هفته بیست و دوم بارداری در ماه ششم بارداری قرار میگیرد. تقریبا نیم بیشتر بارداری گذشته و شکم مادر باردار بزرگ شده طوریکه کم کم برای خواب راحت در شب مشکل پیدا می کند. تانما در این مطلب نکات خوبی را در خصوص مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری و همچنین توصیه های غذایی، ورزشی و معنوی این هفته را بیان می کند؛

مادر در هفته بیست و دوم بارداری

اگر احساس می کنید که بدنتان در میانه بارداری، بیش از حد بزرگ شده است به این معنا نیست که حتماً نوزادی با جثه درشت به دنیا خواهید آورد. بزرگ بودن شکم به مفهوم آن نیست که تمام وزن شما در شکم تان جمع شده و تمامی اضافه وزنتان متعلق به جنین است.

به هر حال اندازه شکم شما نشانه خوبی از میزان رشد فرزندتان است، به همین دلیل در معاینات روتین شکم شما توسط پزشک اندازه گیری می شود. پزشک از نوک استخوان شرمگاهی در لگن تا بالای رحم را اندازه می گیرد. این اندازه گیری متناسب با سن بارداری شما متغیر بوده و اندازه آن دو سانتی متر بیشتر یا کمتر از هفته بارداری شما خواهد بود.

اگر جفت شما قدامی نباشد به احتمال زیاد تا کنون حرکات جنین خود را احساس کرده اید که به نوبه خود از شگفت انگیز ترین احساسات بارداری است. اگر هنوز هم نمی توانید حرکات او را تشخیص دهید با پزشکتان در این باره صحبت کنید.

علائم شایع و طبیعی

 • زیاد شدن ترشحات واژن
 • از نفس افتادن مادر
 • احتباس آب و ورم اعضای بدن
 • تغییرات دستگاه گوارش
 • تورم پا
 • عفونت مثانه
جنین در هفته بیست و دوم بارداری

مادر در هفته بیست و دوم بارداری

علائم نادر و غیرطبیعی

در صورت داشتن علائم زیر، مادر باردار سریعا باید به پزشک مراجعه کند:

 • خونریزی
 • سردردهای شدید
 • تورم ناگهانی دست ها و صورت
 • دردهای شکمی دائمی
 • استفراغ مداوم
 • اسهال
 • تب بالایی که بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کند.

جنین در هفته بیست و دوم بارداری

جنین 22 هفته ای درون رحم شما مثل یک نوزاد ولی کمی کوچک تر است. او 27.8 سانتی متر طول دارد و وزن جنین حدود 430 گرم است. او در حال حاضر به شکل پاپایا یا نارگیل است. پوست او تا زمانی که به اندازه کافی وزن اضافه کند چروکیده به نظر می آید و موهای نرمی به نام لانوگو که سر و بدن او را پوشانده ، قابل دیدن است.

ابروها و پلک های چشمان جنین در هفته 22 در محل خود قرارگرفته اند و لوزالمعده او (که برای تولید هورمون ها بخصوص انسولین ضروری هست) به سرعت در حال رشد است. ضربان قلب جنین حالا به قدری قوی شده که با گوشی طبی می توانید به راحتی آن را بشنوید.

مادر در هفته بیست و دوم بارداری

جنین در هفته بیست و دوم بارداری

جنین در هفته 22 بارداری به تمرین قورت دادن ادامه می دهد و مایع آمنیوتیک را نه به منظور تغذیه بلکه به منظور باز و بسته شدن دهان و کار کشیدن از فک ها و زبانش می بلعد. از آنجا که هرچه شما می خورید از درون جفت عبور می کند غذاهای مصرفی شما در طعم مایع آمنیوتیک اثر می گذارد.

حس چشایی جنین حالا به قدری پیشرفت کرده که طعم های مختلف را تشخیص می دهد و حتی در صورتی که مادرش سیر یا غذاهای ادویه دار مصرف کند شکلک هایی درمی آورد که با سونوگرافی می توان آن را دید. این طعم های مختلف جنین را آماده می کند تا شیر منحصر به فرد شما را به سایر غذاها ترجیح دهد.

قد جنین: 27.8 سانتی متر

وزن جنین: 430 گرم

حرکات جنین در هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری دستان فرزندتان مدام در حال حرکت هستند، او پیوسته صورت خود را لمس کرده و یا بند ناف را می گیرد. به عبارتی جنین این هفته بیشتر از هفته های گذشته بازیگوشی می کند. حس لامسه جنین در این هفته فعال می شود و همه چیز را در ذهنش ثبت می کند.

مغز و اعصاب جنین آنقدر توسعه پیدا کرده که بتواند هر چیزی را در اطرافش پردازش کند. او شروع می کند به کنجکاوی در محیط اطرافش. احتمالا این هفته حسابی هیجان زده می شود. او در این هفته بیشتر لگد می زند. دوست دارد هر چیزی را توی دستش بگیرد و آن را لمس کند و همه چیز را کشف کند.

مادر در هفته بیست و دوم بارداری

جنین در هفته بیست و دوم بارداری

تغذیه در هفته بیست و دوم بارداری

 • برای پیشگیری از کمبود ویتامین D بدنتان و جذب بهتر كلسیم آن به مادران توصیه می شود از منابع خوراکی ویتامین D مثل لبنیات، تخم مرغ یا ماهی بهره گیرند.
 • به یاد داشته باشید که کلسیم مورد نیاز برای رشد و تکامل جنین درصورتی که از منابع غذایی دریافت نگردد از بافت هایی همچون استخوان ها و دندان های مادر تامین خواهد شد.
 • در مورد تغذیه در هفته 22 بارداری بدانید چربی در رژیم غذایی ضروری است؛ اما از آنجا که در سایر غذاها وجود دارد لازم نیست که مستقیما به بدن برسد.
 • به اندازه کافی از کره مارگارین یا روغن گیاهی برای مطبوع کردن غذا استفاده کنید زیرا کره و مارگارین غنی از ویتامین A هستند اما منابع دیگری نیز برای تأمین ویتامین A مانند سبزیجات وجود دارند.
 • تا جایی که امکان دارد سعی کنید از چربی های غیراشباع استفاده کنید مثل روغن ذرت و روغن زیتون.
 • مادران باردار باید روزانه مقدار زیادی مایعات بنوشند تا از یبوست و هموروئید در مراحل بعدی دوران بارداری خود جلوگیری کنند.

هشدار غذایی!

به دلیل تغییر متابولیسم بدنتان در طول بارداری، شما بیشتر در معرض ابتلا به مسمومیت غذایی هستید. بنابراین کاملا گوشت را بپزید. این هشدار شامل هات داگ نیز می شود.

ورزش در هفته بیست و دوم بارداری

اکنون زمان آن رسیده که ورزش های سنگین را ترک کنید و به ورزش های آرام تر روی بیاورید. ایروبیک داخل آب و شنا کردن باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش فشار روی پاهای شما که تحت فشار زیادی هستند، می شود.

تغذیه در هفته بیست و دوم بارداری

ورزش در هفته بیست و دوم بارداری

دستورالعمل های معنوی هفته بیست و دوم بارداری

تانما در زیر دستورالعمل های معنوی هفته بیست و دوم بارداری را نیز آورده است؛

 • خوب است حدیث کساء و زیارت امام زمان را 40 مرتبه بخوانید.
 • بعد از هر نماز 70 بار استغفارکنید.
 • هرروز صبح مقداری خرما بخورید؛ در رابطه با مزایای خوردن خرما در روایات آمده : "بهترین غذای زن حامله و حتی داروی او خرماست". امام علی هم فرمودند: "برای زن باردار هیچ چیز بهتر از خرما نیست" امام صادق نیز فرمودند: "خوردن خرما سبب قوی شدن بدن مادر و جنین می شود."
 • - جهت صبور شدن، دست را روی شکم گذاشته و سوره والعصر بخوانید.
 • از اول ماه ششم سعی شود بچه داخل شکم از خون زلال استفاده کند واز خوردن چیزهایی که خون را کثیف و بد رنگ می کند پرهیز کند.
 • مقداری یا هفته ای یک شب یا یک روز غذا مغز استخوان میل شود و از خوردن دنبه پرهیز شود.

چکاپ های مهم در هفته بیست و دوم بارداری

معاینات ماهانه

از هفته 4 تا 28 بارداری، هر چهار هفته یک بار (ماهی یک مرتبه) باید مادر باردار برای معایناتی چون اندازه گیری وزن، فشار خون، بررسی وضعیت سلامت عمومی و شنیدن ضربان قلب کودک به پزشک یا ماما مراجعه کند.

دستورالعمل های معنوی در هفته بیست و دوم بارداری

چکاب های مهم در هفته بیست و دوم بارداری

واکسن آنفلوانزا

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد تزریق واکسن آنفلوآنزا برای جنین خطرناک است. حتی مرکز کنترل بیماری ها در ایالات متحده تزریق آن را به خانم های باردار توصیه می کند. برخی از پزشکان متخصص زایمان در شروع فصل آنفلوآنزا تمایلی به فرستادن خانم های حامله ای که دوره سه ماهه اول را طی می کنند برای تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند. اما جای نگرانی نیست. تزریق این واکسن ارزش آن را دارد که از ابتلا به آنفلوآنزا درمان باشید.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید