسی

کرسی نفتی

کرسی های نفتی قدیمی ترین نمونه های کرسی هستند و آنها را در خانه های مادربزرگ ها دیده ایم.

کرسی

کرسی نفتی

کرسی با شوفاژ

قدیم الایام برای اینکه خانه هایشان گرم شود و به دلیل اینکه گرما در بالای خانه قرار می گیرد و زمین سرد می شود کرسی می گذاشتند. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی با استفاده از پکیج و لوله کشی آن در کف خانه سعی بر این اسن که زمین خانه ها گرم بماند و این خود باعث می شود در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

کرسی

کرسی با شوفاژ

کرسی با بخاری برقی

امروزه به دلیل اینکه استفاده از منقل زغالی در خانه های آپارتمانی و نبود امکاناتش مهیا نیست آنهایی که علاقه به داشتن کرسی دارند رو به کرسی های برقی آورده اند استفاده از کرسی برقی با بخاری برقی کار را بسیار راحت تر کرده و بیشتر در دسترس قرار دارد.

کرسی

کرسی با بخاری برقی

کرسی با لامپ

بسیاری از افراد هستند که با یک لامپ معمولی در زیر میز یک کرسی ساده درست می کنند اگرچه این کار ایمنی لازم را ندارد و خطراتی هم دنبال خود دارد.

تاریخچه کرسی

تاریخچه جالب این که کرسی چیست و چطور می توان یک کرسی راه اندازی کرد.

بسیاری از ما، نشستن و خوابیدن زیر کرسی، با آن حرارت دلچسب و بی نظیر و تنبلی آورش را تجربه کرده ایم و زمستانهایی را که همراه با بزرگترهای خانواده و با خوردن خوراکیهای زمستانی و شنیدن حکایات پدر بزرگ و مادربزرگ سپری میشدند را از جمله خاطره انگیزترین دورانهای زندگی و کودکی و نوجوانی خود میدانیم.

اما شاید ما از آن دسته افرادی باشیم که با وجود استفاده از کرسی، هیچوقت از چگونگی برپاکردن و وسایل مورد نیاز آن اطلاعی نداشته باشیم.

کرسی

کرسی های گذشته

هرچند سالهاست که روشهای گرمایش جدید، در بسیاری از منازل تهران و شهرستانهای بزرگ و کوچک ایران وجود دارند و اکثر منازل کشور در زمستانها کاملا گرم هستند، اما هنوز هم بسیاری از خانواده ها چه به دلیل علاقه و حفظ سنت و چه به دلیل نداشتن امکانات گرمایش کافی، از کرسی استفاده میکنند.

کرسی جزو آن دسته از لوازمی است که یاد آور خاطرات زیادی برای افراد است.

کرسی

تاریخچه کرسی

روش ساخت کرسی

در گذشته میز یا چهار پایه ای چوبی با شکل مستطیل یا مربع و امروزه به شکل دایره ای است که ابعاد آن ۱ × ۱ متر است و حدودا ۸۰ سانتی متر ارتفاع دارد. روی آن را با لحاف بزرگی می پوشانند تا گرمای حاصل از سوختن ماده سوختنی از زیر میز خارج نشود و برای خوابیدن و نشستن افراد به دور کرسی اطراف آن را با متکا، بالش و پشتی و گاهی صندلی های مناسب تکمیل می کنند.

کرسی

مدلهای مختلف کرسی

کرسی مبلی

مدل مبل کرسی که به آن کرسی ژاپنی نیز گفته می شود انواعی از کرسی است که در مرکزیت یک ست مبل قرار می گیرد. تصور کنید که در کنار یک کرسی گرم نشسته اید و می توانید به راحتی بر روی مبل کنار آن لم دهید! این دقیقا چیزی شبیه به یک رویا خواهد بود. در طراحی برخی از انواع مدل مبل کرسی، مبل هایی مخصوص ساخته می شوند که میان آنها به صورت یکدست و ساده است و مانند کفپوشی، زیر کرسی را می پوشاند. تقریبا دور از ذهن نیست که هزینه این نوع از کرسی ها خیلی کم نخواهد بود، مگر آن که بخواهید آنها را در کنار مبلمان ساده منزل خود استفاده نمایید.

کرسی

کرسی مبلی

کرسی مادون قرمز

چند سالی میشه که استفاده از کرسی در خانه های ما ایرانی ها دوباره رونق گرفته و یکی از دلایل اصلی آن توصیه پزشکان طب سنتی به استفاده از کرسی و منقل هایی هست که از لامپ های مادون قرمز ساخته شدند.

همانطور که میدانید کرسی برقی های قدیمی تک لامپ ، دو لامپ ناسیونال ، و کرسی برقی توشیبا (لامپ گرد) قدیمی دارای مادون قرمز بوده و برای بهبود درد مفاصل بسیار مفید هستند برای همین با گذشت دو دهه دوباره خرید و فروش کرسی برقی قدیمی اوج گرفته فقط و فقط بخاطر توصیه ی پزشکان برای استفاده از این نوع کرسی ها اگ شما هم به دنبال خرید چنین کرسی های هستید میتوانید با ما تماس بگیرید تا برای خرید شما راهنمایی نماییم.

کرسی

کرسی با لامپ مادون قرمز

لامپ کرسی

کرسی

لامپ کرسی

چیدمان کرسی

کرسی و تمام امکاناتی که لازمه آن بود معمولا در اتاق و فضای خاصی از خانه قرار می گرفت که به آن اتاق کرسی می گفتند. این اتاق می بایست کمترین در و پنجره را داشته و از حداقل سرما در فضا برخوردار باشد. در بیشتر مواقع، ابعاد اتاق و کرسی نیز به شکل متناسبی معین می شد. شاید بتوان دلیل آن را هم این دانست که دیوارهای اتاق کرسی به عنوان تکیه گاه افراد خانواده کاربرد داشته اند.

کرسی

چیدمان کرسی

دکوراسیون کرسی

توجه به موضوعات ذکر شده در رابطه با کرسی در دکوراسیون منزل که پیش از این در مطلب «کرسی شب یلدا ، چهاردیواری خانه هایمان گرم گرم...» می توانیم بگوییم که کرسی و تمام امکاناتی که لازمه آن بود معمولا در اتاق و فضای خاصی از خانه قرار می گرفت که به آن اتاق کرسی می گفتند. این اتاق می بایست کمترین در و پنجره را داشته و از حداقل سرما در فضا برخوردار باشد. در بیشتر مواقع، ابعاد اتاق و کرسی نیز به شکل متناسبی معین می شد. شاید بتوان دلیل آن را هم این دانست که دیوارهای اتاق کرسی به عنوان تکیه گاه افراد خانواده کاربرد داشته اند.

کرسی

چیدمان کرسی


علاوه بر این می توان اضافه کرد که برای آن که بتوان تصور کاملی از کرسی داشت می توان یک مکعب چوبی و یا چهارپایه ای را در ذهن تصور کرد که فقط سقف و کف داشته باشد. در میان آن، چاله کرسی بود که منقل و ذغال های گداخته، درون آن قرار می گرفتند. روی این میز را معمولا یک لحاف بزرگ با ابعادی حدود 4*4 و یا 7*7 می پوشاند تا گرمایی که منقل تولید می کند هدر نرود. در بیشتر موارد نمی توان هیچ کرسی ای را بدون جاجیم و یا ترمه ای که روی لحاف آن قرار گرفته باشد تصور کرد.

کرسی

دکوراسیون کرسی

کرسی شب یلدا

در فرهنگ عامیانه مردم، شب یلدا و شب چله، شب دوستی است. نقل داستان و قصه های کهن از زبان پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و خاطره گویی از آداب و رسوم شب یلدا است که تا پاسی از شب این دورهم نشینی، کف زنی، خوردن آجیل، تنقلات، میوه و شیرینی ادامه دارد.

کرسی

کرسی شب یلدا


یلدا اگرچه شبی بیش نیست، اما این محفل چله نشینی، تجلی نمادهایی از معرفت، مهربانی، گشاده رویی، سخاوت، مهمان نوازی، خوب بودن، کنارهم بودن، همدل بودن، زدودن پرده های تاریک زندگی، رفع خستگی و تحکیم حس پیوستگی و وابستگی، شادی و غم هاست. هر سال رسم و رسوم مهمانی های شب چله در برخی از خانواده ها کمرنگ تر می شود و یلدای برخی دیگر از خانواده نیز از شکل سنتی آن فاصله می گیرد.
آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه ، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

در گذشته برای یلدا داشتن کرسی یک اولویت بود و به هر طریقی هندوانه شب یلدا را فراهم می کردند و فارغ از دغدغه های روزمره و موبایل تنها خوش می گذراندند.

کرسی

کرسی شب یلدا

آیا این مطلب مفید بود؟ 8
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید