بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است که بیشتر در بین کودکان زیر پنج سال دیده می شود. والدین باید با شناخت علائم و نشانه های این بیماری کودک خود را سریعا نزد پزشک ببرند تا درمان های لازم آغاز شود. تانما در این مطلب ضمن بیان علائم و علل بیماری کاوازاکی، در خصوص روش های درمان این بیماری و ارتباطش با کرونا نکاتی را مطرح کرده است؛

بیماری کاوازاکی چیست؟

سندرم کاوازاکی یا بیماری کاوازاکی را می توان یکی از بیماری هایی دانست که بیشتر در کودکان زیر 5 سال رخ میدهد. قرمزی چشم ها, قرمزی لب ها, ورم کردن زبان از علائم این بیماری است و بیماری کاوازاکی باعث التهاب در دیواره های شریان های کوچک بدن می شود.

همچنین این بیماری عمدتاً بر کودکان تاثیر می گذارد. التهاب تمایل به تاثیر بر رگ های کورنری دارد که خون را به ماهیچه های قلب می رساند.بیماری کاوازاکی اغلب سندروم غدد لنفاوی مخاطی نامیده می شود.

نحوه شیوع بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است ، اما یکی از شایعترین واسکولیت های کودکی بشمار میاید. کاوازاکی از تمام نقاط جهان گزارش شده است و در ژاپن شیوع بیشتری دارد. این بیماری منحصرا در کودکان کم سن وسال و نوپا گزارش شده است .

تقریبا 85% کودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی زیر5 سال هستند و اوج بروز سنی18 تا 24ماهگی است .در کمتر از سه ماه و بیش تر از 5 سال هم نه به صورت شایع دیده میشود، ولی بیشترین خطر درگیری کرونری در این سنین است. در پسران نسبت به دختران شایع تر است ، اگرچه کاوازاکی در در طول سال و در هر زمان قابل تشخیص است اما به صورت دسته جمعی در یک فصل هم اتفاق افتاده است، امکان ابتلا در در اواخر زمستان و بهار بیشتر است.

علل شیوع بیماری کاوازاکی

نحوه شیوع بیماری کاوازاکی

نشانه های بیماری کاوازاکی

فاز اول

 • تب بیشتر از 102.2 ℉ یا 39℃ بیشتر از سه روز طول بکشد
 • چشم قرمز بدون ترشحات ضخیم
 • جوش روی قسمت اصلی بدن (تنه) و منطقه تناسلی
 • لب های قرمز, خشک, ترک خورده و زبان قرمز پررنگ به شکل توت فرنگی
 • پوست متورم و سرخ روی کف دست ها و پاها
 • غدد لنفاوی متورم در گردن و شاید جاهای دیگر
 • تحریک پذیری

فاز دوم

 • پوست روی دست ها و پاها, به خصوص نوک انگشت ها و پاها, اغلب در تکه های بزرگ پوست کنده شده وجود دارد.
 • درد مفاصل
 • اسهال
 • استفراغ
 • درد شکم

فاز سوم

در مرحله سوم این بیماری علائم و نشانه های بیماری به آرامی از بین می روند، مگر این که پیچیدگی ایجاد شود. ممکن است تا هشت هفته طول بکشد تا سطوح انرژی دوباره نرمال به نظر برسند.

علل بیماری کاوازاکی

نشانه های بیماری کاوازاکی

علل بیماری کاوازاکی

علت بیماری کاوازاکی نامعلوم است هرچند بنظر میرسد که یک عامل عفونی منشاء این اتفاق باشد. افزایش حساسیت و یا اختلا ل در پاسخ ایمنی که احیانا توسط یک عامل عفونی ( ویروس یا باکتری مشخص ) به راه افتاده باعث شروع فرایند التهابی میشود که به ایجاد التهاب و آسیب عروق خونی در افرادی که استعدادژنتیکی نسبت به این بیماری را داشته باشند منجر می گردد.

پیشگیری از بیماری کاوازاکی

از آنجا که علت بیماری مشخص نشده است، هیچ معیار مشخصی وجود ندارد که بتواند از این بیماری جلوگیری کند. ارزیابی و درمان اولیه می تواند احتمال وقوع مشکلات و یا عوارض طولانی مدت را کاهش دهد. بنابراین نمی توان از بیماری کاوزاکی پیشگیری کرد اما بهترین روش کاهش بیماری های قلبی ، تشخیص زود هنگام آن و شروع درمان در اسرع وقت است .

تانما در ادامه ی مطلب روش های درمان بیماری کاوازاکی را بیان کرده است؛

درمان بیماری کاوازاکی

1-درمان دارویی بیماری کاوازاکی

الف) داروی ایمونوگلوبولین

که از طریق وریدی به بیمار تزریق می شود و باعث کاهش التهاب رگ های خونی می شود.

ب)آسپرین

این دارو به کاهش تب و درد کمک می کند و از خطر احتمالی لخته شدن خون کم می کند. مصرف آسپرین معمولا در خانه و بعد از مرخص شدن از بیمارستان نیز باید ادامه داشته باشد. به یاد داشته باشید از مصرف خودسرانه هر دارویی از جمله آسپرین خودداری کنید. مصرف خودسرانه آسپرین ممکن است باعث بروز سندرم ری (Reye) شود لذا قبل از دادن آسپرین به کودکتان با پزشک مشورت کنید.

به محض این که تب پایین آمد, کودک شما ممکن است حداقل شش هفته آسپرین بگیرد. آسپرین به جلوگیری از لخته شدن کمک میکند.با این حال, اگر کودک مبتلا به آنفلوانزا و یا آبله مرغان در طول درمان شود, ممکن است نیاز به توقف آسپرین باشد.

طول درمان بیماری کاوازاکی

درمان بیماری کاوازاکی

ج) درمان های تکمیلی

اگر کودکتان به مشکلات قلبی ادامه دهند, پزشک می تواند شما را به پزشک متخصص ارجاع دهد که در درمان بیماری های قلبی در کودکان متخصص است. در بعضی موارد، کودکان نیازمند اینها هستند:

1-داروهای ضد انعقاد

این داروها - مانند آسپرین, کلوپیدوگرل, وارفارین و هرپین - کمک برای جلوگیری از تشکیل لخته.

2-آنژیوپلاستی عروق کرونری

این روش سرخرگ ها را در نقطه ای که محدود شده اند و مانع جریان خون به قلب می شوند را باز می کند.

3-قرار دادن استنت

این روش شامل قرار دادن یک دستگاه در شاهرگ مسدود شده برای کمک به باز کردن و کاهش احتمال انسداد دیگر است.

4-بایپس پیوند عروق کرونری

این عمل شامل انتقال خون حول عروق کرونر بیمار با پیوند بخشی از رگ خونی از پا, سینه یا دست برای استفاده به عنوان مسیر جایگزین است.

2-درمان غذایی بیماری کاوازاکی

 • چربی های امگا 3 به دست آمده از سالمون وحشی و سایر ماهی ها نیز ممکن است به مبارزه با التهاب در بدن کمک کنند.
 • سبزیجات سبز تیره برگ دار حاوی آنتی اکسیدان های مختلفی هستند که به مبارزه با آسیب های سلولی کمک می کنند.
 • حذف مواد غذایی فرآوری شده, قندها, دانه ها و چربی های ترانس از رژیم غذایی نیز برای کمک به مدیریت التهاب مفید است، زیرا می توانند به ایجاد التهاب کمک کنند.
 • اطلاعات جدیدی نشان می دهد که کودکان با مصرف بالای سویا مانند شیر سویا و یا سایر محصولات سویایی مانند توفو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری کاوازاکی را افزایش می دهند.
پیشگیری از بیماری کاوازاکی

درمان بیماری کاوازاکی

3-درمان سنتی و گیاهی بیماری کاوزاکی

روغن های اساسی

روغن های اساسی با کیفیت بالا می توانند به افزایش روحیه فرزندتان کمک کنند و به تسکین فوری دردهای مزمن کمک می کند. بسته به روغنی که انتخاب می کنید, می توانید آن را مستقیماً به ناحیه دردناک ماساژ دهید, آن را به وان حمام اضافه کنید و یا در دستگاه بخور قرار دهید. روغن های اساسی که باید امتحان کنید شامل اسطوخودوس, صنوبر, میخک, مرزنگوش, بابونه و رازیانه.

طب سوزنی

طبق تحقیقی که در بایگانی پزشکی داخلی منتشر شد، طب سوزنی یک گزینه جایگزین موثر در کمک به تسکین درد است.

گیاهان دارویی

اگر کودکتان در معرض ورم ملتحمه که یکی از نشانه های بیماری کاوازاکی است، می باشد, ممکن است گیاهان خاصی به کاهش تورم در اطراف چشم ها کمک کنند.

طول درمان بیماری کاوازاکی

بیماری كاوازاكی سه مرحله مختلف دارد كه عبارتند از:

مرحله حاد

كه شامل 2 هفته نخست بیماری می شود و در این مرحله تب و سایر علایم بروز می كند.

مرحله تحت حاد

از هفته دوم تا چهارم را در بر می گیرد و در طی آن پلاكت های خون افزایش می یابد و ممكن است آنوریسم ایجاد شود.

مرحله بهبودی

از ماه اول تا سوم پس از شروع بیماری كه در آن آزمایشها به مقادیر طبیعی بازمی گردند و برخی ناهنجاری های عروق خونی (مانند آنوریسم شریانهای كرونر) بهبود می یابند یا اندازه شان كوچك می شود.

ارتباط بیماری کاوازاکی با کرونا

طول درمان بیماری کاوازاکی

ارتباط بیماری کاوازاکی و کرونا

کاوازاکی ربطی به کرونا ندارد و فقط علائم آن ها مانند تب و گلو درد شبیه هم است، اما اگر در ابتدا و مراحل اولیه تشخیص داده شوند، پزشکان می توانند آن را درمان کنند و کودکان بدون هیچ مشکلی بهبود یابند.

همچنین از آنجا که در بیماری کرونا معمولا لایه پوششی داخلی عروق درگیر می شوند و می تواند علائمی شبیه کاوازاکی نشان دهد، به همین دلیل دو بیماری را با هم اشتباه گرفته اند. در حالیکه کاوازاکی بیش از ۵۰ سال است که شناخته شده و بیشتر افراد زیر پنج سال را درگیر می کند و درگیری ما در کرونا برای زیر پنج سال بسیار نادر است. بنابراین این دو بیماری از هم جدا هستند.

آیا این مطلب مفید بود؟
لینک های مرجع
نظر خود را بنویسید! لطفا کلیک کنید