بزرگداشت فروغ فرخزاد در ترکیه

پس از اجرای نمایش نازال کسال به نام«زخم های من همه از عشق است» درباره زندگی فروغ فرخزاد ، شاعر برجسته ایرانی با بازی نازان کسال ، هنرمند معروف ترکیه بزرگداشتی برای این هنرمند در ترکیه پرپا شد.

چندی پیش مراسم بزرگداشت ۸۵ سالگی فروغ در مرکز کنفرانس انتشارات یاپی کردی ترکیه برگزار شد. در ابتدای این برنامه مکبوله آراس عیوضی بعد از خوش آمدگویی و اعلام برنامه از حاضرین خواست فیلمی کوتاه که در مورد زندگی و اشعار فروغ توسط فرهاد عیوضی برای این برنامه آماده شده بود را تماشا کنند.

در ادامه مراسم مکبوله آراس عیوضی زندگی فروغ فروخزاد و انعکاس این زندگی به صورت ۵ مجموعه شعر خود را توضیح داد. وی با مثال زدن بعضی از اشعار فروغ و رابطه آن با زندگی شخصی فروغ، زندگی و شعر فروغ را مکمل هم دانسته و از زندگی و شعر در هم آمیخته فروغ صحبت کرد.

مکبوله آراس عیوضی فروغ را به صورت شاعری تصویر کرد که زندگی اش شعرش است و شعرش زندگی اش. وی از صمیمیت شعر فروغ و نیز زبان مردمی آن صحبت کرد و آن را با سبک شعری اورهان ولی شاعر ترکیه ای مقایسه کرد. زبان شعری قابل ترجمه نیز یکی دیگر از ویژگی های محورهای صحبت های مکبوله اراس بود.

به گزارش ایبنا، بعد از صحبت های آراس عیوضی، نازان کسال بازیگر تئاتر که حدود یک سال است زندگی فروغ را روی صحنه اجرا می کند، در مورد ارتباط درونی و شخصی خود با فروغ و شباهت نوع زندگی زنان شرقی صحبت کرد و دلیل انتخاب زندگی فروغ به عنوان یک بازی تئاتر را ارتباط درونی و شخصی خود با فروغ بیان کرد و اظهار داشت که سال هاست یکی از خوانندگان اشعار فروغ بوده و آرزو داشته روزی در این مورد کاری انجام دهد.

فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد

نازان کسال سال ها پیش زمانی که تازه با همسرش آشنا شده است به پیشنهاد ارجان کسال که یکی از بازیگران سینما و تئاتر ترکیه است شروع به خواندن اشعار فروغ کرده بود.

در ادامه مهتاب مرال به همراه گروه اش یکی از اشعار فروغ را که سال ها پیش از ترجمه های اراس عیوضی تبدیل به ترانه کرده بود، اجرا کرد.

فرهاد عیوضی فیلمساز ایرانی مقیم استانبول سخنران بعدی این مراسم بود که در مورد ۸ سال آخر زندگی فروغ که وارد عرصه سینما شده بود صحبت کرد. عیوضی از رابطه ابراهیم گلستان و فزوغ فروخزاد در این دوره و تاثیر این دو بر هم گفت و به این موضوع اشاره کرد که فروغ چگونه وارد عرصه سینمای ایران شد و چه آثاری را خلق کرد و در این مسیر خودش و زندگی اش چه تاثیراتی از سینما گرفتند.

در گام پایانی سخنرانی ها نوبت به علی سدید هریس رسید که در رابطه با نامه های فروغ و شخصیت روانی او حرف زد و با خواندن بخش هایی از نامه های فروغ به پدرش، به پرویز شاپور، ابراهیم گلستان و برادرش فریدن سعی کرد در مورد دنیای درونی فروغ بینشی متفاوت ارایه دهد.

فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد

نازان کسال در نقش فروخ فرخزاد

تئاتر تک نفره «زخم های من همه از عشق است» درباره زندگی فروغ فرخزاد، شاعر برجسته ایرانی با بازی نازان کسال، هنرمند معروف ترکیه (بازیگر سریال "فضیلت خانم و دخترانش") و به کارگردانی برفین زندرلی اوغلو در منطقه آتاشهیر استانبول به روی صحنه می رود.

وی که در سریال «فضیلت خانم و دخترانش» نیز درخشیده است در گفت وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت:

"از سال ها پیش به فکر بازی درباره زندگی فروغ بودم. با اشعار وی به وسیله شوهرم (ارجان کسال) آشنا شدم. خیلی دوست داشتم با فروغ از نزدیک آشنا شوم و او را در آغوش بگیرم.

این تئاتر یک زندگی نامه و بیشتر شامل بازگویی است. پنج الی شش مورد از اشعار فروغ هم استفاده کرده ایم. وی نیز در جهان خود با فشار زیادی در ایران مواجه شد.

این نمایش درباره زندگی او فشارها و تهدیدهایی است که با آن دست و پنجه نرم کرد. خاک همه را در آغوش می گیرد، ولی انسان ها مانع می شوند. جسد او دو روز بر زمین ماند.

این نمایش داستان یک زن است که چطور در جهان مردسالار مجبور به زندگی و وجود او نابود می شود. شاعر بودن این زن نیز اعتراض و شورش دیگری به پا می کند.

بسیاری از زنان گمنام نیز با چنین مشکلاتی در زندگی روزمره خود مواجه می شوند. این نمایش را می خواهم به این زنان گمنام اهدا کنم تا به آنها شجاعت بدهد".

فروغ به عنوان یک زن تنها درگذشته است. در واقع غصه، تنهایی، شوق به زندگی و عشق او مرا تحت تاثیر قرار داد. این بازی بدون تردید باید تک نفره اجرا می شد".

گفتنی است «زخم های من همه از عشق است» که سناریو آن را شبنم ایشی گوزل نوشته است، برای نخستین بار در تاریخ 21 مارس جاری در سالن «DasDas Atölye» منطقه آتاشهیر اجرا خواهد شد. بلیت این نمایش در سایت biletix.com قابل دسترسی است.

نازان کسال در نقش فروغ فرخزاد

نازان کسال در نقش فروغ فرخزاد

تصاویر نازان کسال بازیگر ترک در نقش فروغ فرخزاد

تصاویر نازان کسال بازیگر ترک در نقش فروغ فرخزاد

آیا این مطلب مفید بود؟ 3
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید