بهرام شفیع مجری و تهیه کننده با سابقه برنامه ورزش و مردم امروز هفدهم مهر ماه بر اثر بیماری قلبی در بیمارستان درگذشت. زنده یاد شفیع امروز در سال ۱۹ در منزل دچار حمله قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان در ساعت ۱۹:۳۰ درگذشت .

بهرام شفیع

عکسی از زنده یاد شفیع در دوران جوانی

پزشکان علت فوت بهرام شفیع را سکته قلبی اعلام کردند . زنده یاد بهرام شفیع که هفته گذشته نیز برنامه ورزش و مردم را اجرا کرده بود در کمال ناباوری امروز در سن ۶۲ سالگی درگذشت .

بهرام شفیع

عکسی از زنده یاد بهرام شفیع

درگذشت وی خبری شوک آور و غیرقابل باور برای جامعه ورزشی و مردم ایران بود . زنده یاد شفیع ، با ارائه گزارشهای جذاب ورزشی در زمان خود ، همواره بر سر زبانها و بخصوص بیننده گان دهه شصتی قرار داشت . هنوز تکیه کلامهای خاص وی زبانزد دوستداران و طرفداران او می باشد .

درگذشت بهرام شفیع مجری باسابقه ورزشی

نام زنده یاد شفیع با برنامهٔ هفتگی ورزش و مردم که از اوایل دههٔ شصت از شبکه یک پخش می‌شد ، بر سر زبانها افتاد . وی از همان ابتدا گزارشگری مسابقات فوتبال را نیز انجام می‌داد اما با ورود گزارشگران جدید در دههٔ ۷۰ به تدریج از این فعالیت خود کاست و چند سال قبل با گزارش بازی ایران و کره شمالی برای همیشه آن را کنار گذاشت. همچنین وی ریاست فدارسیون هاکی را از سال ۱۳۸۴ یعنی چهار دوره متوالی بر عهده داشت.

بهرام شفیع

بهرام شفیع در بستر بیماری

تکیه کلامهای جالب زنده یاد یهرام شفیع

مبدع ترکیب  «می‌ریم که داشته باشیم» در فن گزارشگری فوتبال در ایران که به نظر می‌رسد نوعی ترجمه تحت‌الفظی از عبارت we are going to have باشد که در زبان انگلیسی نوعی فعل استمراری است و اصلاً ترجمه لغت به لغت ندارد! بله، سخن از بهرام شفیع است. مردی با صدای گرم که در دهه ۶۰، از سلاطین گزارش فوتبال در تلویزیون بود. او که اجرای برنامه ورزش و مردم برایش فرقی با گزارشگری مسابقات ندارد و در هر دو مورد متکلم وحده است و به هیچکس اجازه سخن گفتن نمی‌دهد، بیشتر با ترکیب «اسطقس‌دار» شناخته می‌شود که آن سال‌ها در اشاره به ضربات محکم و جاندار از آن سود می‌برد.

بهرام شفیع

زنده یاد شفیع مجری برنامه ورزشی

خود شفیع می‌گوید این عبارت را از کفاش محله‌شان به نام «میرزا ممدلی کفاش» وام گرفته و پس از استفاده مکرر از آن، برای مردم جا انداخته است.

تخصص در شمردن ثانیه های زمان

شفیع که تخصص عجیبی در شمردن ثانیه‌های زمان سپری شده از بازی داشت و معمولاً این شمارش را به اعداد غیر رند ختم می‌کرد . مثلاً: سی‌دقیقه و بیست وشش، بیست‌وهفت، بیست‌وهشت و حالا بیست‌ونه ثانیه از زمان بازی گذشته! البته تکیه کلام‌های دیگر هم داشت و مثلاً هنگام تراکم بازیکنان به دنبال توپ در یک منطقه، از عبارت «حالا کار اون گوشه زمین گره خورده» سود می برد. این گزارشگر قدیمی و صمیمی فوتبال، هنگام وقوع حمله روی دروازه‌ها عبارت و جالب و عجیب «فرصت برای همه کار» را به زبان می‌آورد که هنوز روشن نشده این «همه‌کار» یعنی دقیقه چه‌‌کار؟

بهرام شفیع

درگذشت زنده یاد بهرام شفیع

بیوگرافی زنده یاد بهرام شفیع

بهرام شفیع در سال ۱۳۳۵ در محلهٔ پامنار تهران به دنیا آمد. پدر وی کارمند وزارت اقتصاد و دارایی است. دوران ابتدایی را به مدرسهٔ برزویه رفت و دوران متوسطه را در دبیرستان علوی تهران گذراند.

وی دارای مدرک کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران و مدرک دورهٔ ارشد تهیه‌کنندگی و گزارشگری از اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا-اقیانوسیه (ABU) بود.

وی از زمان جوانی به گزارشگری علاقه داشت و در دبیرستان و دانشگاه علاوه بر بازی فوتبال به گزارشگری نیز می‌پرداخت و در دوران جوانی بازیکن تیم فوتبال قصر یخ تهران بود.

همکاری زنده یاد شفیع با صداو سیما

پس از انقلاب همکاری خود را با سازمان صدا و سیما آغاز کرد و با شرکت در آزمون صدا و سیما در سال ۱۳۶۱ به استخدام رسمی این سازمان درآمد. وی جزو نخستین نسل برنامه‌سازان ورزشی بعد از انقلاب در تلویزیون بود. او خواهرزاده خدیجه ثقفی همسر امام خمینی بود. بهرام شفیع روز ۱۷ مهر ۱۳۹۷ در پی بروز بیماری قلبی درگذشت.

بهرام شفیع

زنده یاد شفیع در بستر بیماری

 

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید