حاملگی بدون دخول خیلی شایع نیست اما گاهی برخی زوجین این مسأله را در ارتباط جنسی خود تجربه می کنند . بنابراین زوجین در زمان معاشقه نیز امکان دارد بدون دخول باردار شوند. تانما در این مطلب ضمن بیان بارداری با پیشاب، سوالات رایج در خصوص حاملگی بدون دخول را نیز آورده است؛

بارداری بدون دخول چیست؟

هر زمان آلت مردانه با محدوده واژن در تماس قرار گیرد، شانس باردار شدن وجود دارد. اگر چه احتمال آن به اندازه هنگامی نیست که که انزال کامل صورت می گیرد، اما به هر حال احتمال باردار شدن وجود دارد.

مایع پیش انزال همان مایع شفافی است که پیش از انزال از آلت مردانه تراوش می کند.بیشتر مردها کنترلی روی آن ندارند و تراوش آن را احساس هم نمی کنند. این مایع دارای تعدادی اسپرم است پس می تواند بارداری ایجاد کند. البته طبق بررسی های انجام شده توسط محققان، احتمال بارداری بدون دخول بسیار کم است و شاید کمتر از ده درصد باشد.

همچنین برخی کارشناسان می گویند اگر لباس کاملا آغشته به اسپرم شود و با واژن خانم در تماس قرار گیرد، احتمال بسیار ضعیفی برای باردار شدن وجود دارد.تاکنون بررسی های دقیق و خاصی در این باره انجام نشده است.

بارداری با پیشاب

در برخی مطالعات انجام شده روی مایع پیشاب مردان اسپرم دیده شده است. به عنوان مثال در یک مطالعه در کشور تایلند به این نتیجه رسیده اند که 16 درصد مردان در مایع پیشابشان اسپرم فعال و زنده وجود داشته است.
همچنین در مطالعه ای در مجله ی Fertility Human اعلام کرده اند که در حدود 40 درصد از نمونه های آزمایشی پیشاب شامل اسپرم بوده اند . بنابراین می توان گفت که مایع پیشاب در برخی مردان جاوی اسپرم است و در برخی دیگر هیچ گونه اسپرمی ندارد. شانس بارداری با پیشاب مرد بسیار بسیار کم است زیرا در پیشاب بسیار از مردان اسپرمی وجود ندارد و نمی تواند موجب بارداری شود.اما در دو حالت است که میتواند موجب بارداری شود:

حالت اول

زمانی اسپرم در آلت تناسلی مرد وجود دارد که مرد به انزال رسیده باشد و مایع منی از مرد خارج شده باشد و هیج گونه دفع ادراری انجام نشده باشد در این صورت مایع منی می تواند در آلت تناسلی یاقی مانده باشد و با مایع پیشاب خارج شود و وارد رحم واژن زن شود و در صورتی که اسپرم های موجود در مایع منی فعال باشند می توانند موجب بارداری شوند.

حالت دوم

در برخی مواقع ممکن است قبل از ارضای حقیقی مایع منی از آلت تناسلی مرد خارج شده باشد و در هنگام رابطه این مایع منی با پیشاب مخلوط شود و حاوی اسپرم شود و موجب بارداری شود. ولی برای بررسی هر چه بهتر و دقیق تر نیازمند ابزاری به مانند میکروسکوپ برای تأیید وجود اسپرم در پیشاب است.

حاملگی بدون دخول

بارداری با پیشاب

بارداری دختران باکره

از آنجا که احتمال حاملگی بدون دخول و باردار شدن دختر باکره و بارداری با پیشاب، بدون پاره شدن بکارت وجود دارد، از جمله روش های بارداری بدون دخول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در صورت باکره بودن و عدم امکان دخول در حین رابطه جنسی ، سعی کنید از تماس مایع منی با محیط اطراف پرده بکارت جلوگیری کنید. چراکه در صورت انزال در نزدیکی پرده و یا تماس دست یا دستمال آغشته به مایع منی با آن، به دلیل متحرک بودن اسپرم ها، امکان ورود آن ها از طریق منافذ پرده بکارت وجود دارد.
  • حتی در صورت برقراری رابطه آنال (مقعدی) به دلیل نزدیک بودن مقعد به پرده بکارت، احتمال ورود مایع منی در اثر انزال در نواحی اطراف مقعد وجود دارد.
  • اگرچه اسپرم فقط مدت کوتاهی در خارج از بدن زندگی می کند، اما اگر در همین مدت کوتاه بتواند از پرده بکارت عبور کند و دقیقا مقارن با زمان تخمک گذاری زن باشد، احتمال بارداری وجود دارد. اما اگر خارج از زمان تخمک گذاری باشد، طبق اصول پزشکی امکان بارداری بسیار بسیار کم است.
  • قبل از انزال مردان، مایعی شفافی به نام پیشاب (پیش از مایع منی) از آلت تناسلی خارج می شود که ترشح آن قابل کنترل نیست. این مایع حاوی تعدادی اسپرم است که در صورت تماس آن با محیط اطراف پرده بکارت نیز امکان بارداری وجود دارد

علائم بارداری دختران باکره

علائم حاملگی دختر باکره با غیر باکره فرقی نمی کند. اولین علامت آن عقب افتادن پریودی است.

پیشگیری از بارداری بدون دخول

بهترین روش جلوگیری برای دختر خانم ها باکره، کاندوم است، چون هم احتمال بیماری های جنسی را کم می کند. و هم اینکه احتمال بارداری را کم می کند. همچنین از جمله روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری، خوردن قرص های جلوگیری است:

استفاده از قرص های اچ دی (HD) و ال دی (LD)

استفاده از قرص های اچ دی (HD) و ال دی (LD) جهت پیشگیری اولین و مهمترین روش جلوگیری از بارداری بعد از انجام نزدیکی مشکوک یا نزدیکی بدون روش ها و وسایل جلوگیری، استفاده از قرص های اچ دی (HD) و ال دی (LD) است. در این روش، بعد از نزدیکی تا 72 ساعت بعد از آن باید دو عدد قرص اچ دی (یا چهار عدد قرص ال دی) با مقدار مناسبی آب میل شود و 12 ساعت پس از اولین قرصها، دوباره اینکار تکرار شود. یعنی دوعدد اچ دی (یا چهار عدد ال دی) دوباره میل گردد.

هر چقدر اولین دوز قرص ها زودتر بعد از نزدیکی مصرف شوند امکان جلوگیری از بارداری بیشتر خواهد بود و هرچه به 72 ساعت بعد از نزدیکی عقب انداخته شود این امکان بعید تر خواهد شد. اگر تا دوساعت بعد از خوردن قرص ها، استفراغی صورت گیرد باید آن نوبت دوباره میل شود ولی استفراغ بعد از دوساعت ایرادی ندارد چون قرص ها به احتمال زیاد تا آن موقع جذب شده اند.

استفاده از قرص لوونورژسترل

روش دیگر و جدیدتر استفاده از قرص لوونورژسترل Levonorgestrel است. در این روش لازم است فقط یک دوز دو قرصی (دو قرص همزمان) از لوونورژسترل خوراکی میل شود. بهتر است تا 24 ساعت پس از نزدیکی این قرص ها استفاده گردند تا بهترین اثر جهت جلوگیری از بارداری ایجاد شود ولی تا 72 ساعت بعد از نزدیکی هم می توان از این روش بهره گرفت.

نکته مهم این است که این روش ها نباید زیاد مورد استفاده قرار گیرد و مضرات زیادی دارد. لذا فقط در موارد اورژانس و بسیار محدود می توان از آن استفاده نمود. پس به طور خلاصه جهت جلوگیری اورژانسی از بارداری، باید دوز اول (دو قرص اچ دی یا چهار قرص ال دی) را تا 72 ساعت پس از آمیزش و دوز دوم آن را 12 ساعت بعد از دوز اول مصرف نمود. یا اینکه فقط دو قرص لوونورژسترل تا 72 ساعت بعد از نزدیکی میل گردد.

سوالات رایج درباره بارداری بدون دخول

پیشگیری از بارداری بدون دخول

سوالات متداول درباره بارداری بدون دخول

اگر رابطه جنسی نداشته باشم چه می شود؟

باردار شدن بدون داشتن رابطه جنسی یا حاملگی بدون دخول نیز رخ می دهد، اگر موارد زیر اتفاق بیفتد:

  • اسپرم به مهبل (واژن) وارد شود - به عنوان مثال، اگر مایع منی روی انگشتان دست شما یا همسرتان باشد و واژن را لمس کنید.
  • انزال در نزدیکی واژن رخ دهد.
  • آلت تناسلی در نزدیکی واژن ارضا شود.

احتمال باردار شدن در این روش ها بسیار کم است زیرا اسپرم فقط مدت کوتاهی در خارج از بدن زندگی می کند. با این حال، اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری نیستید، دانستن این موضوع مهم است که احتمال بارداری به این روش ها وجود دارد.

آیا احتمال بارداری در نزدیکی خشک (بدون روانکاری واژن) وجود دارد؟

این حالت زمانی است که دخول رخ نمی دهد اما تماس پوستی در ناحیه تناسلی وجود دارد. باز هم، هر زمان آلت تناسلی و واژن در تماس قرار می گیرند، خطر کمی برای بارداری و خطر انتقال STD وجود دارد. تنها چیزی که باید اتفاق بیفتد این است که مایع منی در داخل واژن نشت کند.

آیا اسپرم میتواند از طریق لباس منتقل شود؟

اگر لباس به طور کامل آغشته به اسپرم باشد و در تماس مستقیم با واژن زن باشد، احتمال دارد اسپرم بتواند وارد واژن شود، اما این اتفاق بسیار بعید است.

آیا ممکن است بارداری در اثر رابطه جنسی مقعدی رخ دهد؟

بارداری نمی تواند در اثر رابطه جنسی مقعدی اتفاق بیفتد، اما به دلیل اینکه دهانه واژن و مقعد بسیار نزدیک است، احتمال انتقال اسپرم به مهبل (واژن) وجود دارد. با این حال، این امر بسیار بعید است.

آیا بارداری می تواند در اثر رابطه جنسی دهانی رخ دهد؟

اگر دستگاه تناسلی مرد و زن در تماس با یکدیگر قرار نگیرد و اسپرم به قسمت واژن وارد نشود، هیچ فرصتی برای بارداری وجود ندارد.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید