تنظیم یک رژیم غذایی کودک فوت فن ها و اصول قواعد خاص خودش را دارد و  رژیم غذایی کودک تفاوتهای بسیار با رژیم غذایی بزرگسالان دارد . اگر به دنبال یک رژیم غذایی کودک مناسب هستید اما اصول حاکم بر تنظیم رژیم غذایی کودک را نمیدانید با تانما همراه شوید ما در تانما به شما از اصول رژیم غذایی کودک می گوییم این شما و این رهنمودهای ما برای رژیم غذایی کودک.

تاثیر رژیم غذایی و تغذیه بر توانایی یادگیری کودک

در حالی که مصرف غذا برای عملکرد مناسب حیاتی است، بسیاری از غذاهای موجود و محبوب در مدارس امروز واقعا مانع از توانایی کودکان در یادگیری می شود. بسیاری از اقلام مورد علاقه منحصر به فرد از قند، کافئین، مواد شیمیایی استفاده می کنند و بچه ها خسته، ناپایدار، خشن و مریض هستند که نه تنها تاثیر نمره و عملکرد دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه بر رفتار و حالات آنها تاثیر می گذارد.
رژیم های غذایی با سطوح بالای چربی های اشباع در واقع یادگیری و حافظه را مختل می کنند.

متاسفانه، غذاهای حاوی چربی اشباع اغلب مقرون به صرفه ترین و به طور گسترده در مدارس استفاده می شود. سیب زمینی سرخ کرده، شیرینی های دسر ، چیپس برگرها، قطعات مرغ معده بچه ها را با غذا پر می کنند که در واقع قدرت مغزیشان را کاهش می دهد.
یکی از نظریه هایی که رابطه بین چربی های اشباع شده و قدرت مغز را توضیح می دهد، اثرات گلوکز و قندها در غذاهای پر چربی است. اساسا، گلوکز از کربوهیدرات ها می آید، و در حالی که گلوکز برای انرژی حیاتی است، غذاهایی که بیش از حد در گلوکز هستند، در واقع باعث کاهش سطح انرژی بدن می شود.

بدن انسولین را به منظور فرآوری مواد غذایی تازه به دست می آورد. به طور معمول، پس از یک وعده غذایی سالم، سطح گلوکز باید کمی افزایش یابد و بدن پس از مصرف تغذیه احساس انرژی کند.

امروزه، کودکان و بزرگسالانی که دارای رژیم های غذایی با گلوکز بالا هستند،

"سقوط" پس از غذا را تجربه می کنند، در حالی که مصرف گلوکز بسیار بالا است و بدن آن را به عنوان تمام مواد غذایی پردازش می کند.

غذاهای محبوب در کافه تریا برای بچه ها اغلب شامل نان سفید و تصفیه شده، غذاهای سرخ شده، شیرینی های شیرین و سودا هستند.

تمام این گزینه های غذا سبب کاهش قابل ملاحظه ای انرژی می شود که منجر به کاهش شدید انرژی، تمرکز و عملکرد ذهنی موفق می شود.

رژیم منظم با گلوکز بالا می تواند باعث آسیب به کلیه ها، چشم ها، رگ های خونی و اعصاب شود. و در حالی که این عوارض جانبی جدی هستند، گلوکز بالا همچنین باعث تحریک پذیری، بی حالی و عدم تمرکز می شود.

غذاهایی که مستقیما بر مغز تاثیر می گذارند

شاید شما نیز با خواص معجزه آسای برخی از مواد غذایی بر روی مغز اطلاعاتی داشته باشید، مثلا همه ی ما می دانیم که خوردن چند عدد گردو در روز می تواند عملکرد مغز را تا حد زیادی افزایش دهد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با این مواد غذایی بیشتر صحبت کنیم.

رژیم غذایی و تغذیه

مردم سنگاپور با میانگین هوش ۱۰۸، باهوش ترین مردم دنیا هستند. بعد از سنگاپوری ها، مردم کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا و ایسلند با میانگین ضریب هوشی به ترتیب ۱۰۶، ۱۰۵، ۱۰۲ و ۱۰۱، رتبه های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند.

در این جدول، میانگین هوش ما ایرانی ها هم ۸۴ تخمین زده شده و این یعنی از نظر عددی در رتبه بیست وسوم جهان هستیم

اما چون برخی از کشورها با میانگین های ضریب هوشی برابر در رده های هم ردیفی جای گرفته اند، رتبه اصلی ایران می شود ۹۸ در بین ۱۸۸ کشور جهان. کشور آفریقایی گینه هم با میانگین هوش ۵۹، کم هوش ترین کشور دنیا شد.

شاید بپرسید راز باهوش شدن آدم ها چیست؟ شاید این پرسش در ذهن تان به وجود بیاید که چرا کشورهای جنوب شرق آسیا یا کشورهای حاشیه مدیترانه، بهترین رتبه ها را در این جدول هوش به خود اختصاص داده اند؟

آیا می شود همه چیز را به گردن ژنتیک انداخت یا خورد و خوراک و عوامل محیطی هم در باهوش شدن نسل یک کشور نقش دارند؟ با ما همراه شوید تا جواب این سوال ها را با هم بررسی کنیم.

نقش مهم تغذیه

محققان انگلیسی معتقدند تغذیه مناسب تا زمانی که مغز بچه ها در حال رشد و تکامل است، نقشی اساسی در افزایش میزان هوش ایفا می کند بنابراین هر مادری که دوست دارد فرزند باهوش تری داشته باشد،

باید به نوع خورد و خوراک خود در دوران بارداری اهمیت زیادی بدهد و حواسش به تغذیه سالم فرزندش تا رسیدن به سن ۲ سالگی هم باشد.

البته، این بدان معنا نیست که هوش ما بعد از ۲ سالگی قابلیت ارتقا ندارد اما نقش تغذیه در باهوش شدن بچه ها تا ۲ سالگی، بیشتر از زمانی است که مثلاً آن ها دیگر کنکوری شده اند و می خواهیم خوراکی هایی برای افزایش هوششان در برنامه غذایی آن ها بگنجانیم.

رژیم غذایی و مغز

البته ما تا آخر عمرمان هم می توانیم حافظه کوتاه یا بلندمدت خود را با کمک مواد غذایی سالم یا ورزش های فیزیکی و فکری تقویت کنیم

اما بعد از طی روند تکامل مغز، دیگر نمی توان به افزایش خارق العاده هوش یا همان IQ با کمک تغذیه و ورزش چندان امیدوار بود.

بهترین و بدترین خوراکی ها

حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر مادری بخواهد در دوران بارداری ، با نوع تغذیه خود، فرزند باهوش تری به دنیا بیاورد، باید چه کند یا بهترین تغذیه برای بچه هایی که می خواهیم باهوش تر بشوند، چیست؟

یکی از مهم ترین مواد مغذی که باعث افزایش هوش می شود، اسیدهای چرب امگا۳ است. به همین دلیل مردم کشورهای جنوب شرق آسیا و سواحل مدیترانه که ماهی و روغن زیتون بیشتری در برنامه غذایی شان دارند، باهوش تر از سایر مردم جهان هستند.

اسیدهای چرب امگا۳ می توانند به تکامل بهتر مغز، افزایش هوش و عملکرد مغز و تقویت حافظه در افراد مختلف کمک کنند.

میگو و ماهی های چربی مانند سالمون، قزل آلا، کیلکا، خال مخالی و ساردین و روغن های گیاهی مغذی مثل روغن زیتون، بذر کتان و کانولا، سرشار از امگا۳ هستند. گردو هم جزو منابع امگا۳ محسوب می شود.

بد نیست بدانید مصرف گوشت ها و غذاهای فرآوری شده مانند انواع سوسیس، کالباس، ناگت ها، غذاهای آماده و کنسروی، فست فودها و غذاهای چرب و سرخ شده، تأثیری منفی بر رشد مغز جنین می گذارد و باعث کاهش هوش بچه ها می شود.

پس هرچقدر که فرزندان خود را دیرتر با این گروه غذاها آشنا کنید، کمک بیشتری به ارتقای هوششان کرده اید.

مصرف فراوان میوه و سبزی تازه از دوران کودکی تا ۳۰سالگی نیز باعث می شود میانگین هوش حداقل ۵ نمره بالاتر برود.

فلفل تند هم سرشار از ویتامین C است و اگر در برنامه غذایی مادر باردار و شیرده جای بگیرد، می تواند کمک زیادی به رشد مغزی و افزایش هوش فرزندشان بکند.

بذر کتان هم یکی دیگر از منابع بسیار غنی از امگا۳ محسوب می شود.

که مادران باردار می توانند روزی یک مشت بسته از آن را در برنامه غذایی خود جای بدهند و از زمانی که فرزندشان توانایی خوردن خوراکی های سفره خانواده را داشت، روزی ۵ عدد تخم کتان آسیاب شده را داخل غذاهای او بریزند.

رژیم غذایی و توانایی یادگیری کودک

گوجه فرنگی ، جزو دیگر خوراکی هایی است که به دلیل داشتن لیکوپن، با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه می کند و جلوی تخریب سلول های مغزی را می گیرد.

بهتر است گوجه فرنگی تازه در رژیم غذایی تمام مادران باردار و شیرده جای بگیرد.

کلم بروکلی، جزو سبزی های برگ سبز تیره طبقه بندی می شود و سرشار از ویتامین K ، و ویتامین C و انواع آنتی اکسیدان هاست. ویتامین K در بهبود عملکرد مغز و افزایش هوش جنین و کودکان خردسال، نقش بسزایی دارد.

نقش انکارناپذیر ژنتیک

هرچند تغذیه مناسب می تواند نقش مهمی در افزایش هوش بچه ها بازی کند، اما به هر حال نمی توانیم از نقش ژنتیک هم در افزایش یا کاهش میزان هوش چشم پوشی کنیم؛ یعنی اگر پدر و مادری با متوسط هوش ۸۵ با یکدیگر ازدواج کنند، نباید توقع داشته باشند بتوانند با کمک تغذیه، هوش فرزند خود را به بالای ۱۲۰ برسانند!

دکتر پیتر کاندن، روان شناس، معتقد است حدود ۷۰ ۶۰ درصد هوش ما به زمینه های محیطی و ژنتیکی مان برمی گردد و والدین می توانند فقط ۴۰ ۳۰ درصد در باهوش تر شدن کودکشان نقش داشته باشند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید