برفک دهان نوزاد عموما بر اثر عفونت های قارچی ایجاد می شود و می تواند تا مدت ها برای نوزاد آزاردهنده و کلافه کننده باشد. تانما در این مطلب شما را با راه های درمان خاگی و دارویی برفک دهان نوزاد آشنا می کند.

برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی دهنده ایجاد می شود.برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری های مفید موجود در دهان ایجاد می شود و با این وضع قارچ های کاندیدای موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا میکنند و بصورت برفک در دهان دیده میشوند.

علل برفک دهان نوزاد

شایع ترین علت برفک دهان نوزاد عفونت ها و بیماری های مختلف هستند. قارچ کاندیدا آلبیکنس که منجر به عفونت می شود، به طور طبیعی در محیط وجود دارد. البته طی فرایند زایمان هم ممکن است این عفونت قارچی به نوزاد و کودک انتقال پیدا کند.

همچنین این مسئله زمانی اتفاق می افتد که باکتری های خوب و سیستم ایمنی بدن قادر به تنظیم جمعیت کاندیدای موجود نباشند که همین مسئله باعث طغیان قارچ های عفونی می شود. البته برفک دهان ممکن است که پس از مصرف آنتی بیوتیک ها بروز کند. زیرا آنتی بیوتیک های تجویز شده ممکن است علاوه بر کشتن باکتری های بیماری زا، باکتری های مفید را نیز از بین ببرند.

این باکتری های مفید و یا همان فلور نرمال، جمعیت این قارچ ها را کنترل می کنند. اگر که این باکتری ها از بین بروند، قارچ ها فرصت را مناسب دیده و جمعیتشان افزایش خواهد یافت و علائم بیماری زایی آن ها بروز خواهد کرد.

روش های درمان برفک دهان نوزاد

برفک دهان نوزاد چیست

نشانه های برفک دهان نوزاد

 • پلاک های سفید رنگ و یا متمایل به زرد بر روی زبان، سقف دهان، کام، داخل گونه ها و حتی لثه ها
 • زیر و اطراف پلاک ها به صورت متورم و قرمز است و خیلی راحت دچار خونریزی می شود.
 • لبه ها و یا حاشیه های پلاک برجسته و ملتهب است.
 • این ضایعه ها معمولاً دردناک هستند.
 • این پلاک ها شبیه به دلمه های شیر هستند و محکم به بسترشان چسبیده اند.
 • اگر این عارضه نادیده گرفته شده و درمان نشود، تعداد و اندازه ی پلاک ها به سرعت افزایش می یابد. با شروع درمان نیز خلاصی از شر پلاک ها ساده نخواهد بود. معمولاً وجود آن ها در دهان نوزاد بسیار آزاردهنده بوده و مکیدن شیر را برایشان دشوار خواهد کرد.

درمان خانگی و سریع برفک دهان نوزاد

 • شما می توانید شیردادن از پستان را تا 20 دقیقه در هر جلسه محدود کنید تا مطمئن شوید که نوزاد شیر می خورد, اما با حداقل ناراحتی.
 • اگر کودکتان عمدتاً از شیشه شیر تغذیه می کند, پس از یک قاشق برای تغذیه او استفاده کنید. یک سرنگ تغذیه ای پلاستیکی ممکن است برای تغذیه نوزاد استفاده شود. نوزادان بزرگ تر را می توان برای خوردن شیر و پوره از یک فنجان ترغیب کرد.
 • نوزادان جوان تر به هر حال در رژیم غذایی شیری هستند. در مورد نوزادان بزرگتر که غذای جامد می خورند, به غذاهای نیمه مایع و فرنی نیاز دارند که غذا خوردن را آسان تر کنند.
 • باید از پستانک اجتناب کرد، زیرا می توانند برفک را تشدید کنند و ممکن است آن را به بخش های مختلف دهان نیز گسترش دهند. حتی اگر مجبور باشید از پستانک استفاده کنید، به عنوان آخرین راه، بعد از هر بار مصرف آن را بشورید و استرلیزه کنید.
 • اسباب بازی ها و وسایل کودک تان را هر روز با آب گرم و صابون بشویید. کاملا بشویید و زیر نور آفتاب خشک کنید. در صورتی که کودک تان از پستانک یا شیشه شیر استفاده می کند، هر روز آن را با آب و سرکه بشویید و خشک کنید تا از رشد قارچ جلوگیری شود.
روش های درمان برفک دهان نوزاد

درمان خانگی و سریع برفک دهان نوزاد

درمان برفک دهان نوزاد در طب سنتی

درمان برفک دهان نوزاد با آلو

برای درمان آن آلو را خوب بخیسانید و بدون هسته له کنید. در تنظیف یا پارچه ای تمیز ریخته به صورت پستانک در دهان طفل قرار دهید. ضمنا مادر نیز باید از این خوراکی ها استفاده نماید. آش آلو، آش آلو براقانی، آش تمر، آب لیمو با شکر.

درمان برفک نوزاد با ماست

باکتری های مفید در پروبیوتیک ها و ماست می تواند به بهبود برفک دهان کمک کند. دکتر کری براوان متخصص اطفال در بیمارستان کودکان آرکانزاس می گوید: پروبیوتیک ها یا ماست با محیط کشت فعال می توانند برای بازگشت تعادل در تعداد باکتری های مفید، سودمند باشند. به یاد داشته باشید که باید از ماست کم شیرین برای بهره بردن از فواید آن استفاده کنید.

درمان برفک دهان نوزاد با روغن نارگیل

یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که روغن نارگیل می تواند به کشتن حداقل چندین نوع سویه باکتری کمک کند بنابراین آغشته کردن دهان با روغن نارگیل به طور بالقوه ای به مقابله با عفونت کمک می کند. این یکی از روشها برای ضد عفونی دهان و دندان است که در اصطلاح طب سنتی به آن سیم کشی دهان با نارگیل گفته می شود.

درمان برفک نوزاد با روش های سنتی و دارویی

درمان برفک دهان نوزاد با روغن نارگیل

درمان دارویی برفک دهان نوزاد

درمان برفک دهان نوزاد با قطره نیستاتین یا کلوتریمازول موضعی برای حداقل ده روز است. نوزاد را بر پشتش بگذارید, مقدار تجویزی دارو را در قطره چکان بریزید و آن را روی قسمت های آسیب دیده دهان و گلو قرار دهید. همچنین می توانید از گوش پاک کن استفاده کنید تا در دهان و گلو فرو رود و قسمت هایی از دهان که دسترسی به آن مشکل است را بکار ببرید.

دارو بلافاصله پس از غذا و یا حداقل ده دقیقه قبل از غذا باید مصرف شود. دارو هنگامی که بلعیده شود خوب نیست, هرچند اگر کودک این کار را بکند, ضرری برایش ندارد. شما می توانید به دنبال روش های دقیقی برای مدیریت چنین داروهایی باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید