هفته بیست و چهارم بارداری در اواخر ماه ششم بارداری قرار دارد و اکنون از ظاهر یک خانم که در هفته بیست و چهارم باردرای قرار دارد می توان فهمید که باردار است چون هم شکمش بزرگتر شده هم سخت تر و آرام تر از ماه های گذشته راه می رود! تانما در این مطلب نکات مهمی در خصوص هفته بیست و چهارم بارداری بیان می کند؛

مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

برخی ناراحتی های جزئی مانند احساس داغی بیش از حد، گرفتگی عضلات پا، درد دنده ها و بواسیر ممکن است کمی شما را آزار بدهد. این مشکلات آزاردهنده موقتی است و با تولد نوزاد از بین می رود. در هفتۀ ۲۴، درد دنده ها معمولاً به وسیلۀ رحم در حال رشد یا فشار آوردن جنین ایجاد می شود که اندام های شما را به سمت قفسۀ سینه هل می دهد.

شما ممکن است احساس خستگی مفرط و همچنین اشتهای زیاد داشته باشید، زیرا بدن شما سخت کار می کند و ریه ها و قلب شما مجبورند خون و اکسیژن بیشتری به جنین برسانند. در طول این هفته شاید متوجه شوید که ناخودآگاه روی شکم خود دست می کشید، دربارۀ این که کودک چه شکلی خواهد بود رویاپردازی می کنید و حتی وقتی به آن فکر می کنید نیز لبخند می زنید. مراقب خود و کودکتان باشید و از این دوران لذت ببرید.

علائم شایع

 • یبوست
 • کمردرد
 • گرفتگی عضلات پا
 • انقباضات بدون درد رحم

علائم غیرطبیعی

 • سردرد شدید
 • تهوع و استفراغ
 • تورم ناگهانی صورت یا دست
 • درد در ناحیۀ زیر دنده ها و بالای شکم
 • مشکلات بینایی مثل تاری دید و جرقه زدن چشم یا حساسیت به نور
جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

جنین در هفته بیست وچهارم بارداری، به سرعت در حال رشد است. وزن جنین 24 هفته حدود 110 گرم نسبت به هفته قبل (که تنها کمی بیشتر از 600 گرم وزن داشت) زیادتر شده است. او در حال حاضر به اندازه یک بلال است. از آنجا که طول بدن جنین در حدود 168 روزگی تقریبا به 30 سانتی متر رسیده، جنین در هفته 24 در داخل رحم شما به صورت خمیده قرارگرفته است اما اندازه اندام های بدن او تقریبا متناسب هستند.

شما می توانید حرکات جنین در هفته 24 بارداری را کاملا حس کنید. شاید به نظر کمی لاغر بیاید ولی به زودی بافت چربی در بدن او تجمع می یابد. پوست کودک شما نازک، نیمه شفاف و چروک خورده است. مغز جنین 6 ماهه به سرعت بزرگ می شود و اندام چشایی او نیز در حال رشد است.

دستگاه تنفسی جنین 24 هفتگی، تکامل خود را آغاز کرده، درخت تنفسی شاخه شاخه می شود و سلول هایی در ریه سورفاکتانت تولید می کنند؛ ماده ای که موجب می شود کیسه های هوایی نوزاد بعد از تولد و هنگام تنفس به راحتی بزرگ و پر از هوا شوند.

مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

گوش های او حالا نسبت به صداهای بیرون رحم بسیار حساس است و قادر است صدای شما را تشخیص دهد. بررسیها نشان میدهد کودکان اولین درسهای زبانی خود را درون رحم فرا میگیرند. همچنین اگر هنگام شیر خوردن در میان افرادی باشند که به زبان بومی صحبت میکنند پستان مادرشان را با قدرت بیشتری می مکنند تا وقتی که در بین افرادی باشند که به زبان دیگری صحبت می کنند.

قد جنین: 30 سانتی متر

وزن جنین: 600 گرم

تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری

 • بیست و چهارم حاملگی زمان رژیم گرفتن نیست اما قطع مصرف غذاهای فاقد مواد مغذی و جایگزین کردن میوه و سبزی به شما کمک می کند.
 • کیف، کشو، ماشین و یخچال خود را از مواد غذایی سالم مانند سیب، ماست کم چرب، پنیر یا آجیل پر کنید.
 • سه وعده غذای کم و مغزهای بادام و گردو و پسته را برای میان وعده خود آماده کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی لازم را دریافت می کنید.
 • در فواصل منظمی در روز غذاهای مغذی بخورید تا از گرسنگی شدید که می تواند منجر به ویار شود، جلوگیری کنید.
 • مواد غذایی خود را از میان این 5 گروه انتخاب کنید: حبوبات، سبزیجات، میوه، لبنیات و مواد سرشار از پروتئین. بدن شما باید مواد غذایی مختلفی برای تامین پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و مواد معدنی به دست آورد.
 • به مقدار زیاد آب بنوشید. زیرا برای ساخت بافت های جدید، کمک به هضم غذا و تشکیل مایع آمنیوتیک لازم است. شما باید حداقل 10 لیوان آب در روز بنوشید. یک بطری پر از آب را همیشه کنار خود بگذارید.
ورزش در هفته بیست و چهارم بارداری

تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری

ورزش در هفته بیست و چهارم بارداری

اگر در هفته بیست و چهار بارداری احساس خستگی یا خواب آلودگی می کنید قبل از ظهر در ساعت استراحت ظهر در ساعت ناهار و بعدازظهر قبل از بازگشت به خانه کمی پیاده روی کنید. از طرفی گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش و سرد کردن بدن در هنگام پایان آن را هرگز فراموش نکنید. حتی اگر به کلاس خود دیر می رسید، حتماً ابتدا کمی بدنتان را گرم کنید. این آرام وارد و خارج شدن به ورزش، علاوه بر کاهش احتمال بروز صدمات به بدن، باعث می شود که ضربان قلب و تنفس نیز به آرامی تند و به آرامی کند شود. برای این کار چند حرکت سریع و راحت هست، مانند چرخاندن دستها به حالت دایره ای بزرگ و یا درجا راه رفتن. با شناخت ورزش های مفید و مضر دوران بارداری، انتخابی صحیح انجام دهید.

همچنین لباس ورزشی نباید بدن شما را محدود کند و نیز باید شما را خنک نگه دارد. عده ای از خانم ها ترجیح می دهند تنها از شلوارک و تاپ استفاده کنند و برخی دیگر لباس یک تکه را ترجیح می دهند. در هر صورت به ویژه در سه ماهه سوم باید از سینه بند مخصوص استفاده شود.

دستورالعمل های معنوی هفته بیست و چهارم بارداری

 • از آنجا که گفتن ذکر سبب آرامش و رفع استرس می گردد، بنابراین به مادران باردار توصیه می شود در این دوران با گفتن ذکر و صلوات آرامش را هم برای خود و هم برای جنینتان به وجود بیاورید.
 • خوب است که در اتاق کار یا خوابتان چند گلدان با گل های رنگارنگ طبیعی قرار دهید تا دائم چشمتان به آن ها بیفتد زیرا این کار تاثیر زیادی بر روی زیبایی جنین شما دارد.
 • روزهای پنجشنبه وجمعه سوره واقعه راقرائت کند.
 • شبها دریک رکعت نمازسوره والتین بخواند.
 • بعدازهرنمازدست برتربت امام حسین کشیده برشکم بمالد.
 • هرروزیک عدد انارراپس ازخواندن سوره فتح ناشتا بخورد.
 • غسل های مستحبی به خصوص غسل جمعه را انجام دهید.
 • همیشه باوضوباشد مخصوصا هنگام خوردن غذا.
 • شبها به آئینه نگاه نکند.
 • باکوشش تمام ازگناهان بپرهیزد.
 • حتی الامکان مستحبات راانجام دهد.
 • آرامش خودراحفظ کندوعصبانی نشود.
 • باگذاشتن نوارقرآن وخواندن قرآن به صورت روزانه میتواند به حافظ قرآن شدن فرزندخودکمک کند.
 • خواندن تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها بعدازهرنمازوشب قبل ازخواب.
چکاپ های هفته بیست و چهارم بارداری

دستورالعمل های معنوی هفته بیست و چهارم بارداری

چکاپ های مهم در هفته بیست و چهارم بارداری

چکاپ ماهانه

از هفته 4 تا 28 بارداری، هر چهار هفته یک بار (ماهی یک مرتبه) اندازه گیری وزن، فشار خون و وضعیت سلامت عمومی در هر جلسه انجام و ضربان قلب کودک هم بررسی می شود. (این کار از حدود 10 تا 12 هفتگی بارداری انجام میشود.) همچنین شکم برای بررسی میزان رشد کودک معاینه و اندازه گیری می شود.

غربالگری دیابت بارداری

همه زنان باردار باید بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری برای بررسی دیابت بارداری ، یک آزمایش غربالگری انجام دهند. این آزمایش شامل یک آزمایش خون به نام چالش گلوکز است. در این آزمایش، سطح گلوکز یا همان قند خون، یک ساعت پس از نوشیدن میزان مشخصی گلوکز خوراکی اندازه گیری می شود.

اگر نتیجه، بالا بودن قند خون را نشان دهد، آزمایش تحمل گلوکز نیز انجام می شود که در این آزمایش، بعد از اندازه گیری قند خون ناشتا، مقدار مشخصی گلوکز خوراکی خورده می شود و طی دو تا سه ساعت، قند خون با گرفتن نمونه خون اندازه گیری می شود. دیابت بارداری می تواند باعث بزرگ شدن غیرطبیعی جنین، زایمان مشکل و ایجاد عارضه هایی برای مادر و جنین شود.

دستورالعمل های معنوی هفته بیست و چهارم بارداری

چکاپهای مهم در هفته بیست و چهارم بارداری

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

بهترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در بارداری ، ازهفته 24 تا 32 حاملگی است تا بتوان ناراحتی های مادرزادی جنین از قبیل لب شکری ، شکاف کام (کام شکری) ، نقایص ستون فقرات و نخاع جنین و مشکلات مادرزادی قلب جنین و نقایص اندام جنین مثل چند انگشتی و پا چماقی و غیره را تشخیص داد . نکته ای که باید به آن توجه کنید کاربرد سونوگرافی سه بعدی است که باید در شرایط خاص انجام شود و همه زنان باردار نیاز به انجام این سونوگرافی ندارند.

آیا این مطلب مفید بود؟
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید