هفته بیست و پنجم بارداری تقریبا در ماه هفتم بارداری قرار دارد و وزن مادر به دلیل رشد جنین و بزرگ شدن شکم و در برخی موارد ورم دست و پا بیشتر شده است. مادر در هنگام راه رفتن به نفس نفس می افتد و دیگر مانند سابق نمی تواند فعال باشد زیرا شکمش به او اجازه نمی دهد، البته نباید بی تحرک باشد! تانما در این مطلب شما را با چند و چون هفته بیست و پنجم بارداری بیشتر آشنا می کند؛

مادر در هفته بیست و پنجم بارداری

در این زمان بسیاری از بافت های بدن شما ورم خواهد کرد که ناشی از فشار اضافی روی سیستم گردش خون در دوران بارداری است. خارش خفیف نیز در دوران بارداری شایع است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر خارش بیش از چند روز ادامه یافت یا شدید بود، با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین در طی هفته بیست و پنج بارداری و هفته های پیش رو، بدنتان به تکمیل تغییرات ادامه می دهد. رحم شما بالاتر از ناف اما زیر قفسه سینه تان، گسترش می یابد. تقریباً در هفته بیست ، فشارخون به سطح عادی خود برمی گردد. ظرفیت ریه هایتان افزایش پیدا می کند. طبیعی است که سریع تر نفس بکشید یا کمی تنگی نفس را تجربه کنید. بعلاوه در آمادگی برای شیردهی، در هفته بیست و پنج بارداری، غدد تولیدکننده شیر در سینه ها بزرگ تر می شوند و پوست اطراف هاله و نوک سینه تغییر می کند.

جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

مادر در هفته بیست و پنچم بارداری

علائم شایع

 • یبوست
 • خستگی
 • کمردرد
 • سوزش معده
 • تورم پا
 • انقباضات رحم
 • گرفتگی عضلات پا

علائم غیر طبیعی

 • انقباضات رحمی
 • لکه بینی یا خونریزی واژینال
 • فشار غیرمعمولی در لگن یا کمردرد
 • دردهای کرامپی شبیه قاعدگی
 • بیشتر یا رقیق تر شدن حجم ترشحات واژن
 • تغییر رنگ در ترشحات واژن؛ مایل به صورتی یا قهوه ای روشن
جنین در هفته بیست و پنچم بارداری

علائم هفته بیست و پنجم بارداری

جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

اندازه جنین در هفته بیست و پنجم بارداری از سر تا پاشنه پا حدود 34.6 سانتی متر شده است. وزن یک جنین 25 هفته ای حدودا 660 گرم است. این وزن خیلی زیاد به نظر نمی رسد اما او به زودی کمی بافت چربی می آورد و قیافه باریک و نحیف او تغییر خواهد کرد، پوست نسبتا چروکیده او صاف می شود و شباهت او به یک نوزاد کامل بیشتر و بیشتر خواهد شد. احتمالا اکنون می توان موهای او را دید که هم رنگ و هم حالت گرفته اند، هرچند که رنگ و حالت موهای او ممکن است بعد از تولد تغییر کنند.
جنین در هفته بیست و پنج بارداری دارای دوره های منظم خواب و بیداری است. او حالا لاغرتر از آن است که بتواند آماده به دنیا آمدن باشد اما همچنان به چاق شدن ادامه می دهد. وزن او در انتهای این هفته به حدود 700 گرم می رسد.

چشمهایش حالا باز است و شاید موقع خوابیدن آنها را ببندد. گیرنده های حسی اطراف دهانش آمادگی بیشتری برای گرفتن نوک پستان در هنگام تولد پیدا میکند. به هر حال کودک هنوز از طریق بندناف از شما تغذیه می شود و بدن شما مواد مغذی را از طریق جریان خون به بند ناف که دارای یک سیاهرگ و دو سرخرگ است میرساند. بند ناف هم به وسیله ماده ای چسبنده و ژله مانند به نام ژل وارتون از پیچ خوردن محافظت می شود.
با ادامه رشد جنین مغز او هم کاملتر میشود و خطوط و شیارهای عمیقتر در قشر مخ او شکل میگیرد که در آینده مرکز فرماندهی بسیاری از فعالیتهای مهم از جمله توانایی بینایی، شنوایی، بویایی، صحبت کردن و راه رفتن خواهد بود. در حال حاضر آهنگ تنفس، گوارش و نیز دمای بدن کودک به وسیله مغزش کنترل میشود.

قد جنین: 34.6 سانتی متر
وزن جنین: 660 گرم

تغذیه در هفته بیست و پنجم بارداری

شلغم بخورید

برای بهبود تغذیه در هفته 25 بارداری حتما شلغم را لحاظ کنید. شلغم سرشار از ویتامین A,B,C و حاوی فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و گوگرد است. شلغم تقویت کننده نور چشم است و به علت داشتن ویتامین Aشب کوری را درمان می کند و به علت وجود گوگرد و با کمک ویتامین A از پیدایش سنگ در ادرار جلوگیری و سنگ ها را خرد می کند. فشارخون را پایین می آورد و در تقویت تخمدان ها و تحریکات جنسی نقش موثری دارد. خوردن شربت شلغم در زمان بارداری باعث رشد کودک، آسانی دندان درآورد، محکم شدن استخوان، زود به راه افتادن، زود حرف زدن و مقاومت در برابر بیماری ها می شود.

ورزش در هفته بیست و پنجم بارداری

تغذیه در هفته بیست و پنجم بارداری

تنوع غذایی داشته باشید

برنامه غذایی خود را با مواد مغذی شامل میوه و سبزی، پروتئین، غلات، آجیل، حبوبات و فرآورده‎های لبنی بدون چربی غنی کنید. با پزشک درباره لزوم مصرف مکمل های ویتامینه صحبت کنید.

آب کافی بنوشید

همیشه یک بطری آب همراه داشته باشید و از آن بنوشید. وجود آب کافی در بدن، از ورم دست و پا در این مرحله از بارداری و به ویژه در هوای گرم و مرطوب جلوگیری می کند.

هشدار تغذیه ای!

 • پنیرهای نرم، شیر غیرپاستوریزه، گوشت سرد، سوشی و گوشت خام همگی خطراتی برای زن باردار دارد و از مصرف آن باید پرهیز کنند.
 • برای به حداقل رساندن سوزش معده، سعی کنید از هر گونه مواد غذایی محرک مانند غذاهای ادویه دار، اسیدی و نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید.

ورزش در هفته بیست و پنجم بارداری

با پیشرفت بارداری، راه رفتن و دویدن خود را سبک تر کنید. تعادل شما در این زمان در حال بهم ریختن است. به همین جهت جستن و پریدن را کم کرده و یا به کلی فراموش کنید. اگر مجبور به پریدن از روی چیزی شدید، احتیاط لازم را داشته باشید و با حواس جمع این کار را انجام دهید. در این زمان ورزش هایی که احتیاج به تغییر جهت ناگهانی و یا جستن دارند، می توانند باعث بروز خطر شوند.

برای خانم بارداری که حاملگی او فاقد عوارض جانبی است، ورزش کردن مفید است زیرا مزایای آن بیشتر از خطراتش است. اما با شروع مشکلات و پیدایش عوارض یا ادامه یافتن آن ها پزشک شما ممکن است تشخیص دهد ورزش به شما ضرر می رساند. در این هنگام گزینه ی مناسب این است که ورزش را رها کنید زیرا زیان های ورزش بیشتر از مزایای آن خواهد بود.

ماساژ بارداری

ماساژ بارداری یکی از بهترین کارهایی است که می توانید در این دوران انجام دهید. ماهیچه هایی که تحت فشار و کار زیادی قرار دارند، معمولا منقبض و سفت می شوند که ماساژ بهترین راه برای شل کردن آن هاست. تخت هایی مخصوص ماساژ خانم های باردار در نظر گرفته شده اند که دارای صفحات تو رفته هستند تا خانم ها بتوانند روی شکم بخوابند به طوری که درد کم تری احساس کنند.

ورزش در هفته بیست و پنجم بارداری

ماساژ در هفته بیست و پنجم بارداری

پیاده روی، یوگا و شنا

برای رفع گرفتگی ماهیچه های پا نیز از ایستادن های طولانی پرهیز کنید و پس از تأیید پزشکتان روزانه و منظم پیاده روی کنید. ورزش هایی مثل یوگا و شنا نیز برای رفع خستگی شما مناسب است.

دستورالعمل های معنوی هفته بیست و پنجم بارداری

 • روزهای پنج شنبه و جمعه سوره "واقعه را قرائت کنید و شب ها در یک نماز سوره "التین" بخوانید و بعد از هر نماز دست بر تربت کشیده و بر شکم خود بمالید.
 • از ماه هفت به بعد هر روز 5 سوره بخوانید که با تسبیح خدا شروع شود (صف، حدید، جمعه، حشر، تغابن)
 • درموقع تکان خوردن بچه دست روی شکم بگذاردوصلوات وسوره توحیدراتلاوت کند.
 • برای صبورشدن بچه دست راروی شکم گذارده سوره والعصر رابخواند.
 • فرزندرادرشکم مادرنام گذاشتن وانتخاب نام نیکو مانند محمد,علی,وفاطمه.و او را به نام خواندن.
 • تلاوت قرآن خصوصا مداومت برسوره انبیاء هرقدرکه بتواندبرای صالح شدن فرزند بسیار موثراست.
 • خواندن تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها بعدازهرنمازوشب قبل ازخواب.
 • همیشه باوضوباشد مخصوصا هنگام خوردن غذا.
 • شبها به آئینه نگاه نکند.
 • باکوشش تمام ازگناهان بپرهیزد.
 • حتی الامکان مستحبات راانجام دهد.
 • آرامش خودراحفظ کندوعصبانی نشود.
چکاپ های هفته بیست و پنجم بارداری

دستورالعمل های معنوی هفته پنجم بارداری

چکاپ های مهم در هفته بیست و پنجم بارداری

معاینه ماهانه

پزشک احتمالاً ابتدا شرح حال شما را می پرسد و درصورتی که در این مدت مشکلی داشته اید، بهتر است به پزشک اطلاع دهید. در ادامه معمولاً فشار خون، وزن شما و اندازۀ رحم اندازه گیری خواهد شد. همچنین با بررسی دست ها و پا های شما هر گونه نشانۀ مسمومیت حاملگی و تورم را بررسی خواهد کرد و در صورت لزوم آزمایش های خون و ادرار را برای شما تجویز خواهد شد.

گوش دادن به ضربان قلب جنین که در تمام معاینات بارداری در سه ماهۀ دوم انجام می شد، در این دوره نیز ادامه پیدا خواهد کرد. اگر پزشک با بررسی ضربان قلب جنین یا اندازۀ رحم، هر گونه نگرانی ای داشته باشد، آزمایش پروفایل بیوفیزیکال را به شما توصیه می کند. در این آزمایش متخصص با سونوگرافی، حجم مایع آمنیوتیک را اندازه گیری خواهد کرد.

تست غربالگری گلوکز

پزشک احتمالاً بین هفته های ۲۴ تا ۲۸، آزمایش غربالگری دیابت بارداری را برای شما درخواست خواهد داد که لازم است در این مدت برای انجام این آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنید. اگر پزشک، آزمایش چالش گلوکز را برایتان درخواست کرده باشد، نیازی به ناشتا بودن نیست. در این آزمایش، میزان قند خون شما یک ساعت پس از مصرف یک مایع شیرین که در آزمایشگاه به شما می دهند، آزمایش می شود. اگر سطح گلوکز خون شما بالاتر رفته باشد، ممکن است نیازمند آزمایش های بیشتر باشید.

درصورتی که آزمایش تحمل گلوکز برای شما نوشته شده باشد، لازم است هنگام مراجعه به آزمایشگاه، حداقل هشت ساعت ناشتا باشید. اگر مبتلا به دیابت بارداری تشخیص داده شوید، پزشک اطلاعات مربوط به نظارت بر قند خون در طول دورۀ باقی مانده از بارداری را در اختیار شما قرار می دهد.

آیا این مطلب مفید بود؟ 2
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید