بهداشت دندان :بهداشت خوب عبارت است از مراقبت کامل دندانها که شامل استفاده از مسواک و درست مسواک زدن و خمیر دندان مناسب و همچنین نخ دندان و گاهی دهانشویه  است.
اگر پوسیدگی ها ازنظر محل پوسیدگی بررسی شوند می توانیم عنوان کنیم که این مورد در سه منطقه به ترتیب زیر ایجاد می شوند :
۱ – سطح جونده در آسیا که روی این سطح ها جونده شیارهای باریک ولی عمیقی وجود دارد که به علت عدم ورود موهای مسواک به داخل این شیارها محیط مناسبی برای زندگی میکروبها فراهم میکند.به همین دلیل دندانها در این نواحی خیلی زود دچار پوسیدگی و خرابی می گردند که این امر در مورد اولین آسیای بزرگ که در حدود شش سالگی می روید اهمیت بیشتری خواهد داشت .
۲ – دومین محل بین دندانها یا به عبارت دیگر اطراف ناحیه تماس بین دندانها است ، این ناحیه نیز به علت آنکه به وسیله مسواک قابل تمیز شدن نیست از نواحی پر استعداد پوسیدگی بشمار می آید که معمولا از سنین ۲۰ سال به بعد در این نواحی پوسیدگی دیده خواهد شد ، برای تمیز کردن این نواحی باید از نخ دندان استفاده کرد.
۳ – سومین محل ناحیه اتصال لثه با دندان میباشد که این نواحی بیشتر در اثر مسواک زدن غلط بسیار حساس شده و گاهی حتی در اثر زیادی حساسیت مجبور به ترمیم دندان در این نواحی خواهیم شد . درباره بهداشت و نحوه مسواک زدن و نوع مسواک و نخ دندان در قسمت پیشگیری بیشتر صحبت خواهیم کرد . اما آنچه که باید متذکر شویم استفاده از دهانشویه است. بارها شنیده اید که بسیاری از مردم به جای مسواک زدن از آب نمک رقیق استفاده نموده و آن را غرغره میکنند .
استفاده از آب و نمک یا دهانشویه ها در کل مفید است اما اگر این کار مرتب ادامه یابد نه تنها مفید نخواهد بود بلکه مضر هم میشود ، زیرا در دهان باکتریهای مفیدی وجود دارد که با این کار باعث از بین بردن این باکتریهای مفید می شوید و در نتیجه دهان و دندان مواجه با بیماریهای قارچی می شود ویا زمینه رشد باکتریهای مضر فراهم می شود پس استفاده از دهانشویه ها باید در مواردخاص انجام گیرد یا اگر چنانچه عادت به استفاده از آب ونمک دارید هفته أی یک بار این کار را انجام دهید.

استرس و بیماری ‌های لثه (پریودنتال):

مطالعات زیادی ارتباط مابین استرس فیزیولوژیک و بیماری‌های لثه را نشان داده.حتی نشان داده‌شده که استرس‌هایی مانند بیکار شدن،استرس شغلی، افسردگی ،تنهایی و… می‌تواند تخریب استخوان و از دست رفتن اتصالات لثه دور دندان را تسریع دهد.البته دلایل دیگری هم وجود دارند که ارتباط بین استرس فیزیولوژیک و بیماری‌های پریودنتال را رد خواهد کرد.


تنفس دهانی : مسئله أی که شاید بسیاری از خانواده ها به آن توجه نمی کنند اما بسیار با اهمیت است زیرا اگر شخصی دچار تنفس دهانی شده و نتواند از بینی نفس بکشد سریعتر دچار پوسیدگی دندان می شود و علاوه بر آن مشکلات ارتودنسی شدیدی نیز عارض می شود .
به تمام خانواده ها توصیه می شود که حتما به وضعیت تنفس دهانی بچه ها توجه کنند اگر بچه هایشان نمی توانند براحتی از بینی نفس بکشد یا شبها خرو پف می کند ، این مسئله را با یک متخصص گوش و حلق و بینی در میان بگذارند زیرا بعدها دچار پوسیدگی و از آن مهمتر مشکلات ارتودنسی می شوند .
خشکی دهان : قبلا ذکر شد که سومین محل پوسیدگی در ناحیه لثه أی است در حقیقت عامل اصلی پوسیدگی این ناحیه خشکی دهان می باشند . خشکی دهان ممکن است در اثر تنفس دهانی استفاده از داروهائیکه درمرحله بعدی باعث خشکی دهان می شوند .
مثل بعضی از داروهای گوارشی یا قلبی یا عصبی ، یا کسانی که دارای بزاق کم هستند و یا افراد عصبی و پر استرس دهان خشکی دارند واین خشکی دهان یکی از عوامل اصلی پوسیدگی در ناحیه لثه أی می باشد .


بیماریهای لثه ای : افرادی که دارای لثه های بیماری هستند ( که البته علت ایجاد بیماریهای لثه أی خود بحث جداگانه ای است) مستعد پوسیدگی می باشند چون گاهی تحلیل لثه و تحلیل استخوان باعث می شود ریشه دندان از زیر لثه پیدا شود وچون ریشه دندان فاقد مینا است به همین دلیل دچار پوسیدگی بیشتر می شود و علاوه بر آن بیماری های لثه أی باعث تخریب استخوان و در آخر منجر به نابودی دندان می شود .
داروها : همانطور که ذکرشد بعضی از داروها باعث خشکی دهان می شود که بطور ثانویه باعث خشکی و سپس پوسیدگی دهان می شوند برخی از داروها نیز باعث ایجاد بیماریهای لثه أی می شوند که آن هم بطور ثانویه باعث پوسیدگی می شوند .
بیماریها : بیماریها بطور مستقیم نقشی در ایجاد پوسیدگی ندارد اما درمرحله ای در اثر استفاده از دارو یا بدون دارو مثلا در بیماری عصبی و… باعث می شود دندانها اسرار بیشتری نسبت به پوسیدگی داشته باشند .


عوامل جلوگیری کننده :
گفتیم که عامل اصلی پوسیدگی پلاک دندانی است

پس در حقیقت باید چند کار را انجام دهیم تا پوسیدگی تاخیر یابد:
۱ – مقاوم سازی دندان
۲ – از بین بردن پلاک دندانی
۳ – کاهش ایجاد زمینه مناسب برای پلاک دندانی

۴ – معاینات مرتب و مکرر .

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید